Εν εξελίξει...



Μηνύματα
683
Reaction score
296
μ'αρέσει που δεν θες να φαίνεσαι μηχανάκιας, αλλά θες να χτυπήσεις Devialet.
Γιατί βρε, δεν έχεις καθρέφτες στο σπίτι σου?

λίγο ακριβός για αυτό που είναι, class D.
σε λίγο καιρό ο ήχος θα σου φαίνεται ψυχρός, χωρίς συναίσθημα, λεπτός κλπ κλπ. και εκεί η χασούρα θα είναι μεγάλη.
Επειδή το ξύσιμο είναι και προσωπική υπόθεση (εμένα μου ξύνουν πολλά που σε άλλους δεν ξύνουν) πριν τα στείλεις όλα κάνε μια τελευταία προσπάθεια και δοκίμασε-άλλαξε (δανεικά) όλα τα καλώδια.
και άστο να παίξει καμια βδομάδα πριν το κρίνεις.
αν δεν, θα σου έλεγα να στείλεις τα ηχεία μιας και έτσι θα εισπράξεις τη μεγαλύτερη αλλαγή αλλά, αν ο Unico έχει τον ίδιο χαρακτήρα με έναν μικρότερο που είχα δοκιμάσει, (ένα μικρό θέμα με τις υψηλές) καλά κάνεις και τον στέλνεις και αυτόν.
δεν πιστεύω όλοι οι γύρω τοίχοι να είναι γυμνοί.
τις υψηλές του dac32 δεν θα τις ξαναβρείς.-
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
μ'αρέσει που δεν θες να φαίνεσαι μηχανάκιας, αλλά θες να χτυπήσεις Devialet.
Γιατί βρε, δεν έχεις καθρέφτες στο σπίτι σου?

λίγο ακριβός για αυτό που είναι, class D.
σε λίγο καιρό ο ήχος θα σου φαίνεται ψυχρός, χωρίς συναίσθημα, λεπτός κλπ κλπ. και εκεί η χασούρα θα είναι μεγάλη.
Επειδή το ξύσιμο είναι και προσωπική υπόθεση (εμένα μου ξύνουν πολλά που σε άλλους δεν ξύνουν) πριν τα στείλεις όλα κάνε μια τελευταία προσπάθεια και δοκίμασε-άλλαξε (δανεικά) όλα τα καλώδια.
και άστο να παίξει καμια βδομάδα πριν το κρίνεις.
αν δεν, θα σου έλεγα να στείλεις τα ηχεία μιας και έτσι θα εισπράξεις τη μεγαλύτερη αλλαγή αλλά, αν ο Unico έχει τον ίδιο χαρακτήρα με έναν μικρότερο που είχα δοκιμάσει, (ένα μικρό θέμα με τις υψηλές) καλά κάνεις και τον στέλνεις και αυτόν.
δεν πιστεύω όλοι οι γύρω τοίχοι να είναι γυμνοί.
τις υψηλές του dac32 δεν θα τις ξαναβρείς.-
Δεν έχω ακούσει τον Devialet για καιρό αλλά έχω κάνει αρκετές ακροάσεις στις οποίες μου άρεσε. Τα σκέφτομαι όλα σοβαρά, αν έχω αυτό που λες ως ήχο δεν θα μου αρέσει, λαμβάνω σοβαρά υπόψιν μου αυτό που λες γιατί κι εμένα ξύνει εκεί που οι άλλοι έρχονται σπίτι και μου λένε ότι παίζει καλά, ωστόσο όταν ρώτησα να αλλάξω καλώδια 9 στους 10 εδώ μέσα με βεβαίωσαν ότι δεν θα έχω κάποια σοβαρή αλλαγή. Για να είμαι ειλικρινής, ο Unico με εντυπωσίασε τόσο, μου άλλαξε τον ήχο ριζικά, απίστευτο σώμα αλλά δεν ξέρω πόσο συμμετέχει σε αυτό που ακούω όταν σκάει σσσσ :p αλλά δεν είναι ένα μηχάνημα που, αρχικώς, θα ήθελα να αλλάξω. Προχθές έκανα ένα τεστ με και χωρίς το DAC από CD και άλλαζα τις πηγές για να δω πόσο το DAC συμμετέχει, καμία αλλαγή στα συριστικά άρα καμία συμμετοχή του DAC (επίσης ένα μηχάνημα που θα ήθελα να κρατήσω). Θα δούμε...
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
α ναι... είναι και το "σ", το είχα ξεχάσει. αυτό δεν ξέρω αν φτιάχνει με καλώδια.
έχεις αλλάξει λάμπες προενίσχυσης και με ποια καλώδια παίζεις τώρα γιατί δεν έχω χρόνο να ψάξω το νήμα; έχεις πουθενά ασήμι;
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Δεν έχω αλλάξει τις λάμπες προενίσχυσης και έχω στα ηχεία κάτι Audioquest Indigo με μπανάνες του 2ευρου :p
 



