Ενισχυτής για M.A Pl300 ii

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Εχω ακουσει τον krell s550i σε αντιπαραθεση με τον musical fid. Tri-vista 300 με ηχεια υποδεεστερα απ τα δικα μου τα M.A. GOLD series κ μου αρεσε πολυ περισσότερο ο υβριδικος tri vista
[DOUBLEPOST=1465717088][/DOUBLEPOST]
Γινε πιο συγκεκριμενος γιατι με ενδιαφερει μιας κ εισαι κατοχος ,ποιος συνδυασμος δηλαδη σου ταιριαξε περισσοτερο?
Θα σου ελεγα να ακουσεις τελικο cambridge audio σε πρωτη φαση...μετα θα σου ελεγα να ακουσεις hegel. Αν δε σου παει εκει δοκιμασε και λιγο τσακιριδηδες.
Ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Θα σου ελεγα να ακουσεις τελικο cambridge audio σε πρωτη φαση...μετα θα σου ελεγα να ακουσεις hegel. Αν δε σου παει εκει δοκιμασε και λιγο τσακιριδηδες.
Ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος;
4.5μ * 9.1μ κ νησιδα με κουζινα
Hegel h160 τον εχω ακουσει εχω την εντυπωση πως δεν ταιριαζει η ταξη d στα γουστα μου
Τσακιρηδη εχω ακουσει τα μικρα μοντελα επισης μου φανηκαν αναιμικοι χωρις βαθος η ηχο που θα θελα cambridge audio με εχουν φαει κ τα παιδια που τους αντιπροσωπευουν οπως κ τα ηχεια μου ομως θα θεωρω κατωτερης κλασης των ηχειων δεν θα αγοραζα νομιζω εκτος του cxn που το χω χω στις επιλογες για network player
Ψαχνω αναλυση ψαχνω λεπτομερη ηχο θελω να διακρινω εντελως πχ σε ενα ορχηστρικο κομματι τα οργανα θελω αληθοφανεια κ δυναμη να νιωσω οσο το δυνατον πως ακουω live μια ορχηστρα.
Ξερω τι θελω δεν ξερω απο που θα το παρω κ αν μπορω να το παρω στα χρηματα που μπορω να δωσω
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
4.5μ * 9.1μ κ νησιδα με κουζινα
Hegel h160 τον εχω ακουσει εχω την εντυπωση πως δεν ταιριαζει η ταξη d στα γουστα μου
Τσακιρηδη εχω ακουσει τα μικρα μοντελα επισης μου φανηκαν αναιμικοι χωρις βαθος η ηχο που θα θελα cambridge audio με εχουν φαει κ τα παιδια που τους αντιπροσωπευουν οπως κ τα ηχεια μου ομως θα θεωρω κατωτερης κλασης των ηχειων δεν θα αγοραζα νομιζω εκτος του cxn που το χω χω στις επιλογες για network player
Ψαχνω αναλυση ψαχνω λεπτομερη ηχο θελω να διακρινω εντελως πχ σε ενα ορχηστρικο κομματι τα οργανα θελω αληθοφανεια κ δυναμη να νιωσω οσο το δυνατον πως ακουω live μια ορχηστρα.
Ξερω τι θελω δεν ξερω απο που θα το παρω κ αν μπορω να το παρω στα χρηματα που μπορω να δωσω
Να ακουσεις πιο δυνατο hegel.
Και να δοκιμασεις καλες λαμπες ΚΥΡΙΩΣ στη προενισχυση.
[DOUBLEPOST=1465749097][/DOUBLEPOST]Αν αυτα δε σου κανουν...τοτε θα ερθεις να ακουσεις....και εκει θα αποκτησεις θεμα...
[DOUBLEPOST=1465749225][/DOUBLEPOST]Aκουσες cambridge audio;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Να ακουσεις πιο δυνατο hegel.
Και να δοκιμασεις καλες λαμπες ΚΥΡΙΩΣ στη προενισχυση.
[DOUBLEPOST=1465749097][/DOUBLEPOST]Αν αυτα δε σου κανουν...τοτε θα ερθεις να ακουσεις....και εκει θα αποκτησεις θεμα...
[DOUBLEPOST=1465749225][/DOUBLEPOST]Aκουσες cambridge audio;
Θα ερθω να ακουσω τι κ τοτε θα αποκτησω θεμα?
Δεν το πιασα
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Όλοι οι Hegel είναι τάξης ΑΒ.
Υποτίθεται, μάλιστα, ότι το πατενταρισμένο κύκλωμα soundengine συνδυάζει την αγνότητα της τάξης Α με τη μεγάλη ισχύ της τάξης ΑΒ.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Όλοι οι Hegel είναι τάξης ΑΒ.
Υποτίθεται, μάλιστα, ότι το πατενταρισμένο κύκλωμα soundengine συνδυάζει την αγνότητα της τάξης Α με τη μεγάλη ισχύ της τάξης ΑΒ.
