Έμεινα ..πάκης

Status
Not open for further replies.

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
To σχολιο μου αναφεροταν στο κλισε "μετρα καλα αρα παιζει και καλα" τιποτα περισοτερο,τιποτα λιγοτερο.Και με την λογικη αυτη κανενα πικαπ δεν μπορει να παιζει καλυτερα απο κανενα cd player.Τι καταλαβες διαφορετικο κι απαντας ετσι?
Ασε που το οτι "το βινυλιο αποτελει παρελθον" το λενε πολλοι δεκαετιες τωρα πριν απο σενα.:D
το βινυλιο δεν αποτελει παρελθον.
ειναι ενα υποδεεστερο απο τα download/streaming μέσο που ικανοποιει πάραυτα χιλιαδες οπαδους του, και εμενα μαζί.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
ε καλα, αυτο ζηταω.
δειξε μου ενα συστημα ανάλογου κόστους....
δειξε μου πρωτα εσυ μετρηση απο οικιακο περιβαλλον του εν λογω ηχειου για να κανουμε τις οποιες συγκρισεις.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
δειξε μου πρωτα εσυ μετρηση απο οικιακο περιβαλλον του εν λογω ηχειου για να κανουμε τις οποιες συγκρισεις.
μα η ελλειψη παραμορφωσης η ανάλυση και η εκταση στα οποια αναφερομαι δεν εχουν να κανουν με τον χωρο.

Τωρα με προβληματιζεις παντως, αν θες να πεις οτι τα γκριμμ δεν θα αποδωσουν σε οικιακο χωρο καλα, αν μπορεις γραψε δυο γραμμες να το δικαιολογησεις.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
μα η ελλειψη παραμορφωσης η ανάλυση και η εκταση στα οποια αναφερομαι δεν εχουν να κανουν με τον χωρο.

Τωρα με προβληματιζεις παντως, αν θες να πεις οτι τα γκριμμ δεν θα αποδωσουν σε οικιακο χωρο καλα, αν μπορεις γραψε δυο γραμμες να το δικαιολογησεις.
δεν λεω αυτο Νικο. Λεω , η μαλλον το εχω ξαναπει ποιο πριν , οτι ειναι ενα εργαλειο που μπορει να το εκτιμησει ενας επαγγελματιας .
Εσυ και εγω , αλλα και οι περισσοτεροι που δεν ξερουν πως ηχει ενα Βιενεζικο κλαρινο απο ενα Δημοτικο δεν μπορουμε να το κρινουμε ορθα!
Ναι, με γοητευει να βλεπω τις μετρησεις στην αεροσυραγγα την f1 του Χαμιλτον αλλα την σημασια τους δεν θα μπορω ποτε να τις κανω πραξη οταν περιστρεφομαι γυρω απο την πλατεια Ομονοιας με 30 χλμ την ωρα.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν εχεις δικιο!:p Οταν αγοραζεις μια κονσερβα στο κουτι αναγραφεται η συσταση του εδεσματος . Οποτε γνωριζεις κατ ευθειαν και την γευση του! :D [η νομιζεις τουλαχιστον]
Οκ καταλαβαινεις οτι με βαση αυτα που γραφει ειναι τονος σε λαδι. Τωρα αν στην πορεια σου βγουν ντολμαδακια :roflmao:.......το χασαμε το κορμι πατριωτη!:lolsign:
τονος θα βγει αν γνωριζει καποιος ''καλα'' τη γευση του,στη χειροτερη να βγει σε νερο...
θελει εμπειρια να εκτιμησεις τι ειναι αυτο που μετρα καλα η δε μετρα καλα πως αποτυπωνεται ως ακουσμα-εικονα
βεβαια οταν οι μετρησεις δεν καλυπτουν ολες τις ακουστικες αισθησεις εντυπωσεις οπως ας πουμε χροιες η καποιες απο αυτες οπως αρμονικες παραμορφωσεις που ειναι και ζητουμενο πολλων σαφως και επιβαλεται δοκιμη.
ομως βασικη προυποθεση ειναι να μετρα καλα!! και εδω ειναι η αντικειμενικοτητα που δε τιθεται θεμα αμφισβητησης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...ειναι ενα εργαλειο που μπορει να το εκτιμησει ενας επαγγελματιας .

Εσυ και εγω , αλλα και οι περισσοτεροι που δεν ξερουν πως ηχει ενα Βιενεζικο κλαρινο απο ενα Δημοτικο δεν μπορουμε να το κρινουμε ορθα!

