Ενισχυτής για M.A Pl300 ii

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Τι να πώ....δε με ξέρεις δε σε ξέρω....αλλά μάλλον υπαρχει κάρμα.....
Παρε το tt2...σκοτώνει...βεβαια εχω αλλο βραχιονα και κεφαλή...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Τι να πώ....δε με ξέρεις δε σε ξέρω....αλλά μάλλον υπαρχει κάρμα.....
Παρε το tt2...σκοτώνει...βεβαια εχω αλλο βραχιονα και κεφαλή...
δωσε σε παρακαλω περισσοτερες πληροφοριες.. τι κεφαλη τι βραχιονα?
εχεις το tt2 deluxe η το απλο?
τι ηχο βγαζει?τι phono εχεις?
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Εγω πηρα Audionote tt1 με rb300 και goldring 2200
[DOUBLEPOST=1468739149][/DOUBLEPOST]Phono diy....
Ταχύτητα και ελεγχος που ξενιζει για turntable..τα υπόλοιπα...φυσικότητα...βεβαια δεν έχω λάμπα ενισχυτή...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
εκλεισα τελικα τον mastersound 845 evolution με καλωδια και interconnect audio note. τα ερωτηματα τωρα πια ειναι τα εξης
που ακριβως να βαλω τον ενισχυτη?
τι καλωδιο ρευματος να επιλεξω?
και το κυριοτερο το πικα απ μου το thorens td166 με την ταπεινη κεφαλη audio technica των 200 ευρω και το phono cambridge audio 651p ειναι απογοητευτικα με το τωρινο υπολοιπο set up
εχει αποψη καταρχην καποιος για το audio note tt2 με με βραχιονα arm 3 με ασημι καλωδιωση και κeφαλη iq3 ??
η μηπως αρχικα να παρω πχ την κεφαλη iq3 (mm) audio note να την βαλω στο thorens να παρω κ ενα λαμπατο phono μηπως παιξει καλα και γλυτωσω ολα τα υπολοιπα? πλατω και βραχιονα κτλ??
επειδη θυμιζω οι πηγες μου ειναι μονο ψηφιακες και βινυλια δηλαδη καθολου cd θελω το βινυλιο μου να μου δινει εναν αλλον ηχο πιο ρεαλιστικο πιο ποιοτικο ισως πιο αναλογικο κτλ αν με πιανετε
Πρώτον, όσον αφορά το πικάπ. Δεν χρειάζεσαι άλλο πικάπ, καθώς το TD166 έχει αποτελεσματική ανάρτηση και -στο μέτρο που ο ήχος επηρεάζεται από την εξωκραδασμική αναισθησία του σασί- είναι έως και πάρα πολύ καλό - να μην πω εξαιρετικό (υπό την προϋπόθεση πως δεν έχει προβλήματα λόγω ηλικίας). Όσο για το Audio Note, δεν είναι παρά ένα Systemdeck με διαφορετική εμφάνιση, δηλαδή πικάπ με ανάρτηση και εξαιρετική αναισθησία στους κραδασμούς. Ο ενισχυτής υπολείπεται μακράν των συγκεκριμένων ηχείων, αλλ' αφού είναι πρόσφατη προσθήκη, κράτησέ τον.

Καθώς οι τοίχοι είναι γυμνοί, ο χώρος ανακλά απελπιστικά πολύ, κι αυτό ακούγεται ακόμη και στο βίντεο. Δηλαδή, ακούγεται χάλια. Ό,τι και να κάνεις, το πρόβλημα ευρίσκεται εκεί, δευτερευόντως στον ενισχυτή, ενώ το πικάπ δεν ευθύνεται καθόλου (ούτε το phono). Αν δι' οιονδήποτε λόγο δεν υπάρχει η δυνατότητα επένδυσης των τοίχων, δεν... Απλά, δεν... Εντάξει, ψάξε, κουράσου, ξόδεψε όσα αντέχεις κι ακόμη περισσότερα, αλλά το πρόβλημα είναι εκεί.

