Εν εξελίξει...

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλησπέρα,

Με τη σειρά μου παρουσιάζω κι εγώ το current setup του συστήματός μου, που στην παρούσα φάση του είναι μάλλον πιο κοντά από ποτέ σε αυτό που με ευχαριστεί. Δεδομένης της μηδενικής εμπειρίας μου στο χώρο, του ενθουσιασμού μου αλλά και του πολύ ιδιαίτερου και μικρού χώρου μου (ένα σαλόνι περίπου 15τμ.), από πέρυσι το καλοκαίρι που ξεκίνησα με την πρώτη μου αγορά, έκανα πολλά λάθη τα οποία ελπίζω πως διορθώνω, οπότε θα ήθελα γνώμες και προτάσεις σας. Το σύστημα βασίζεται στο λάπτοπ ως πηγή αναπαραγωγής τόσο υψηλής ανάλυσης όσο και mp3 αρχείων και, σιγά-σιγά, εμπλουτίζω τη δισκοθήκη μου με βινύλια. Αν δεν κουράζω, θα ήθελα να ξεκινήσω με παλιότερα μέρη του συστήματος και μετά να καταλήξω στα παρόντα.

Έτσι λοιπόν, πέρασα από ηχεία Chario Constellation Pegasus, Opera Callas, Roister Stelles (του πατέρα μου, αφού άλλαξα όλα τα μεγάφωνα) και από πικάπ Pro-Ject Debut Carbon Esprit με κεφαλή την Ortofon 2M Red και για λίγο ένα Thorens TD 160.

Δεν άλλαξαν από το πρώτο setup τα ενισχυτικά, το DAC, το phono stage και τα καλώδια ηχείων.

Τα μέρη του συστήματος αυτήν τη στιγμή:
Προενισχυτής: Naim NAC 122x
Τελικός Ενισχυτής: Naim NAP 150x
Ηχεία: PMC Fb1 i Signature
DAC: Audiolab MDAC
Πικάπ: Dual 505-3 με κεφαλή την Ortofon MC Rondo Red
Phono Stage: Rotel RQ-970BX "tweaked"
Καλώδια ηχείων: Audioquest Indigo, μπανάνες του 2ευρου....
Καλώδια i/c: Supra USB, Atlas Equator II και Chord Company που δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα, στο συρτάρι κάτι VDH ίδιας κατηγορίας τιμής, περίπου 150-200 ευρώ δηλαδή.
Τέλος, ενόψει της γενικότερης αλλαγής σε ρεύματα και πολύπριζο, προς το παρόν έχω στον ενισχυτή ένα DH Labs Power Plus AC καλώδιο ρεύματος.
(Στα κινηματογραφικά: PS3 BluRay player, Media Player Fantec MM-FHDL εδώ και 3-4-5 χρόνια, προβολέας Sony Bravia VPL-HW10 SXRD)

Το παρόν setup είναι το πρώτο που με ικανοποιεί από όλα τα προηγούμενα, κυρίως λόγω χώρου αλλά και λαθών στο ταίριασμα των μηχανημάτων. Τα Chario ήταν αδύνατο να παίξουν με τα 50W του Naim, τα 15τμ του σαλονιού μου ήταν έτσι κι αλλιώς απαγορευτικά για ένα τέτοιο ηχείο, έψαξα, άκουσα και σχεδόν κατέληξα σε ηχεία βάσης, άκουσα τα Sonus Faber Electa Amator II που θεώρησα ότι θα έκαναν ως ηχεία βάσης, μπουμπούνιζε το σύμπαν, είχα καλή προσφορά για Harbeth 30.1 αλλά, μετά από πολλές ακροάσεις, κατέληξα αυτήν τη στιγμή στα PMC των οποίων το ελεγχόμενο μπάσο με εξέπληξε, πλήρες αλλά κοντρολαρισμένο (δεν "στριμώχνεται" στα 15τμ), αλλά κυρίως ο διαφανής τους χαρακτήρας ξεδίπλωσε τις αρετές των Naim που βρήκαν χώρο. Στα υπόψιν πολύπριζο, ένα εκ των Nexus Acoustics REF-1 Ultra Reference και Dynavox P3500, μπανάνες για τα καλώδια των ηχείων, καθώς και ένα ακόμα καλώδιο ρεύματος.

