Ανανεωμένη σειρά ipod!

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39


Ανανεώνει τη σειρά των ipod η apple και προσθέτει στη συλλογή το ipod touch που ουσιαστικά είναι ένα λίγο μικρότερο iphone χωρίς δυνατότητες τηλεφωνίας.
 

Attachments


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ανανεωμένη σειρά ipod!

...προσθέτει στη συλλογή το ipod touch που ουσιαστικά είναι ένα λίγο μικρότερο iphone χωρίς δυνατότητες τηλεφωνίας.
E, δεν έχουν και σημαντικές διαφορές δηλαδή.... :crazy_3:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Πάντα είχα την εξής απορία:
Υπάρχει πιο άχρηστο mp3 player από το Shuffle; Αν το παρουσίαζε μια οποιαδήποτε άλλη εταιρία δεν θα την είχαν κράξει;
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Πάντα είχα την εξής απορία:
Υπάρχει πιο άχρηστο mp3 player από το Shuffle; Αν το παρουσίαζε μια οποιαδήποτε άλλη εταιρία δεν θα την είχαν κράξει;
Όχι. Ναι.
Ελπίζω να βοήθησα. :happy_9:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Πάντα είχα την εξής απορία:
Υπάρχει πιο άχρηστο mp3 player από το Shuffle; Αν το παρουσίαζε μια οποιαδήποτε άλλη εταιρία δεν θα την είχαν κράξει;
Είναι φθηνό, έχει καλό ήχο, είναι μικρό, πανάλαφρο και συνεργάζεται με το οικείο σε πολύ κόσμο iTunes.
Σίγουρα έχει χοντρές ελλείψεις αλλά είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα players στην πράξη από το ταπεινό shuffle.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Είναι φθηνό, έχει καλό ήχο, είναι μικρό, πανάλαφρο και συνεργάζεται με το οικείο σε πολύ κόσμο iTunes.
Να με συγχωρείς αλλά φθηνό δεν είναι γι'αυτά που προσφέρει.
Τον καλύτερο ήχο σε αυτά τα χρήματα δεν τον έχει.
Έχει τραγικές ελλείψεις (βλ. που πήγε η οθόνη Steve?) που τελικά περιορίζουν σημαντικά την ευχρηστία του.
Το πιο μικρό δεν ξέρω αν είναι αλλά είναι απο τα μικρότερα. Οι διαφορές είναι μικρές σε σχέση με άλλες λύσεις και σίγουρα δε δικαιολογούν τα παραπάνω αρνητικά.
Το iTunes είναι οικείο κυρίως σε όσους έχουν και άλλο Αpple player. Οπότε γυρίζουμε σε αυτό που λέμε με το Βασίλη: Αν το έβγαζε κάποια άλλη εταιρεία, δεν θα το αγόραζε κανείς.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Αν το έβγαζε κάποια άλλη εταιρεία, δεν θα το αγόραζε κανείς.
Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, και η φήμη της εταιρείας και η ευχρηστία του software. Αν το έβγαζε άλλη εταιρεία και πούλαγε καλά δεν θα το σχολίαζες αρνητικά.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι, και η φήμη της εταιρείας και η ευχρηστία του software. Αν το έβγαζε άλλη εταιρεία και πούλαγε καλά δεν θα το σχολίαζες αρνητικά.
Μα ο μόνος λόγος που πουλάει είναι επειδή έχει επάνω το μηλαράκι...
Εσύ θα αγόραζες mp3 player χωρίς οθόνη και χωρίς τη δυνατότητα επιλογής κομματιών; Εγώ, αποκλείεται...
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Πάντως ωραίο το touch. Αν και η επιφάνειά του φαίνεται ευαίσθητη, όπως φυσικά και του iPhone, και προσωπικά προτιμώ τα αντικείμενα συχνής χρήσης να είναι στιβαρά και ανθεκτικά!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Αν το έβγαζε άλλη εταιρεία και πούλαγε καλά δεν θα το σχολίαζες αρνητικά.
Έχεις δίκιο, θα τους έλεγα μπράβο που σκέφτηκαν και κατασκεύασαν ενα MP3 player που δε σε αφήνει να επιλέξεις τι τραγούδι θα ακούσεις (και το οποίο "feature"-καινοτομία το χρεώνουν και "φθηνά")... :cool_4:

Φαντάσου πόσο θα κάνει το Shuffle 2 που μάλλον θα το πουλάνε "κλειστό" με pre-loaded μουσική απο το εργοστάσιο (η οποία φυσικά δεν θα αλλάζει για να μην προδώσει το concept του "shuffle")... :happy_5:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Μα ο μόνος λόγος που πουλάει είναι επειδή έχει επάνω το μηλαράκι...
Εσύ θα αγόραζες mp3 player χωρίς οθόνη και χωρίς τη δυνατότητα επιλογής κομματιών; Εγώ, αποκλείεται...
Προφανώς μετράει και αυτό.
Aπό τη μία δύσκολα θα έπαιρνα player χωρίς οθόνη, από την άλλη καθώς έχω ήδη iPod (δηλαδή όλη μου τη μουσική περασμένη στο iTunes, έτοιμες playlists κλπ.) αν ήθελα ένα πολύ μικρό και πολύ φθηνό player ως δεύτερο είναι αρκετά πιθανό να κατέληγα στο shuffle από το να κάνω όλα αυτά από την αρχή με software άλλης εταιρείας.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Έχεις δίκιο, θα τους έλεγα μπράβο που σκέφτηκαν και κατασκεύασαν ενα MP3 player που δε σε αφήνει να επιλέξεις τι τραγούδι θα ακούσεις (και το οποίο "feature"-καινοτομία το χρεώνουν και "φθηνά")... :cool_4:

Φαντάσου πόσο θα κάνει το Shuffle 2 που μάλλον θα το πουλάνε "κλειστό" με pre-loaded μουσική απο το εργοστάσιο (η οποία φυσικά δεν θα αλλάζει για να μην προδώσει το concept του "shuffle")... :happy_5:
Τα fanboys και τα hateboys είναι το ίδιο πράγμα you know :happy_8:

Τέλος πάντων, μετά από αυτά που κυκλοφόρησαν χθες δε βλέπω γιατί ασχολούμαστε με το shuffle. Μην το πάρεις, δεν σε αναγκάζει κανείς...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Τα fanboys και τα hateboys είναι το ίδιο πράγμα you know :happy_8:
Σωστό. Kαι στη μέση υπάρχουν οι άνθρωποι που στηρίζονται στη λογική και μπορούν να δουν αλήθεια.

Για του λόγου το αληθές, ενώ γελάω με το Shuffle και το iPhone (ως τηλέφωνο και μόνο, όχι ως gadget) και τα θύματα που τα αγοράζουν , η δική μου επόμενη αγορά θα είναι ένα ΜacBook. Εκεί, ακόμη, η Apple είναι Apple.

Τέλος πάντων, μετά από αυτά που κυκλοφόρησαν χθες δε βλέπω γιατί ασχολούμαστε με το shuffle. Μην το πάρεις, δεν σε αναγκάζει κανείς...
Ασχολούμαστε γιατί κανείς δεν έχει καταφέρει να συλλάβει το λόγο ύπαρξης της συγκεκριμένης συσκευής - ούτε καν τα fanboys. Με τη διαφορά ότι οι τελευταίοι δεν μπαίνουν στον κόπο να αναρωτηθούν τι είναι αυτό το μήλο που τρώνε και γιατί το τρώνε (έχουν μείνει βλέπεις στο "ένα μήλο την ημέρα..."). :happy_9:

Τώρα θα μας πεις ποιός σε αναγκάζει να το υπερασπιστείς?! :happy_8:
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Το όλο πράγμα έχει να κάνει με το ότι ένας άνθρωπος, έστω και fashion victim ή οτιδήποτε θέλετε, αγοράζει κάτι και το ευχαριστιέται χωρίς να ενοχλεί κανέναν, και κάποιοι άλλοι προσπαθούν να τον πείσουν να μην το ευχαριστηθεί.

