Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.493
Reaction score
50.809
Θα πρέπει κάποτε να χωνέψετε, όσο κι αν δε σας αρέσει η ιδέα, ότι αν μαζευτείτε όλοι σε ένα διπλό τυφλό τεστ, όπου θα ακούσετε ένα ηχοσύστημα-χώρο που θα παίζει σωστά (με μετρήσεις), κι ένα που θα παίζει χειρότερα (με μετρήσεις), θα υπάρξουν κάποιοι ανάμεσά σας που δε θα καταλάβουν ποιο προτιμούν, καθώς μία θα προτιμούν το ένα και μία το άλλο, αναλόγως μουσικής. Οι υπόλοιποι, θα προτιμήσουν όλοι αυτό που παίζει σωστά (μετρημένα) διότι αυτό θα τους αρέσει περισσότερο.

Σε όλους.

Όλοι το ίδιο.

Ναι, ως γίδγια. Καμία απολύτως προσωπικότητα δε θα λάμψει δια της διαφοροποίησης.

Σε όλους αρέσει περισσότερο αυτό που παίζει πιο σωστά.

Οι υπόλοιποι, δε ξέρουν να ακούν, δε ξέρουν τι τους αρέσει, δεν έχουν σταθερές προτιμήσεις, δεν ακούν καλά, δε μπορούν να διακρίνουν διαφορές, κλπ κλπ κλπ, δηλαδή είναι απολύτως αναξιόπιστοι σε οποιοδήποτε τυφλό τεστ, καθώς οι απαντήσεις τους βρίσκονται μέσα στο στατιστικό σφάλμα (θα μπορούσαν ανέτως να είναι εντελώς κουφοί ή η όποια επιλογή τους να γίνεται μονίμως εντελώς στην τύχη.)

Σας άρεσε; Ε, λοιπόν είτε σας άρεσε είτε όχι, έτσι έχουν τα πράγματα. Και δεν είναι δική μου εκτίμηση, άποψη ή θεωρία. Σας ενημερώνω για όσα ισχύουν. ;)
- βγάλε το γίδια , και θα σου κάνουμε like :)
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Θα πρέπει κάποτε να χωνέψετε, όσο κι αν δε σας αρέσει η ιδέα, ότι αν μαζευτείτε όλοι σε ένα διπλό τυφλό τεστ, όπου θα ακούσετε ένα ηχοσύστημα-χώρο που θα παίζει σωστά (με μετρήσεις), κι ένα που θα παίζει χειρότερα (με μετρήσεις), θα υπάρξουν κάποιοι ανάμεσά σας που δε θα καταλάβουν ποιο προτιμούν, καθώς μία θα προτιμούν το ένα και μία το άλλο, αναλόγως μουσικής. Οι υπόλοιποι, θα προτιμήσουν όλοι αυτό που παίζει σωστά (μετρημένα) διότι αυτό θα τους αρέσει περισσότερο.

Σε όλους.

Όλοι το ίδιο.

Ναι, ως γίδγια. Καμία απολύτως προσωπικότητα δε θα λάμψει δια της διαφοροποίησης.

Σε όλους αρέσει περισσότερο αυτό που παίζει πιο σωστά.

Οι υπόλοιποι, δε ξέρουν να ακούν, δε ξέρουν τι τους αρέσει, δεν έχουν σταθερές προτιμήσεις, δεν ακούν καλά, δε μπορούν να διακρίνουν διαφορές, κλπ κλπ κλπ, δηλαδή είναι απολύτως αναξιόπιστοι σε οποιοδήποτε τυφλό τεστ, καθώς οι απαντήσεις τους βρίσκονται μέσα στο στατιστικό σφάλμα (θα μπορούσαν ανέτως να είναι εντελώς κουφοί ή η όποια επιλογή τους να γίνεται μονίμως εντελώς στην τύχη.)

Σας άρεσε; Ε, λοιπόν είτε σας άρεσε είτε όχι, έτσι έχουν τα πράγματα. Και δεν είναι δική μου εκτίμηση, άποψη ή θεωρία. Σας ενημερώνω για όσα ισχύουν. ;)
Όχι
 





A

AKARL

Guest
Είναι ομολογουμένως πολύ κολακευτικό για τον καθένα μας, και δη για τους χαϊεντάδες εξ ημών, να νιώθει μοναδικά μοναδικός.

Ταυτόχρονα (και ομολογουμένως) είναι πολύ υποτιμητικό για τον καθένα μας (και δη για την προηγούμενη γραφική υποκατηγορία) να ομαδοποιούνται τα πάντα κι όλοι να μπαίνουν σε ένα σακί, με την ταμπέλα "γίδγια".

Λόγου χάριν στην πολιτική. Κανείς δεν θεωρεί εαυτόν γίδι.

Εκ της μελέτης όμως των εκλογικών αποτελεσμάτων της μεταπολίτευσης, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ότι ο Έλλην ψηφοφόρος είναι ένα κοινό γίδι.