Φωτογραφίες:

6.jpg


φωτογραφία 1.JPG


Και των παλιότερων προσπαθειών ως συνημμένες.

1.jpg 5.jpg φωτογραφία 2.JPG 2.jpg φωτογραφία 5.JPG

Κάθε πρόταση-παρατήρηση παραπάνω από δεκτή και ευχάριστη. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Πάνος
 
Last edited:



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Όντως, πολύ καλόγουστο! :thumbsup:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Μπραβο αγορινα.....έξυπνα στημένο σύστημα που σίγουρα σου προσφέρει τα μουσικά σου ταξίδια με όμορφο τροπο.....:):):)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Πραγματικά καλόγουστο! :thumbsup:

Διακρίνω και μια οθόνη; Για πες και κάτι για το οπτικό κομμάτι του setup.
 


Μηνύματα
470
Reaction score
513
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.
Rose, υπάρχει μια μικρή παρένθεση:
(Στα κινηματογραφικά: PS3 BluRay player, Media Player Fantec MM-FHDL εδώ και 3-4-5 χρόνια, προβολέας Sony Bravia VPL-HW10 SXRD)
Ο Sony αντικατέστησε 2 Epson επί σειρά ετών, το media player είναι σταθερά το Fantec που με έχει βολέψει πολύ μέχρι νεωτέρας, είχα και ένα Popcorn Hour C200 με bluray πάνω αλλά ήταν ογκώδες βασικά και, δεύτερον, δεν έπαιζε καλά σκληρούς 3TB. Άψογο μηχάνημα αλλά έφυγε. :(
Η οθόνη που βλέπεις (το πανί, γιατί μια άλλη οθόνη σε παλιότερο setup υπήρχε μόνο για χρήση ως μόνιτορ κατά την αναπαραγωγή μουσικής από το media player κτλ.), έχει μπει στο αριστερό 1/4 ας πούμε του τοίχου γιατί δεν υπήρχε μπουφές ούτε πρόθεση για μηχανήματα μέχρι πέρυσι και βόλευε σε σχέση με την προηγούμενη θέση θέασης. Μέσα στις επόμενες ημέρες θα διορθωθεί με βγάλσιμο των καναλιών, στοκάρισμα, βάψιμο όλο το σαλόνι και νέο κανάλι μόνο για το HDMI πλέον.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Εσυ αμεσως να μας παρεις .....τον πελατη?:fuckyou::fuckyou::roflmao::roflmao::roflmao:

Ο ανθρωπος ειναι χαιφιντελας......τι θες τωρα εσυ?????:tongue::tongue:
Πού να δεις πόσο θα του αλλάξω τα μυαλά σήμερα που θα τον συναντήσω κιόλας. :fuckyou::fuckyou::D
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Ωχ... να ξέρω, αν πρόκειται να γυρίσω στα κινηματογραφικά να μην έρθω καν Γιάννη :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Ωχ... να ξέρω, αν πρόκειται να γυρίσω στα κινηματογραφικά να μην έρθω καν Γιάννη :p
Kαλά, πέτα το remote απ' την πόρτα και φύγε. :p
...βλέπει περισσότερες ταινίες απ' όσο ακούει μουσική. :fuckyou:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Kαλά, πέτα το remote απ' την πόρτα και φύγε. :p
...βλέπει περισσότερες ταινίες απ' όσο ακούει μουσική. :fuckyou:
συμφωνω με το ρημαδιασμενο σου το spoiler......τα παιδια βλεπεις αμα ειναι μικρα ...πανε τα κεφακια του μπαμπα Γιαννημμμ !!!!!!!:(:):):)
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Φιλαράκο καλοάκουστο να είναι! :dance2:

συμφωνω με το ρημαδιασμενο σου το spoiler......τα παιδια βλεπεις αμα ειναι μικρα ...πανε τα κεφακια του μπαμπα Γιαννημμμ !!!!!!!:(:):):)
Ο Βλάσης, παρακαλώ να αποχωρήσει από την εδώ κατηγορία... ούστ από εδώ προδότη! :prankster:
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Εσύ που ακούς μόνο 8-9 κομμάτια...:prankster:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.417
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top