Focal Sopra & Mola-Mola, signature edition

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Κοίτα απορίας άξιον μεν , αλλά τυγχάνει δε. !
Γι'αυτό δικαίως απορώ! :p

Το παπατζιλίκι σύγχρονης τεχνολογίας κλπ το προσπερνώ Αρδην.
:gotcha:

Τις εξαιρετικές μετρήσεις , τις κατατάσσω μαζί με το marketing
:gotcha:

Δλδ θες να μου πείς ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο από NCORE? όπως , " ΠΑΣΟΚ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΊΠΟΤΑ ΑΛΛΟ , ....................., ?

ΔΛΔ δεν υπάρχουν άλλα ενισχυτικά πχ ΑΒ CLASS , μόνο τα mola mola ? ή τα HYPEX? Ελεος ρε φίλε!
Τίποτε από αυτά δε θέλω να σου πω.:gotcha:

(Εκτός από το πασοκ, που ΔΕΝ υπάρχει):lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.414
Reaction score
79.687
Για όσους δεν ειναι εξοικειωμένοι με τους ενισχυτές class d, να σημειώσω πως:

Τα mola mola ειναι ncore, (μεγαλύτερης ισχύος απο τα diy που εχει ο Εαρ)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Σωστή η διευκρίνηση.
Η όμοια τοπολογία των ενισχυτικων αυτών βαθμίδων, και η κοινή κατηγοριοποίησή τους υπό την ονοματολογία "ncore", υπονοεί όμοιο τρόπο λειτουργίας και προφανώς (στην καθομιλουμένη) όμοιας πχιότητας.
Το μόλα παιζ' πχιο δυνατά όμως.

Ζαπ, αν σφάλλω, διόρθωσε. Πλιζ. :)

Ο "χαρακτήρας" των ενκορ είναι ανύπαρκτος. Εντελώς. Αξιοπερίεργο για αυτούς που δυσκολεύονται να δγιαβάσουν το κυρίαρχο "pdf" στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή, αλλά στην πραγματικότητα εύκολα ερμηνεύσιμο. ;)

Εξ'ου και είναι αδύνατη η "ακρόαση" των ενκορ. ;)
Σου επιτρέπουν όμως να "ακούσεις" πως ακριβώς παίζει το ηχείο σου. :)

Το οποίο βεβαίως, δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό. (!)
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Πάντως βρε παιδιά αν είναι τόσο σοβαρές οι διαφωνίες και σφοδρές οι αντιπαραθέσεις μεταξύ ενεργών/παθητικών, ψηφιακών/αναλογικών, bass reflex/κλειστού τύπου καμπίνα κ.ά. ώστε να εκτοξεύονται πικρά λόγια, γιατί δεν κλείνετε ένα ραντεβού στην προσεχή έκθεση για να...παίξετε ξύλο;
Γιατί εξ αποστάσεως λέμε ό,τι θέμε, αλλά από κοντά όλα μέλι - γάλα.

Εναλλακτικά, μπορεί να κλειστεί ραντεβού κάτω από γέφυρα!

Άλλωστε οι τσακωμοί για ψύλλου πήδημα είναι εγγενές χαρακτηριστικό των χαϊεντάδων, τίτλος, που αν έχω καταλάβει σωστά, δεν περιποιεί τιμή για κανέναν εδώ μέσα.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Για όσους δεν ειναι εξοικειωμένοι με τους ενισχυτές class d, να σημειώσω πως:

Τα mola mola ειναι ncore, (μεγαλύτερης ισχύος απο τα diy που εχει ο Εαρ)
Τα ncore diy ειναι τα μοναδικά που ειναι ιδια με τα mola-mola σε κρίσιμους τομεις .Αυτα που παίρνουν οι "ανεξάρτητοι" ειναι κομματάκι "λειψά " ώστε ο κατασκευαστής να μπορει να προσδώσει την προσωπική του χροιά .
Μου τόπε ενα πουλάκι :whistling:........ τεραστίων διαστάσεων .:rolleyes:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.927
Reaction score
77.598
Πάντως βρε παιδιά αν είναι τόσο σοβαρές οι διαφωνίες και σφοδρές οι αντιπαραθέσεις μεταξύ ενεργών/παθητικών, ψηφιακών/αναλογικών, bass reflex/κλειστού τύπου καμπίνα κ.ά. ώστε να εκτοξεύονται πικρά λόγια, γιατί δεν κλείνετε ένα ραντεβού στην προσεχή έκθεση για να...παίξετε ξύλο;
Γιατί εξ αποστάσεως λέμε ό,τι θέμε, αλλά από κοντά όλα μέλι - γάλα.

Εναλλακτικά, μπορεί να κλειστεί ραντεβού κάτω από γέφυρα!

Άλλωστε οι τσακωμοί για ψύλλου πήδημα είναι εγγενές χαρακτηριστικό των χαϊεντάδων, τίτλος, που αν έχω καταλάβει σωστά, δεν περιποιεί τιμή για κανέναν εδώ μέσα.
Συμφωνώ..
για ξεκάρφωμα (μέρες που είναι:D) και για να μη μας κράξουν.. θα μπορούσε να παιχτεί και ραντεβού στα Εξάρχεια με κουκούλες και κράνη:p:roflmao::roflmao:
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Τα ncore diy ειναι τα μοναδικά που ειναι ιδια με τα mola-mola σε κρίσιμους τομεις .Αυτα που παίρνουν οι "ανεξάρτητοι" ειναι κομματάκι "λειψά " ώστε ο κατασκευαστής να μπορει να προσδώσει την προσωπική του χροιά .
Μου τόπε ενα πουλάκι :whistling:........ τεραστίων διαστάσεων .:rolleyes:
Νομίζω ότι είναι χωρίς το buffer γι αυτόν ακριβώς τον λόγο που αναφέρεις σε όλα τα αλλά είναι ίδιοι.
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Ο "χαρακτήρας" των ενκορ είναι ανύπαρκτος. Εντελώς. Αξιοπερίεργο για αυτούς που δυσκολεύονται να δγιαβάσουν το κυρίαρχο "pdf" στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή, αλλά στην πραγματικότητα εύκολα ερμηνεύσιμο. ;)
Τα ncore diy ειναι τα μοναδικά που ειναι ιδια με τα mola-mola σε κρίσιμους τομεις .Αυτα που παίρνουν οι "ανεξάρτητοι" ειναι κομματάκι "λειψά " ώστε ο κατασκευαστής να μπορει να προσδώσει την προσωπική του χροιά .
Μου τόπε ενα πουλάκι :whistling:........ τεραστίων διαστάσεων .:rolleyes:
Χμμμ...Μισό λεπτό...

Βασικά δύο ερωτήματα.

Το πρώτο ερώτημα είναι το πώς είναι δυνατόν το ncore να μήν έχει "χαρακτήρα", δηλαδή να είναι διάφανο ως βαθμίδα, και ο ίδιος κατασκευαστής να παρουσιάζει κάτι με 20απλάσια τιμή το οποίο έχει ως υπέρ οτι ... είναι λίγο πιο διάφανο???

Δηλαδή κάτι πρέπει να δείξει. Αν το ένα είναι διάφανο τότε γιατί να προωθήσει κάτι καλύτερο? Οκ δέχομαι το επιχείρημα της υψηλής ισχύος αλλα απο την άλλη μεριά 20απλάσια τιμή για λίγο παραπάνω ισχύ? Αφού το ncore φτάνει τα 700watt πόσα να θέλει κανείς πια?

Δεύτερο ερώτημα γενικό, απευθύνεται σε όλους.

