Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Οι μισοί (αν όχι όλοι) εραστές του βινυλίου, θεωρούν ότι αυτοί που ακούνε από άλλα μέσα (πχ CD) δεν αγαπάνε τη μουσική όσο την αγαπούν οι ίδιοι. Ότι δεν υπάρχει αυτή η "άλλη χάρη", ότι δεν τους καυλώνει, ας πούμε, η μουσική, όσο καυλώνει τους ίδιους, ακούγοντας από βινύλιο. Θεωρούν τρόπον τινά τους εαυτούς τους περισσότερο audiophile από ότι είναι όλος ο υπόλοιπος λογιστικός κατιμάς των CDs ή των flacs ή των high definition αρχείων. Μπερδεύουν δηλαδή μια τεχνική διαδικασία που αφορά στην αναπαραγωγή της μουσικής με την απόλαυση που προέρχεται από την ίδια την μουσική. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες καταστάσεις, με διαφόρων ειδών κολλήματα όπως πχ τα SET.
Τώρα γίνεσαι αφοριστικός! Διαφωνώ πλήρως στη λογική αυτή. Εμμονές συναντά κανείς σε όλα τα επίπεδα! Π.χ. Τα ενεργά ηχεία. (τυχαίο το παράδειγμα,θα μπορούσα λόγου χάριν να αναφερθώ σε σεξουαλικά όργια αλλά αυτόματα θα είμαστε off topic) Έχουν γίνει ανέκδοτο εδώ μέσα. Μόνος ένας ανόητος θα τολμήσει να πιστέψει πως μετά το πικάπ ακολουθεί το χάος!

Πολλοί ακούνε μόνο από το αγαπημένο τους μέσο διότι τελικά τους εξιτάρει περισσότερο η διαδικασία από την ίδια την μουσική. Η διαδικασία του βινυλίου είναι πολύ ελκυστική, κανείς δεν το αμφισβητεί. Η μουσική όμως είναι άλλο πράγμα. Γι αυτό και λέγω κατά καιρούς ότι είναι "λάθος" να ακούς μουσική με βάση αυτό το κριτήριο. Άκου μουσική, από όπου κι αν προέρχεται. Μην αφήνεις το κόλλημα να επηρεάσει την κρίση σου επί τούτου. Μην μου βάζεις τους ίδιους 5 δίσκους κάθε φορά που έρχομαι σπίτι σου για να μου δείξεις πως παίζει το μηχανάκι. Βάλε μου να ακούσω και λίγο technohouse ρε παιδί μου. Λίγο acid, λίγο σύγχρονη progressive rock, ότι διάολο θέλεις, κάτι που βγήκε χθες, όχι κάτι που βγήκε 120 χρόνια πριν, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει σε βινύλιο. Υπερβάλω για να δώσω έμφαση στο θέμα φυσικά.
Τώρα μάλιστα! Τώρα ναι! Τώρα μιλάμε!

Τους δικούς μας ανθρώπους πάντα τους προσέχουμε! (αρκεί να αντέχουν την συγκίνηση! :):neo:

DSC_8734.JPG
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
- κάτι παρόμοιο εξέφρασε και ο Άλιστερ Κρόουλυ στό . . .



. . . θέλημα 93 . . .

93 (Thelema) - Wikipedia
Σου γραψω 'γω επιστημονικα εφαρμοσμενη μελετη με πειραματα πανω σε μαιμουδες..." Η ηθικη κ η (χειρο) πρακτικη του χαι φαι.. " side τιτλος: τι κανουμε κ γιατι το κανουμε η πως το τριβουμε το πιπερι στο χωρο ακροασης...χουχουχου..
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εμμονές συναντά κανείς σε όλα τα επίπεδα! Π.χ. Τα ενεργά ηχεία. (τυχαίο το παράδειγμα,θα μπορούσα λόγου χάριν να αναφερθώ σε σεξουαλικά όργια αλλά αυτόματα θα είμαστε off topic) Έχουν γίνει ανέκδοτο εδώ μέσα.
Συμφωνώ. Οι εμμονές βέβαια δεν είναι εμμονές εάν έχουν επιστημονικό αντίκρυσμα.
Eμμονή είναι να προτιμάς το ΝΟΚΙΑ 7110 από το Samsung Galaxy S8, γιατί σου αρέσει υπερβολικά το Matrix.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.799
Reaction score
11.043
Βλέποντας βιντεάκια στο youtube με συνεντεύξεις διαφόρων λιγότερο και περισσότερο γνωστών ηχοληπτών, στουντιάδων, μαστεράδων και συνειδητοποιώντας πόσο εμπειρικό μαγείρεμα πέφτει κατά τη διάρκεια της παραγωγής, γίνεται κανείς πιο χαλαρός σε ότι αφορά την ανάγκη για απόλυτη ακρίβεια στην αναπαραγωγή.