Ναι, με γοητευει να βλεπω τις μετρησεις στην αεροσυραγγα την f1 του Χαμιλτον αλλα την σημασια τους δεν θα μπορω ποτε να τις κανω πραξη οταν περιστρεφομαι γυρω απο την πλατεια Ομονοιας με 30 χλμ την ωρα.
Ποιας ακριβώς επαγγελματικής ιδιότητος;

Δεν είναι απαραίτητο να ξέρουμε πώς ακούγεται,εάν γνωρίζουμε ότι αναπαράγεται με τον αρτιότερο δυνατό τρόπο...

Σειρά μου να προβληματιστώ....Η χαϊενδική κοινότητα παραλληλίζεται με Formula 1 ή...πεζοδρομιοκυνήγι στην πλατεία;;)
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
δεν λεω αυτο Νικο. Λεω , η μαλλον το εχω ξαναπει ποιο πριν , οτι ειναι ενα εργαλειο που μπορει να το εκτιμησει ενας επαγγελματιας .
Εσυ και εγω , αλλα και οι περισσοτεροι που δεν ξερουν πως ηχει ενα Βιενεζικο κλαρινο απο ενα Δημοτικο δεν μπορουμε να το κρινουμε ορθα!
Ναι, με γοητευει να βλεπω τις μετρησεις στην αεροσυραγγα την f1 του Χαμιλτον αλλα την σημασια τους δεν θα μπορω ποτε να τις κανω πραξη οταν περιστρεφομαι γυρω απο την πλατεια Ομονοιας με 30 χλμ την ωρα.
sorry αλλα η αναλυση μιας συμφωνικης ορχηστρας που παραμενει αναλλοίωτη/ασυμπίεστη σε κρεσεντο απο τα Grimm ειναι κατι που μπορεις ανετοτατα να μαθεις να ακους και να συγκρινεις με οποιο αλλο μπλιμπλικι θέλεις....
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
τονος θα βγει αν γνωριζει καποιος ''καλα'' τη γευση του,στη χειροτερη να βγει σε νερο...
θελει εμπειρια να εκτιμησεις τι ειναι αυτο που μετρα καλα η δε μετρα καλα πως αποτυπωνεται ως ακουσμα-εικονα
βεβαια οταν οι μετρησεις δεν καλυπτουν ολες τις ακουστικες αισθησεις εντυπωσεις οπως ας πουμε χροιες η καποιες απο αυτες οπως αρμονικες παραμορφωσεις που ειναι και ζητουμενο πολλων σαφως και επιβαλεται δοκιμη.
ομως βασικη προυποθεση ειναι να μετρα καλα!! και εδω ειναι η αντικειμενικοτητα που δε τιθεται θεμα αμφισβητησης.
Δεν λεω κατι αλλο απο αυτο που λες και εσυ. Νομιζω εισαι σε θεση να καταλαβεις την χιουμοριστικη εκβαση.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
sorry αλλα η αναλυση μιας συμφωνικης ορχηστρας που παραμενει αναλλοίωτη/ασυμπίεστη σε κρεσεντο απο τα Grimm ειναι κατι που μπορεις ανετοτατα να μαθεις να ακους και να συγκρινεις με οποιο αλλο μπλιμπλικι θέλεις....
δεν θα το σχολιασω αλλο.........
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Ποιας ακριβώς επαγγελματικής ιδιότητος;

Δεν είναι απαραίτητο να ξέρουμε πώς ακούγεται,εάν γνωρίζουμε ότι αναπαράγεται με τον αρτιότερο δυνατό τρόπο...

Σειρά μου να προβληματιστώ....Η χαϊενδική κοινότητα παραλληλίζεται με Formula 1 ή...πεζοδρομιοκυνήγι στην πλατεία;;)
και οι δυο κοινοτητες [τεχνοκρατων και χαιενδικη ] δεν διαφερουν!! Το ιδιο παραμυθι ακουν!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
και οι δυο κοινοτητες [τεχνοκρατων και χαιενδικη ] δεν διαφερουν!! Το ιδιο παραμυθι ακουν!!
Η διαφοροποίηση δεν έγκειται στο τί ακούγεται,αλλά; στο πώς εκτιμείται αυτό.

