85" στα 2.000-2.500€

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.930
Reaction score
28.375
Πωπω, σαν χτες ήταν που στα 2 χιλιάρικα είχα πάρει την Firstline 42” 852x480. Και πέρασαν πόσο; 20 χρόνια;

Για μένα η 98άρα ακυρώνει κάθε σκέψη για OLED πάνω από 65’’ ή για προβολέα από 120’’ και κάτω.

Δηλαδή η απόφαση είναι μεταξύ των τριών λύσεων ή ιδανικά καί τις τρεις, όπου:
Oled 65” στο υπνοδωμάτιο
Led 98” στο σαλόνι
Προβολή >130’’ στον dedicated
Σκέψου μήπως βάλεις την 98αρα στην κρεβατοκάμαρα. Κρίμα είναι. 🙃
Πλάκα κάνω.

Το 2008 έδωσα σχεδόν 2500€ για 46άρα. Ακόμα αυτή έχω. 😋
 

Μηνύματα
3.676
Reaction score
5.520
Masking καλέ. Δύο όμορφες σανίδες ντυμένες με βιλούδο, βέλκρο με αυτοκόλλητο στις άκρες της τιβί και είσαι τζετ. :p
Noooooooo 🤣🤣🤣
Σκέψου μήπως βάλεις την 98αρα στην κρεβατοκάμαρα. Κρίμα είναι. 🙃
Πλάκα κάνω.

Το 2008 έδωσα σχεδόν 2500€ για 46άρα. Ακόμα αυτή έχω. 😋
65 oled έχω στην κρεβατοκάμαρα και εγώ δεν είναι τρολια, πραγματικά είναι τρομερή για κρεβατοκάμαρα. Στον dedicated να δω τι θα βάλω γιατί καλή η ηχοπερατη αλλά θέλω τηλεόραση να μπορώ να την ανάβω όποτε θέλω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.930
Reaction score
28.375
65 oled έχω στην κρεβατοκάμαρα και εγώ δεν είναι τρολια, πραγματικά είναι τρομερή για κρεβατοκάμαρα. Στον dedicated να δω τι θα βάλω γιατί καλή η ηχοπερατη αλλά θέλω τηλεόραση να μπορώ να την ανάβω όποτε θέλω.
Αν χωρούσε και εγώ 65αρα θα έβαζα. Η 50αρα χωράει με το ζόρι. Δεν είχαμε ποτέ τηλεόραση εκεί, ίσως μπει στο μέλλον. Βασική προϋπόθεση είναι πως ότι και να μπει πρέπει να είναι εντελώς flat. Σαν την Samsung The Frame ας πούμε. Πρόσφατα είδα και μια LG OLED G3 που είναι κάπως έτσι.
 

Μηνύματα
1.749
Reaction score
1.016
Tέλος οι OLED για την Sony απο εδώ και πέρα το κορυφαίο μοντέλο της θα είναι mini Led , θέλει να επικεντρωθεί εκεί.
Μάλλον το περιθώριο κέρδους στις oled είναι μικρό , ενώ ταυτόχρονα οι mini led σε μια βιτρίνα μπορουν να εντυπωσιάσουν περισσότερο το ευρύ κοινό με τη φωτεινότητα τους .
Ετσι ακριβως Φαινεται ο λαος δεν πληρωνει παραπανω για oled και ισως προτιμα quantity over quality
Την χρονια που περασε η Sony εριξε τις τιμες , εμεις βεβαια ως συνηθως δεν το ειδαμε αυτο . Φετος για να ειναι ανταγωνιστικη θα πρεπει να τις ριξει και αλλο . Μην κοιτατε την δικη μας αγορα , την εχουν στριμωξει για τα καλα την Sony :(
 
Last edited:

Μηνύματα
6.730
Reaction score
5.263
Το πλεονέκτημα των ιντσών βλέπω μόνο 😉
Μόλις κλείσουν τα φώτα και δεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω στην tcl δεν ξέρω αν θα θες να την πετάξεις από το παράθυρο. Βέβαια στην τιμή της παίζει να είναι η καλύτερη επιλογή πλέον για dedicated χώρο αν δεν θες να δώσεις ένα νεφρό για προβολέα.
Με τόσο 16:9 περιεχόμενο που καταναλώνει πλέον ο κόσμος με Netflix κτλ, οι μαύρες μπάρες στο 2,35:1 που δεν είναι μαύρες τείνει να γίνει δευτερεύον θέμα, αν όχι παράπονο του παρελθόντος.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
2
Έτυχε να έχουν δίπλα δίπλα 75,77,83,85 και 98 κολλητά. Οι 98 ίντσες είναι δύσκολα διαχειρίσιμες , σε ένα σαλόνι ψιλογεμάτο 4χ6 οι 98" θεωρώ ότι θα φαίνονται σαν ελέφαντας, πολύ καλή φάση σε dedicated , είτε σε μεγαλύτερο χώρο πάντως. Δεν μιλάω για απόσταση θέασης μιλάω για αναλογία χώρου και μεγέθους tv.
Μου έκανε εντύπωση ότι όσο ανέβαιναν οι ίντσες ακόμα και οι μικρότερες διαφορές πχ 75 - 77 ή 83-85 φαινόντουσαν μεγαλύτερες στο μάτι απ ότι λένε οι αριθμοί.
85 με 98 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
Που τις βρήκες όλες αυτές τις τηλεοράσεις δίπλα δίπλα μιας και θα με ενδιέφερε να τις δω μπας και καταλήξω κάποια στιγμή και εγώ στα 3 μέτρα απόσταση θέασης πόσες ίντσες χρειάζομαι!!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.930
Reaction score
28.375
Που τις βρήκες όλες αυτές τις τηλεοράσεις δίπλα δίπλα μιας και θα με ενδιέφερε να τις δω μπας και καταλήξω κάποια στιγμή και εγώ στα 3 μέτρα απόσταση θέασης πόσες ίντσες χρειάζομαι!!
Ένα σημείο που εγώ είδα αυτό τον συνδυασμό είναι ο Κωτσόβολος στην Γλυφάδα. Στο κατάστημα που βρίσκετε δίπλα στο νέο κτήριο που στεγάζει ένα μεγάλο supermarket που δεν θυμάμαι και τα Max Stores, στην Λ. Βουλιαγμένης στο ρεύμα προς Αθήνα.
Δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει να καταλάβεις, λόγω του ότι είναι μεγάλες τηλεοράσεις σε μεγάλο χώρο. Και 120" να βάζανε πάλι μικρή θα ήταν. Μια ιδέα θα την πάρεις όμως. Αυτό που βοήθησε εμένα να βρω την σωστή διάσταση για τον χώρο μου είναι να φτιάξω μια 85άρα πίσω από αυτή που έχω τώρα. Πήρα μαύρο χαρτόνι 50x70 cm, έφτιαξα μια 85άρα, έκοψα το πλαίσιο της παρούσας και την κόλλησα στον τοίχο. Εκεί έπαθα ένα σοκ. Αφού πέρασε κανένας μήνας, κατέβασα το χαρτόνι, το έκοψα στις 77" και το έβαλα πίσω. Πάλι μεγάλο, αλλά normal καταστάσεις. Καταλήξαμε πως αν έβαζα και προβολέα θα έπαιρνα 77" max. Μάλλον δεν θα βάλω οπότε +85". Το simulation βοήθησε πάρα πολύ, περισσότερο και από την θέαση την ίδιας της TV σε τυχαίο χώρο.