Αν το παίρνεις προσωπικά, συγγνώμη. Αν δεν το παίρνεις προσωπικά και το επιτρέπει η σύζυγος, επένδυσε τους τοίχους με διαχυτές και το δάπεδο με ένα όμορφο χαλί. Αυτά, περί καλωδίων ρεύματος...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Πρώτον, όσον αφορά το πικάπ. Δεν χρειάζεσαι άλλο πικάπ, καθώς το TD166 έχει αποτελεσματική ανάρτηση και -στο μέτρο που ο ήχος επηρεάζεται από την εξωκραδασμική αναισθησία του σασί- είναι έως και πάρα πολύ καλό - να μην πω εξαιρετικό (υπό την προϋπόθεση πως δεν έχει προβλήματα λόγω ηλικίας). Όσο για το Audio Note, δεν είναι παρά ένα Systemdeck με διαφορετική εμφάνιση, δηλαδή πικάπ με ανάρτηση και εξαιρετική αναισθησία στους κραδασμούς. Ο ενισχυτής υπολείπεται μακράν των συγκεκριμένων ηχείων, αλλ' αφού είναι πρόσφατη προσθήκη, κράτησέ τον.

Καθώς οι τοίχοι είναι γυμνοί, ο χώρος ανακλά απελπιστικά πολύ, κι αυτό ακούγεται ακόμη και στο βίντεο. Δηλαδή, ακούγεται χάλια. Ό,τι και να κάνεις, το πρόβλημα ευρίσκεται εκεί, δευτερευόντως στον ενισχυτή, ενώ το πικάπ δεν ευθύνεται καθόλου (ούτε το phono). Αν δι' οιονδήποτε λόγο δεν υπάρχει η δυνατότητα επένδυσης των τοίχων, δεν... Απλά, δεν... Εντάξει, ψάξε, κουράσου, ξόδεψε όσα αντέχεις κι ακόμη περισσότερα, αλλά το πρόβλημα είναι εκεί.

Αν το παίρνεις προσωπικά, συγγνώμη. Αν δεν το παίρνεις προσωπικά και το επιτρέπει η σύζυγος, επένδυσε τους τοίχους με διαχυτές και το δάπεδο με ένα όμορφο χαλί. Αυτά, περί καλωδίων ρεύματος...
Περισσοτερη εντυπωση απ ολα μου εκανε πως ο ενισχυτης υπολειπεται των ηχειων
Δωσε μου την γνωμη σου περαιτερω σε παρακαλώ
Εννοείται πως δεν το παίρνω προσωπικα αλίμονο
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Το PL300 είναι μια μηχανή με τέσσερις κινητήρες, κατασκευασμένους με σύγχρονα υλικά, που δεν έχουν σχέση με τα υλικά που ήταν διαθέσιμα στη βιομηχανία. όταν ήκμαζαν οι λάμπες (1945-1970). Ο ενισχυτής δεν υπολείπεται μόνον ως προς την ισχύ, αλλά κυρίως στην ικανότητα να διαχειρίζεται την αντιδραστική ισχύ του ηχείου, με απλά λόγια, το πόσο και πόσο απότομα μεταβάλλεται η αντίστασή του συναρτήσει της συχνότητας, πράγμα που επηρεάζει την απόκριση συχνότητας.

Εν πάση περιπτώσει, αν και όποτε παρουσιασθεί η ευκαιρία και υπάρχει και ανάλογη διάθεση, δοκίμασε έναν καλοσχεδιασμένο ενισχυτή τάξης Α (ας πούμε έναν Plinius SA100 ή κάτι ανάλογο), ή ακόμα καλύτερα κάποιον τελικό με modules τελευταίας γενιάς της Ice power ή της Hypex (ιδανικά, με τα NC400), έχοντας υπ' όψιν πως όσο περνά ο καιρός, τόσο συνηθίζεις στον ήχο που έχεις, οπότε θα σε ξενίσει -δηλαδή δεν θα σου αρέσει- ένας ενισχυτής που ελέγχει σωστά το ηχείο. (Ας αφήσουμε κατά μέρος την χαμηλή ισχύ. Ένα ηχείο που προδιαγράφεται με ισχύ κορυφής πάνω από 400W είναι αδύνατο να το αξιοποιήσει πλήρως κάποιος ενισχυτής που ιδρωμένος βγάζει 50W). Εντάξει, είναι ακριβός και μοδάτος και πολύ in, δηλαδή, τιμολογιακά ταιριάζει με τα ηχεία, τιμολογιακά όμως. Αλλά αυτά δεν σχετίζονται με την απόδοση, παρά μόνον υποκειμενικά.

