Απάτη μέσω των αγγελιών



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.240
Reaction score
27.870
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Να λοιπόν ξανά μετά από τόσον καιρό στην επικαιρότητα ο silektis75 ή αλλιώς Γιώργος Αργυριάδης.
Έλαβα πάλι ένα πμ από μέλος που εξαπατήθηκε από τον εν λόγω κύριο σε άλλη ιστοσελίδα .
Με την ίδια μέθοδο.
Ρε παιδιά μα τι γίνεται επιτέλους.
Είναι δυνατόν σήμερα να μην μπορούν να εντοπίσουν κάποιον κατά συρροή απατεώνα του διαδικτύου;
Με τόσα μέσα και τόση τεχνολογία στη διάθεσή τους να τον αφήνουν να αλωνίζει;
Για άλλη μια φορά σας εφιστώ την προσοχή στις συναλλαγές σας.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Σε μια αντιστοιχη περιπτωση, ενας τυπος μεσω του ricardo.gr, μαζεψε καμια 15αρια παραγγελιες (λαπτοπ, κινητα, τιβι κλπ), φθηνα λογω παραλληλης εισαγωγης, και...εξαφανισθηκε. Οχι εντελως ομως :), και το ricardo.gr ανελαβε με δικηγορο δικο του τα σχετικα.
 

Μηνύματα
29.292
Reaction score
23.367
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΣΑΙΤ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΩΝ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ. ΜΕ ΔΟΛΩΜΑ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΤΙΜΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΥΝ "ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ" ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΑΝ ΤΟ ΚΑΙΝΑΡΙ.
ΣΤΟ ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΗ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΛΛΑ Μ ΕΓΡΑΨΑΝ.
ΣΤΟ 123 ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΓΔΥΣΕ 5 ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΓΓΕΛΙΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΔΑΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ.
ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Μόνο χέρι με χέρι η δοσοληψία. Ποτέ προκαταβολή κλπ… εκτός αν είναι τίποτα μικρό πόσο που πιστεύω δεν αξίζει για παρατράγουδα….
Μόνο χέρι με χέρι και αν είναι μακριά…τότε την αφήνουμε την αγγελία και πάμε σε κάτι κοντινότερο σε μας….. και ας είναι λίγο πιο ακριβά…..
 

Μηνύματα
1.240
Reaction score
19
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Μόνο χέρι με χέρι η δοσοληψία. Ποτέ προκαταβολή κλπ… εκτός αν είναι τίποτα μικρό πόσο που πιστεύω δεν αξίζει για παρατράγουδα….
Μόνο χέρι με χέρι και αν είναι μακριά…τότε την αφήνουμε την αγγελία και πάμε σε κάτι κοντινότερο σε μας….. και ας είναι λίγο πιο ακριβά…..

μια φορά την είχα πατήσει και στο "χέρι με χέρι" καθώς είχε δοθεί ραντεβού σε εξωτερικό χώρο και δεν είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω το προϊόν και βγήκε ελαττωματικό. Παρόλα αυτά αποτελεί τον ασφαλέστερο τρόπο συνδιαλλαγής.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.240
Reaction score
27.870
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Εξαιρούνται βέβαια οι περιπτώσεις που κάποιο μέλος είναι γνωστό και δεν υπάρχει κίνδυνος.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

...
Είναι δυνατόν σήμερα να μην μπορούν να εντοπίσουν κάποιον κατά συρροή απατεώνα του διαδικτύου;
Με τόσα μέσα και τόση τεχνολογία στη διάθεσή τους να τον αφήνουν να αλωνίζει;...
η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος, ασχολείται μόνο με εργασίες "αυτο-διαφήμισης"! Τίποτα παιδικές πορνο-ραφίες, τίποτα παιδικές αυτοκ-ονίες ή έστω με τορναδόρους που μιλάνε για χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή (ο κόσμος το χει τούμπανο...).

Τον πολίτη τον έχουν χεσμένο!
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Παιδιά από ότι φαίνεται είμαι και εγώ εξαπατημένη....Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν θέλω να μπλεχτώ με δικηγόρους και άλλα... μου έδωσε αυτό το όνομα αλλά το nickname στην ιστοσελιδα που ήμουν ήταν lekopoulosg. Τι να κάνω?
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Προσωπικά σε όποιον με ρωτά συστήνω αντικαταβολή! ανοίγω το δέμα (παρά τις λίγες αντιρρήσεις καμιά φορά) του μεταφορέα, του εξηγώ ότι μέσα μπορεί να μην έχει τίποτα! και μετά πληρώνω!
εάν δεν δέχεται αντικαταβολή, απλά δεν το παίρνω!!!
 