Για παράδειγμα εδώ είναι με 77" χαρτόνι. 46" vs 77"
Screenshot_20240117_074657_Gallery.jpg


Ένας άλλος τρόπος για να γίνει κάπως κατανοητή η διαφορά είναι με το Virtual TV Size Comparison.
77" vs 85"
85" vs 98"
 
Last edited:

Μηνύματα
656
Reaction score
1.239
Που τις βρήκες όλες αυτές τις τηλεοράσεις δίπλα δίπλα μιας και θα με ενδιέφερε να τις δω μπας και καταλήξω κάποια στιγμή και εγώ στα 3 μέτρα απόσταση θέασης πόσες ίντσες χρειάζομαι!!
River west στον Κωτσόβολο.
 

Μηνύματα
1.749
Reaction score
1.016
Που τις βρήκες όλες αυτές τις τηλεοράσεις δίπλα δίπλα μιας και θα με ενδιέφερε να τις δω μπας και καταλήξω κάποια στιγμή και εγώ στα 3 μέτρα απόσταση θέασης πόσες ίντσες χρειάζομαι!!
Δυσκολα βγαινει συμπερασμα γιατι οι TV δουλευουν σε vibrant χρωματα Οσο αφορα τις αποστασεις θελεις χρονο για να προσαρμοστει το ματι σου Οχι μια -δυο ωρες αλλα μια δυο βδομαδες
Εμενα με βοηθησε μονο να καταλαβω τη διαφορα Oled με full Array
 

Μηνύματα
7.265
Reaction score
1.269
Πωπω, σαν χτες ήταν που στα 2 χιλιάρικα είχα πάρει την Firstline 42” 852x480. Και πέρασαν πόσο; 20 χρόνια;

Για μένα η 98άρα ακυρώνει κάθε σκέψη για OLED πάνω από 65’’ ή για προβολέα από 120’’ και κάτω.

Δηλαδή η απόφαση είναι μεταξύ των τριών λύσεων ή ιδανικά καί τις τρεις, όπου:
Oled 65” στο υπνοδωμάτιο
Led 98” στο σαλόνι
Προβολή >130’’ στον dedicated
Λίγο νωρίτερα (τέλη 2001) ο πατέρας μου είχε ξηλωθεί 2.500€ (850.000 δραχμές για την ακρίβεια) για 32άρα Sony CRT με τη βάση της. Λίγους μήνες μετά συγγενής είχε δώσει πεντοχίλιαρο για 42άρα Πλάσμα, πάλι 852Χ480. Κάπου στο 2006 φίλος είχε δώσει αν δεν με απατάει η μνήμη μου 600€ για 26άρα HD Ready (για να μην παίζει το PS3 σε SD CRT).
 

Μηνύματα
656
Reaction score
1.239
Με πήραν απο τη sony , μου αφήνουν τελικά την Χ90 Κ , στα 2.500 απο τα 3.000 που την έβαλαν χθές. Μου ρίχνουν αρκετά την mini led Χ95Κ κάπου στα 3 χιλιάρικα αν δεν κάνω λάθος μιας και τα λέγαμε προφορικά . Η σειρά L σε 75" και 85" θα έρθει τέλος Φεβρουαρίου με Μάρτιο με τιμή εκκίνησης των 85 " περίπου στα 4000 +.
Μάλλον θα περιμένω, θεωρώ ότι μπορώ να βρώ καλύτερη προσφορά απο τα 2.500 στην σειρά Κ , εαν είναι να πλησιάσω τα 3Κ μόνο σε mini led.
Με τόσα λεφτά παίρνω τον epson 9400 και γεμίζω τον τοίχο . Δύσκολες αποφάσεις , έχε χάρη που δεν έχω χώρο να για tv και προβολέα στο σαλόνι αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν.
 

Μηνύματα
2.443
Reaction score
3.703
Με βάση τις τιμές που είπες εγώ νομίζω ότι τα 2.500 για την x90k είναι πολύ καλή και αν υπάρξει καλύτερη τιμή θα είναι για 2.300, ούτε cent παρακατω.

