85" στα 2.000-2.500€

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.434
Όσο για τηλεοράσεις κάποτε μιλάγαμε για 60 ιντσες , τις θεωρούσαμε μεγάλες ...σε μερικά χρόνια και δεν είναι καθόλου μακριά , πως θα μας φαίνονται οι 85?
 



Μηνύματα
1.737
Reaction score
1.010
Sony XR 90 K στα 2.500 ευρώ είχαμε ... παλιά. Μετά το τηλεφώνημα η τιμή στο site άλλαξε στα 3.000. :fuckyou:
Δεν περασαν ουτε 10 Posts απο αυτα που εγραψα >:( Η LG με πλησιαζει ολο και περισσοτερο :fuckyou:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Μου έκανε εντύπωση ότι όσο ανέβαιναν οι ίντσες ακόμα και οι μικρότερες διαφορές πχ 75 - 77 ή 83-85 φαινόντουσαν μεγαλύτερες στο μάτι απ ότι λένε οι αριθμοί.
Ανάψαμε χθες για πρώτη φορά φέτος τον προβολέα τζακιού (και το τζάκι) με 88" και η εικόνα μου φάνηκε τεράστια σε σχέση με την 75" τιβί μας.
Μιά και δγυό ξεκρέμασα την οθόνη το πρωί, την ανέβασα επάνω, την έστησα πίσω απ' την τιβί κι έπαθα σοκ. ΕΙΝΑΙ τεράστια σε σχέση με την τηλεόραση!
Μετά την έβαλα δίπλα στην κύρια οθόνη και μου φάνηκε ψείρα.

Όλα είναι σχετικά. :tongue: Θέλω άλλη τιβί.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Στην εμπειρια θεασης , που επι το πλειστον υπερκαλυπτει τα υπολοιπα μειονεκτηματα ...ως ενα βαθμο !:)
Λάθος!!! Αν μπορείς να έχεις συσκότιση και δεις OLED, δε θα θελήσεις να ξαναδείς οποιοδήποτε μέγεθος απλή LED. Εχω 110 ίντσες προβολέα κορυφαίο, αλλά την εικόνα της Sony 83" OLED ούτε την πλησιάζει, έχω αρχίσει και το σκέφτομαι να τον δώσω και να πάω αργότερα σε καμια 95ρα OLED
Και πάντα μιλάμε να έχει Dolby Vision-Imax-Atmos δυνατότητα (όχι μόνο σε soundbars και χαζομάρες ....)
Να έχει Decoder (βάζεις νέα ταινία Netflix και βγάζει Dolby vision-Atmos, ειδάλως δεν έχει!)
 


Μηνύματα
1.737
Reaction score
1.010
Λάθος!!! Αν μπορείς να έχεις συσκότιση και δεις OLED, δε θα θελήσεις να ξαναδείς οποιοδήποτε μέγεθος απλή LED. Εχω 110 ίντσες προβολέα κορυφαίο, αλλά την εικόνα της Sony 83" OLED ούτε την πλησιάζει, έχω αρχίσει και το σκέφτομαι να τον δώσω και να πάω αργότερα σε καμια 95ρα OLED
Και πάντα μιλάμε να έχει Dolby Vision-Imax-Atmos δυνατότητα (όχι μόνο σε soundbars και χαζομάρες ....)
Να έχει Decoder (βάζεις νέα ταινία Netflix και βγάζει Dolby vision-Atmos, ειδάλως δεν έχει!)
Υπαρχουν και οι 83 '' oled και οι 77 '' ! Ετσι ακυρωνεις τα λεγομενα σου ! ;)
 

Μηνύματα
7.251
Reaction score
1.252
Έτυχε να έχουν δίπλα δίπλα 75,77,83,85 και 98 κολλητά. Οι 98 ίντσες είναι δύσκολα διαχειρίσιμες , σε ένα σαλόνι ψιλογεμάτο 4χ6 οι 98" θεωρώ ότι θα φαίνονται σαν ελέφαντας, πολύ καλή φάση σε dedicated , είτε σε μεγαλύτερο χώρο πάντως. Δεν μιλάω για απόσταση θέασης μιλάω για αναλογία χώρου και μεγέθους tv.
Μου έκανε εντύπωση ότι όσο ανέβαιναν οι ίντσες ακόμα και οι μικρότερες διαφορές πχ 75 - 77 ή 83-85 φαινόντουσαν μεγαλύτερες στο μάτι απ ότι λένε οι αριθμοί.
85 με 98 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
Μα είναι λογικό, η διαφορά δεν είναι γραμμική. Μία οθόνη 110" δεν είναι 10% μεγαλύτερη μίας 100" αλλά 21%.