Our hobby sucks, απορώ γιατί το συζητάμε ακόμη.

Π.χ.


 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Εμμονές συναντά κανείς σε όλα τα επίπεδα! Π.χ. Τα ενεργά ηχεία. (τυχαίο το παράδειγμα,θα μπορούσα λόγου χάριν να αναφερθώ σε σεξουαλικά όργια αλλά αυτόματα θα είμαστε off topic) Έχουν γίνει ανέκδοτο εδώ μέσα.
Εμμονές και ανέκδοτο, γιατί; Έχεις διαβάσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους; Ξέρεις να τα κατανοήσεις; Έχεις ακούσει ενεργά και να συνδέσεις αυτό που διάβασες στα τεχνικά χαρακτηριστικά με αυτό που ακούς; Αν τα έκανες όλα αυτά και είχες την ικανότητα να κρίνεις, θα συμφωνούσες με τη λογική τους και θα αναρωτιόσουν γιατί να πρέπει κάποιος να αγοράσει ενισχυτές ξεχωριστά από ηχεία και μάλιστα τα 2α να πρέπει να έχουν τα εκτρώματα που λέγονται crossover μέσα τους.
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δηλαδή (λόγω του ότι μάλλον επίκειται αγορά τους), στην τιμή των MAGNEPAN MG-12, υπάρχουν ενεργά που παίζουν καλύτερα? με ενδιαφέρει!
 

Μηνύματα
9.238
Reaction score
12.749
8-)8-) 8-)8-)
Βλέποντας βιντεάκια στο youtube με συνεντεύξεις διαφόρων λιγότερο και περισσότερο γνωστών ηχοληπτών, στουντιάδων, μαστεράδων και συνειδητοποιώντας πόσο εμπειρικό μαγείρεμα πέφτει κατά τη διάρκεια της παραγωγής, γίνεται κανείς πιο χαλαρός σε ότι αφορά την ανάγκη για απόλυτη ακρίβεια στην αναπαραγωγή.

Our hobby sucks, απορώ γιατί το συζητάμε ακόμη.

Π.χ.


Οι εμμονές που λέγαμε
 


Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Δηλαδή (λόγω του ότι μάλλον επίκειται αγορά τους), στην τιμή των MAGNEPAN MG-12, υπάρχουν ενεργά που παίζουν καλύτερα? με ενδιαφέρει!
Χτύπησες φλέβα! Τα αγαπημένα μου ηχεία!
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Εμμονές και ανέκδοτο, γιατί; Έχεις διαβάσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους; Ξέρεις να τα κατανοήσεις; Έχεις ακούσει ενεργά και να συνδέσεις αυτό που διάβασες στα τεχνικά χαρακτηριστικά με αυτό που ακούς; Αν τα έκανες όλα αυτά και είχες την ικανότητα να κρίνεις, θα συμφωνούσες με τη λογική τους και θα αναρωτιόσουν γιατί να πρέπει κάποιος να αγοράσει ενισχυτές ξεχωριστά από ηχεία και μάλιστα τα 2α να πρέπει να έχουν τα εκτρώματα που λέγονται crossover μέσα τους.
Το παράδειγμα ήταν τυχαίο Πέτρο. Ήμουν σαφής!
Ωτόσο εμμονή και ανέκδοτο έγινε το συγκεκριμένο ζήτημα για τον απλούστατο λόγο που διαπιστώσαμε όλοι προ καιρού. Δεν τολμούσε κανείς να ρωτήσει για τα ηχεία του ή για κάποια ηχεία ή και ενισχυτή και χαριτολογώντας οι απαντήσεις που έπαιρνε με τη μια, ήταν να αλλάξει ηχεία και να πάρει ενεργά για να σωθεί ο ερωτών και να μην κουράζεται το forum από την άλλη να εξηγεί..
Πρέπει με το ζόρι να συμφωνούμε στα γούστα και τις απόψεις όλοι; Δεν νομίζω. Θα ήταν αφόρρητα ανιαρό! Επιπλέον, έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση; Προφανώς όχι.
Όπως αντιλαμβάνεσαι εστίασα σε άλλο σημείο και όχι στα αυστηρώς τεχνικά θέματα που εσύ μάλλον κατάλαβες.
 