Μηνύματα
96
Reaction score
59
Φιλε μου καλημερα . Θεωρω πως σε ενα συστημα το Α ειναι τα ηχεια!κανε την αλλαγη που ελεγες δωσε τα pmc και παρε τα proac τα d15 αυτα εχω και γω και θα με θυμηθεις! Τα εχω ακουσε με unison το μικρο βεβαια τοτε που εχαχνα και εγω για ενισχυτικα και επαιζαν ωραια!
Φιλικα
Σπυρος
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Καλημέρα Σπύρο, όντως παίζουν φανταστικά, κουβάλησα τον Unison σε φίλο που τα έχει και τα ακούγαμε για μέρες... Είναι μία λύση, αν τα έβρισκα τώρα. Δεν τα έχω δει, ενώ όταν το σκεφτόμουν έπαιζαν από 3 διαφορετικές πηγές για να τα πάρω!
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
ερώτηση προς τους γκουρού:
Στην προενίσχυση του unico 100 μπαίνουν 12ax7 λάμπες. Είναι safe να μπουν 12at7 και η διαφορά στο gain (Οι 12at7 έχουν χαμηλότερο) ποια επίπτωση θα έχει στον ήχο?
Απλά πιο "καθαρός" που λέμε?
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
....τις περισσότερες φορές το σσσσσ είναι στην ηχογράφηση και ότι και να κάνεις θα είναι εκεί ... αφού πηγαίνεις και ακούς και σε φίλους, έχεις τσεκάρει ότι κάποιο ιδιαίτερα ενοχλητικό =στο σπίτι σου= σσσσσ, στο δικό τους σπίτι δεν υπάρχει ;;;; και αν όντως είναι έτσι, μήπως το φιλικό σύστημα, πλέον του σσσσσ κούρεψε και οτιδήποτε πάνω από τα 8 khz ;;;;

