CRT κανένας άλλος;

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Είναι για 3D σε CRT! τέλος πάντων, για να βλέπεις τις γραμμές σάρωσης σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείς scaler,
εάν χρησιμοποιήσεις, θα δεις ότι δεν βλέπεις γραμμές ούτε στο ένα μέτρο, ούτε στο μισό!!!
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Re: Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Το έχω ψάξει τεχνικά Νίκο, δεν το έχω δει να παίζει, ασφαλώς με τέτοια χαρακτηριστικά
πρέπει να κάνει οφθαλμοφανή διαφορά! είναι βέβαια είναι λίγο τσιμπημένο, όμως το έχω
στα υπ'όψιν!
Ηλία έχω πάρει όλες τις μέχρι τώρα version για Marquee. Η τελευταία έχει τόσο καλό DAC και τόσο καθαρό σήμα που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά της. Σαν έξτρα έχεις την δυνατότητα gamma boost, για έξτρα λεπτομέρεια στο χαμηλά IRE χωρίς να ανεβάζεις το επίπεδο του μαύρου. Επίσης έχεις πλέον 2 HDMI εισόδους, μέχρι και δυνατότητα για 3D αν θέλεις. Πάντως το σημαντικό σου ξανατονίζω είναι το πεντακάθαρο σήμα. Μην πετάξεις λεφτά στο HD Fury. Θα σου λείπει πάντα κάτι στην εικόνα. Ευχαρίστως έλα να δεις όποτε θέλεις το σήμα στον Marquee στην έκδοση HDMI 1.3
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Re: CRT κανένας άλλος?

Ρε συ Ηλία, σε αυτό το Seleco που μου χάρισες, μπορώ να βάλω τίποτα να δείχνει HD;
Όχι βρε Πέτρο μου, δεν έχει αναλύσεις HD ο SELECO, μόνο απλό video 720X576, το μόνο που θέλει είναι οθόνη με υψηλό
κέρδος! δηλαδή 1,5 ακόμα και 1,8 για να μπορέσεις να δεις κάπως ικανοποιητικά, αυτό ισχύει με όλους τους CRT!
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Re: Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Είναι για 3D σε CRT! τέλος πάντων, για να βλέπεις τις γραμμές σάρωσης σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιείς scaler,
εάν χρησιμοποιήσεις, θα δεις ότι δεν βλέπεις γραμμές ούτε στο ένα μέτρο, ούτε στο μισό!!!
Ηλία ΣΙΓΟΥΡΑ δουλεύει ο εσωτερικός διπλασιαστής. Στα μενού γράφει ότι σαρώνει στα 31,5kHz με τον εσωτερικό διπλασιαστή ON. Είμαι απολύτως σίγουρος. Και οι γραμμές σάρωσης σε σκηνές με ανοιχτά χρώματα π.χ. ουρανό, είναι ορατές. Αυτό πέρα από το ότι βλέπω ακόμη καλά για τα χρονάκια μου, σημαίνει ότι έχει γίνει καλή δουλειά στη σύγκλιση και εστίαση.
Ξαναλέω ότι είμαι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σίγουρος μιας και ποτέ δεν λειτούργησε ο προβολέας σε σάρωση κάτω από διπλασιασμό. Ποτέ στα 15κΗz. Από 31,5 και πάνω.
Πάντα σε 4:3 θέαση που προβάλει ολόκληρη η επιφάνεια των φωσφόρων. Σε αναμορφικά που συμπιέζεται κάθετα η εικόνα και διπλασιασμό, συμπιέζονται αντίστοιχα και οι γραμμές σάρωσης και παύουν να φαίνονται, ακόμη και αν κολλήσω τα μάτια μου στο πανί.
Είμαι σίγουρος γι αυτά που λέω και γράφω όσον αφορά τις γραμμές σάρωσης.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Ίσως, δεν θυμάμαι να έβλεπα γραμμές, μπορεί όμως για να το λες, πάντως μην ψάχνεις για τίποτα περισσότερο στον SELECO.
Εάν βάλεις οθόνη με υψηλό κέρδος ασφαλώς θα εκπλαγείς, έχει πολύ χαμηλή φωτεινότητα, και είναι η μόνη βελτίωση που παίρνει
σαν σύστημα!
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Re: Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Ίσως, δεν θυμάμαι να έβλεπα γραμμές, μπορεί όμως για να το λες, πάντως μην ψάχνεις για τίποτα περισσότερο στον SELECO.
Εάν βάλεις οθόνη με υψηλό κέρδος ασφαλώς θα εκπλαγείς, έχει πολύ χαμηλή φωτεινότητα, και είναι η μόνη βελτίωση που παίρνει
σαν σύστημα!
Ηλία, δεν είμαι αυτός με τον Seleco, εγώ έχω τον SONY D50 (Μιχάλης)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Re: Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Ηλία, δεν είμαι αυτός με τον Seleco, εγώ έχω τον SONY D50 (Μιχάλης)
Συγνώμη βρε Μιχάλη σας μπέρδεψα! ο D50 κάνει για σήμα 720/1080ι και βέβαια θέλει η HDFury 2, η κάρτα IFB-FULLHD v3
όπως επίσης οθόνη υψηλού κέρδους! με σύνδεση και ενός scaler, θα εκπλαγείς!!!
Μπορείς να βρεις scaler μεταχειρισμένο με καλή τιμή, θέλει ψάξιμο και υπομονή!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι Ηλία.
Δε σου έχω πει, ήθελα να το κάνω θέμα εδώ μια μέρα αλλά βαρέθηκα.
Έβγαλα τους φακούς του SELECO για καθάρισμα. Ο μπλε είχε στρώμα σκόνης πάνω. Ο πράσινος είχε πολύ σκόνη και ο κόκκινος σχεδόν καθόλου. Έτσι εξηγείται το ότι δεν είχα μπλε. Έχω και φωτό, αλλά τώρα βαριέμαι να τις βάλω.
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Έλα βρε, καλά σου λέει ο Κώστας βάλε φωτό και γρήγορα!
 


Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
λοιπον σήμερα μετα περίπου χρονικό διάστημα δύο ετών,που όπως εχω πεί μου εχει λειψει πολύ η εικόνα απο τό μπαουλάκι, ,εμφανίστηκε μια ελπιδα να επισκευαστεί ο CRT μου.Ειχα την χαρα και την τιμή να με επισκευτεί φίλος τεχνικός,και γνώστης του αντικειμένου και γενικά των προβολικών, ,γνωριμία του Νίκου (Αποστολίδη) ,και υπαρχει η περίπτωση νάχω συντόμως καλά νεα.Δεν θα πώ πολλα, παντως αν εχουμε αίσιο αποτέλεσμα θα ενημερώσω σχετικά τους φιλους στο Φορουμ που ξέρω ποσο ανησυχουν οτι ελατώνονται δραστικά οι κάτοχοι CRT.:D
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Βάλτε με και εμένα στο κλάμπ, θα πάρω σύντομα τον Cine 7.
O 8άρης δεν χώραγε στο δωμάτιο (βάθος 3.6m όλο και όλο) ενώ το πανί μου είναι 2μετρο στο πλάτος.
ΑΝ υπολογίζω κάτι λάθος η βγαίνουν νούμερα ότι θα χώραγε ο 8άρης ας με διορθώσει κάποιος αλλά με τις αναλογίες φακού δεν βγαίνει ότι χωράει. Άλλη λύση ήταν να έβαζα καθρέπτη αλλά δεν ξέρω επιπτώσεις που θα είχε.
Για την ιστορία, είχα Eizo T965 (ζευγάρι) στο ατελιέ που έκανα τα σχέδια, χαλάσανε και οι 2, τις πήγα service, Θέλαν 400Ευρώ. Δεν επισκεύασα τα μόνιτορ, πήρα την καλύτερη tft της eizo τότε με 1350Ευρώ, ήταν καλή στις εκτυπώσεις του plotter, στις ταινίες χάλια. (εποχή 2008)
Μετά αγόρασα CRT οθόνες και μόνο (viewsonic G220f, Lacie electron Blue IV 22', IBM 21' κ.α.), έχω περίπου 10 οθόνες CRT :p