Μηνύματα
9.238
Reaction score
12.749
Το παράδειγμα ήταν τυχαίο Πέτρο. Ήμουν σαφής!
Ωτόσο εμμονή και ανέκδοτο έγινε το συγκεκριμένο ζήτημα για τον απλούστατο λόγο που διαπιστώσαμε όλοι προ καιρού. Δεν τολμούσε κανείς να ρωτήσει για τα ηχεία του ή για κάποια ηχεία ή και ενισχυτή και χαριτολογώντας οι απαντήσεις που έπαιρνε με τη μια, ήταν να αλλάξει ηχεία και να πάρει ενεργά για να σωθεί ο ερωτών και να μην κουράζεται το forum από την άλλη να εξηγεί..
Πρέπει με το ζόρι να συμφωνούμε στα γούστα και τις απόψεις όλοι; Δεν νομίζω. Θα ήταν αφόρητα ανιαρό! Επιπλέον, έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση; Προφανώς όχι.
Όπως αντιλαμβάνεσαι εστίασα σε άλλο σημείο και όχι στα αυστηρώς τεχνικά θέματα που εσύ μάλλον κατάλαβες.
Και για ζαντολάστιχα να ρωτήσεις .. ενεργά θα σου πουν:D
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Εμμονές και ανέκδοτο, γιατί; Έχεις διαβάσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους; Ξέρεις να τα κατανοήσεις; Έχεις ακούσει ενεργά και να συνδέσεις αυτό που διάβασες στα τεχνικά χαρακτηριστικά με αυτό που ακούς; Αν τα έκανες όλα αυτά και είχες την ικανότητα να κρίνεις, θα συμφωνούσες με τη λογική τους και θα αναρωτιόσουν γιατί να πρέπει κάποιος να αγοράσει ενισχυτές ξεχωριστά από ηχεία και μάλιστα τα 2α να πρέπει να έχουν τα εκτρώματα που λέγονται crossover μέσα τους.

Σε δευτερη αναγνωση φιλε Πετρο, αυτο που λες, με τον τροπο που το λες, ακουγεται και ως εξης : " ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ? "

Για να μην παρεξηγηθω, θελω να σου θυμισω :
Κανεις δεν εχει προβλημα με τις επιλογες του αλλου, αρκει να μην επιβαλλονται αυτες οι επιλογες αφ υψηλου ως οι καλυτερες.
Αυτος ο περιορισμος γιατι νομιζεις οτι θα πρεπει να εχει εξαιρεσεις ?
Μηπως δεν επιτρεπεται απο τους τεχνολατρες "που προαγουν τον πολιτισμο" ?
Και βεβαια, οχι μονο κατανοω τη λογικη σου, αλλα τη σεβομαι και μαλιστα τη δεχομαι ως τη μονη ορθολογιστικα σωστη προταση !
Ομως δεν εχουμε δικαιωμα επιβολης για απολυτως τιποτα, σε απολυτως κανενα ανθρωπο.
Επισεις θα πρεπει να αναρρωτηθεις μηπως και καποιοι ενω εχουν διαβασει και εχουν ακουσει, παρ'ολα αυτα, διατηρουν το δικαιωμα της ελευθερης συνειδητης επιλογης τους σε οτι μαλακια δεν μπορει να βαλει ο νους σου : SET / HORNS
Aυτοματα αυτη η επιλογη τους κανει γιδια ?
Καταλαβαινεις Πετρο οτι αυτο το στυλακι του κολαούζου - αβανταδόρου - σιγονταριστή, στα οποια τεχνολογικα επιτευγματα, αν το χειριστεις προκλητικα και επιδεικτικα μειωνοντας απαξιωτικα οσους διαφερουν, ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΩΦΕΛΙΜΟ.
Αυτου του ειδους η "αμετροεπής" μαχητικοτητα εδω, ειναι δυνατο να επιφερει αντιθετα αποτελεσματα απο τον λογο υπαρξης ενος forum που ειναι η αλληλοβοηθεια των μελων του.
Η ελιτιστικη και αυτοκαταστροφικη πλανη της υπεροχής, δυστυχως, διακρινει και τις δυο ομαδες που θα παιξουν σ᾽αυτο το θεατρο χειραγωγησης.
Ας το αποφυγουμε λοιπον ολοι μας.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Επιπλέον, έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση;
Γιατί νομίζεις έχω εγώ οικονομική άνεση;