σε εμένα το σύστημα σου φαίνεται σούπερ ... ο ενισχυτής είναι εκπληκτικός, έχω απολαύσει όλες του τις εκδόσεις, όπως και το ομόσταυλο πλέυερ, που είναι ότι πιο μαλακό κυκλοφορεί (βέβαια και αυτό πάνω από τα 11 khz πέφτει στα τάρταρα για να πετύχει αυτή την μαλακή αίσθηση) ... αλλάζοντας ενισχυτή ίσως πάρεις κάποια στοιχειάκια που σου λείπουν αλλά θα χάσεις πολλές αρετές του, (σωματώδης, ρωμαλέος, άμεσος, επικοινωνιακός συναισθηματικά) και άντε βρες τες αλλού .....τα ηχεία σου είναι από τα καλύτερα στην κατηγορία τους, δεν πιστεύω ότι τα d15 μπορούν να τα υπερκεράσουν ... κάτι θα πάρεις κάτι θα χάσεις, αποκλείεται να είναι όλα τα πρόσημα θετικά ... είχες τους πήγασους που είναι εκπληκτικό ηχείο (έχω τα μεγάλα της ίδιας σειράς, τα ursa major) αλλά δεν σου κάθησαν στο αυτί, θυμάμαι ανέφερες ότι ο ήχος ήταν θολός ... είναι φανερό ότι ο μέτριος χώρος σου, δεν σου επιτρέπει να πετύχεις το χαρμάνι που ποθείς ... αυτό δεν θα αλλάξει βέβαια με ''μπανάνες'', ενώ τυχόν αλλαγές σε καλώδια θα ''ισοσταθμίσουν'' την κατάσταση μόνον σε έναν βαθμό και δυσανάλογα λίγο σε σχέση με τα ευρά τους ... πειραματίσου όσο μπορείς με τις θέσεις των ηχείων και το toe in ... με αυτόν τον τρόπο θα πάρεις τις μεγαλύτερες διαφορές στον ήχο σου και ίσως βρεις μια θέση που τελικά σε ικανοποιεί ... επίσης το κεντρικό σου έπιπλο, αν και κουκλί, λόγω θέσης, κατασκευής και όγκου, μόνον κακό μπορεί να επιφέρει στο αποτέλεσμα ... προσπάθησε να διαχύσεις τις πρώτες ανακλάσεις με τοποθέτηση στο πλάι όμορφων μίνι βιβλιοθηκών / σιντι-θηκών ...

βέβαια, δεν είναι εφικτό πάντα να αλλάζουμε σπίτι, διάταξη και επίπλωση, αλλά πριν εξαντλήσουμε τις χωροταξικές πιθανότητες για να πάρουμε τα μέγιστα από το υπάρχον σετ-απ δεν αγοράζουμε άλλες μπανάνες ... του 2ευρου είναι τέλειες, πίστεψέ με...
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
....τις περισσότερες φορές το σσσσσ είναι στην ηχογράφηση και ότι και να κάνεις θα είναι εκεί ... αφού πηγαίνεις και ακούς και σε φίλους, έχεις τσεκάρει ότι κάποιο ιδιαίτερα ενοχλητικό =στο σπίτι σου= σσσσσ, στο δικό τους σπίτι δεν υπάρχει ;;;; και αν όντως είναι έτσι, μήπως το φιλικό σύστημα, πλέον του σσσσσ κούρεψε και οτιδήποτε πάνω από τα 8 khz ;;;;

σε εμένα το σύστημα σου φαίνεται σούπερ ... ο ενισχυτής είναι εκπληκτικός, έχω απολαύσει όλες του τις εκδόσεις, όπως και το ομόσταυλο πλέυερ, που είναι ότι πιο μαλακό κυκλοφορεί (βέβαια και αυτό πάνω από τα 11 khz πέφτει στα τάρταρα για να πετύχει αυτή την μαλακή αίσθηση) ... αλλάζοντας ενισχυτή ίσως πάρεις κάποια στοιχειάκια που σου λείπουν αλλά θα χάσεις πολλές αρετές του, (σωματώδης, ρωμαλέος, άμεσος, επικοινωνιακός συναισθηματικά) και άντε βρες τες αλλού .....τα ηχεία σου είναι από τα καλύτερα στην κατηγορία τους, δεν πιστεύω ότι τα d15 μπορούν να τα υπερκεράσουν ... κάτι θα πάρεις κάτι θα χάσεις, αποκλείεται να είναι όλα τα πρόσημα θετικά ... είχες τους πήγασους που είναι εκπληκτικό ηχείο (έχω τα μεγάλα της ίδιας σειράς, τα ursa major) αλλά δεν σου κάθησαν στο αυτί, θυμάμαι ανέφερες ότι ο ήχος ήταν θολός ... είναι φανερό ότι ο μέτριος χώρος σου, δεν σου επιτρέπει να πετύχεις το χαρμάνι που ποθείς ... αυτό δεν θα αλλάξει βέβαια με ''μπανάνες'', ενώ τυχόν αλλαγές σε καλώδια θα ''ισοσταθμίσουν'' την κατάσταση μόνον σε έναν βαθμό και δυσανάλογα λίγο σε σχέση με τα ευρά τους ... πειραματίσου όσο μπορείς με τις θέσεις των ηχείων και το toe in ... με αυτόν τον τρόπο θα πάρεις τις μεγαλύτερες διαφορές στον ήχο σου και ίσως βρεις μια θέση που τελικά σε ικανοποιεί ... επίσης το κεντρικό σου έπιπλο, αν και κουκλί, λόγω θέσης, κατασκευής και όγκου, μόνον κακό μπορεί να επιφέρει στο αποτέλεσμα ... προσπάθησε να διαχύσεις τις πρώτες ανακλάσεις με τοποθέτηση στο πλάι όμορφων μίνι βιβλιοθηκών / σιντι-θηκών ...

