Επισκευη Ενισχυτη


Μηνύματα
569
Reaction score
487
""""""οχι ...ακριβως το αντιθετο θα ελεγα .... Δλδ μεταξυ δυο πυκνωτων οι οποιοι παρουσιαζουν την ιδια χωρητικοτητα και την ιδια εσωτερικη αντισταση ο καλυτερος ειναι αυτος που επιτρεπει να περνανε περισσοτερα αμπερ απο το κυκλωμα πριν εμφανιστει το ριπλ """"""

Οι διαφορες θα ειναι μικρες εως πολυ μικρες μεταξυ αυτων των δυο "ιδιων" πυκνωτων αφου το ripple current εχει αμεση σχεση με την χωρητικοτητα και την ESR .

"""""ΝΑ εισαι σιγουρος οτι και οι δυο πυκνωτες εαν υποστουν το τεστ της φορτισης και και εκφορτισης με χρονομετρηση τοτε θα παρουσιασουν την ιδια η σχεδον ιδια συμπεριφορα ... """""

To test αυτο το κανουμε για να δουμε εαν εχει προβλημα ο πυκνωτης η οχι δλδ εαν εχει αυξημενο Leakage Current , εαν ειναι ενταξει και οι δυο πυκνωτες , τοτε βλεποντας τα data θα κερδισει αυτος που εχει το μικροτερο Leakage Current .
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Ναι σωστα αποτελει και αυτο μια ενδειξη οταν κανεις τεστ τετοιας μορφης
Στην πραξη παντως εαν καποιος δει τα datasheet της Nippon θα καταλαβει αυτο που λεω, και ποιες σειρες ειναι κατασκευασμενες για αυτον η για αλλον λογο και ποσο σημαντικο ρολο παιζει η συχνοτητα που εχουν να διαχειριστουν στην ολη διαδικασια ....
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Tony κάνε ένα κόπο να διαβάσεις το παρακάτω γιατί νομίζω πως πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό...
http://www.waynekirkwood.com/images/pdf/Cyril_Bateman/Bateman_Notes_Cap_Sound_6.pdf
Πιθανοτατα εχεις δικιο..
Αλλα αυτο το αρθρο μπλεκει πιο πολυ τα πραγματα,γιατι βαση αυτου τα νουμερα δεν παιζουνε και τοσο ρολο.
Αλλα οι Elna ειναι καλα κοματια..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πιθανοτατα εχεις δικιο..
Αλλα αυτο το αρθρο μπλεκει πιο πολυ τα πραγματα,γιατι βαση αυτου τα νουμερα δεν παιζουνε και τοσο ρολο.
Αλλα οι Elna ειναι καλα κοματια..
Σε πολλές περιπτώσεις τα νούμερα δεν παίζουν κανένα ρόλο. Ξέρεις πως λειτουργεί ένα απλό ESR meter?
Δεν λέει το παραμικρό μια ένδειξη του για το πόσο καλός είναι ένας πυκνωτής για χρήση σε ήχο.
Τι νόημα έχει μια τιμή αντίστασης για τη συχνότητα των 400 κύκλων?
Ξέρεις πως συμπεριφέρεται αυτός ο πυκνωτής στους 60 κύκλους ή στους 1000 ή στους 10000?
Αν δεν έχει ομοιογενή συμπεριφορά βράσε όριζα και ας έχει πολύ χαμηλό ESR.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Σωστα , γενικα ομως οι πυκνωτες χαμηλης τασης π.χ μεχρι τα 63V εχουν πιο ομαλη συμπεριφορα στο ακουστικο φασμα απο τους πυκνωτες υψηλης τασης .
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Σωστα , γενικα ομως οι πυκνωτες χαμηλης τασης π.χ μεχρι τα 63V εχουν πιο ομαλη συμπεριφορα στο ακουστικο φασμα απο τους πυκνωτες υψηλης τασης .


Εδω ειναι σιγουρο οτι κατι αλλο θελεις να πεις και δεν το περιγραφεις σωστα ....Η γραμμικοτητα ενος πυκνωτη δεν εχει να κανει με την ταση λειτουργιας ... Εξηγησε μας καλυτερα
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Κοιτα τα data σε πολλους πυκνωτες ( διαφορες μαρκες και διαφορες σειρες ) π.χ 10.000μF στα 63V και θα καταλαβεις τι εννοω !! , ενω ενας πυκνωτης π.χ 1000μF στα 400V δεν μπορει να εχει τετοια ομαλη συμπεριφορα .
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
ΘΑ παρακαλουσα να εδινες ενα λινκ η κατι τετοιο γιατι συνεχιζω να μην μπορω να καταλαβω τι θελεις να πεις ...