Ομοίως στο χάι φαϊ. Και ιδίως στην γραφική υποκατηγορία.:p Λυπάμαι που σας χαλώ την συνταγή.:D

Όσο για τις εξαίρετες σκέψεις του Γκέντελ, οι οποίες αναγνωρίζονται όντως ως θεωρήματα μη πληρότητας, καθώς και λοιπές έννοιες πολύπλοκων μαθηματικών ή μαθηματικής φιλοσοφίας, δυστυχώς, τον όμορφο πωπό σας κάτω να βαράτε μανιωδώς, δε θα σας βοηθήσουν να αλλάξετε το αποτέλεσμα της πρόσθεσης 60+9, στο τυπικό μας δεκαδικό σύστημα. Όσα κομπιουτεράκια και να βάλετε να κάνουν την ίδια πρόσθεση, όλα θα σας λεν 69.

Ευτυχώς. ;)
Θα πρέπει κάποτε να χωνέψετε, όσο κι αν δε σας αρέσει η ιδέα, ότι αν μαζευτείτε όλοι σε ένα διπλό τυφλό τεστ, όπου θα ακούσετε ένα ηχοσύστημα-χώρο που θα παίζει σωστά (με μετρήσεις), κι ένα που θα παίζει χειρότερα (με μετρήσεις), θα υπάρξουν κάποιοι ανάμεσά σας που δε θα καταλάβουν ποιο προτιμούν, καθώς μία θα προτιμούν το ένα και μία το άλλο, αναλόγως μουσικής. Οι υπόλοιποι, θα προτιμήσουν όλοι αυτό που παίζει σωστά (μετρημένα) διότι αυτό θα τους αρέσει περισσότερο.

Σε όλους.

Όλοι το ίδιο.


Ναι, ως γίδγια. Καμία απολύτως προσωπικότητα δε θα λάμψει δια της διαφοροποίησης.

Σε όλους αρέσει περισσότερο αυτό που παίζει πιο σωστά.

Οι υπόλοιποι, δε ξέρουν να ακούν, δε ξέρουν τι τους αρέσει, δεν έχουν σταθερές προτιμήσεις, δεν ακούν καλά, δε μπορούν να διακρίνουν διαφορές, κλπ κλπ κλπ, δηλαδή είναι απολύτως αναξιόπιστοι σε οποιοδήποτε τυφλό τεστ, καθώς οι απαντήσεις τους βρίσκονται μέσα στο στατιστικό σφάλμα (θα μπορούσαν ανέτως να είναι εντελώς κουφοί ή η όποια επιλογή τους να γίνεται μονίμως εντελώς στην τύχη.)

Σας άρεσε; Ε, λοιπόν είτε σας άρεσε είτε όχι, έτσι έχουν τα πράγματα. Και δεν είναι δική μου εκτίμηση, άποψη ή θεωρία. Σας ενημερώνω για όσα ισχύουν. ;)
Καλησπέρα σε όλους. Καλησπέρα Κώστα. :)

Επειδή μου άρεσει αυτή η παιδική χαρά και Το Παιχνίδι με τις Χάντρες λέω να παίξω λίγο ακόμη, όχι όμως για πολύ. :D

Να κάνω κάποιες προκαταρκτικές επισημάσεις που αφορούν εις εσέ και ουχί εις κάποιο αόριστο σύνολο. Πάμε λοιπόν:

Έκανα μια παρέμβαση η οποία επικεντρώθηκε σε ένα δικό σου ρητό το οποίο εξήγησα γιατί είναι αβάσιμο (το περί ύπαρξης Απόλυτης Αντικειμενικής Αλήθειας ή 3Α).
Στην απάντησή σου είτε μου απευθύνεσαι σε πληθυντικό ευγενείας (δε χρειάζεται βρε παλικάρι και ο ενικός ΟΚ είναι, αλήθεια), είτε απαντώντας μου απαντάς σε άλλους (γιατί άραγε;), είτε με έχεις εντάξει εντός κάποιας ομάδας και απαντάς σε όλους μαζί, είτε κάτι άλλο. Σε πληροφορώ, λοιπόν, ότι όλα αυτά είναι λάθος. Εγώ σου απάντησα και είμουν σαφής και, αν θέλεις, μπορείς να απαντάς εις εμέ.

Δεύτερον, δεν έχω ουδεμία διάθεση να εμπλακώ σε προσωπική αντιπαράθεση προκειμένου να αποδείξω κάτι ή να κάνω φιγούρα ή, το χειρότερο, κατήχηση. Θα καταθέσω, για τελευταία φορά, σε ολοκληρωμένη μορφή κάποιες σκέψεις που σκόρπια και υπαινικτικά έριξα εδώ κι εκεί.

Τρίτον, το κάνω αυτό απευθυνόμενος σε σένα προσωπικά γιατί θεωρώ πως αφενός αξίζει τον κόπο και αφετέρου, αν το επιθυμείς, μπορείς να το αξιοποιήσεις δημιουργικά (όπως έχω κάνει εγώ με κάποια δικά σου).

Τέταρτον, την αναλογία μεταξύ των συμπαθών τε και χρησίμων τετραπόδων και των ασχολούμενων με τα της μουσικής απόλαυσης αδυνατώ να τη συλλάβω αλλά τη θεωρώ επουσιώδη και την αντιπαρέρχομαι.