Μηνύματα
312
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Το θέμα ξεκλειδώνεται για να μάθετε τα νέα.

Λοιπόν κατεβήκαμε από Θεσ/νίκη στην Αθήνα μαζί με τον Γιώργο (gmpout) και τον Φάνη (SCORPIOS_X) προκειμένου να καταθέσουμε υπέρ του Γιώργου (Giorikas4383) και του κουμπάρου του που μπήκαν φυλακή άδικα.
Την μια μέρα την φάγαμε περιμένοντας να μας δει η ειδική ανακριτής, αλλά λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας δεν πρόλαβε.
Μας ανακοίνωσε ότι θα μας δει την επομένη (σήμερα) αλλά ο Γιώργος και ο Φάνης δεν μπορούσαν να μείνουν κι άλλη μέρα και επέστρεψαν πίσω στην Θεσ/νίκη.
Εγώ αποφάσισα να μείνω κι άλλη μια μέρα κι έτσι σήμερα το πρωΐ κατέθεσα τα στοιχεία που είχα και η ανακρίτρια σχημάτισε πλήρη εικόνα για το περιστατικό.
Το καλό είναι ότι τα παιδιά αποφυλακίστηκαν και είναι ελεύθεροι πλέον.
Τώρα πρέπει να αποκατασταθεί και η υπόληψή τους.
:622: :622: :622:
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Για 150 ευρώ! Τα λεφτα τα πήρε με ταχυδρομικη επιταγη. Δυστυχώς κάπου την έβαλα και δεν θυμάμαι που! Μου έχει δώσει και ένα κινητό μόνο που είναι συνέχεια κλειστό...Λογικά ξέρουμε ποιος είναι σωστά? Πείτε μου να βάλω τα ξαδέρφια μου από την Κρήτη να λύσουν το θέμα γιατί μιλάμε για ένα ξεπασμένο αλήτη. Όσο αυτός μένει έξω...όλο και περισσότεροι θα εξαπατώνται από αυτόν! Τα λεφτά τα έχασα οκ....θα τα βρω από αλλου...όμως αυτό που έκανε με τα παιδιά δεν ήταν σωστό. Κάτι πρέπει να γίνει.
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Για 150 ευρώ! Τα λεφτα τα πήρε με ταχυδρομικη επιταγη. Δυστυχώς κάπου την έβαλα και δεν θυμάμαι που! Μου έχει δώσει και ένα κινητό μόνο που είναι συνέχεια κλειστό...Λογικά ξέρουμε ποιος είναι σωστά? Πείτε μου να βάλω τα ξαδέρφια μου από την Κρήτη να λύσουν το θέμα γιατί μιλάμε για ένα ξεπασμένο αλήτη. Όσο αυτός μένει έξω...όλο και περισσότεροι θα εξαπατώνται από αυτόν! Τα λεφτά τα έχασα οκ....θα τα βρω από αλλου...όμως αυτό που έκανε με τα παιδιά δεν ήταν σωστό. Κάτι πρέπει να γίνει.
Athinablk, το πρόβλημά σου είναι σεβαστό και όποιος μπορεί να βοηθήσει στην επίλυσή του θα βοηθήσει, αλλά τέτοια υπονοούμενα δεν επιτρέπεται να αιωρούνται μέσα στο φόρουμ, έστω και σαν σχήμα λόγου από τη στιγμή που δεν είναι σαφές ότι πρόκειται για τέτοιο, γιατί πολύ απλά, αν αύριο, ακόμα και συμπτωματικά, υπάρξει κάποια βιαιοπραγία, άτομα μέσα από εδώ που γνωρίζουν πρόσωπα και καταστάσεις θα βρεθούν εκτεθειμένα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Απάτη μέσω των αγγελιών.

Ζητώ συγγώμη, όντως είναι σχήμα λόγου. Πότε δεν θα έπεφτα τόσο χαμηλά. Απλά είναι περιπτώσεις όπως αυτή που σε βγάζουν από τα ρούχα σου. Δεν είμαι η μόνη εξαπατημένη, όμως έχω εμπειρία από συναλλαγές μέσω ιντερνετ και μετά από αυτά που διάβασα σε αυτό το τόπικ νευρίασα με τον εαυτό μου περισσότερο που άφησα κάποιον να με κοροϊδέψει. Ζητώ και πάλι συγγνώμη αν σας φέρνω σε δύσκολη θέση με τον λεκτικό μου αυθορμητισμό!!! (φιλικά πάντα :102:)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Προσοχή βρε παιδιά στο internet. Ο κόσμος έχει αλλάξει, μην είστε τόσο ανυποψίαστοι, είναι κρίμα να επωφελούνται οι απανταχού μικροαπατεώνες.

...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.782
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top