Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

τα 50 ειναι υπερβολικο ποσο
για 50 εχω απαιτηση να κριθει το αυτοκινητο απο δυο κριτες συν εγκατασταση συν προγραμμα (στις 9 αυτο στις 10 το αλλο κλπ)
για 50 δεν προκειται να ξαναρθω και να περιμενω απο τις 9 το πρωι μεχρι της 5 το απογευμα για να κριθει το αυτοκινητο χωρις εγκατασταση και τελικα να εχουμε και τα αλλα θεματα (ο κριτης την ακουσε κλπ)
καταλαβαινω οτι το θεμα του sq επειδη δεν αφηνει λεφτα το παιρνουμε στο χαλαρο αλλα τουλαχιστον αν ειναι να ειμαστε ολοι στο χαλαρο βαλε και μια συμβολικη συμμετοχη να καλυφθουν τα εξοδα των επαθλων. οχι παραπανω.
μην ξεχναμε οτι ο χωρος ειναι ανοιχτος και δεν εχι τις χρεωσεις του κλειστου χωρου.
Συμφωνώ απόλυτα :444:,

σε ποιον απευθύνεσαι?
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.881
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

γενικως
εσυ με ποιους εισαι ? με μας η με τους αλλους?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

γενικως
εσυ με ποιους εισαι ? με μας η με τους αλλους?
Κάτσε γιατί θα βγει λαβράκι εδώ πέρα.
Τι θέλει να μας πει ο ποιητής?
Για κάντο πιο λιανό.
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.881
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

ειναι απο το γνωστο ανεκδοτο "εμεις ειμαστε οι αλλοι"...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Μαζευτείτε "εσείς και οι άλλοι" και μιλήστε απευθείας με τον διοργανωτή.
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.881
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

ο διοργανωτης εχει δηλωσει οφδιρεκορντ οτι το κομματι sq δεν μπορει να τον απασχολησει απο τη στιγμη που προκειται για το 5% των συμμετοχων. αν αυτο δεν αλλαξει το μονο που μπορουμε να συζητησουμε ειναι για γκομενες και ανεκδοτα.
νομιζω πιο εφικτο ειναι να διοργανωσει το avsite μονο sq κομματι μαζι με μια μαζωξη και να μας δωσει δικαιωματα ο διοργανωτης για να συμπεριληφθει ο διαγωνισμος στο ημερολογιο και να μετρησουν οι βαθμοι. αλλη λυση δεν βρισκω εφικτη
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Χαιρετώ τα πλήθη. Μου ζητήθηκε να συμμετάσχω στην παρούσα συζήτηση καθώς αφορά και εμένα, άμεσα ή έμμεσα. Ιδανικά θα ήθελα, μια που είμαστε μια παρέα μετρημένων στα δάχτυλα, να υπάρξει εξίσου συμμετοχή και από τα μέρη που δεν έχουν πάρει θέση, τουλάχιστον όχι μέσα από το βήμα του avsite - δε λέω ότι απέχουν επίτηδες, απλά μάλλον δεν έχουν ενημερωθεί για το ότι εδώ το συζητάμε. Το οποίο βήμα, ειρήσθω εν παρόδω, δε θεωρώ απολύτως αρμόδιο για τη συγκεκριμένη συζητήση, αλλά ελλείψει πιο στοχευμένου forum (πχ EMMA Hellas forum) και αφού προσφέρεται απλόχερα, κορόιδα είμαστε να πούμε όχι?

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των προλαλησάντων όσον αφορά στην ελλιπή οργάνωση της EMMA Hellas προκειμένου για τις κατηγορίες SQ, όσο μικρή συμμετοχή κι αν έχουν. Αν και με έχουν σχεδόν καλύψει οι θέσεις σας, ας προσθέσω 2 παραγράφους, αν και ό,τι θα γράψω εδώ έχει ήδη ειπωθεί κατ'ιδίαν ή/και τηλεφωνικά με τους εμπλεκόμενους.