Ακόμη κι έτσι, όμως, εντάξει. Κάνε κάτι με τους τοίχους. Τόσα λεφτά, κρίμα δηλαδή...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Το PL300 είναι μια μηχανή με τέσσερις κινητήρες, κατασκευασμένους με σύγχρονα υλικά, που δεν έχουν σχέση με τα υλικά που ήταν διαθέσιμα στη βιομηχανία. όταν ήκμαζαν οι λάμπες (1945-1970). Ο ενισχυτής δεν υπολείπεται μόνον ως προς την ισχύ, αλλά κυρίως στην ικανότητα να διαχειρίζεται την αντιδραστική ισχύ του ηχείου, με απλά λόγια, το πόσο και πόσο απότομα μεταβάλλεται η αντίστασή του συναρτήσει της συχνότητας, πράγμα που επηρεάζει την απόκριση συχνότητας.

Εν πάση περιπτώσει, αν και όποτε παρουσιασθεί η ευκαιρία και υπάρχει και ανάλογη διάθεση, δοκίμασε έναν καλοσχεδιασμένο ενισχυτή τάξης Α (ας πούμε έναν Plinius SA100 ή κάτι ανάλογο), ή ακόμα καλύτερα κάποιον τελικό με modules τελευταίας γενιάς της Ice power ή της Hypex (ιδανικά, με τα NC400), έχοντας υπ' όψιν πως όσο περνά ο καιρός, τόσο συνηθίζεις στον ήχο που έχεις, οπότε θα σε ξενίσει -δηλαδή δεν θα σου αρέσει- ένας ενισχυτής που ελέγχει σωστά το ηχείο. (Ας αφήσουμε κατά μέρος την χαμηλή ισχύ. Ένα ηχείο που προδιαγράφεται με ισχύ κορυφής πάνω από 400W είναι αδύνατο να το αξιοποιήσει πλήρως κάποιος ενισχυτής που ιδρωμένος βγάζει 50W). Εντάξει, είναι ακριβός και μοδάτος και πολύ in, δηλαδή, τιμολογιακά ταιριάζει με τα ηχεία, τιμολογιακά όμως. Αλλά αυτά δεν σχετίζονται με την απόδοση, παρά μόνον υποκειμενικά.