Πρακτικα σε μια εφαρμοφη που φοραει 10,000 στα 63 δεν θα υπαρχει και καποια θεση που μπορει να χρησιμοποιηθει ενας 1000 στα 400
θα μπορουσε να ειναι καποιο υβριδικο με λυχνιες ας πουμε που φοραει και απο τα δυο αλλα και παλι ο 1000 στα 400 θα ηταν στο λαμπατο κομματι
οποτε εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι οτι προφανως και θα υπαρχουν διαφορες αλλα δεν εχω καταλαβει ποια ειναι η λογικη της συγκρισης
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Σε πολλές περιπτώσεις τα νούμερα δεν παίζουν κανένα ρόλο. Ξέρεις πως λειτουργεί ένα απλό ESR meter?
Δεν λέει το παραμικρό μια ένδειξη του για το πόσο καλός είναι ένας πυκνωτής για χρήση σε ήχο.
Τι νόημα έχει μια τιμή αντίστασης για τη συχνότητα των 400 κύκλων?
Ξέρεις πως συμπεριφέρεται αυτός ο πυκνωτής στους 60 κύκλους ή στους 1000 ή στους 10000?
Αν δεν έχει ομοιογενή συμπεριφορά βράσε όριζα και ας έχει πολύ χαμηλό ESR.
Αρα με απλα ελληνικα peter λες οτι για να μπορω να εχω αποψη για το ESR πρεπει να παρω ενα ESR meter με ρυθμιζομενες συχνοτητες μετρησης...
Στο τελος θα εχω καταληξει να εχω δωσει αλλον ενα ενυσχητη σε εργαλεια..
Αλλα δεν γ@μιεται,το ηξερα απο την αρχη οτι ειναι πολυ ακριβο σπορ..

Θα ανεβασω καμια φωτο αυριο αμα μπορεσω.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
@ eastelectronics
Η κουβεντα στην αρχη αυτου του νηματος , εχει να κανει πιο πολυ με τους μεγαλους πυκνωτες τροφοδοσιας και λογο του οτι ο ενισχυτης ειναι τρανζιστορατος , επομενο ειναι να μιλαμε για μεγαλες χωρητικοτητες και σε σχετικα χαμηλες τασεις 63V με 100V .
Και εχω παρατηρησει κοιτωντας πολλες φορες στα data για τετοιους πυκνωτες , οτι ειναι πιο "γραμμικοι" εχουν δλδ μια πιο ομαλη συμπεριφορα σε ολο το ακουστικο φασμα , με αυτο το σκεπτικο ειπα οτι δεν χρειαζεται να ανησυχουμε πολυ για αυτη την παραμετρο ( που βεβαιως ειναι σημαντικη ) οταν εχουμε να κανουμε με τετοιες χωρητικοτητες και τετοιες τασεις και δεν καταλαβαινω γιατι τα πλεκεις τοσο πολυ , δεν μιλησα για υβριδικο με λυχνιες εδω περα χαχαχα ! .
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Οι μεγαλοι πυκνωτες στην τροφοδοσια ενος ενισχυτη ειναι μερος του τροφοδοτικου και δεν εχει καποιο νοημα η αξιολογηση τους στο ακουστικο φασμα Αυτο που λες δεν βλεπω να εχει απολυτως καμμια λογικη
 


Μηνύματα
569
Reaction score
487
Οι μεγαλοι πυκνωτες στην τροφοδοσια ενος ενισχυτη ειναι μερος του τροφοδοτικου και δεν εχει καποιο νοημα η αξιολογηση τους στο ακουστικο φασμα Αυτο που λες δεν βλεπω να εχει απολυτως καμμια λογικη
Τεσπα , εγω βλεπω οτι εχει και παραεχει λογικη .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Αντωνη ... εισαι σε λαθος δρομο .....
Εχεις δικιο..
Αλλα τωρα που μπηκα στον χορο πρεπει και να χορεψω..
Αλλα νομιζω το πιο σοφο ειναι να ακολουθησω την συμβουλη σου και μεσα εκει να βαλω 105c η μαλλον καλυτερα 125c και να μην ξαναασχοληθω.
Τους sprague-united chemi-con 672D (680uf και 330uf) θελω να τους μετρησω πρωτα πριν τους αλλαξω.
Κατι Rifa ψιλοραγισμενα και κατι Roe θα παρουνε ποδι...
Μπορεις σε παρακαλω αν μπορεις με απλα λογια να μας-μου εξηγησεις τι ακριβως ειναι το ripple current και πως αυτο επηρεαζει;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Υπαρχουν κατασκευαστες οι οποιοι χρησιμοποιουν τοπολογια CRC δλδ ενας πυκνωτης σε σειρα με μια αντισταση και εναν επισης πυκνωτη . Εχει κανεις κατα νου σαν συνολο το ESR παρουσιαζει το συνολο ενος τετοιου κυκλωματος ??? προφανως τεραστιο σε σχεση με αυτο που ψαχνετε εδω

Τι σημαινει αυτο ??? οτι η εσωτερικη αντισταση παιζει ρολο αρκετα σημαντικο αλλα τον κυριοτερο ρολο παιζει η ικανοτητα του συνολου του κυκλωματος να μπορει να διατηρησει καθαρο ρευμα σε ενα αρκετο φασμα ισχυος .