- Θεωρώ κρίμα να πρέπει να ενημερώνουμε εμείς οι ίδιοι τη διοργάνωση για τις κατηγορίες που πρέπει να οριστούν, καθώς επίσης και το ποια αυτοκίνητα πρέπει να "κατεβούν" σε καθεμία από αυτές.
- Θεωρώ κρίμα το να "διαχωρίζονται" τα εν λόγω αυτοκίνητα a priori ανάλογα με τις μάρκες του ηχητικού εξοπλισμού τους.
- Θεωρώ κρίμα να "αναγκαζόμαστε" ένας κριτής εγκαταστάτης κι ένας άπειρος διαγωνιζόμενος να κάνουμε τα judging sessions (δε λέω πως δε μου άρεσε η εμπειρία, απεναντίας τη λάτρεψα κι ας ήταν αγχωτικό και κουραστικό, κυρίως επειδή με το Νίκο θελήσαμε να είμαστε όσο πιο δίκαιοι γίνεται - και θεωρώ ότι το πετύχαμε).
- Θεωρώ κρίμα να περιμένουμε εβδομάδες/μήνες για την ανάρτηση των αποτελεσμάτων στο επίσημο site κι όταν τελικά αυτό γίνεται, να είναι λάθος (ευτυχώς που έχουμε και το Νίκο με το www.caraudiotest.gr).
- Θεωρώ, τέλος, κρίμα να υπάρχει έστω και η παραμικρή υπόνοια αναξιοκρατίας σε έναν θεσμό που θα έπρεπε να είναι εντελώς διάφανος.

Είναι, νομίζω, προφανές πως κανείς από εμάς δεν έχει κάτι προσωπικό με κάποιον άλλο, είτε διαγωνιζόμενο είτε εμπλεκόμενο στη διοργάνωση. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε, κι αυτό φαίνεται όταν βρισκόμαστε πριν, μετά και κατά τη διάρκεια των διαγωνισμών. Όμως δεν είναι αυτό το θέμα. Για να βρεθούμε και να τα πούμε σαν παρέα, ο διαγωνισμός είναι απλά η αφορμή - αυτό μπορούμε να το κάνουμε οποιαδήποτε στιγμή. Στο διαγωνισμό εγώ θέλω να πάω επειδή θα πάρω ιδέες από τους "ανταγωνιστές" μου - sic - και κυρίως επειδή - θεωρητικά - θα ακούσει το σύστημα ένας πιο αρμόδιος από εμένα και θα με καθοδηγήσει στο πώς θα το κάνω καλύτερο. Δεν είναι θέμα ούτε επίδειξης, ούτε - αλίμονο - ματαιοδοξίας. Στα παπάρια μου αν βγω δεύτερος ή τρίτος ή καθόλου, δεν είναι αυτό το νόημα. Αν υπάρχει καλύτερο σύστημα (α ρε κουφάλα Διονύση :105: ) ευχαρίστως να πάρει την πρωτιά. Θα με πειράξει όμως να θεωρήσω πως η όλη διαδικασία έγινε "στο πόδι" ή με διαφορετικά μέτρα και σταθμά. Θα με πειράξει γιατί έχω ξοδέψει χρήμα και χρόνο για να σχεδιάσω και να φτιάξω το ηχοσύστημα, καθώς και για να είμαι παρών στο διαγωνισμό. Θα με πειράξει γιατί θέλω και ο εγκαταστάτης μου να πάρει τα εύσημα που του αρμόζουν για τη δουλειά και τον ιδρώτα που έχει ρίξει για να φέρει το σύστημα στο επίπεδο αυτό. Θα με πειράξει, τέλος, γιατί δε γουστάρω βρε αδερφέ να έχω δεύτερες σκέψεις για το αν θα ξανακατεβώ. Παρεμπιπτόντως, στον αγώνα της Χαλκίδας δεν μπορούσα να πάω λόγω δουλειάς, αλλά ακόμη κι αν είχα το περιθώριο, θα απείχα έτσι κι αλλιώς. Όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι κι εδώ ψάχνουμε για το καλύτερο value for money και, δυστυχώς, δε μας περισσεύουν κιόλας για να τα δίνουμε έτσι απλόχερα.