Σε ποιούς και ποιά συνταγή χαλάς επίσης δεν το κατάλαβα. Αν είσαι, σε όρους αρχής, ενάντια σε συνταγές μήπως θα έπρεπε να ξαναδιαβάσεις με κριτικό μάτι τις δικές σου θέσεις; Μα γιατί το λέω αυτό; Διότι η συνταγή που εσύ ο ίδιος εμμονικά προτείνεις απευθύνεται σε ένα μόνο ζητούμενο: Την πιστή αναπαραγωγή. Όχι μόνο αρνείσαι τη δυνατότητα ύπαρξης άλλων ζητουμένων αλλά τα χλευάζεις κιόλας απόλυτα και αφοριστικά: "Οι υπόλοιποι, δε ξέρουν να ακούν, δε ξέρουν τι τους αρέσει, δεν έχουν σταθερές προτιμήσεις, δεν ακούν καλά, δε μπορούν να διακρίνουν διαφορές, κλπ κλπ κλπ, δηλαδή είναι απολύτως αναξιόπιστοι σε οποιοδήποτε τυφλό τεστ, καθώς οι απαντήσεις τους βρίσκονται μέσα στο στατιστικό σφάλμα (θα μπορούσαν ανέτως να είναι εντελώς κουφοί ή η όποια επιλογή τους να γίνεται μονίμως εντελώς στην τύχη.)" Αυτό με ενοχλεί αλλά δε θα παίξω, είναι ανούσιο.

Αυτό όμως:
"Οι υπόλοιποι, θα προτιμήσουν όλοι αυτό που παίζει σωστά (μετρημένα) διότι αυτό θα τους αρέσει περισσότερο.
Σε όλους.
Όλοι το ίδιο.
Ναι, ως γίδγια. Καμία απολύτως προσωπικότητα δε θα λάμψει δια της διαφοροποίησης.
Σε όλους αρέσει περισσότερο αυτό που παίζει πιο σωστά."


Οι δηλώσεις αυτές, ΙΜΗΟ, δεν εμπίπτουν στο πεδίο της ψυχοακουστικής αλλά της ψυχοπαθολογίας (με την καλή έννοια).

Πάμε τώρα στα σοβαρά:

Αρχικά θα αναφερθώ με προσφιλείς εις εσέ όρους αναλογίας.

Ας υποθέσουμε ότι βρίσκεσαι σε ένα τεράστιο, αχανές εργαστήριο με όλα τα καλούδια του ώντιο και όλους τους γκουρού του χώρου και παίζετε, και δημιουργείτε και μετράτε και ότι, τελοσπάντων, κάνετε. Έχετε τελειοποιήσει τα πάντα όλα στον χώρο του ώντιο με τη συνδρομή της Επιστήμης και της Τεχνολογίας. Το εργαστήριο περικλείει όλη τη συσσωρευμένη γνώση στον χώρο του ώντιο. Κάποια στιγμή καβαλάς ένα μηχανάκι και οδηγάς με ιλλιγγιώδη ταχύτητα για μια βδομάδα και φτάνεις στην πόρτα του εργαστηρίου.... και την ανοίγεις .... και διαπιστώνεις ότι το εργαστήριο δεν είναι παρά ... ένα μόριο .... της παρονυχίδας ενός .... τερατόσαυρου (ο μεγαλύτερος δεινόσαυρος που υπήρξε ποτέ - true story). Ο τερατόσαυρος αποτελεί μέρος ενός κοπαδιού τερατοσαύρων ενώ άπειρα τέτοια κοπάδια υπάρχουν όπου και να κοιτάξεις. Κοιτάς καλά καλά και βλέπεις άπειρα άλλα όντα. Το σύνολο όλων αυτών των όντων ας το ονομάσουμε Ανθρώπινη Γνώση. Ξαφνικά άπειρα κοπάδια ιπτάμενων ελεφάντων εφορμούν και εξοντώνουν τους τερατόσαυρους (εσύ τη γλυτώνεις). Στη συνέχεια μικροσκοπικοί ιοί εξοντώνουν τους ιπτάμενους ελέφαντες και ούτω καθ΄εξής. Τότε ξαφνικά συνειδητοποιείς:
Οι ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΕΣ σου έχουν μετατραπεί σε ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ.

Εδώ τελειώνει η αναλογία. Χαριτωμένη, έτσι;

Ας φύγουμε όμως από αυτές τις χαριτωμενιές και ας παίξουμε στην έδρα σου και με τους επιστημονικούς όρους που αγαπάς. Εγώ παίζω με χάντικαπ αλλά θυμίζω για μια ακόμη φορά το ζητούμενο του παιχνιδιού: Υπάρχουν τα 3Α στον χώρο του ώντιο;
Απάντηση: έχω τις αμφιβολίες μου.
Γιατί;

Εξηγώ:

Ας δούμε λίγο πιό προσεκτικά μια διαφάνεια που πόσταρες νωρίτερα εντός αυτού του θρέντ:




Τι βλέπω ο (ειλικρινά) άσχετος:

Βλεπω Φυσικά Μεγέθη - Αντικειμενικά μεγέθη. Βλέπω και Ψυχοακουστικά Μεγέθη - Υποκειμενικά μεγέθη.

Τα υποκειμενικά μεγέθη (αν όντως είναι τέτοια) δεν επιτρέπουν τους αφοριστικούς ορισμούς που χρησιμοποιείς. Δηλαδή αυτά που εσύ ονομάζεις αληθινά και σωστά είναι κατά συνθήκη, κατά σύμβαση ή στατιστικά αληθινά και σωστά. Τελεία.