Η πτώση δένδρου σε ερημική περιοχή λ.χ. δεν ακούγεται δυνητικώς καθόλου,εφόσον απαουσιάζει λήπτης του ερεθίσματος,ο οποίος θα προέβαινε στην απαραίτητη εκτίμηση.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
sorry αλλα η αναλυση μιας συμφωνικης ορχηστρας που παραμενει αναλλοίωτη/ασυμπίεστη σε κρεσεντο απο τα Grimm ....
Ελεος Νικο,ελεος....θα πυροβοληθω.
Αν ποτε βρεθουμε , θα σου βαλω ενα δισκο στο πικαπ,με το λαμπατο phono και τον λαμπατο ενισχυτη και τα ηχεια μου,ηχογραφημενο το 1959 , που απο τεχνικης πλευρας αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο,και σου υποσχομαι , θα μεινεις ..... πακης και θα ξεχασεις μετρα και.....σταθμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
δεν θα το σχολιασω αλλο.........
Κατά το "Δεν περιγράφω άλλο....":D
Ελεος Νικο,ελεος....θα πυροβοληθω.
Αν ποτε βρεθουμε , θα σου βαλω ενα δισκο στο πικαπ,με το λαμπατο phono και τον λαμπατο ενισχυτη και τα ηχεια μου,ηχογραφημενο το 1959 , που απο τεχνικης πλευρας αντιλαμβανεσαι οτι δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο,και σου υποσχομαι , θα μεινεις ..... πακης και θα ξεχασεις μετρα και.....σταθμα.
Να δεχθούμε επομένως ως απάντηση,ότι αναπαραγωγείς πιστότεροι του Grimm θα είναι επίλεκτα βινυλιακά συστήματα συνδυασμένα με επίλεκτους λαμπάτους ενισχυτές...
Αφού είναι κι ο @Bhutia ονλάιν, πάω να πάρω ποπ κορν! :D
κοκ-πορν επί το...βινυλιακότερον.:sneaky:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κατά το "Δεν περιγράφω άλλο....":D

Να δεχθούμε επομένως ως απάντηση,ότι αναπαραγωγείς πιστότεροι του Grimm θα είναι επίλεκτα βινυλιακά συστήματα συνδυασμένα με επίλεκτους λαμπάτους ενισχυτές...
Σκεφτηκα προς στιγμην και το "δεν περιγραφω αλλο" :D
Το συστημα μου δεν θα το ονομαζα "επιλεκτο" αλλα αποτελουμενο απο επιλεγμενες μοναδες που στην δικη μου περιπτωση,συνολικα κοστιζουν λιγοτερα απο το grimm.
Μετρανε πολυ καλα(επετρεψε μου να πω παρα πολυ καλα), δεν ξερω ποσο καλα σε σχεση με το grimm,αλλα καλυτερα απο τις ακουστικες δυνατοτητες ολων μας εδω περα (οποτε για μενα τουλαχιστον ειναι και αδιαφορο αν μετρανε "χειροτερα" ).
Αυτο να δεκτεις ως απαντηση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σκεφτηκα προς στιγμην και το "δεν περιγραφω αλλο" :D
Το συστημα μου δεν θα το ονομαζα "επιλεκτο" αλλα αποτελουμενο απο επιλεγμενες μοναδες που στην δικη μου περιπτωση,συνολικα κοστιζουν λιγοτερα απο το grimm.
Μετρανε πολυ καλα(επετρεψε μου να πω παρα πολυ καλα), δεν ξερω ποσο καλα σε σχεση με το grimm,αλλα καλυτερα απο τις ακουστικες δυνατοτητες ολων μας εδω περα (οποτε για μενα τουλαχιστον ειναι και αδιαφορο αν μετρανε "χειροτερα" ).
Αυτο να δεκτεις ως απαντηση.
Είναι άσκοπον,καθότι στο πλαίσιο του παρόντος νήματος δεν έχω μεταχειριστεί προσωπικά το επιχείρημα των μετρήσεων...;)
τελικα ειναι ενα προιον για πολυ λιγους! Για παρα πολυ λιγους!
Αρκεί να μην είναι για πάρα πολύ....λίγο.:sneaky:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Είναι άσκοπον,καθότι στο πλαίσιο του παρόντος νήματος δεν έχω μεταχειριστεί προσωπικά το επιχείρημα των μετρήσεων...;)
Για να μην το μεταχειριστεις.......χαχαχα:drinks:
Το αναφερω απλα διοτι φαινεται μερικοι νομιζουν ενδεχομενως οτι καποιοι αλλοι ακουνε μηχανηματα του '30. Και για να προλαβω σχολια (οχι απο σενα,γενικα μιλω) προσωπικα δεν προκειται να χρησιμοποιησω ποτε τις λεξεις "ουδετερος η σωστος,η οπως αλλως,ηχος) διοτι ξερω πολυ καλα τι εστιν μηχανηματα.
 

Μηνύματα
9.256
Reaction score
12.764
Aντε εδω μεσα ..ολοι κουφαλογα ειναι..οξω απο δω..που λεει και ενας φιλος...τοσα εκατομμυρια που ασχολουνται με το αθλημα..πως και δεν εκαναν ουρα να το αγορασουν? τοσο ασχετοι ειναι? αναρωτιεμαι...καλοπροαιρετα..:idk:
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top