Πιο απλά, μία οθόνη 110" δεν είναι διπλάσια μίας 55", αλλά τετραπλάσια!

Έτσι και 98" με 85", είναι 33% μεγαλύτερη. Ακόμη πιο εντυπωσιακή η διαφορά των 98 με 77" όμως, 61%!!!

Και όλο αυτό θα γεμίζει περισσότερο το δωμάτιο, το οπτικό πεδίο, ενώ θα γεμίζει και φως το δωμάτιο όσο θα παίζει.
Ανακοινώθηκε νομίζω 97 ολεντ lg
30Κ?
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Υπαρχουν και οι 83 '' oled και οι 77 '' ! Ετσι ακυρωνεις τα λεγομενα σου ! ;)
Δεν κατάλαβα που μπερδεύτηκες, λέω έχω 83ρα OLED Sony που μου αρέσει καλύτερα από τον DILA
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Εγώ θα πήγαινα σε sony 85 μαλλον. Παίζεις και παιχνίδια οπότε μάλλον θα σε βολεψει καλύτερα από tcl
Δεν κατάλαβα που μπερδεύτηκες, λέω έχω 83ρα OLED Sony που μου αρέσει καλύτερα από τον DILA
Δεν υπάρχει σύγκριση αν δεις σε oled μετά στεναχωριέσαι σε ότι άλλο και να δεις.
 

Μηνύματα
1.737
Reaction score
1.010
Δεν κατάλαβα που μπερδεύτηκες, λέω έχω 83ρα OLED Sony που μου αρέσει καλύτερα από τον DILA
Θελω να πω οτι μπορεις να κατεβεις απο 110 του projectora σε 95 oled αλλα δε θα σε καλυψει η 83 ή 77 oled, εχεις ενα οριο στο μεγεθος ..
Το μεγεθος της οθονης ειναι ο αντικειμενικος πρωταρχικος στοχος αλλα επηρεαζεται απο αλλους προσωπικους παραγοντες και ορια που θετει ο αγοραστης .
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Εγώ θα πήγαινα σε sony 85 μαλλον. Παίζεις και παιχνίδια οπότε μάλλον θα σε βολεψει καλύτερα από tcl

Δεν υπάρχει σύγκριση αν δεις σε oled μετά στεναχωριέσαι σε ότι άλλο και να δεις.
Οι TCL έχουν το πλεονέκτημα της υψηλής σάρωσης στα 144Hz , οι OLED όχι όλες παρόλο που οι Sony υποστηρίζουν variable frequency
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.837
Reaction score
28.253
Στην Γλυφάδα πάντως που είδα την 83αρα OLED του 2021 με σβηστά φώτα και μαύρο τοίχο μπροστά η εικόνα αλλά και η εμπειρία ήταν πέρα για πέρα εντυπωσιακή. Δεν το συζητάμε. Αλλά και σχεδόν 5000€ για μοντέλο 2021.

Αν το ταβάνι είναι οι 83 - 85 ίντσες και υπάρχει το χρήμα, η TV αυτή είναι end game.

Ας ελπίσουμε να κάνει η SONY το θαύμα της και να φέρει τις mini LED σε αυτό το σημείο. Χωρίς όμως να τεντώσει το σχοινί και να κρατήσει την διαφορά κόστους για την τσέπη της.

Για Demo πάντως μην περιμένετε τα μεγάλα μοντέλα του 2023. Μόνο με παραγγελία θα έρθουν Ελλάδα. Αυτό μου είπαν, για τις OLED τουλάχιστον.

Και βέβαια αυτό με χαλάει απίστευτα καθώς θέλω να δω την matte οθόνη τους. Μάλλον για εκεί πάω εγώ.
 