Τα αντικειμενικά μεγέθη (ως τέτοια) ισχύουν παντού και πάντα; Ισχύουν στη Σελήνη, σε κάποιον άλλο κοντινό πλανήτη ή στο απόλυτο κενό; Αν όχι, τότε δεν είναι 3Α αλλά και αυτά κατά συνθήκη αλήθειες. Τελεία.

Συνοψίζοντας, γιατί κουράστηκα κιόλας:

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου περί ώντιο. Σε εσένα θα απευθυνθώ να πάρω μια γνώμη για κάποιο μηχάνημα.

Αμφισβητώ το 3Α του ώντιο που με θρησκευτικό ζήλο πρεσβεύεις (κόντρα στην ίδια την κοσμοθεωρία σου).

Θεωρώ πιο σωστό και πιο αληθινό να δεις το όλο θέμα στην πραγματική του διάσταση και να βάλεις και μια ιδέα σχετικισμό στη σκέψη σου - τον εαυτό σου θα ωφελήσεις.

Τέλος θα επικαλεστώ, με παραλλαγή, τα σοφά λόγια ενός φανταστικού παπαγάλου:

People of audio reproduction, Relax! :drinks:
 


A

AKARL

Guest
Peter Hammill or Philip Glass ?
Αμφότεροι αγαπημένοι, αλλά ο Πέτρος ανήκει στο τοπ τεν των πλέον αγαπημένων μου. Μυαλό και συναίσθημα απαράμιλλο. :hi:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
Διότι η συνταγή που εσύ ο ίδιος εμμονικά προτείνεις απευθύνεται σε ένα μόνο ζητούμενο: Την πιστή αναπαραγωγή. Όχι μόνο αρνείσαι τη δυνατότητα ύπαρξης άλλων ζητουμένων αλλά τα χλευάζεις κιόλας απόλυτα και αφοριστικά..
Όχι βρε!
Καταρχήν: Δε χλευάζω τίποτα.

Αυτά που λέω, για τους ανθρώπους που δε μπορούν να διακρίνουν διαφορές, που αλλάζουν άποψη, κλπ, είναι αλήθεια. Το έχω δει το έργο και από κοντά, καθώς τέτοιο διπλό τυφλό τεστ είχαμε οργανώσει μαζί με το φίλο μου τον Κωστόπουλο. Δεν είναι κακό να λες την αλήθεια, ε;

Σε πληροφορω πως οι 8 στους 10 χαϊεντάδες φίλους μας, ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία.

Είναι αλήθεια. Το μετρήσαμε. Στατιστική επεξεργασία των απαντήσεων.

Στο τεστ αυτό, αν θυμάμαι καλά, μόνο εγώ κι ο Κόγιας είχαμε στατιστικά αποδεδειγμένα καταλάβει τις διαφορές των 2 προς δοκιμή συσκευών. Οι υπόλοιποι όλοι, κι ήταν πολλοί, βρίσκονταν στο στατιστικό σφάλμα, δηλαδη δεν ξεχώρισαν τις συσκευές.

Εμένα δε με ενοχλεί καθόλου αυτό το θέμα. Εσένα σε ενοχλεί;

Και πάμε στο ζουμί:

Νομίζεις ότι εγώ προσωπικά προτείνω κάτι; Πως εγώ προσωπικά έχω κάποια εμμονή με κάτι;

Αφού πουθενά δε λέω τη γνώμη μου! Που ξέρεις τι σκέφτομαι, τι προτιμώ, τι ακούω προσωπικά;

Έχω βαρεθεί να λέω πως δε μεταφέρω προσωπικές απόψεις, παρά μόνο όσα αντικειμενικά ισχύουν. AES. Αυτά.

Ελπίζω να κατάλαβες.

Οι δηλώσεις αυτές, ΙΜΗΟ, δεν εμπίπτουν στο πεδίο της ψυχοακουστικής αλλά της ψυχοπαθολογίας
Δυστυχώς για σένα, οι δηλώσεις αυτές είναι 100% αντικείμενα μελέτης της ψυχοακουστικής, δεν είναι προσωπικές μου απόψεις, δε τα σκέφτηκα εγώ, δεν εκφράζουν τον Κώστα.

Απλώς σας μεταφέρω με απλά λόγια, τα αποδεδειγμένα επιστημονικά και με επαναληψιμότητα συμπεράσματα της ψυχοακουστικής.

Εσύ νομίζεις ότι κάνω ψυχανάλυση; Χαχαχαχαχα

Αμφισβητώ το 3Α του ώντιο που με θρησκευτικό ζήλο πρεσβεύεις
Δε πρεσβεύω τίποτα. Αν ρωτάς, αν δε ξέρεις, θα σε ενημερώσω πχ τι ώρα είναι. Ούτε την ώρα Ελλάδας πρεσβεύω, ούτε τους κατασκευαστές ρολογιών, ούτε τίποτα. Ξέρω τι ώρα είναι (το λέει το κινητό μου) και σε ενημερώνω. Αυτά. Δεν είναι προσωπική μου άποψη το τι ώρα είναι... ;)

Ρωτάς αν ο ενισχυτής αυτός φτάνει για τα τάδε ηχεία. Ρωτάς γιατί δε ξέρεις. Εγώ ξέρω, σου λέω όχι, δε φτάνουν 30 βατ για τα ATC. Δεν είναι δική μου άποψη. Οκ?