Τελειώνω εδώ λέγοντας πως καλό είναι να διατηρούμε χαμηλούς τόνους, καθώς ούτε να τσακωθούμε θέλουμε, ούτε να χαλάσουμε το ωραίο κλίμα που έχουμε μεταξύ μας. Και το τονίζω αυτό, όχι επειδή θεωρώ πως κάποιος έχει τέτοια πρόθεση, απλά επειδή κάποιες φορές τα γραπτά μπορεί να παρερμηνευθούν, ή εν τη ροή του λόγου κάτι να γραφεί παρορμητικά και μετά να χαλάμε τις καρδιές μας, και δεν αξίζει. Εξάλλου ο καθένας από εμάς έχει πολύ σημαντικότερα και ζωτικότερα πράγματα για να ασχοληθεί από το car audio. Σας φιλώ γλυκά όλους. :408: :619:

Νικόλας
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Re: Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Χαιρετώ τα πλήθη. Μου ζητήθηκε να συμμετάσχω στην παρούσα συζήτηση καθώς αφορά και εμένα, άμεσα ή έμμεσα. Ιδανικά θα ήθελα, μια που είμαστε μια παρέα μετρημένων στα δάχτυλα, να υπάρξει εξίσου συμμετοχή και από τα μέρη που δεν έχουν πάρει θέση, τουλάχιστον όχι μέσα από το βήμα του avsite - δε λέω ότι απέχουν επίτηδες, απλά μάλλον δεν έχουν ενημερωθεί για το ότι εδώ το συζητάμε. Το οποίο βήμα, ειρήσθω εν παρόδω, δε θεωρώ απολύτως αρμόδιο για τη συγκεκριμένη συζητήση, αλλά ελλείψει πιο στοχευμένου forum (πχ EMMA Hellas forum) και αφού προσφέρεται απλόχερα, κορόιδα είμαστε να πούμε όχι?

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των προλαλησάντων όσον αφορά στην ελλιπή οργάνωση της EMMA Hellas προκειμένου για τις κατηγορίες SQ, όσο μικρή συμμετοχή κι αν έχουν. Αν και με έχουν σχεδόν καλύψει οι θέσεις σας, ας προσθέσω 2 παραγράφους, αν και ό,τι θα γράψω εδώ έχει ήδη ειπωθεί κατ'ιδίαν ή/και τηλεφωνικά με τους εμπλεκόμενους.

- Θεωρώ κρίμα να πρέπει να ενημερώνουμε εμείς οι ίδιοι τη διοργάνωση για τις κατηγορίες που πρέπει να οριστούν, καθώς επίσης και το ποια αυτοκίνητα πρέπει να "κατεβούν" σε καθεμία από αυτές.
- Θεωρώ κρίμα το να "διαχωρίζονται" τα εν λόγω αυτοκίνητα a priori ανάλογα με τις μάρκες του ηχητικού εξοπλισμού τους.
- Θεωρώ κρίμα να "αναγκαζόμαστε" ένας κριτής εγκαταστάτης κι ένας άπειρος διαγωνιζόμενος να κάνουμε τα judging sessions (δε λέω πως δε μου άρεσε η εμπειρία, απεναντίας τη λάτρεψα κι ας ήταν αγχωτικό και κουραστικό, κυρίως επειδή με το Νίκο θελήσαμε να είμαστε όσο πιο δίκαιοι γίνεται - και θεωρώ ότι το πετύχαμε).
- Θεωρώ κρίμα να περιμένουμε εβδομάδες/μήνες για την ανάρτηση των αποτελεσμάτων στο επίσημο site κι όταν τελικά αυτό γίνεται, να είναι λάθος (ευτυχώς που έχουμε και το Νίκο με το www.caraudiotest.gr).
- Θεωρώ, τέλος, κρίμα να υπάρχει έστω και η παραμικρή υπόνοια αναξιοκρατίας σε έναν θεσμό που θα έπρεπε να είναι εντελώς διάφανος.