Ειχα την εντυπωση πως ηταν D. Οκ
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
4.5μ * 9.1μ κ νησιδα με κουζινα
Hegel h160 τον εχω ακουσει εχω την εντυπωση πως δεν ταιριαζει η ταξη d στα γουστα μου
Τσακιρηδη εχω ακουσει τα μικρα μοντελα επισης μου φανηκαν αναιμικοι χωρις βαθος η ηχο που θα θελα cambridge audio με εχουν φαει κ τα παιδια που τους αντιπροσωπευουν οπως κ τα ηχεια μου ομως θα θεωρω κατωτερης κλασης των ηχειων δεν θα αγοραζα νομιζω εκτος του cxn που το χω χω στις επιλογες για network player
Ψαχνω αναλυση ψαχνω λεπτομερη ηχο θελω να διακρινω εντελως πχ σε ενα ορχηστρικο κομματι τα οργανα θελω αληθοφανεια κ δυναμη να νιωσω οσο το δυνατον πως ακουω live μια ορχηστρα.
Ξερω τι θελω δεν ξερω απο που θα το παρω κ αν μπορω να το παρω στα χρηματα που μπορω να δωσω
Ολα αυτά που ζητάς μόνο class d ενισχυτές σε περίπου γηινες τιμές
Εάν έχεις σκοπό να κινηθεις σε ΑΒ θα σου πρότεινα krell , hegel μεγαλο και Sim audio αυτοί μου έρχονται αλλά μπορείς να δοκιμάσεις στο χώρο σου διαφορά από αυτά .
Σε class d μπορείς να πας σε theta ,Channel Island και nad m22 .
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
διαβαζοντας το αμερικανικο σαιτ της primaluna ενιωσα σαν να ανακαλυψα την κρυμμενη αληθεια των ενισχυτων...οτι δηλαδη οι ενισχυτες της ανηκουν στους ultra hi end λαμπατους και ειναι σε υπεργηινες τιμες σε σχεση με τον ανταγωνισμο...ο οποιος κερδοσκοπει εναντίον μας :)
ειναι αληθεια?
η βασιζει το μαρκετινγκ της σε αυτο που ολοι θα ευχομασταν και θα θελαμε να πιστεψουμε? δηλαδη hi end σε αρκετα λογικες τιμες?
εχει κανεις εμπειρια απο τους εν λογω ενισχυτες?
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ζητησε απο την Stepcom (ο Αντωνης ειναι εξυπηρετικοτατος) εναν Hegel h360, εχω την εντυπωση οτι....θα χαμογελασεις!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Περιμενω σημερα συν εναν primaluna
Με εχει κερδισει ο λαμπατος μεχρι στιγμης
Εχω μιλησει με την stepcom ομως δεν νομιζω...αν παρω transistor θα παρω τον tri vista 300 που ναι εξαιρετικος ειδικα στα χρηματα του
Ο mastersound ειναι αλλο πραγμα κ φυσικα σε αααλλα χρηματα :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
οπ! Με'γειες ! Καλοριζικα κ καλοταξιδα!Ποπο τουμπανο ειναι να πουμε !
Ωραιος ο χωρος ... εχει αερα .. θα χρειαστει λιγο φροντιδα.. το βρισκουμε αυτο :)
Killer!
Υγ Ποιος ειναι ο λαμπατος ?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
οπ! Με'γειες ! Καλοριζικα κ καλοταξιδα!Ποπο τουμπανο ειναι να πουμε !
Ωραιος ο χωρος ... εχει αερα .. θα χρειαστει λιγο φροντιδα.. το βρισκουμε αυτο :)
Killer!
Υγ Ποιος ειναι ο λαμπατος ?
Ευχαριστω
Mastersound 845 evolution
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Οι λαμπατοι εχουν αααλλον ηχο, μα πολυ μπελας οι λαμπες γιατι ποτε δεν θα μαθεις αν αυτο που ακους ειναι το σωστο!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Εχω την αισθηση οτι μπορεις με Τσακιριδη να την βγαλεις καθαρη ... (εναλακτικα στο μαστερσαουντ..ή κανενα cary στα ιδια λεφτα με mastersound.. δεν το πα..ξεχνα το..χαχα..) δες κ hegel για σιγουρια στην επιλογη..
Στις επιλογες σου..θα πηγαινα σε hegel (αν μου αρεσε ή καλητερα αν με ικανοππιουσε το αποτελεσμα εναντι του trivista..