Αφού τα ncore είναι τόσο καλά γιατί η hi-end βιομηχανία δέν έσκισε τα ρούχα της να τα πάρει? Και στην τελική είναι φανερό οτι ο Μπρούνο έχει ένα πολύ καλό know how. Γιατί δέν κόβει τα DIY κίτ να το γυρίσει αποκλειστικά στα mola mola στο μισό της τιμής τους και να διαλύσει όλα τα βατοφόρα κουτιά που κυκλοφορούν. Ακόμα και τα ICE...

Εκτός αν το έκανε και δέν το έχω καταλάβει... Δέν είδα πάντως σε κανα περιοδικό να διαλύονται οι πωλήσεις των ενισχυτών εξαιτίας των ncore...
[DOUBLEPOST=1479502283][/DOUBLEPOST]Με λίγα λόγια ψάχνω μία καλή δικαιολογία απο κάποιον να με πείσει γιατί να μήν δώσει κάποιος το 1/5 της τιμής να πάρει ncore και να πάρει mola mola.
 

Μηνύματα
27.330
Reaction score
25.363
Δεν ξέρω αν το κατάλβαβες , αλλά ωραίες απορίες έχεις ρε μόρτη.!

ΑΜΑ ήταν μάναμ έτσι ακόμα και οι τρελοί θα έβγαζαν μπάσσο .
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Δεν ξέρω αν το κατάλβαβες , αλλά ωραίες απορίες έχεις ρε μόρτη.!
ΑΜΑ ήταν μάναμ έτσι ακόμα και οι τρελοί θα έβγαζαν μπάσσο .
Μήν παίρνεις φόρα εσύ!!!:)

Δέν χρειάζεται πολλές γνώσεις για να καταλάβεις οτι οι ncore είναι εξαιρετικοί ενισχυτές.
Πάρε τα διαγράμματα ενός καλού ενισχυτή απο το stereophile πάρε και των ncore και βάλτα δίπλα.

Συνέκρινε και ξανα-μιλάμε...:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.414
Reaction score
79.687
Με λίγα λόγια ψάχνω μία καλή δικαιολογία απο κάποιον να με πείσει γιατί να μήν δώσει κάποιος το 1/5 της τιμής να πάρει ncore και να πάρει mola mola.
Για 3-5 db παραπάνω, αν αντέχουν τα ηχεία :whistling:

Κατι αλλο; :idk:

Μου τόπε ενα πουλάκι :whistling:........ τεραστίων διαστάσεων .:rolleyes:
Που ειναι το πουλάκι να λύσει την απορία μας;
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Για 3-5 db παραπάνω, αν αντέχουν τα ηχεία :whistling:
;
Πάρε δύο ενισχυτές ανα ηχείο φθηνότερα θα σου βγεί...

Έκανα ένα μικρό λάθος βέβαια. Απ ότι βλέπω στο site το ncore είναι στα 400watt στα 4ώμ. Μιλάτε βρε....
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Δέν είδα πάντως σε κανα περιοδικό να διαλύονται οι πωλήσεις των ενισχυτών εξαιτίας των ncore...
Εισαι παλιά καραβάνα....έχεις πέσει στην μαρμίτα από μικρός ...και έχεις ακόμα τέτοιες απορίες ?
Μαλλον τρολλάρεις χαριτωμένα ........:D
Να θυμήσω μόνο πόσο μέταλλο έβαζε στο σασί ο Jeff Rowland για να πουλήσει τα Ice ενισχυτικά του :wink:

ΥΓ ο καλός ενοσχυτής πρέπει να προκαλεί δισκοπάθεια , ολα τα άλλα ειναι ποντικοκόραδα :acute:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Με λίγα λόγια ψάχνω μία καλή δικαιολογία απο κάποιον να με πείσει γιατί να μήν δώσει κάποιος το 1/5 της τιμής να πάρει ncore και να πάρει mola mola.
Πάλι καλά είσαι. Ψάξε, ψάξε.
Άλλοι ψάχνουν καλή δικαιολογία για με πείσουν για τα νεφελιμ και ελωχιμ στον ήλιο.
Αυτοί κι αν δυσκολεύονται να βρουν.. ;)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Πηγή γνώσης υψηλού επιπέδου το avsite, ακόμα και σε threads όπου κανεις δεν περίμενε πως θα εξελιχθούν σε ταχύρυθμα μαθήματα ηλεκτροακουστικης.
Ευχαριστώ τους τρεις συνήθεις υπόπτους. Κυριως τον επανακάμψαντα.:neo:



Και ας με εχει δευτεράντζα πίσω απο τον SM.