επιβεβαιώνω : CRT 4 ever :D
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Βάλτε με και εμένα στο κλάμπ, θα πάρω σύντομα τον Cine 7.
O 8άρης δεν χώραγε στο δωμάτιο (βάθος 3.6m όλο και όλο) ενώ το πανί μου είναι 2μετρο στο πλάτος.
ΑΝ υπολογίζω κάτι λάθος η βγαίνουν νούμερα ότι θα χώραγε ο 8άρης ας με διορθώσει κάποιος αλλά με τις αναλογίες φακού δεν βγαίνει ότι χωράει. Άλλη λύση ήταν να έβαζα καθρέπτη αλλά δεν ξέρω επιπτώσεις που θα είχε.
Για την ιστορία, είχα Eizo T965 (ζευγάρι) στο ατελιέ που έκανα τα σχέδια, χαλάσανε και οι 2, τις πήγα service, Θέλαν 400Ευρώ. Δεν επισκεύασα τα μόνιτορ, πήρα την καλύτερη tft της eizo τότε με 1350Ευρώ, ήταν καλή στις εκτυπώσεις του plotter, στις ταινίες χάλια. (εποχή 2008)
Μετά αγόρασα CRT οθόνες και μόνο (viewsonic G220f, Lacie electron Blue IV 22', IBM 21' κ.α.), έχω περίπου 10 οθόνες CRT :p

επιβεβαιώνω : CRT 4 ever :D

φιλε μου καλημέρα.Δεν καταλαβα ,τελιka θα παρεις τον CRT cine7?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ο CINE7 είναι πολύ καλό μηχανάκι, εάν δεν έχεις απαιτήσεις 1080p, η εικόνα του δε, είναι καταπληκτική, τον είχα παρακολουθήσει αρκετές ώρες, όταν ήταν να πάρω τον πρώτο δικό μου 7άρι, αλλά ξέφευγε πολύ το μπάτζετ! σήμερα οι απαιτήσεις είναι από 8 και πάνω, με τις ταινίες υψηλής ανάλυσης!
Και πάντα κάρτα moome, για εισόδους HDMI, είναι αναπόσπαστο κομμάτι, κατά τη γνώμη μου!
Δυστυχώς ο δικός μου 8άρης, έχει γράψει περί τις 18000 ώρες, ίσως και παραπάνω (λόγω αλλαγής κάποιων τσιπ χαθήκανε οι ώρες!), και δεν υπάρχουν λάμπες, οπότε δεν ρίχνω χρήματα
βελτίωσης, πάντως ψάχνω μήπως πετύχω κάτι!
 
Last edited:


Μηνύματα
159
Reaction score
47
φιλε μου καλημέρα.Δεν καταλαβα ,τελιka θα παρεις τον CRT cine7?
ναι τον 7άρι θα πάρω λόγω χώρου, αλλά αν έχεις άνεση στο δωμάτιο φιλικά θα σε συμβούλευα για 8άρι.
Από απλή περιέργεια, πόσο κάνει σήμερα ένας Cine7?
Εξαρτάται στο πόσο θέλει να τον πουλήσει ο άλλος, αλλά συνήθως οι τιμές είναι στο χιλιάρικο και η πλάκα είναι ότι 1200 με 1500+ ίσως και να βρείς αν είσαι τυχερός κανένα 1209. :p Εγώ τον βρήκα 1200Ευρώ (mint condition, 1800h, που για CRT δεν είναι τίποτα).
Όσοι έχουν CRT δεν θέλουν να τον αποχωριστούν. Όχι τόσο για συναισθηματικούς λόγους αλλά γιατί όντως δίνουν καλό contrast και τέλειο Μαύρο. Στο πλανητάριο που πήγα και τους είδα τους παλιούς CRT που είχαν. Barco 909 split pack, τιμή 4 χιλιάρικα τον ένα με 20χιλ ώρες~ αλλά αναβαθμισμένο όλο εσωτερικά. Υπάρχουν 11 κομμάτια. Τώρα έχουν τον F35 (DLP single chip). Όταν ρώτησα τον υπεύθυνο τι πλεονεκτήματα και τι μειονεκτήματα έχει ο καινούριος DLP, μου είπε : ο καινούριος έχει όλα τα πλεονεκτήματα στο μέρος του, αλλά το μόνο μειονέκτημα είναι ένα : δεν έχει το καταπληκτικό contrast του CRT !

Από scaler θα βάλω έναν lumagen, και θα συνδέσω υπολογιστή. Το υλικό που θα βλέπω θα είναι συνήθως 4:3 και άλλες φορές 720p. Δεν με ενοχλεί αν δεν μπορεί να απεικονίσει ο προβολέας και το τελευταίο πίξελ. Για 2ο προβολέα θα έχω έναν optoma DH1008 να και για την τιμή του προσφέρει πολύ καλά features και καλό contrast στα χαρτιά έστω θα τον κρίνω όταν τον δω από κοντά.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top