Μόνο αυτό κάνω. Τίποτε παραπάνω. Απλή ενημέρωση.

Τώρα αν το ζητούμενο είναι να μη σε μαλώσω αν θες λάμπα και πικάπ, προφανώς εγώ δεν θα μπω σε καμία διαδικασία να σε μαλώσω. Δε με νοιάζει τι κάνεις, χέστηκα. Κάνε ότι θες, παράτα με.
Αν όμως γυρίσεις και μου πεις ότι μόνο με λάμπα και πικάπ μπορεί να ακούσει κανείς μουσική αληθινή, γιατί το βιολί είναι ζεστό και η λάμπα δεν έχει γρέζι, θα σε πάρει ο δγιαολος.. Όχι γιατί θίγονται τα δικά μου σκεπτικά, οι δικές μου επιλογές ή τα δικά μου "αρέσω", αλλά γιατί λες βλακείες και διασπείρεις την άγνοια και την ανοησία. Και πάλι δεν θα πω τίποτα που να αποτελεί δική μου προσωπική άποψη. Μόνο ότι ισχύει λέω. Την ώρα... ;)

Στο προσωπικό του θέματος, εγώ (όπως έχω δηλώσει κατ'επαναληψιν) ακούω ανετως μουσική και τσουτσουριάζουν οι τρίχες του χεριού μου από τα ενσωματωμένα ηχεία του κινητού μου, και από τα μαμά ηχεία του αυτοκινήτου. Και από αυτά:

14909846432371715544937.jpg


Αλλά αυτό δεν σας ενδιαφέρει..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.826
Reaction score
95.133
Τα κουμπιά Ν,Ε,Ρ,Γ,Α, τα άλλαξες Κωστή που είχαν χαλάσει απ' τα πολλά πατήματα;
 

A

AKARL

Guest
Όχι βρε!
Καταρχήν: Δε χλευάζω τίποτα.

Αυτά που λέω, για τους ανθρώπους που δε μπορούν να διακρίνουν διαφορές, που αλλάζουν άποψη, κλπ, είναι αλήθεια. Το έχω δει το έργο και από κοντά, καθώς τέτοιο διπλό τυφλό τεστ είχαμε οργανώσει μαζί με το φίλο μου τον Κωστόπουλο. Δεν είναι κακό να λες την αλήθεια, ε;

Σε πληροφορω πως οι 8 στους 10 χαϊεντάδες φίλους μας, ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία.

Είναι αλήθεια. Το μετρήσαμε. Στατιστική επεξεργασία των απαντήσεων.

Στο τεστ αυτό, αν θυμάμαι καλά, μόνο εγώ κι ο Κόγιας είχαμε στατιστικά αποδεδειγμένα καταλάβει τις διαφορές των 2 προς δοκιμή συσκευών. Οι υπόλοιποι όλοι, κι ήταν πολλοί, βρίσκονταν στο στατιστικό σφάλμα, δηλαδη δεν ξεχώρισαν τις συσκευές.

Εμένα δε με ενοχλεί καθόλου αυτό το θέμα. Εσένα σε ενοχλεί;

Και πάμε στο ζουμί:

Νομίζεις ότι εγώ προσωπικά προτείνω κάτι; Πως εγώ προσωπικά έχω κάποια εμμονή με κάτι;

Αφού πουθενά δε λέω τη γνώμη μου! Που ξέρεις τι σκέφτομαι, τι προτιμώ, τι ακούω προσωπικά;

Έχω βαρεθεί να λέω πως δε μεταφέρω προσωπικές απόψεις, παρά μόνο όσα αντικειμενικά ισχύουν. AES. Αυτά.

Ελπίζω να κατάλαβες.



Δυστυχώς για σένα, οι δηλώσεις αυτές είναι 100% αντικείμενα μελέτης της ψυχοακουστικής, δεν είναι προσωπικές μου απόψεις, δε τα σκέφτηκα εγώ, δεν εκφράζουν τον Κώστα.

Απλώς σας μεταφέρω με απλά λόγια, τα αποδεδειγμένα επιστημονικά και με επαναληψιμότητα συμπεράσματα της ψυχοακουστικής.

Εσύ νομίζεις ότι κάνω ψυχανάλυση; Χαχαχαχαχα



Δε πρεσβεύω τίποτα. Αν ρωτάς, αν δε ξέρεις, θα σε ενημερώσω πχ τι ώρα είναι. Ούτε την ώρα Ελλάδας πρεσβεύω, ούτε τους κατασκευαστές ρολογιών, ούτε τίποτα. Ξέρω τι ώρα είναι (το λέει το κινητό μου) και σε ενημερώνω. Αυτά. Δεν είναι προσωπική μου άποψη το τι ώρα είναι... ;)

Ρωτάς αν ο ενισχυτής αυτός φτάνει για τα τάδε ηχεία. Ρωτάς γιατί δε ξέρεις. Εγώ ξέρω, σου λέω όχι, δε φτάνουν 30 βατ για τα ATC. Δεν είναι δική μου άποψη. Οκ?

