Ανανεωμένη σειρά ipod!

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ανανεωμένη σειρά ipod!

Βρε μη μπλέκεις στην κουβέντα τα άλλα player της Apple. Μιλάμε για το Shuffle συγκεκριμένα. Γενικά για τα προϊόντα της Apple εξηγώ πως το βλέπω στην πρόσθηκη που έκανα παραπάνω.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Λοιπόν ακολουθούν κάποια quotes αυτά που λέω δεν απευθύνονται σε αυτόν που τα έγραψε απαραίτητα απλά βρίσκω πάτημα να πω κάποια πράγματα που γενικά έχω προσέξει. Παρακαλώ μη το πάρεις προσωπικά Κώστα δεν θέλω να είμαι επιθετικός κουβέντα να κάνουμε και την πλάκα μας.

Δεν είμαι fanboy της Apple και βασικά καρφάκι δε μου καίγεται και να κλείσει αύριο που λέει ο λόγος. Αλλά γενικά διαβάζω κάποια πράγματα και δεν τα καταλαβαίνω. Εδώ να σημειώσουμε ότι έχω το ipod shuffle πρώτης γενιάς, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν φλασάκι και δε μου το έκανε κάποιος δώρο το αγόρασα μόνος μου :oops::oops::oops:

Για του λόγου το αληθές, ενώ γελάω με το Shuffle και το iPhone (ως τηλέφωνο και μόνο, όχι ως gadget) και τα θύματα που τα αγοράζουν
Εγώ πάλι γελάω με αυτούς που αγοράζουν κινητά με WM, τα τιγκάρουν με apps και ντρέπονται να παραδεχτούν ότι τα αγοράσανε επειδή είναι γκατζετάκηδες αλλά αντίθετα το παίζουν ψαγμένοι και καλά τους χρειάζονται. Ε όχι δε το δέχομαι ελάχιστοι άνθρωποι και ειδικά στην Ελλάδα χρειάζονται τόσα πράγματα από ένα κινητό. Ξαφνικά γίνανε όλοι μεγαλοστελέχοι και δε μπορούν μακριά από το e-mail τους μπας και χάσουν κανά deal...μη χέσω. 99% από αυτά τα κινητά πάνε άχρηστα. Όσο για το iphone και γω το έκραζα μέχρι που το είδα από κοντά και με μάγεψε. Ναι είναι ακριβό, ναι το GUI του είναι επικό (γιατί αν δε το ξέρατε είναι) ναι με τα ίδια λεφτά παίρνω laptop...ε και??? Αν ήθελα Laptop δε θα έπαιρνα το iphone θα έπαιρνα laptop :happy_6: Όχι δεν έχω iphone αλλά είναι πολύ πιθανό να το πάρω όχι γιατί νομίζω ότι θα μου λύσει τα χέρια με τα χίλιαδυό πράγματα που κάνει αλλά για τον ίδιο λόγο που πήρα προχτές και το P1 επειδή είμαι γκατζετάκιας και γιατί αυτά που πραγματικά χρειάζομαι και πραγματικά χρησιμοποιώ τα κάνει και με το παραπάνω (οκ το GPS δε θα με χάλαγε :happy_5::happy_5:) και το iphone τα κάνει με τον καλύτερο τρόπο που έχω δεί μέχρι σήμερα.

Το Shuffle θεωρώ πως ήταν απλά μία άτυχη στιγμή.
Από ποιά άποψη? γιατί εμπορικά αποκλείεται, αφού η apple πέρσι όχι μόνο δεν το κατάργησε αλλά το ανανέωσε και πάλι χωρίς οθόνη και μάλιστα το έκανε ακόμα πιο δύσχρηστο αφού δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν φλασάκι πια χωρίς το docking του wall_1

διότι, ως άνθρωπος απόλυτα εξοικειωμένος με την τεχνολογία και τα προϊόντα της, δεν δίνω τον πρώτο λόγο στην εμφάνιση και στο user-interface (ή το feeling που αφήνει το human-machine interaction γενικότερα) αλλά στα spec και στις δυνατότητες.
Ε???
Δε δίνεις σημασία στο HCI??? Στο pc δηλαδή έχεις ακόμα keyboard των 3 ευρώ?

Ας απολογηθώ και για το Shuffle μου "happy_1""happy_1""happy_1". Ειλικρινά το λατρεύω :crazy_1: Δε το χρησιμοποιώ συχνά ίσως γι'αυτό. Και τί εννοώ??? του έχω πετάξει μέσα 5-6 albums που μ'αρέσουν και όποτε μου χρειάζεται τα χαίρομαι και γενικά δεν με έχει προβληματίσει ποτέ η έλλειψη οθόνης και σίγουρα δε το κατατάσσω στις αποτυχημένες αγορές μου. Ναι τα iriver είναι ίσως καλύτερα και φτηνότερα, όταν πήρα το δικό μου βέβαια αμφιβάλλω να υπήρχε κάτι τόσο μικρό από αυτούς. Από την άλλη το χρησιμοποιώ πολύ συχνά και σαν φλασάκι και όταν το πήρα οι τιμές τους δεν ήταν πολύ κάτω από την τιμή του shuffle.