Είναι, νομίζω, προφανές πως κανείς από εμάς δεν έχει κάτι προσωπικό με κάποιον άλλο, είτε διαγωνιζόμενο είτε εμπλεκόμενο στη διοργάνωση. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε, κι αυτό φαίνεται όταν βρισκόμαστε πριν, μετά και κατά τη διάρκεια των διαγωνισμών. Όμως δεν είναι αυτό το θέμα. Για να βρεθούμε και να τα πούμε σαν παρέα, ο διαγωνισμός είναι απλά η αφορμή - αυτό μπορούμε να το κάνουμε οποιαδήποτε στιγμή. Στο διαγωνισμό εγώ θέλω να πάω επειδή θα πάρω ιδέες από τους "ανταγωνιστές" μου - sic - και κυρίως επειδή - θεωρητικά - θα ακούσει το σύστημα ένας πιο αρμόδιος από εμένα και θα με καθοδηγήσει στο πώς θα το κάνω καλύτερο. Δεν είναι θέμα ούτε επίδειξης, ούτε - αλίμονο - ματαιοδοξίας. Στα παπάρια μου αν βγω δεύτερος ή τρίτος ή καθόλου, δεν είναι αυτό το νόημα. Αν υπάρχει καλύτερο σύστημα (α ρε κουφάλα Διονύση :105: ) ευχαρίστως να πάρει την πρωτιά. Θα με πειράξει όμως να θεωρήσω πως η όλη διαδικασία έγινε "στο πόδι" ή με διαφορετικά μέτρα και σταθμά. Θα με πειράξει γιατί έχω ξοδέψει χρήμα και χρόνο για να σχεδιάσω και να φτιάξω το ηχοσύστημα, καθώς και για να είμαι παρών στο διαγωνισμό. Θα με πειράξει γιατί θέλω και ο εγκαταστάτης μου να πάρει τα εύσημα που του αρμόζουν για τη δουλειά και τον ιδρώτα που έχει ρίξει για να φέρει το σύστημα στο επίπεδο αυτό. Θα με πειράξει, τέλος, γιατί δε γουστάρω βρε αδερφέ να έχω δεύτερες σκέψεις για το αν θα ξανακατεβώ. Παρεμπιπτόντως, στον αγώνα της Χαλκίδας δεν μπορούσα να πάω λόγω δουλειάς, αλλά ακόμη κι αν είχα το περιθώριο, θα απείχα έτσι κι αλλιώς. Όπως σε όλα τα πράγματα, έτσι κι εδώ ψάχνουμε για το καλύτερο value for money και, δυστυχώς, δε μας περισσεύουν κιόλας για να τα δίνουμε έτσι απλόχερα.

Τελειώνω εδώ λέγοντας πως καλό είναι να διατηρούμε χαμηλούς τόνους, καθώς ούτε να τσακωθούμε θέλουμε, ούτε να χαλάσουμε το ωραίο κλίμα που έχουμε μεταξύ μας. Και το τονίζω αυτό, όχι επειδή θεωρώ πως κάποιος έχει τέτοια πρόθεση, απλά επειδή κάποιες φορές τα γραπτά μπορεί να παρερμηνευθούν, ή εν τη ροή του λόγου κάτι να γραφεί παρορμητικά και μετά να χαλάμε τις καρδιές μας, και δεν αξίζει. Εξάλλου ο καθένας από εμάς έχει πολύ σημαντικότερα και ζωτικότερα πράγματα για να ασχοληθεί από το car audio. Σας φιλώ γλυκά όλους. :408: :619:

Νικόλας
Αν το κειμενο αυτο δεν το εγραψες εσυ φιλε Νικολα,αλλα καποιος δικηγορος,τοτε τι να σου πω?????Εσυ χαραμιζεσαι εδω,επρεπε να σε βαλουμε στην βουλη.Ο λογος σου εκτος απο κατανοητος,λιτος,ευχαριστος,περιεληπτικος και αμεροληπτος,τσακιζει κοκκαλα με φτερο σπουργιτου.Μακαρι να σε ειχαμε βουλευτη να μπορει και ο κοσμακις να καταλαβαινει τις λαμογιες που κανουνε τα 300 αγκουρια που εχουμε σαν βουλευτες.
Οσον αφορα το θεμα μας,εχω να προσθεσω και ενα ακομα κριτηριο που θα διαχωριζει τις κατηγοριες.Το θεμα κοστους των υλικων που εχει το καθε αυτοκινητο, οπως τιμες ενισχητων,ηχειων κτλ.Ετσι θα μπορεσει να νιωσει μια ηθικη ικανοποιηση καποιος που με λιγα λεφτα,''κοντραρει'' ενα συστημα με 3πλασιο κοστος.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Re: Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Το φοβερό είναι οτι το ίδιο ωραία εκφράζεται και στα αγγλικά:614:
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.881
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