Μόνο αυτό κάνω. Τίποτε παραπάνω. Απλή ενημέρωση.

Τώρα αν το ζητούμενο είναι να μη σε μαλώσω αν θες λάμπα και πικάπ, προφανώς εγώ δεν θα μπω σε καμία διαδικασία να σε μαλώσω. Δε με νοιάζει τι κάνεις, χέστηκα. Κάνε ότι θες, παράτα με.
Αν όμως γυρίσεις και μου πεις ότι μόνο με λάμπα και πικάπ μπορεί να ακούσει κανείς μουσική αληθινή, γιατί το βιολί είναι ζεστό και η λάμπα δεν έχει γρέζι, θα σε πάρει ο δγιαολος.. Όχι γιατί θίγονται τα δικά μου σκεπτικά, οι δικές μου επιλογές ή τα δικά μου "αρέσω", αλλά γιατί λες βλακείες και διασπείρεις την άγνοια και την ανοησία. Και πάλι δεν θα πω τίποτα που να αποτελεί δική μου προσωπική άποψη. Μόνο ότι ισχύει λέω. Την ώρα... ;)

Στο προσωπικό του θέματος, εγώ (όπως έχω δηλώσει κατ'επαναληψιν) ακούω ανετως μουσική και τσουτσουριάζουν οι τρίχες του χεριού μου από τα ενσωματωμένα ηχεία του κινητού μου, και από τα μαμά ηχεία του αυτοκινήτου. Και από αυτά:

View attachment 72500

Αλλά αυτό δεν σας ενδιαφέρει..
ΟΚ, όλα καλά! :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.958
Reaction score
55.113
Καλησπέρα σε όλους...
...απαντώντας μου απαντάς σε άλλους...

Σε ποιούς και ποιά συνταγή χαλάς επίσης δεν το κατάλαβα...

Αρχικά θα αναφερθώ με προσφιλείς εις εσέ όρους αναλογίας.
Για να μην προβληματίζεσαι υπέρμετρα,θα σου εκμυστηρευθώ μια κρυφή αλήθεια του avs...Ο Ear με τις γνωμικές και γνωστικές του εγκλίσεις απευθύνεται εμμέσως στον υποφαινόμενο,συλλαμβάνοντας ενδόμυχα τις φορές που ο δεύτερος δεν μπαίνει σε κόπο ν'αναλύσει όσα μαθαίνει ο ίδιος,όπως και το ότι εξακολουθεί να ψυχαγωγείται κατά καιρούς με διαδικασίες ακρόασης υποψήφιων προς αγορά συσκευών (χωρίς βεβαίως να έχει γίνει κάτι τέτοιο με τον Crown) και ακόμα χειρότερα,δεν εφαρμόζει σε κάθε ευκαιρία ισοστάθμιση ούτε λέει να ξεφορτωθεί οριστικά από τη ζωή του εκείνες τις κόρνες συνοδεία κάποιων GE από το...USS Eldridge (πείραμα της Φιλαδέλφειας)...

Το πιθανό ΄΄χάλασμα΄΄ για όσα πρεσβεύει ο Ear αποτυπώνεται ξεκάθαρα στις σχετικές κορώνες που παρουσιάστηκαν προσφάτως από σελίδες του FB -καμία συνάφεια του συγκεκριμένου αρκτικόλεξου προς ένα τρίτο αρχικό...΄΄I΄΄

Βλεπω Φυσικά Μεγέθη - Αντικειμενικά μεγέθη. Βλέπω και Ψυχοακουστικά Μεγέθη - Υποκειμενικά μεγέθη.
Τα υποκειμενικά μεγέθη (αν όντως είναι τέτοια) δεν επιτρέπουν τους αφοριστικούς ορισμούς που χρησιμοποιείς. Δηλαδή αυτά που εσύ ονομάζεις αληθινά και σωστά είναι κατά συνθήκη, κατά σύμβαση ή στατιστικά αληθινά και σωστά. Τελεία.
Τα αντικειμενικά μεγέθη (ως τέτοια) ισχύουν παντού και πάντα; Ισχύουν στη Σελήνη, σε κάποιον άλλο κοντινό πλανήτη ή στο απόλυτο κενό; Αν όχι, τότε δεν είναι 3Α αλλά και αυτά κατά συνθήκη αλήθειες...
People of audio reproduction, Relax! :drinks:
Τα αντικειμενικά μεγέθη ορίζονται ως τέτοια αφού υφίστανται και μπορούν να μετρηθούν απουσία ακροατή.

Τα δε υποκειμενικά χαρακτηρίζονται με αυτόν τον όρο όχι επειδή θεωρούνται ανυπολόγιστα για καθέναν από εμάς ξεχωριστά,αλλά επειδή μεσολαβεί κατά τη σύστασή τους η επεξεργασία των αντικειμενικών μεγεθών από το ακουστικό μας σύστημα.
(Ο γνωστός παραλληλισμός προς τον κορμό που πέφτει μέσα σ'ένα έρημο δάσος...)