Με το troll δε θα ασχοληθώ :happy_5::happy_8::happy_8::happy_8:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Με το troll δε θα ασχοληθώ :happy_5::happy_8::happy_8::happy_8:
Δεν παρεξηγούμαι γιατί έχεις το ακαταλόγιστο: Δεν φτάνει που πήρες Shuffle, σου αρέσει κι όλας! :happy_5::happy_5::happy_8::happy_8:
 


Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
To να μην έχει οθόνη δεν είναι για όλους αρνητικό...Άμα βάλω και εγώ σαν τον Γιώργο 5-6 άλμπουμς δεν με νοιάζει αν έχει οθόνη ή όχι...Και καλύτερα που θα τα κάνει και shuffle
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
To να μην έχει οθόνη δεν είναι για όλους αρνητικό...Άμα βάλω και εγώ σαν τον Γιώργο 5-6 άλμπουμς δεν με νοιάζει αν έχει οθόνη ή όχι...Και καλύτερα που θα τα κάνει και shuffle
Ε αυτό λέω, 1GB είναι όλο κι όλο και να θες δε μπορείς να βάλεις όλη τη μουσική σου εκεί μέσα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Οπότε, δύο μειονεκτήματα=κανένα μειονέκτημα. :happy_5:
Δεν χρειάζεται οθόνη γιατί δεν έχει μεγάλη μνήμη.
Δεν χρειάζεται μεγάλη μνήμη, γιατί δεν έχει οθόνη. :happy_9:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Ανανεωμένη σειρά ipod!

To να μην έχει οθόνη δεν είναι για όλους αρνητικό...Άμα βάλω και εγώ σαν τον Γιώργο 5-6 άλμπουμς δεν με νοιάζει αν έχει οθόνη ή όχι...Και καλύτερα που θα τα κάνει και shuffle
Nαι. Μόνο μη σου έρθει στο μυαλό - του περίεργου - να ακούσεις ένα συγκεκριμένο τραγούδι απο αυτά τα 5-6 άλμπουμς, γιατί τη μ@μησες... :happy_5:
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Μπράβο ρε μπράβο...μου το φάγατε το shuffle :happy_5::happy_5::happy_5:

το είχα πάρει για weekend που έλειπα και τα έχει παίξει wall_1wall_1wall_1
εκεί που παίζει κάνει διακοπές ο ήχος και δεν είναι τα ακουστικά ούτε κάποιο βύσμα κτλ.

Τώρα πρέπει να πάρω το καινούριο :cool_11::cool_11::cool_11:
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μπράβο ρε μπράβο...μου το φάγατε το shuffle :happy_5::happy_5::happy_5:

το είχα πάρει για weekend που έλειπα και τα έχει παίξει wall_1wall_1wall_1
εκεί που παίζει κάνει διακοπές ο ήχος και δεν είναι τα ακουστικά ούτε κάποιο βύσμα κτλ.

Τώρα πρέπει να πάρω το καινούριο :cool_11::cool_11::cool_11:
:happy_8: :happy_5: Ευκαιρία να πάρεις κανένα mp3 της προκοπής!
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
μια παρατηρηση ... το shuffle δεν εχει οθονη για να εχει μεγαλυτερη αυτονομια ... και φανταζομαι εσεις που εχετε mp3 players ολη την ωρα ασχολειστε με την οθονη ... εγω πηρα το shuffle σαν προσθετο στο ηδη υπαρχον mini και συντομα θα παρω και classic ... γιατι το καθε ενα υπηρετει τον δικο του ρόλο ... και ας τα θεωρειτε αχρηστα κλπ κλπ και εμας που τα αγοραζουμε "θυματα" ... ας επιβιωσουν οι εξυπνοι σε αυτοι την χωρα και εμεις τα "θυματα" να φυγουμε ....
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
μια παρατηρηση ... το shuffle δεν εχει οθονη για να εχει μεγαλυτερη αυτονομια ... και φανταζομαι εσεις που εχετε mp3 players ολη την ωρα ασχολειστε με την οθονη ... εγω πηρα το shuffle σαν προσθετο στο ηδη υπαρχον mini και συντομα θα παρω και classic ... γιατι το καθε ενα υπηρετει τον δικο του ρόλο ... και ας τα θεωρειτε αχρηστα κλπ κλπ και εμας που τα αγοραζουμε "θυματα" ... ας επιβιωσουν οι εξυπνοι σε αυτοι την χωρα και εμεις τα "θυματα" να φυγουμε ....
Το συμπέρασμα της τελευταίας πρότασης το έβγαλες μόνος σου, χωρίς κανένας να σε χαρακτηρίσει έτσι.
Σε κάθε τι υπάρχουν καλά και κακά προϊόντα που απευθύνονται σε ορισμένο αγοραστικό κοινό. Ό,τι είναι καλό για κάποιον, μπορεί να μην είναι για κάποιον άλλο. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρετικές συσκευές που ικανοποιούν σχεδόν όλους και άθλιες που δεν κάνουν σχεδόν για κανέναν.
Η εντελώς προσωπική μου άποψη είναι ότι το Shuffle είναι εντελώς άχρηστο και επιβιώνει μόνο για το "μηλαράκι". Από πού έβγαλες τα συμπεράσματα που έβγαλες, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Εντελώς φιλικά...
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
απο την πρόταση ..."τα θυματα που τα αγοραζουν..." τελικά είναι ή δεν είναι θύματα?

