85" στα 2.000-2.500€

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.650
Δεν πιστευω να πεσει αλλο η x90L Η 75 αρα x95k ειναι σε καλη τιμη αλλα μια σημειωση Η Sony στις mini led χρησιμοποιει διαφορετικα πανελ στις 85 αρες , εχει περισσοτερο συνεπεια στην ποιοτητα εικονας .
Τωρα να ρωτησω και κατι αλλο Γιατι να παρεις μια 75 Sony x95k και να μην παρεις μια 77 Samsung s90c ? :errwhat:

Y.Γ Μεγαλη διαφορα στο μεγεθος 115-85 .
Έχεις μπερδευτεί.

Μιλαμε πάντα για 85αρα
 


Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Έχεις μπερδευτεί.

Μιλαμε πάντα για 85αρα
Μισο .... του δινουν δηλαδη απο τη Sony 3000 την 85x95k την ιδια στιγμη που βλεπω την 75αρα 3.150 με την εκπτωση ?:o ( και την 85 4999? ) :o:o:o
 


Μηνύματα
652
Reaction score
1.231
Μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο να ανεβάσεις μία φωτογραφία με τον προβολέα στις 98'' ώστε να δω τη διαφορά απο τις 85'' στις 98'' . Ευχαριστώ !
85" σε σχέση με 98"
Από κοντά πάντως οι τηλεοράσεις φαινόντουσαν να έχουν μεγαλύτερη διαφορά.
Ειδικά σβηστές η 98" φαινόταν σημαντικά μεγαλύτερη.
Ο προβολέας τι χώρο πιάνει; Μια βάση στο ταβάνι χρειάζεται και πανί να κατεβαίνει μπροστά από την τηλεόραση.
Το συζήτησα σε άλλο θέμα ,
Αν επιτρέπεται ποιόν προβολέα έχεις; ευχαριστώ.
έναν εισαγωγικό optoma τον hd143X με νέα σχετικά λάμπα , 1 έτους κάπου στις 500 ώρες.
Μισο .... του δινουν δηλαδη απο τη Sony 3000 την 85x95k την ιδια στιγμη που βλεπω την 75αρα 3.150 με την εκπτωση ?:o ( και την 85 4999? ) :o:o:o
Καλά σου λέω στο τηλ μου τα έλεγαν μπορεί να μπέρδεψα το μοντέλα . Είμαι σίγουρος μου είπε mini led 85" 95 κάτι . Λογικά Κ μου είπε , εκτός και εάν έβγαινε η σειρά j σε mini led. Δεν έδωσα και πολύ σημασία επειδή ξερω ότι δεν θα δώσω 3Κ για οτιδήποτε .
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
652
Reaction score
1.231
Μα δεν υπάρχει αμφιβολία και δεν τέθηκε ποτέ θέμα μεγέθους σε σχέση με τον προβολέα.

Στο έγραψα κιόλας ότι μπορεί να απογοητευτείς.

Για πρόβολι σοβαρό με native 4K όμως θες από 8K και πάνω αν δεν κάνω λάθος.

Η θα αποφασίσεις με βάση τα θέλω σου ή με την τσέπη σου.
Σε συνάρτηση των 2 το αποτέλεσμα δείχνει TV
Θα έρθει τουλάχιστον 20cm μπροστά η tv με την επιτοίχια βάση. Θα πάρω μια γερή να μπορώ να την φέρνω 50cm μπροστά , περίπου στη μέση του κεντρικού πιστεύω θα είναι σούπερ εάν καταφέρω να τη φέρνω τόσο μπροστά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.728
Reaction score
28.098
Θα έρθει τουλάχιστον 20cm μπροστά η tv με την επιτοίχια βάση. Θα πάρω μια γερή να μπορώ να την φέρνω 50cm μπροστά , περίπου στη μέση του κεντρικού πιστεύω θα είναι σούπερ εάν καταφέρω να τη φέρνω τόσο μπροστά.
Επειδή δεν γίνεται με χαρτί, πάρε Canson 50x70 πάχος 3mm και φτιάξε μια 85άρα να την φέρεις εκεί που θες. Θα χρειαστεί και κάποια στήριξη από πίσω όμως.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Έκανα με Α4 τις 85" στον τοίχο μου.
Θα έρθει πιο μπροστά βέβαια αλλά νομίζω είναι οριακά . Άφησα τα χαρτιά και άνοιξα προβολέα , δείτε διαφορά με τις 115" περίπου που βλέπω τώρα.
Εκτός της διάστασης θα έλεγα να δουν λίγο τη διαφορά μεταξύ εικόνας στο γκρί τοίχο και στο λευκό χαρτί. Αυτό φωνάζω χρόνια τώρα για τις γκρί οθόνες, χάνεται το μισό contrast και η λαμπερή εικόνα για χάρη καλύτερου μαύρου. Γιαυτό δεν αλλάζω με τίποτε τη λευκή μου Stewart
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.650
Θα έρθει τουλάχιστον 20cm μπροστά η tv με την επιτοίχια βάση. Θα πάρω μια γερή να μπορώ να την φέρνω 50cm μπροστά , περίπου στη μέση του κεντρικού πιστεύω θα είναι σούπερ εάν καταφέρω να τη φέρνω τόσο μπροστά.
Τα 50 cm ειναι υπερβολικά και σε βλέπω να ξετρυπας τοίχο όπως έκανε ένας ΦτΦΜΠ... :whistling:
 