Ο υπολογισμός των δεύτερων μάλιστα επιτελείται συχνά μέσα από στατιστικά δεδομένα που προκύπτουν χάρη σε αντιπροσωπευτικά δείγματα ακροατών.Η δε επιβεβαιωμένη αξιοπιστία των μεθόδων που ακολουθούνται εξασφαλίζει ότι οι τιμές που λαμβάνουν τα εν λόγω μεγέθη θα έχουν εντέλει αντικειμενική ισχύ και αξία για καθέναν από εμάς ξεχωριστά,με αμελητέα περιθώρια απόκλισης.
Και λαμβάνονται φυσικά υπό Κανονικές Συνθήκες,θερμοκρασίας υγρασίας και πίεση μιας Ατμόσφαιρας (1Atm).:D

Εκείνο που εκθέτουν συστηματικώς τα γραπτά του Ear αναπαρίσταται στο ανωτέρω διάγραμμα από τα διασταυρούμενα...βέλη που συνδέουν τα αντικειμενικά με τα υποκειμενικά μεγέθη.
(Εξ ου και τα διασταυρούμενα...πυρά)
People of Hi-End Audition, Relax and...Dulcolax !
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Για να μην προβληματίζεσαι υπέρμετρα,θα σου εκμυστηρευθώ μια κρυφή αλήθεια του avs...Ο Ear με τις γνωμικές και γνωστικές του εγκλίσεις απευθύνεται εμμέσως στον υποφαινόμενο,συλλαμβάνοντας ενδόμυχα τις φορές που ο δεύτερος δεν μπαίνει σε κόπο ν'αναλύσει όσα μαθαίνει ο ίδιος,όπως και το ότι εξακολουθεί να ψυχαγωγείται κατά καιρούς με διαδικασίες ακρόασης υποψήφιων προς αγορά συσκευών (χωρίς βεβαίως να έχει γίνει κάτι τέτοιο με τον Crown) και ακόμα χειρότερα,δεν εφαρμόζει σε κάθε ευκαιρία ισοστάθμιση ούτε λέει να ξεφορτωθεί οριστικά από τη ζωή του εκείνες τις κόρνες συνοδεία κάποιων GE από το...USS Eldridge (πείραμα της Φιλαδέλφειας)...

Το πιθανό ΄΄χάλασμα΄΄ για όσα πρεσβεύει ο Ear αποτυπώνεται ξεκάθαρα στις σχετικές κορώνες που παρουσιάστηκαν προσφάτως από σελίδες του FB -καμία συνάφεια του συγκεκριμένου αρκτικόλεξου προς ένα τρίτο αρχικό...΄΄I΄΄

Τα αντικειμενικά μεγέθη ορίζονται ως τέτοια αφού υφίστανται και μπορούν να μετρηθούν απουσία ακροατή.

Τα δε υποκειμενικά χαρακτηρίζονται με αυτόν τον όρο όχι επειδή θεωρούνται ανυπολόγιστα για καθέναν από εμάς ξεχωριστά,αλλά επειδή μεσολαβεί κατά τη σύστασή τους η επεξεργασία των αντικειμενικών μεγεθών από το ακουστικό μας σύστημα.
(Ο γνωστός παραλληλισμός προς τον κορμό που πέφτει μέσα σ'ένα έρημο δάσος...)

Ο υπολογισμός των δεύτερων μάλιστα επιτελείται συχνά μέσα από στατιστικά δεδομένα που προκύπτουν χάρη σε αντιπροσωπευτικά δείγματα ακροατών.Η δε επιβεβαιωμένη αξιοπιστία των μεθόδων που ακολουθούνται εξασφαλίζει ότι οι τιμές που λαμβάνουν τα εν λόγω μεγέθη θα έχουν εντέλει αντικειμενική ισχύ και αξία για καθέναν από εμάς ξεχωριστά,με αμελητέα περιθώρια απόκλισης.
Και λαμβάνονται φυσικά υπό Κανονικές Συνθήκες,θερμοκρασίας υγρασίας και πίεση μιας Ατμόσφαιρας (1Atm).:D

Εκείνο που εκθέτουν συστηματικώς τα γραπτά του Ear αναπαρίσταται στο ανωτέρω διάγραμμα από τα διασταυρούμενα...βέλη που συνδέουν τα αντικειμενικά με τα υποκειμενικά μεγέθη.
(Εξ ου και τα διασταυρούμενα...πυρά)
People of Hi-End Audition, Relax and...Dulcolax !
Αυτά ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα .... όχι όλα, αλλά αρκετά. Thanks!

Anyway, what is the Answer to the Ultimate Question of Life, The Universe, and Everything?


42
 

A

AKARL

Guest
ΟΟωχωχωχ ... κουμπαρε ΑΚΑΡΛ , ακυρη η ρακη ... ηντα θα κουβεδιαζωμε μαθως ? εγω 'χω διαβασει μονο τσι περιπετειες του σερλοκ χολμς και κατι μπλεκ παλιοτερα .... μια φορα απου το ζορισα εδιαβασα και το "κεφαλαιο για αρχαριους" (μα μονο κιαμμια δεκαρα φυλλα στην αρχη ... μετα εξανοιγα τα σκιτσα...)

η φαντασιακη θεσμιση τσι κοινωνιας λεει ... μρε συ ... ηντανε τανα τα γιβεντα ?
... και κιονε το αρχαιολογι ... δε μ' αρεσει καθολου ....
:D
Όταν, όχι άμα, βρεθούμενε στου Καγιαμπή (εγώ κερνώ) θα χαβαλεδιάσουμε τόσο που θα χαχαρογελούμε ωσάν τσι όρθες. Πράμα βαρύ δε θα πούμενε!