μα και φυσικά δεν περιμένω απο κανένα να με χαρακτηρίσει ... ή να μου πει ποιος είμαι , ειδικά από τις συσκευές που αγοράζω, σαν να λέμε εχω porsche είμαι καλός έχω nissan είμαι "θύμα" (τυχαια επιλογή και αναφορά σε μάρκες), απλά δεν σας αρέσει κάτι πολύ καλά κάνετε και το λέτε ... κριτική όμως για αυτούς που το αγοράζουν και τον λόγο για τον οποίο το αγοράζουν να κάνετε όταν ξέρετε (τους ανθρώπους) ... γιατί οι γενικεύσεις κρύβουν παγίδες ... εκτός αν όλοι οι αντρες είναι Γουρούνια και οι γυναίκες π0υτ@.........
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Το shuffle όταν βγήκε είχε κάποια σοβαρά πλεονεκτήματα: είχε flash μνήμη ενώ όλα τα άλλα iPod ήταν με σκληρό και μπορούσε να παίξει και το ρόλο του USB stick σε μια εποχή που δεν ήταν τόσο φθηνά όσο σήμερα.
Με την ύπαρξη του nano και το νέο σχεδιασμό δεν το βρίσκω πλέον καθόλου ελκυστικό αλλά στην αρχή ήταν μια χαρά για δεύτερο player κάποιου που έχει ήδη iPod και όλη του τη μουσική οργανωμένη στο iTunes.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
0
Το καθε πραγμα για εναν λογο φτειαχνεται!Προσωπικα αν επελεγα το shuffle θα το εβαζα στο dock station του ενισχυτη μου!
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Το καθε πραγμα για εναν λογο φτειαχνεται!Προσωπικα αν επελεγα το shuffle θα το εβαζα στο dock station του ενισχυτη μου!

αντιθετα εγω θα βάλω το classic (οταν το παρω) για να εχω ολη τη συλλογή μου, ενω το shuffle το εχω γιατι καθε μερα περπαταω 30 λεπτά για να παω στη δουλεια και δεν μπορω να κουβαλαω οτιδηποτε βαρυ .... ειδικα το καλοκαιρι που δεν θελω ουτε τσαντα να εχω ...

αλλά παιδια σκεφτείτε ότι το καλό με το shuffle είναι ότι δεν προκαλεί και οταν είσαι στο μετρό δεν θα "γυαλίσει" σε κανένα "περίεργο" ... οταν "έχεις εμπειρίες" που σου έχουν κλέψει το κινητό δε θες να προκαλείς ...

αυτές είναι αρετές που δεν θα στις πει κανείς, γιατί καλύπτουν τις υποκειμενικές ανάγκες του καθενα μας ...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Εμένα το shuffle που τα'παιξε θα το αντικαταστήσει μάλλον το καινούριο nano.

Με αυτό είμαι οκ παιδιά??? Έχει και οθόνη!!! :cool_11::cool_11::happy_8::happy_8:
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Εμένα το shuffle που τα'παιξε θα το αντικαταστήσει μάλλον το καινούριο nano.

Με αυτό είμαι οκ παιδιά??? Έχει και οθόνη!!! :cool_11::cool_11::happy_8::happy_8:
το καινουργιο το πήρα δώρο στον ανηψιο μου σε αντικατάσταση του Nano Gen.1 που είχε ... δεν μου αρέσει και δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να δω βιντεο σε αυτό ή σε κινητό ούτε στο i-touch... αλλά αυτό του άρεσε ... το σίγουρο είναι ότι δεν κατάλαβε ηχητική διαφορά παρά μόνο οταν του το συμπλήρωσα με τα AKG και σιγουρα με τα Β&Ο Α8 που εγώ έχω.

σε κάλυψα? τωρα πιστεύω οτι ο περιορισμός των χρωμάτων είναι άλλο θέμα ενώ το πράσινο shuffle μου .... σκίζει ...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top