βέβαια, δεν είναι εφικτό πάντα να αλλάζουμε σπίτι, διάταξη και επίπλωση, αλλά πριν εξαντλήσουμε τις χωροταξικές πιθανότητες για να πάρουμε τα μέγιστα από το υπάρχον σετ-απ δεν αγοράζουμε άλλες μπανάνες ... του 2ευρου είναι τέλειες, πίστεψέ με...
Είναι οπωσδήποτε ο πιο καλός ήχος που είχα μέχρι σήμερα, σε ένα σύστημα που μάλλον έχω κάνει τα λιγότερα λάθη (βέβαια τα βατ του ενισχυτή φαντάζομαι ότι είναι δυσανάλογα με όσα χρειάζεται ένα τόσο ευαίσθητο ηχείο, όχι; ). Μόνο αυτό στα συριστικά και είναι εκεί σχεδόν ασχέτως εγγραφής, ενώ γενικά στις υψηλές είναι τόσο ωραία περιγραφικός ο ήχος. Σε άλλα συστήματα με τα ίδια κομμάτια δεν είχα αυτήν την ενόχληση, καμία σχέση. Μην φανταστείς ότι έχω δοκιμάσει πολλά... Ο χώρος είναι όντως προβληματικός, το έπιπλο επίσης και ίσως προβλέπεται αλλαγή του, θέλω να γκρεμίσω έναν τοίχο ενόψει ανακαίνισης του σπιτιού και να αλλάξουν πλευρά τα μηχανήματα "χτυπώντας" μπροστά με μεγαλύτερο χώρο, ας πούμε να μπουν στην μικρή πλευρά του (πλέον) ορθογώνιου χώρου. Θα δείξει, καθώς δεν είναι εύκολο. Απλώς δεν ξέρω κατά πόσο ο χώρος είναι σχεδόν αποκλειστικά αυτός που ευθύνεται ή κάποιο από τα μηχανήματα και το ταίριασμά τους. Ξανά ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ε Μόνο αυτό στα συριστικά και είναι εκεί σχεδόν ασχέτως εγγραφής, ενώ γενικά στις υψηλές είναι τόσο ωραία περιγραφικός ο ήχος.
Δώσε τα PMC όσο είναι καιρός. Μην σπαταλάς χρόνο και χαραμίζεις την ψυχική σου ηρεμία. Ό,τι καταντά ψυχαναγκασμός ξεφορτώσου το. Τη μουσική πρέπει να την απολαμβάνουμε και τα μηχανήματα να μας υπηρετούν κι όχι να υπηρετούμε εμείς αυτά.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
σόρυ αλλά αυτό που αναφέρει ο Πάνος, δλδ να σκληραίνει ο ήχος, είναι το πρώτο πράγμα που βγάζει ένα καλό καλώδιο ηχείων και ρεύματος, πέρα από όλα τα υπόλοιπα που όντως είναι θέμα γούστου.
τώρα εσύ, φίλε Δημοκηδής, προφανώς και δεν παίζεις με τυχαία καλώδια του 50αρικου και μπανανες του 2ευρου μιας και έχει παρει το μάτι μου να πουλάς neotech. τώρα δεν μπορω να καταλαβω γιατι παροτρύνεις τον Πάνο με σύστημα >10000 λιανικής να παίζει με καλώδιο δικτύου cat5 και να ψάχνει να βρει τη νιρβανα του με toe in...
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
φίλε Bower κάποιο λαθάκι κάνεις, εννοώ στην αποτίμηση των καλωδίων μου ... όντως πουλούσα neotech τα οποία ήταν μέσα στην φιλοσοφία μου, δηλ. το ιντερκονέκτ το έδινα 40 ευρώ και τα των ηχείων 70 ευρώ ... καινούργια τα είχα πάρει λίγο παραπάνω, αλλά καταλαβαίνεις για ποια τάξη τιμών (για καλώδια) μιλάμε (όταν τα ηχεία μου έχουν καινούργια 5.500 ευρώ), όπως και τελικά αντιλαμβάνεσαι ότι δεν υπάρχει απόσταση μεταξύ αυτών που γράφω και αυτών που κάνω ,,,