Σημασία έχει ποιός ενοχλεί πρώτος ποιόν. :happy_8:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Το όλο πράγμα έχει να κάνει με το ότι ένας άνθρωπος, έστω και fashion victim ή οτιδήποτε θέλετε, αγοράζει κάτι και το ευχαριστιέται χωρίς να ενοχλεί κανέναν, και κάποιοι άλλοι προσπαθούν να τον πείσουν να μην το ευχαριστηθεί.

Σημασία έχει ποιός ενοχλεί πρώτος ποιόν. :happy_8:
To σχόλιο σου θα είχε νόημα αν έγραφα όσα γράφω σε thread που άνοιξε κάποιος για να μοιραστεί μαζί μας τη χαρά του για το νέο Shuffle που αγόρασε. Πίστεψέ με, σε τέτοια περίπτωση μόνο "καλορίζικο" θα του έλεγα.

Από την άλλη, σε ένα thread σαν αυτό εδώ που γράφουμε τώρα, το να μην πούμε κακό λόγο για μία μ@λ@κία προϊόν, μήπως και διαβάσει το σχόλιό μας κάποιος κάτοχος του προϊόντος και του χαλάσουμε τη μέρα δε μου φαίνεται πολύ λογικό... :happy_8:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν δεν μας αρέσει ένα προϊόν θα πρέπει να παίρνουμε την απάντηση "αν δεν σου αρέσει, μην το πάρεις".
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αν σε κάποιον δεν αρέσει κάτι πρέπει να χαρακτηρίζεται ως "hateboy".
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σώνει και καλά πρέπει να μου αρέσει κάτι και γιατί δεν πρέπει να λέω τη γνώμη μου μήπως στεναχωρήσω κάποιον.
Γιατί δεν πρέπει να κράξω την Apple επειδή έβγαλε ένα αστείο mp3 player σε "φτηνή" τιμή (υποτίθεται) από τη στιγμή που άλλοι, πιο φτηνά, βγάζουν αυτό:


'Αλλωστε το μεγάλο προσόν των iPod πάντα ήταν η ευχρηστία τους και ο τρόπος χειρισμού τους. Το Shuffle τι έχει από αυτά;
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Τώρα θα μας πεις ποιός σε αναγκάζει να το υπερασπιστείς?! :happy_8:
Οι αναίτια επίθεσή σου (είμαι σε κλίμα εκλογών :happy_5: ) και μια σχετική βαρεμάρα...
Κάθε συσκευή που πουλάει έχει κάποιο λόγο ύπαρξης. Για εμένα ο λόγος ύπαρξης του shuffle είναι το iTunes. Αν έγραφες ότι η apple "εκβιάζει" κόσμο να αγοράζει τις συσκευές της κλειδώνοντας το software της σε αυτές θα το καταλάβαινα.
Όταν βγήκαν οι κλώνοι του κλασικού walkman το μερίδιο αγοράς της Sony έπεσε κατακόρυφα γιατί το ίδιο πράγμα που έπαιρνες με το ακριβότερο και πιο cool walkman το έβρισκες φθηνότερο, ίσως και καλύτερο από δεκάδες άλλες μάρκες. Αντιθέτως το μερίδιο αγοράς της Αpple στα mp3 players δεν λέει να πέσει γιατί την εμπειρία χρήσης που προσφέρουν τα players της δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού ακριβώς ΙΔΙΑ. Ανάλογα με τις συνήθειες και το γούστο του καθενός κάποιο άλλο player μπορεί να δίνει καλύτερη εμπειρία χρήσης, ίδια πάντως δεν θα είναι.
Τα συμπεράσματα που βγάζεις λοιπόν για αυτούς που αγοράζουν ένα προϊόν που τους βολεύει επειδή εσένα δε σ' αρέσει είναι καθαρά δικό σου θέμα και όχι δικό τους.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Οι αναίτια επίθεσή σου (είμαι σε κλίμα εκλογών :happy_5: ) και μια σχετική βαρεμάρα...
Aναίτια? Τόση νομίζω εξηγώ πολύ αναλυτικά τους λόγους της "επίθεσής" μου στο Shuffle.