Ακόμη κι έτσι, όμως, εντάξει. Κάνε κάτι με τους τοίχους. Τόσα λεφτά, κρίμα δηλαδή...
Να σου πω
οντως ειναι ισως μοδα οι λαμπατοι και η αναβιωση του βινυλιου,ομως εδω μιλαμε για εναν λαμπατο κατηγοριας τιμης 10000e αυτο σημαινει πως ξεπερναμε την μοδα και ισως την ταση της αγορας κτλ
επειτα πρωτα δοκιμασα να ακουσω και να δοκιμασω τρανσιστορ και φθηνοτερα και ιδιας κατηγοριας τιμης με τον mastersound οπως επισης εστειλα mail στην ιδια την monitor audio ρωτωντας ποιον ενισχυτη προτεινουν για τα ηχεια,ο ακριβοτερος που μου προτειναν -εκτος απο τους chord electronics- ηταν οι moon.πηγα λοιπον και ακουσα τον ακριβοτερο τους ολοκληρωμενο τον moon 700 και ο οποιος δεν μου κανε κλικ,και μιλαω παντα για τα δικα μου αυτια...
επειτα δοκιμασα οπως εχω ξαναγραψει τον trivista 300 υβριδικος και χαρακτηρισμενος σαν ενας απο τους καλους η καλυτερους ολοκληρωμενους και σε συγκτιση με τον mastersound απλα εχασε.
επειτα δοκιμασα ενα brand no comments τον audio research vsi70 κατηγορια 10000 παλι,και παλι δεν μου κανε κλικ
μετα εναν πολυδιαφημισμενο και φθηνοτερο pus pull αυτη τη φορα με τις kt150 τον μεγαλυτερο ολοκληρωμενο της primaluna dialogue hp τον οποιο αν τον εκρινες βαση τιμης/ηχου αυτον θα πρεπε να παρω ομως πηρα τον mastersound κρινοντας οχι βαση τιμης/ηχου αλλα μονο βαση ηχου,δοκιμασα κ αλλα οπως hegel tsakiridis mbl krell κτλ
τα οποια τα προσπερνω χωρις περαιτερω αναφορα
η επιλογη μου βασισθηκε στο τι ακουσα και εκρινα
απο την αρχη επισης ηξερα πως το συστημα θα μπει σε ενα σαλονι νορμαλ γνωριζοντας πως δεν ειναι ιδανικος χωρος οπως πχ ενας ξεχωριστος χωρος ακροασης ομως εκει το θελω το συστημα μου και εκει θα παιξει
ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση γνωμη θετικη η αρνητικη και ευχαριστω οσους διαθετετε τον χρονο σας για να μου γραψετε
οποιος και αν θελει μπορει να ερθει απο εδω και να ακουσουμε να ανταλαξουμε γνωμες και εμπειριες
ειμαι 34 ειναι το δευτερο μου συστημα αυτο και το πρωτο αξιωσεων αρα η εμειρια μου ελαχιστη
επιεσης το βιντεο που ανεβασα ειναι με ενα galaxy samsung οποτε θεωρω παραπλανητικο ισως ως προ το καθε συστημα
 



Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Οκ για την αντηχηση ομως πρωτα να τελειωσει το συστημα
Οσον αφορα το πικ απ?
Επαναλαμβανω το υπαρχον thorens απλα δεν ακουγεται ενω με τα ψηφιακα αρχεια κατα τη γνωμη μου κ οντας ενα συστημα out of the box χωρις αλλα refining πυροβολαει...
τι προτεινετε?να παω step by step;
Δηλ να αλλαξω πρωτα κεφαλη κ phono κ αν χρειαστει αργοτερα πλατω κ βραχιονα?
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Μην το κάνεις. Ειναι λαθος. Οπως και οι λαμπες.
Τζαμπα ξοδευεσαι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Δεν ειναι θεμα πιστης.

Σκληρος δισκος, FLAC, DAC, και τα NC 400 (και τις ανακλασεις) που λεει ο Ημιθεος Costas Coyias παραπανω.

Αν ειχες καμμια 500αρια+ βινυλια θα ηταν αλλη κουβεντα. Αν δεν εχεις μην ξοδευεις σε λαθος κατευθυνση. Αξιοποιησε τα πιο αποδοτικά.

Αν παλι σου αρεσουν τα σορόπια, συνεχισε ετσι, αλλα αρμενιζεις στραβα.
 

I

iason

Guest
Φίλε μου εάν σου αρεσει ο ηχος της λάμπας και εχεις την ευκαιρεία να δοκιμάσεις θα σου πρότεινα τον ενισχυτή της Cayin
(Cayin cs100a ).
Ενα πολύ δυνατο μηχάνημα με πολύ καλη ποιοτητα κατασκευής πολύ ωραιο και καθαρό ηχο και σχετικα με ( Λογική τιμή ) περιπου 4000 ευρω.
Η Cayin είναι μια εταιρεία που δεν εχει καβαλησει το καλαμι και φτιαχνει μηχανηματα ποιοτητας .
Εκτος εαν εχεις προβλημα το οτι ειναι Made in china.
Σου ευχομαι καλη αναζήτηση και να ακουσεις τις γνωμες ολων ,αλλα στο τέλος να αγορασεις με κριτήριο τα αυτιά σου και τις προσωπικές σου προτιμήσεις.
Φιλικά Ιάσων.;)
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Φίλε μου εάν σου αρεσει ο ηχος της λάμπας και εχεις την ευκαιρεία να δοκιμάσεις θα σου πρότεινα τον ενισχυτή της Cayin
(Cayin cs100a ).
Ενα πολύ δυνατο μηχάνημα με πολύ καλη ποιοτητα κατασκευής πολύ ωραιο και καθαρό ηχο και σχετικα με ( Λογική τιμή ) περιπου 4000 ευρω.
Η Cayin είναι μια εταιρεία που δεν εχει καβαλησει το καλαμι και φτιαχνει μηχανηματα ποιοτητας .
Εκτος εαν εχεις προβλημα το οτι ειναι Made in china.
Σου ευχομαι καλη αναζήτηση και να ακουσεις τις γνωμες ολων ,αλλα στο τέλος να αγορασεις με κριτήριο τα αυτιά σου και τις προσωπικές σου προτιμήσεις.
Φιλικά Ιάσων.;)
Οχι εχω αγορασει τον mastersound 845 evo
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν ειναι θεμα πιστης.