και σε κάθε περίπτωση, ήθελα να επισημάνω ότι προηγείται η σωστότερη τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο, πριν την εκταμίευση σε καλώδια και μαντζούνια ... αφού είδες τις αγγελίες μου, θα έχεις ίσως δει και την παρουσίαση του συστήματος μου και την τοποθέτηση των δικών μου ηχείων στον χώρο μου ...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
επίσης ο Πάνος είπε ότι τα υψηλά του είναι ωραία και περιγραφικά, ενώ η κύρια ενόχληση είναι τα συριστικά ... άρα δεν μιλάμε γενικώτερα για σκληρότητα ή κάτι τέτοιο ... σε κάθε περίπτωση αυτό που κυρίως ήθελα να καταθέσω στο παρόν νήμα, το είπα στην προηγούμενη σελίδα ... καλές ακροάσεις σε όλους και happy new ears !!!
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
ναι, αλλά τα neotech θα πρεπει να ειναι killer cost effective καλώδια, αν κρίνω από τα γρφομενα της εταιρίας περί μονοκρυσταλλικού 6Ν (νομίζω) χαλκού.
γιατί δεν έβαλες πχ. 3-4αρι ηλεκτρολογικο ώστε να υπάρχει πραγματικά μηδενική απόσταση μεταξύ αυτών που γράφεις και αυτών που κάνεις;
δεν θέλω να πάω κόντρα, απλά δεν μπορώ άλλο να διαβάζω για πλήρη απαξίωση των καλωδίων σε καλά συστήματα. έχουν δοκιμάσει (πολύ) υψηλής κατηγορίας καλώδια και έπαιζαν το ίδιο με τα δικά τους, ή απλά ότι δεν γουστάρουν να τα πληρώσουν ;
γιατί και γω εκεί είμαι γενικά: πολύ πιο "εύκολα" θα δώσω 5000 για ηχεία παρά 500 για καλώδια ηχείων.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
οκ, δεν έχω ψάξει τα σ με καλωδια και δεν εκφερω αποψη. δεν τα εχω διαβασει και ολα απο την αρχη.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Φίλε για να δευτερολογήσω (τριτολογήσω μάλλον), επισημαίνω ότι δεν απαξιώνω τίποτε, απλά μετά από σχεδόν 36 χρόνια στο χόμπυ (στα δεκαέξι μου κουβάλαγα ένα καλοκαίρι κασόνια στην τότε ΗΒΗ στο Μαρούσι για να πάρω τον πρώτο μου ενισχυτή) έχω πλήρως πεισθεί ότι αν κανείς φέρει πχ. τα ηχεία του 20 πόντους μακρύτερα από τους πίσω τοίχους, οι διαφορές που θα εισπράξει (προσοχή δεν αναφέρομαι σε καλύτερο ή χειρότερο αποτέλεσμα, απλά σε διαφορές) είναι πολλαπλάσιες από τις αντίστοιχες που επιτυγχάνονται με αλλαγή οιωνδήποτε καλωδίων ...
Οver & out από εμένα, να είσθε όλοι καλά !
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.437
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top