Α, να σου πω και ένα που δεν υπάρχει περίπτωση να το πιάσουν άλλοι.

Συναντιούνται δύο σύντεκνοι στο δρόμο:

Λέει ο ένας: Πράμα;
Ο άλλος απαντά: Πράάάάάμα.....

Αυτοί συνεννοήθηκαν! ;)

Εβίβα :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
Ο Ear με τις γνωμικές και γνωστικές του εγκλίσεις απευθύνεται εμμέσως στον υποφαινόμενο, συλλαμβάνοντας ενδόμυχα τις φορές που ο δεύτερος δεν μπαίνει σε κόπο ν'αναλύσει..
Ισχύει και το ανάποδο. Χρειάζεται να επαναλαμβάνω απλοϊκά τα ίδια και τα ίδια, διότι τακτικοί θαμώνες εδώ μέσα, δε μπαίνουν στον κόπο να μελετήσουν όσα εσύ μπουτχια έκατσες και ανέλυσες διεξοδικά. ;)

Διότι αν έμπαιναν στον κόπο να τα διαβάσουν, εγώ θα ασχολιομουν μόνο με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ή κάτι άλλο άσχετο.:p

Βεβαίως είναι κοπιαστική η απόκτηση της γνώσης, θέλει στρώσιμο και διάβασμα, ενώ είναι δωρεάν οι κοτσάνες, το μακρύ του και το κοντό του ο καθένας, κι άντε συ να αποδείξεις ότι οι ελέφαντες δε πετούν τη νύχτα μαζί με τις νυχτερίδες...:D

Δικαίως μου βγήκε το όνομα του πιντιεφάκια, γιατί πέρασα από το στάδιο του να απαντάω σε οτιδήποτε μόνο με πιντιεφάκια. Κατάντησε κουραστικό και για μένα, να δείχνω στον καθένα πχ το πιντιεφάκι της χαρμαν για τα βατ, το πιντιεφάκι του τουλ για το ένα και του τάδε για το άλλο. Έπρεπε κάθε λίγο και λιγακι να έχω έτοιμα όλα τα πιντιεφ και όποιος ρωτάει κάτι να ανεβάζω το αντίστοιχο. Βλακείες. Λέω με απλά λόγια την περίληψη, κι όποιος θέλει ας ψάξει να βρει και το πιντιεφάκι, και που τα έχουμε ξαναγράψει, και κυρίως που τα έχει ξαναγράψει αυτός ο ατιμος ο μπουτχιας, που κακά τα ψέματα, δεν άφησε τίποτα άγραφο. :hi:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
και ακόμα χειρότερα,δεν εφαρμόζει σε κάθε ευκαιρία ισοστάθμιση
Ούτε γω!:D:p:D:p
Βαργιέμαι!:p
Ξέρω ότι θα παίξει καλύτερα, ε, και;:p
Ξέρω ότι θα μου αρέσει ακόμα περισσότερο, ε, και;:p
Και ξέρω πολύ καλά το πως πρέπει να κάνω ισοσταθμιση για να κελαηδισει.8-)
Έχω πολύ δυνατά εργαλεία για ισοσταθμιση χώρου, και δεν έχω κάνει τίποτα, χρόνια τώρα, ακούω χύμα στο χώρο μου, από το δικό μου στέρεο.:p
Και;:p
Σημαίνει κάτι αυτό;:p
Μήπως για να αποφεύγω το γρέζι; Αυτό, ξέρετε, το κακό, το μι-κρο-σκο-πι-κό;:p
Χαχαχαχαχα
Ε, κάποτε θα κάτσω να το κάνω. Ή μπορεί να χώσω το Ζαπάντη να το ισοσταθμίσει.. καλή ιδέα μου φάνηκε αυτή...:D
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Κάποιος εδώ αντιδρά ανάγοντας ένα γραπτό σχόλιο σε ολόδικά του καθέκαστα...
Για να διαπιστώσουμε όμως σε τι παραπέμπουν οι ψαράδικες αναφορές :
Mola Mola
Προσδοκώ από όποιον αντιλαμβάνεται με λάθος τρόπο τουλάχιστον να μην διακατέχεται ο ίδιος από δυσαρέσκεια...;)
Έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία στο σπορ του "ψαρέματος" και η πλήρη αντίθεσή μου προς το απαράδεκτο χόμπι ορισμένων, με κάνει έξω φρενών.
Ιδιαίτερα δε όταν υπάρχει μομφή "direct drive" προς το πρόσωπό μου.
Αφού όμως διευκρίνισες έστω και με καθυστέρηση την παραπομπή σου, το θέμα θεωρείται λήξαν από μένα.

Bad timing.
Προχωράμε...:hi:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Σταμάτη μπήκες μετά απο καιρό για να τρολαρεις και δεν σε ενόχλησε κανείς.
Προσπάθησε τουλάχιστον να μην γίνεσε εριστικός.
Δράση - Αντίδραση.
Sorry αλλά η αξιοπρέπεια δε μεταφράζεται ως εριστικότητα.
Πάμε παρακάτω. (τελεία) ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.750
Μηνύματα
2.874.695
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top