τελος τα οργανα μετρησης εσωτερικης αντιστασης δεν ειναι εργαλεια τα οποια χρησιμοποιουμε για την διασφαλιση ποιοτητας ενος εξαρτηματος . ΤΑ οργανα αυτα καθως και τα καπασιτομετρα βρισκονται στα χερια μας και εχουν κατασκευαστει με σκοπο να μας δινουν μια γενικη πληροφορια για την κατασταση του εξαρτηματος για να αξιολογηθει συγκριτικα το εξαρτημα και να προχωρησεις η οχι στην αντικατασταση του .

Οι προδιαγραφες ενος εξαρτηματος και οι αξιολογησεις του σε διαφορα σημεια προκυπτουν απο την χρηση του εξαρτηματος σε συγκεκριμενα κυκλωματα που εχει σχεδιασει ο εκαστοτε κατασκευαστης ωστε να μπορει να "στρεσαρει " το εξαρτημα του και να εξαγει σαφη αποτελεσματα για το αντικειμενο της μετρησης
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
125 βαθμους ??? για ποιο Λογο Αντωνη ??? ειναι το μηχανημα σου τοστιερα ??? ειναι διακοπτικο τροφοδοτικο ?? ειναι μηπως σε ταξη Α100%

Εδω ειναι που μεχρι τωρα δεν ηθελες να το πειραξεις για να μην Αλλιωθει ο χαρακτηρας του ???

@Ardim η προσωπικη αποψη του καθενος ειναι σεβαστη απο εμενα σαν αποψη αλλα το επιχειρημα του εγω ετσι πιστευω μου ειναι μαλλον αδιαφορο >Προσωπικα για μενα θα ειχε πολυ σημασια να ακουσω την τεκμηριωμενη σου αποψη και το στησιμο του συλογισμου σου και θα ηταν χαρα μου να την ακουσω ακομα και εαν διαφωνω .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
@Ardim η προσωπικη αποψη του καθενος ειναι σεβαστη απο εμενα σαν αποψη αλλα το επιχειρημα του εγω ετσι πιστευω μου ειναι μαλλον αδιαφορο >Προσωπικα για μενα θα ειχε πολυ σημασια να ακουσω την τεκμηριωμενη σου αποψη και το στησιμο του συλογισμου σου και θα ηταν χαρα μου να την ακουσω ακομα και εαν διαφωνω .
Καταρχας ποτε δεν ειπα κατι που πιστευω χωρις να δωσω τα καταλληλα επιχειρηματα ( και χαριτολογωντας θα πω οτι , ουτε ειμαι και καποιος ελεφαντας , ουτε θα βαλω καποιον δικηγορακο να με υπερασπιστει :D ) , οπως λες και εσυ ενα τροφοδοτικο δεν ειναι μονο οι μεγαλοι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες , αλλα και ενα τροφοδοτικο ( τα υπολοιπα δλδ μετασχηματιστης τροφοδοσιας , διοδικα , καλωδια κ.τ.λ ) γενικα χωρις ηλεκτρολυτικους ειναι αχρηστο , οποτε και τα δυο αυτα εννοειται οτι επηρεαζουν την αποδοση του συνολου του τροφοδοτικου , που στην τελικη αυτο που μετραει πιο πολυ ειναι η εσωτερικη αντισταση του τροφοδοτικου και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να μην εξαρταται αυτη ( η εσωτερικη αντισταση ) απο τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες ( και για να σε προλαβω , συν τα αλλα βεβαια ) .

Τωρα οταν μιλαμε για μια μικρη αναβαθμιση ( και στον φιλο τον tony , ο οποιος δεν εχει τις εξειδικευμενες γνωσεις για να επεμβει παραπερα σε εναν τετοιο ενισχυτη και δεν το λεω καθολου υποτιμητικα , εξαλλου το λεει ο ιδιος ) ειναι λογικο να ασχοληθουμε με τους πυκνωτες τροφοδοσιας για αρχη , συν το οτι οτι μιλαμε για εναν ενισχυτη Mark Levinson και ετσι θεωρουμε οτι τα υπολοιπα τμηματα του τροφοδοτικου ειναι σωστα επιλεγμενα ( δλδ μετασχηματηστης κ.τ.λ ) , λογο της φημης της εταιρειας και την αποδοση που εχουν τα προιοντα της .
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
καλα ολα τα παραπανω και με βρισκουν συμφωνο ...Ομως περιμενω να μου πεις για το σημειο που διαφωνουμε ...

ΔΛΔ κατα το ποσον οι πυκνωτες στου τροφοδοτικου πρεπει να κρινονται οπως χαρακτηριστικα ειπες να εχουν ομαλη συμπεριφορα σε ολο το ακουστικο φασμα ...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top