Alex, προτιμώ να μορφώνομαι χωρίς να σκουντουφλάω σε προσωπικές αντιπαραθέσεις...με αποπροσανατολίζουν. ;)
(Ναι, ναι, τα λέμε και απο το τηλέφωνο).

Απογοήτευση, λυπάμαι για την εξέλιξη του νήματος. Λυπάμαι πιο πολύ που εκτοξεύθηκαν ασχήμιες προς άτομα που δε συμμετέχουν. Ακόμη περισσότερο, προς άτομα που έχουν και επαγγελματική σχέση με το χώρο και που ίσως βλάπτονται.

Για μένα πείτε ό,τι θέλετε, ούτως ή άλλως κακώς ανέβασα φωτογραφίες από μία κλειστή ακρόαση σε ιδιωτικό χώρο. Για τον Ιατρού πείτε ακόμη περισσότερα, σιγά μη χάσει τον ύπνο του. Αλλά προς τρίτους και ουσιαστικά ετεροχρονισμένα, το θεωρώ μεγάλο φάουλ.

Δε θέλω να μπω στη κουβέντα περί οπής χαμηλών, παθητικών, dsp κλπ. Αν κάποιος πιστεύει ότι πρέπει να κλείνουμε τα αυτιά μας σε ότι δεν είναι by the book state of the art, ας το πει. Εγώ πάντως δε θα το κάνω, επ' ουδενί.

Φίλε Αλέξη, με τιμάς και εσύ με τη φιλία σου και ως φίλος σου οφείλω να σου εκφράσω αυτή την απογοήτευση.

Δημήτρηδες, φίλοι μου καλοί, καλοί μου φίλοι... το θέμα ΔΕΝ είναι αυστηρά προσωπικό, γιατί αν ήταν, τότε πολλά από τα προηγούμενα θα είχαν γραφτεί ΧΡΟΝΙΑ πριν.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχετε ξεκαθαρίσει πλήρως μέσα σας τους λόγους ύπαρξης αλλά και λειτουργίας των fora που αφορούν σε καταναλωτικά προϊόντα.

Ο σκοπός δεν είναι μόνο ο χαβαλές, η ενημέρωση - παρουσίαση - διαφήμιση (θεμιτή!) νέων αλλά και προϋπαρχόντων προϊόντων.

Ο σκοπός είναι και η όσο το δυνατόν αντικειμενικότερη αξιολόγηση τους (όσο το επιτρέπουν οι γνώσεις, ο χρόνος αλλά και η διάθεση του καθενός), αλλά και η ανάδειξη - επισήμανσή συμπεριφορών και πρακτικών (and let's leave it at that for now...).

Συνεπώς, φίλε μου dapost, ΔΕΝ εκτοξεύτηκαν ασχήμιες.
Αναδείχθηκαν ΛΙΓΑ και ΜΙΚΡΑ μικρά κομμάτια της πραγματικότητας.
Αν αυτά φαίνονται "άσχημα" τότε ας φρόντιζαν διάφοροι να μην ασχημονούν, μερικοί μάλιστα επί χρόνια.

...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Δεν ξέρω αν το κατάλβαβες , αλλά ωραίες απορίες έχεις ρε μόρτη.!

ΑΜΑ ήταν μάναμ έτσι ακόμα και οι τρελοί θα έβγαζαν μπάσσο .
Οι τρελοί ή οι Αυλοί; :p

Πάντως, τα καινούρια σου ηχεία είμαι σίγουρος πως βγάζουν μπάσσο. :drinks:

Με 'γεια, έστω και καθυστερημένα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.102
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top