Μηνύματα
652
Reaction score
1.231
Εκτός της διάστασης θα έλεγα να δουν λίγο τη διαφορά μεταξύ εικόνας στο γκρί τοίχο και στο λευκό χαρτί. Αυτό φωνάζω χρόνια τώρα για τις γκρί οθόνες, χάνεται το μισό contrast και η λαμπερή εικόνα για χάρη καλύτερου μαύρου. Γιαυτό δεν αλλάζω με τίποτε τη λευκή μου Stewart
Το παρατήρησα live , έβαλα διάφορες σκηνές .
Ισχύει αυτό που λες αλλά επίσης ισχύει η σημαντική βελτίωση του μαύρου. Σκηνές με μαύρο μέσα είναι τουλάχιστον διπλάσια μαύρες ή αν θες πολύ πολύ λιγότερο ξεπλυμένες απ ότι στο λευκό χαρτί.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.650
Τα 50 cm ειναι υπερβολικά και σε βλέπω να ξετρυπας τοίχο όπως έκανε ένας ΦτΦΜΠ... :whistling:
Δυστυχώς δεν έχω τη φώτο παλαιού μέλους στους απέναντι, όταν μια μέρα μπήκε σπίτι και είδε την πανάκριβη (τότε) Panasonic πεσμένη πάνω στο υπόλοιπο Rack.
Είχε φύγει κομμάτι τοίχου..
Ποτέ δεν πρέπει να είσαι σίγουρος σε σπίτι που δεν έχτισες εσυ αλλά το βρήκες.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.728
Reaction score
28.098
Εκτός της διάστασης θα έλεγα να δουν λίγο τη διαφορά μεταξύ εικόνας στο γκρί τοίχο και στο λευκό χαρτί. Αυτό φωνάζω χρόνια τώρα για τις γκρί οθόνες, χάνεται το μισό contrast και η λαμπερή εικόνα για χάρη καλύτερου μαύρου. Γιαυτό δεν αλλάζω με τίποτε τη λευκή μου Stewart
Ε ναι ρε φίλε. Με JVC και G3 ή G4 τι να το κάνεις το γκρι. 🙂
Δυστυχώς δεν έχω τη φώτο παλαιού μέλους στους απέναντι, όταν μια μέρα μπήκε σπίτι και είδε την πανάκριβη (τότε) Panasonic πεσμένη πάνω στο υπόλοιπο Rack.
Είχε φύγει κομμάτι τοίχου..
Ποτέ δεν πρέπει να είσαι σίγουρος σε σπίτι που δεν έχτισες εσυ αλλά το βρήκες.
Ειδικά με τα αστεία στήριγμα - βίδες που έχουν στις συσκευασίες, ούτε ρούχα δεν απλώνω. 😅

Στην δική μου βάση κρεμιέμαι όση ώρα αντέχω και ακόμα εκεί στέκει αγέρωχη.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Θα έρθει τουλάχιστον 20cm μπροστά η tv με την επιτοίχια βάση. Θα πάρω μια γερή να μπορώ να την φέρνω 50cm μπροστά , περίπου στη μέση του κεντρικού πιστεύω θα είναι σούπερ εάν καταφέρω να τη φέρνω τόσο μπροστά.
https://www.skroutz.gr/s/23699718/B...sis-Toichou-me-Vrachiona-eos-80-kai-60kg.html
Μ αυτη εγω την εχω φερει 25 εκ. αλλα ερχεται αλλα τοσα, εγω δεν ηθελα κι εγω ειμαι το ΦΤΦΜΠ που ξετρυπησα τον τοιχο και την επιασα μονο στο κεντρο μια τρυπα με ντιζα 10αρα και παξιμαδι ασφαλειας για να κοιμαμαι ησυχος γιατι οι αλλες τεσσερις ναι μεν δειχνουν να χουν πιασει καλα αλλα οπως και να το κανεις ειναι τουβλο
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
4 χιλλιαρικα επιπλεον για 10 ιντζες διαφορα το βρισκω ασυμφορο, η κοστολογηση της Σονυ ειναι υπερβολικη, 5500 θα ηταν πολυ πιο λογικη τιμη.
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.650
4 χιλλιαρικα επιπλεον για 10 ιντζες διαφορα το βρισκω ασυμφορο, η κοστολογηση της Σονυ ειναι υπερβολικη.
Δεν ειναι απλά 10 ίντσες.
Αν δεις πιο πάνω ή διάφορα μεγεθους είναι μεγάλη.

Απο τεχνολογία δεν ξέρω πόση διαφορά με την περσινή έχει..
 


Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
4 χιλλιαρικα επιπλεον για 10 ιντζες διαφορα το βρισκω ασυμφορο, η κοστολογηση της Σονυ ειναι υπερβολικη, 5500 θα ηταν πολυ πιο λογικη τιμη.
Λιγο κατω απο 4000 ειναι λογικη τιμη , ουτε ενα ευρο παραπανω απο 4000
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.650
Υπάρχει ένα κατάστημα το οποίο φαίνεται να διαθέτει την 85X95L κατόπιν παραγγελίας και έχει τιμή..

8000€ παρα κάτι ψιλά..

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν εμφανίζεται στο skroutz πλέον το κατάστημα οπότε βάζω το link του

 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Λιγο κατω απο 4000 ειναι λογικη τιμη , ουτε ενα ευρο παραπανω απο 4000
Προσπαθησα να μαι επιεικης μη με πουν υπερβολικο, αρα δεν ειμαι τρελλος,, οπως καταλαβαινεις συμφωνω απολυτα μαζι σου.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.515
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top