Μηνύματα
1.737
Reaction score
1.010
Στην Γλυφάδα πάντως που είδα την 83αρα OLED του 2021 με σβηστά φώτα και μαύρο τοίχο μπροστά η εικόνα αλλά και η εμπειρία ήταν πέρα για πέρα εντυπωσιακή. Δεν το συζητάμε. Αλλά και σχεδόν 5000€ για μοντέλο 2021.

Αν το ταβάνι είναι οι 83 - 85 ίντσες και υπάρχει το χρήμα, η TV αυτή είναι end game.

Ας ελπίσουμε να κάνει η SONY το θαύμα της και να φέρει τις mini LED σε αυτό το σημείο. Χωρίς όμως να τεντώσει το σχοινί και να κρατήσει την διαφορά κόστους για την τσέπη της.

Για Demo πάντως μην περιμένετε τα μεγάλα μοντέλα του 2023. Μόνο με παραγγελία θα έρθουν Ελλάδα. Αυτό μου είπαν, για τις OLED τουλάχιστον.

Και βέβαια αυτό με χαλάει απίστευτα καθώς θέλω να δω την matte οθόνη τους. Μάλλον για εκεί πάω εγώ.
Για ποια matte ? Εαν παρει τα πανελ απο samsung θα μεινει και φετος στις 77'' oled
Εκτος αν αναφερεσε για τις mini led ..σου ειπαν οτι θα ειναι matte οι νεες Tv απο την Sony ?
 

Μηνύματα
6.699
Reaction score
5.229
Στα 1979€ πωλείται η εισαγωγική TCL των 98"
Πωπω, σαν χτες ήταν που στα 2 χιλιάρικα είχα πάρει την Firstline 42” 852x480. Και πέρασαν πόσο; 20 χρόνια;

Για μένα η 98άρα ακυρώνει κάθε σκέψη για OLED πάνω από 65’’ ή για προβολέα από 120’’ και κάτω.

Δηλαδή η απόφαση είναι μεταξύ των τριών λύσεων ή ιδανικά καί τις τρεις, όπου:
Oled 65” στο υπνοδωμάτιο
Led 98” στο σαλόνι
Προβολή >130’’ στον dedicated
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.236
Για ποια matte ? Εαν παρει τα πανελ απο samsung θα μεινει και φετος στις 77'' oled
Εκτος αν αναφερεσε για τις mini led ..σου ειπαν οτι θα ειναι matte οι νεες Tv απο την Sony ?
Tέλος οι OLED για την Sony απο εδώ και πέρα το κορυφαίο μοντέλο της θα είναι mini Led , θέλει να επικεντρωθεί εκεί.
Μάλλον το περιθώριο κέρδους στις oled είναι μικρό , ενώ ταυτόχρονα οι mini led σε μια βιτρίνα μπορουν να εντυπωσιάσουν περισσότερο το ευρύ κοινό με τη φωτεινότητα τους .
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Οι TCL έχουν το πλεονέκτημα της υψηλής σάρωσης στα 144Hz , οι OLED όχι όλες παρόλο που οι Sony υποστηρίζουν variable frequency
Το πλεονέκτημα των ιντσών βλέπω μόνο 😉
Μόλις κλείσουν τα φώτα και δεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω στην tcl δεν ξέρω αν θα θες να την πετάξεις από το παράθυρο. Βέβαια στην τιμή της παίζει να είναι η καλύτερη επιλογή πλέον για dedicated χώρο αν δεν θες να δώσεις ένα νεφρό για προβολέα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.837
Reaction score
28.253
Για ποια matte ? Εαν παρει τα πανελ απο samsung θα μεινει και φετος στις 77'' oled
Εκτος αν αναφερεσε για τις mini led ..σου ειπαν οτι θα ειναι matte οι νεες Tv απο την Sony ?
Είμαι βέβαιος ότι υπάρχει σε mini LED, και νομίζω έχω δει video της Sony και για τις ακριβές OLED.

H Samsung παρουσίασε φέτος Matte OLED.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.950
Μόλις κλείσουν τα φώτα και δεις μαύρες μπάρες πάνω κάτω στην tcl δεν ξέρω αν θα θες να την πετάξεις από το παράθυρο.
Masking καλέ. Δύο όμορφες σανίδες ντυμένες με βιλούδο, βέλκρο με αυτοκόλλητο στις άκρες της τιβί και είσαι τζετ. :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.757
Μηνύματα
2.874.899
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top