(Κ για να μην λυπει η γοητεια .. Tube buffer απο line out κ παλι πισω απο line in)
Α!! Φερε λιγο πιο μπροστα τα θηρια... κ παιξε με το σφουγκαρακι.. :)
Καλες ακροασεις κ παλι καλως τα δεχτηκες!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τσακιριδη εχω ακουσει παλαιοτερα τον μικρο ολοκληρωμενο οπως κ στην τελευταια έκθεση
Αλλα δεν μου αρεσουν το κουρδισμα τους ισως δεν μου ταιριαζει
Ο hegel 360 κοστιζει τα διπλα σχεδον απο τον trivista 300 ο οποιος βεβαια ειναι μεταχειρισμενο κομματι ομως για hegel και για τρανσιστορ δεν θα δινα αυτα τα χρηματα
Κανοντας την δοκιμη μεταξυ trivista κ mastersound με ιδιο κομματι ιδια καλωδια και ιδια πηγη,οχι κατι σοβαρο ενα cxn παιζοντας spotify premium, το κομματι patricia barber-the hours
Αποτελεσμα?διαφορα μεγαλη στον ογκο το πως αντιλαμβανεσαι την χορωδια που καταλαβαινεις με την λαμπα αν κλεισεις τα ματια πως βρισκεται πισω απο την τραγουδιστρια,καταλαβαινεις επισης τις διαφορετικες φωνες των μελων της χορωδιας,λεπτομερεια περισσοτερη ογκος κτλ κτλκ επιβεβαιωνεται οταν με εναν καλο μου φιλο ασχετο με hifi η hiend το αντιληφθηκε κ αυτος αυτες τις διαφορες
Γιατι οκ αντε πες εγω ειμαι προκατηλημενος αυτος ομως απολυτα αντικειμενικος ακροατης
Παντως ολες αυτες τις διαφορες τις καταλαβαινεις οταν ακουσεις σε συγκριση
Γιατι και οι δυο ειναι πολυ καλοι ενισχυτες
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Σημερα ηρθε σπιτι κ ο primaluna dialogue hp με τις kt150
αφαιρεσα τον tri vista και τον εβαλα για συγκριση με τον mastersound 845 evo
Το αποτελεσμα?
Εχω μπερδευτει πολυ ασχημα
Δεν ξερω ποιον θα διαλεγα....
Μονα δεδομενα η διαφορα τιμης τους
Η εμφανιση τους που ο primaluna μοιαζει διπλα στον απιστευτα ομορφο ιταλο mastersound σαν φτωχος συγγενης
Πλεον αναβαθμισα την ψηφιακη μου πηγη κ παιζω μεσω tidal premium lossless αρχεια μεσω καλωδιου σπ το λσπτοπ στο cxn και η αμεσα αντιληπτη διαφορα μεταξυ premium spotify και premium tidal
Επισης μου κανε εντυπωση οταν αλλαξα το καλωδιο ρευματος απο το εργοστασιακο σε ενα cardas στσ αυτια μου υπηρξε-μικρη μεν, διαφορα δε
Αυτα...ελπιζω να επιλεξω σωστσ
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
ναι εχει διαφορα λαμπα με τρανζιστορ (ειναι καλος ο τριβιστα.. για να τα κοντραρει.. ;-D ) ..και οσο ζεσταινεται η λαμπα..τοσο καλητερα...και οσο στρωνουν τα ηχεια..θα παρουν καιρο να στρωσουν.. (αναρτησεις/μεμβρανες κτλ) .. σε βλεπω χειμωνα να μην αναβεις ουτε καν κλιματιστικο.. η μουσικη μας ζεσταινει κτλ...
οκ για τσακιριδη..
οκ για hegel..
(βαλε κουρτινα μπροστα να μην τους βλεπεις τους ενισχυτες *joke*.. για μενα καλα εισαι αν εισαι εσυ οκαυ μια χαρα!... με καλωδια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.. και δεν με ψηνει κιολας η φαση..λιγο φαρσα δεν ειναι ?xD)
cheers & enjoy ! :)
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
εκλεισα τελικα τον mastersound 845 evolution με καλωδια και interconnect audio note. τα ερωτηματα τωρα πια ειναι τα εξης
που ακριβως να βαλω τον ενισχυτη?
τι καλωδιο ρευματος να επιλεξω?
και το κυριοτερο το πικα απ μου το thorens td166 με την ταπεινη κεφαλη audio technica των 200 ευρω και το phono cambridge audio 651p ειναι απογοητευτικα με το τωρινο υπολοιπο set up
εχει αποψη καταρχην καποιος για το audio note tt2 με με βραχιονα arm 3 με ασημι καλωδιωση και κeφαλη iq3 ??
η μηπως αρχικα να παρω πχ την κεφαλη iq3 (mm) audio note να την βαλω στο thorens να παρω κ ενα λαμπατο phono μηπως παιξει καλα και γλυτωσω ολα τα υπολοιπα? πλατω και βραχιονα κτλ??
επειδη θυμιζω οι πηγες μου ειναι μονο ψηφιακες και βινυλια δηλαδη καθολου cd θελω το βινυλιο μου να μου δινει εναν αλλον ηχο πιο ρεαλιστικο πιο ποιοτικο ισως πιο αναλογικο κτλ αν με πιανετε
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top