Σε δευτερη αναγνωση φιλε Πετρο, αυτο που λες, με τον τροπο που το λες, ακουγεται και ως εξης : " ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ ? "
Είναι το στυλ (γραφής και ομιλίας*) μου έτσι, δεν το κάνω επίτηδες. Αν με ήξερες ή αν μιλούσαμε από κοντά δε θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.

*λίγο ψαρωτικό
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κανεις δεν εχει προβλημα με τις επιλογες του αλλου, αρκει να μην επιβαλλονται αυτες οι επιλογες αφ υψηλου ως οι καλυτερες.
Διαφωνώ. :D
Όταν η συζήτηση απαγκιστρώνεται από τις προσωπικές επιλογές και μεταφέρεται στην πραγματική ουσία του χόμπι, δηλαδή στην τεχνολογία αναπαραγωγής, το θέμα δεν έχει 17 απόλυτες αλήθειες. Μία έχει. Αδιαφορώ πλήρως εάν ο φορέας μετάδοσης της γνώσης έχει υφάκι προφέσορα καθώς δεν έχω σύνδρομο κατωτερότητας. Αισθάνομαι τυχερός όταν έχω την ευκαιρία να συνδιαλέγομαι με άτομα που γνωρίζουν και σπαταλούν χρόνο να εξηγήσουν πράγματα στα οποία εγώ είμαι αδαής. Εάν διαφωνώ κάπου, πρέπει να μπορώ να το αιτιολογήσω. Αλλιώς σκάω. Είτε συμφωνεί κάποιος είτε διαφωνεί, δεν μπορεί να μην δεχτεί ότι η παρουσία στα φόρουμς ανθρώπων με γνώση, μας έχει κάνει (σχεδόν) όλους καλύτερους. Ε ας έχουν και υφάκι τι έγινε...

Το αν ακολουθήσω τις συμβουλές τους είναι άλλο θέμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Α, όχι, δε σηκώνει βαρεμάρες ντόκτορα. :spiteful:

Για ρίξε μία ματιά εδώ και εδώ και μπες στο παιχνίδι. :gotcha::gotcha::gotcha:
Να δω Dolby True HD με λάμπα κα τη στο κόσμο.
Θέλω να είμαι σε μια γωνία και να ακούω τη λένε οι μηχανικοί της Dolby μολις τα δουν. Πληρώνω αν χρειαστεί. Τέτοιο γέλιο σου φέρνει χρόνια ζωής.
 

A

amoustakas

Guest
Φίλε μου η ουσία του χόμπυ δεν είναι η τεχνολογία της αναπαραγωγής. Είναι η ακρόαση μουσικής. Εκεί δεν υπάρχει μία αλήθεια. Υπάρχουν τόσες αλήθειες όσοι και οι άνθρωποι.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πετρο σου ζητω συγνωμη.
Ειναι η δευτερη φορα που κανω αυτο το ιδιο λαθος.
Ελπιζω να μη φανηκε ως ευθεια προσωπικη επιθεση - πεσιμο ! :oops::(

Χαϊλέ μου, εχω ακριβως την ιδια γνωμη μαζι σου !

Αυτα ομως πρεπει να υπαρχουν ως υπενθυμιση ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.397
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top