Τα νέα μοντέλα δεν τα θέτω καν υπόψη, θα είναι λύσσα, ίσως σε 2 χρόνια να πάνε στα 2.500 κι αυτές.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.930
Reaction score
28.375
Συμφωνώ. Για τα νέα μοντέλα σε καλύτερες τιμές να υπολογίζετε πάντα και μια διετία στο πακέτο. Αν θες σε λογικές τιμές του 2023 κάτσε εκεί που είσαι και τα λέμε ξανά το 2025.
 

Μηνύματα
656
Reaction score
1.239
Έκανα με Α4 τις 85" στον τοίχο μου.
Θα έρθει πιο μπροστά βέβαια αλλά νομίζω είναι οριακά . Άφησα τα χαρτιά και άνοιξα προβολέα , δείτε διαφορά με τις 115" περίπου που βλέπω τώρα.
 

Attachments



Μηνύματα
2.443
Reaction score
3.703
Μα δεν υπάρχει αμφιβολία και δεν τέθηκε ποτέ θέμα μεγέθους σε σχέση με τον προβολέα.

Στο έγραψα κιόλας ότι μπορεί να απογοητευτείς.

Για πρόβολι σοβαρό με native 4K όμως θες από 8K και πάνω αν δεν κάνω λάθος.

Η θα αποφασίσεις με βάση τα θέλω σου ή με την τσέπη σου.
Σε συνάρτηση των 2 το αποτέλεσμα δείχνει TV
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Δύσκολες αποφάσεις , έχε χάρη που δεν έχω χώρο να για tv και προβολέα στο σαλόνι αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Ο προβολέας τι χώρο πιάνει; Μια βάση στο ταβάνι χρειάζεται και πανί να κατεβαίνει μπροστά από την τηλεόραση.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
2
Έκανα με Α4 τις 85" στον τοίχο μου.
Θα έρθει πιο μπροστά βέβαια αλλά νομίζω είναι οριακά . Άφησα τα χαρτιά και άνοιξα προβολέα , δείτε διαφορά με τις 115" περίπου που βλέπω τώρα.
Μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο να ανεβάσεις μία φωτογραφία με τον προβολέα στις 98'' ώστε να δω τη διαφορά απο τις 85'' στις 98'' . Ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
1.749
Reaction score
1.016
Με πήραν απο τη sony , μου αφήνουν τελικά την Χ90 Κ , στα 2.500 απο τα 3.000 που την έβαλαν χθές. Μου ρίχνουν αρκετά την mini led Χ95Κ κάπου στα 3 χιλιάρικα αν δεν κάνω λάθος μιας και τα λέγαμε προφορικά . Η σειρά L σε 75" και 85" θα έρθει τέλος Φεβρουαρίου με Μάρτιο με τιμή εκκίνησης των 85 " περίπου στα 4000 +.
Μάλλον θα περιμένω, θεωρώ ότι μπορώ να βρώ καλύτερη προσφορά απο τα 2.500 στην σειρά Κ , εαν είναι να πλησιάσω τα 3Κ μόνο σε mini led.
Με τόσα λεφτά παίρνω τον epson 9400 και γεμίζω τον τοίχο . Δύσκολες αποφάσεις , έχε χάρη που δεν έχω χώρο να για tv και προβολέα στο σαλόνι αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Δεν πιστευω να πεσει αλλο η x90L Η 75 αρα x95k ειναι σε καλη τιμη αλλα μια σημειωση Η Sony στις mini led χρησιμοποιει διαφορετικα πανελ στις 85 αρες , εχει περισσοτερο συνεπεια στην ποιοτητα εικονας .
Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο Γιατι να παρεις μια 75 Sony x95k και να μην παρεις μια 77 Samsung s90c ? :errwhat:

Y.Γ Μεγαλη διαφορα στο μεγεθος 115-85 .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.855
Μηνύματα
2.878.876
Members
37.957
Νεότερο μέλος
polukarpos
Top