και στα λατινικα!
ρε συ τακη (ναουμ) οι κατηγοριες ειναι θεμα emma europe οχι τοπικο
προβλεπονται ακομα και κατηγοριες με εισοδηματικα εεεεε με κριτηρια κοστους αλλα αυτο εχει νοημα μονο αν οι συμμετοχες ειναι αρκετες.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
5
Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Καλώς σας βρήκα και εδώ... λοιπόν στο θέμα μας!
Νομίζω ότι λίγο πολύ έχει εκφραστεί το κλίμα του διαγωνισμού, δε διαφωνώ με κανέναν απο τους προλαλήσαντες πλην όμως διαφωνώ στο σημείο που γίνανε και εξηγώ:
Το CarAudioTest δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τη διοργάνωση του διαγωνισμού και το ξέρουμε όλοι αυτό νομίζω, τουτέστην δεν έχουν καμία σχέση όλα αυτά που λέτε/λέμε εδώ μέσα, ένα καινούριο τόπικ θα ήταν πολύ καλύτερο και για μένα και για οποιονδήποτε άλλο θα ήθελε να συμετάσχει στην κουβέντα! Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς μ'αυτο;;; Ο Νίκος-CarAudioTest πόσταρε απλά το λινκ για τα αποτελέσματα του διαγωνισμού της Χαλκίδας και έδωσε ίσως την αφορμή αλλά νομίζω οτι το ίδιο κάνει όποτε έχει το δικαίωμα να ανεβάσει αποτελέσματα με τη σύμφωνη γνώμη του διοργανωτή οπότε δεν καταλαβαίνω γιατι αυτή η φορά ηταν διαφορετική!
Κατανοώ ότι ο διοργανωτής και κριτής συγκεκριμένα των ποιοτικών ηχοσυστημάτων δεν ήταν σωστός με τη συμπεριφορά του ως προς τους διαγωνιζομένους αυτής της κατηγορίας δείχνοντας με τον τρόπο του ότι δεν τον πολυενδιαφέρει, αυτό όμως πρέπει να συζητηθεί με τον ίδιο, εμείς εδώ καλά τα λέμε αλλά όπως είπε και ο Παναγιώτης δε θα αλλάξει κάτι πόσο μάλλον αν δεν κάνουμε κάτι για να αλλάξει!
Προτείνω λοιπόν να γίνει συνάντηση τον ενδιαφερομένων με τον διοργανωτή για να δούμε τι μπορεί να γίνει και αν μπορεί να αλλάξει κάτι, ειδάλλως να κανονήσουμε και μείς την πορεία μας. Για καφεδάκι μπορούμε να πάμε με μια απλή συνεννόηση και χωρίς να πληρώσει ο καθένας 50ευρώ!
Τον διαγωνισμό τον αγάπησα για την όμορφη παρέα που κάναμε στου Ρέντη δε θα ήθελα για κανένα λόγω να χαλάσει το κλίμα μεταξύ μας και φυσικά ούτε και με τον διοργανωτή! Ελπίζω να βρούμε μια λύση γιατί όντως υπάρχει πρόβλημα και να επιστρέψουν όλοι στην όμορφη παρέα μας, αλλά και να έρθουν και άλλοι...
 








Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Re: Απάντηση: Ανανεωμένο Caraudiotest.gr με ΠΛΟΥΣΙΟ περιεχόμενο

Δοκιμάσαμε το ενισχυτή της mosconi as 100.4
Δεν παιρνεις και τον καραφλο να πιουμε κανενα καφεδακι την κυριακη προς καμενα βουρλα η' Αγιο Κωνσταντινο???
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top