Για τα υπόλοιπα player της Apple θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές, αλλά η "εμπειρία" που προσφέρει το Shuffle μόνο ως τραυματική μπορεί να χαρακτηριστεί.

Τα παράδειγμα με το Walkman άστοχο διότι τα media, το marketing και η καταναλωτική μανία δεν υπήρχαν στον ίδιο βαθμό. Επίσης η Sony δεν είχε τον Steve Jobs, που είναι Θεός στο marketing και στο να διαισθάνεται τι πουλάει αλλά και τι ο κόσμος θα βρει πρακτικό και τι όχι. Το Shuffle θεωρώ πως ήταν απλά μία άτυχη στιγμή.

Γενικότερα, για τα περισσότερα προϊόντα της Apple δεν έχω καλή άποψη διότι, ως άνθρωπος απόλυτα εξοικειωμένος με την τεχνολογία και τα προϊόντα της, δεν δίνω τον πρώτο λόγο στην εμφάνιση και στο user-interface (ή το feeling που αφήνει το human-machine interaction γενικότερα) αλλά στα spec και στις δυνατότητες. Τα τελευταία, δε, είναι μετρημένα κουκιά και, για μία δεδομένη συσκευή, δεν αλλάζουν ανάλογα με το που μας πάει το marketing ή τη μόδα.
To MacBook είναι ένα καλό παράδειγμα προϊόντος που διαθέτει άριστο user-interface, άριστο, γενικότερα, λειτουργικό και δεν υστερεί σε specs. Eκεί, το γεγονός ότι κοστίζει κάτι παραπάνω δεν με απασχολεί. Χαλάλι του.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Aναίτια? Τόση νομίζω εξηγώ πολύ αναλυτικά τους λόγους της "επίθεσής" μου στο Shuffle.
Ούτε πλάκα δεν μπορούμε να κάνουμε; Μέχρι και emoticon έβαλα γμτ!

Τα παράδειγμα με το Walkman άστοχο διότι τα media, το marketing και η καταναλωτική μανία δεν υπήρχαν στον ίδιο βαθμό. Επίσης η Sony δεν είχε τον Steve Jobs, που είναι Θεός στο marketing και στο να διαισθάνεται τι πουλάει αλλά και τι ο κόσμος θα βρει πρακτικό και τι όχι. Το Shuffle ήταν απλά μία άτυχη στιγμή.
Χμμ, αν και ήμουν μικρός η δεκαετία του '80 θεωρείται μνημείο υπερκαταναλωτικής υπερβολής. Μπορεί σήμερα να τους έχουμε περάσει αλλά και τότε δεν πήγαιναν πίσω.
Πιστεύω ότι το παράδειγμα δεν είναι άστοχο γιατι αφορά ακριβώς τον ίδιο χώρο. Μάλιστα αναλογικά το walkman ήταν ακόμα μεγαλύτερη επανάσταση γιατί ήταν η πρώτη φορά που μπορούσες να ακούσεις μουσική εν κινήσει. Αλλά όταν οι υπόλοιποι μπορούν να βγάλουν ακριβώς το ίδιο προϊόν, ακόμα και αν είσαι ο Jobs δεν μπορείς να κοροϊδεύεις πολλούς για πολύ καιρό. Τα iPod, ακόμα και το shuffle είναι διαφορετικές συσκευές από τα mp3 players της Sony ή της Creative, τα τότε Walkman δεν ήταν με κανένα τρόπο διαφορετικά από τα αντίστοιχα Philips, Panasonic, AIWA κλπ. Δεν είναι τόσο χαζός ο κόσμος όσο λες, ούτε χρειάζεται αν καταφύγουμε σε μεταφυσικές εξηγήσεις.
Μακάρι να υποχρεωθεί η Apple να ανοίξει το iPod και το iTunes ώστε να συνεργάζονται με προϊόντα άλλων εταιρειών, πίστεψέ με ότι δεν έχω κόλλημα να βλέπω το μηλαράκι ούτε να τα σκάω στον Steve.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.499
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top