Σκληρος δισκος, FLAC, DAC, και τα NC 400 (και τις ανακλασεις) που λεει ο Ημιθεος Costas Coyias παραπανω.

Αν ειχες καμμια 500αρια+ βινυλια θα ηταν αλλη κουβεντα. Αν δεν εχεις μην ξοδευεις σε λαθος κατευθυνση. Αξιοποιησε τα πιο αποδοτικά.

Αν παλι σου αρεσουν τα σορόπια, συνεχισε ετσι, αλλα αρμενιζεις στραβα.
Λαμβανω υποψιν αυτο λες το κρατω
Απλα θελω βινυλιο μονο και εαν θα μπορουσα να ακουσω κατι περισσοτερο δηλ πιο αληθινο ηχο περισσοτερη λεπτομερεια κτλ
Anyway εχει πορεια το πραγμα
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το 166 ειναι πολυ καλο και μην το αλαξεις ...
αλλαξε phono που πρεπει ....

οσο για τα βατ που ριχνεις στα pl , τα ειπε ο κωστας ...
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Δημητρη μην μπαινεις στη λογική του... μόνο...

Εγω ξεκίνησα πάλι την αναζήτηση πριν από κανά 5αρι μήνες.
Σε αυτο το διαστημα απόκτησα πολλά μηχανήματα...πολλά....(ηχεια, ενισχυτες, πηγές καλωδια κλπ)
Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι σε ...."μόνο"
Άλλη εντυπωση θα εχουν στα αυτια σου οι λαμπες, αλλη εντυπωση τα πικαπ, αλλή τα ηχεία. Δεν υπάρχει όμως συγκεκριμένη αλυσίδα αναπαραγωγής που να "ορίζει" το πιο αληθινό ή το πιο λεπτομερή....ειναι όλα σχετικά φίλε μου.
Μπορει διαφορες αλλαγες να φερνουν καλύτερο ή χειροτερο αποτέλεσμα....για το λόγο αυτό υπάρχει και το ψάξιμο....σε όσους τρώγονται με τα αυτιά τους...αν ανήκεις σε αυτούς θα φανεί με το χρόνο...
Αν θελεις να ασχοληθείς με τα βινυλια κάντο επειδή το γουστάρεις ...μην νομίζεις όμως οτι ο λόγος για να το κάνεις είναι η φυσικότητα ή η λεπτομέρεια που και καλά "ερχεται" μόνο από εκεί....κατι τετοιο δεν υπάρχει. Κανε το ταξίδι σου σε πρωτη φάση...κατεληξε προσωρινά σε αυτό που νομίζεις οτι σε καλύπτει...κράτα στο μυαλό σου ότι αυτά που τωρα νομίζεις πολύ καλά αυριο να είναι λιγότερο ή περισσότερο καλά. Πάρε τους δίσκους σου με μέτρο...φτάσε κάποιο αριθμό για να καλύψεις την εσωτερική ανάγκη σου για οφθαλμόλουτρο...και διατήρησε ανοιχτό το μυαλό και τα αυτια σου...
Οπως σου εχω πει...οταν καταλήξεις θα έχεις καταλάβει τα μισά...τα υπόλοιπα θέλουν χρόνο...
Αυτά τα λέω με τη μικρή εμπειρία μου..μη βαράνε οι πιο εμπειροι...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.419
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top