Επιλογή ηχοσυστήματος!

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
(ο δε πωλητής μου είπε πως τα rp280f δεν διαθέτουν κόρνα),.
Οχι αυτό δεν ισχύει! Τα RP-208F διαθέτουν κόρνα όπως όλα τα Klipsch άλλωστε.
Δεν νομίζω να έχει υπάρξει ποτέ μοντέλο της Klipsch που να μην διέθετε κόρνα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Φοβερός Πωλητής... Πλήρως ενημερωμένος! Μήπως πωλούσε και ηλεκτρικές κουζίνες ταυτόχρονα?
 

S

sk4t4

Guest
Θα σας πρότεινα από τα χρήματα που θα δώσετε, μεγαλύτερη οικονομική αξία να διαθέσετε για τα ηχεία, τα οποία κατά πολλούς συμβάλλουν με σημαντικά μεγαλύτερη βαρύτητα στο ηχητικό αποτέλεσμα, μικρότερη για τον ενισχυτή και ακόμη μικρότερη στο CD player.
Υπαρχει ομως και η αντιθετη θεωρια που λεει πως η πηγη ειναι πηγη,αρα δινουμε μεγαλυτερη βαρυτητα εκει.Αν η πηγη και ο ενισχυτης ειναι μετριες συσκευες,τοτε τι να το κανεις το καλυτερο ηχειο;Ο,τι του δωσεις,αυτο θα 'βγαλει'.Χρειαζεται καποια ισορροπια.Αναγνωριζω παντως οτι το ηχειο ειναι ο πιο 'διαφορετικος' κρικος στην αλυσσιδα cd,ενισχυτης,ηχειο.Τα ηχεια,ακομα κι αν κινουνται στην ιδια κατηγορια τιμης,μπορει να ακουγονται εντελως διαφορετικα μεταξυ τους,πραγμα που δεν συμβαινει συνηθως τοσο ευκολα στους αλλους δυο κρικους.
 


Z

Zdimis

Guest
Δες κάνα Hegel
με ενσωματωμένο DAC) κ κανενα proac δαπέδου .Τα αλλά μπορεί να έπονται.....αν ακούσεις το συνδιασμό,στην άκρη το CD πεταμνεα λεφτα για ψηφιακή πληροφορία γραμμένη σε δισκάκι πουχεικαι θόρυβο περιστροφής.PC foolbar DAC με μικρη διαδρομή σήματος καρφωμένο στον ενισχυτή,εγγλεζικο ευκολοδηγητο monitore αλλά προς το smooth ηχείο.Κλασσική είπαμε .
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Μουσική είχα και δική μου (κλασσική), αλλά άκουσα και άλλα είδη από δισκάκια και σκληρούς των κατ/των.
Οι εντυπώσεις εννοείται αφορούν σε αυτό που άκουσα εκεί, οπότε φαντάζομαι μικροαλλαγές θα υπάρξουν στον χώρο μου.
Βέβαια, να πω εδώ ότι οι χώροι που έκανα τις ακροάσεις δεν μου φάνηκαν και τόσο προσεγμένοι, με δεκάδες ηχεία γύρω-γύρω και στην σειρά. Μόνο του Νάκα η αίθουσα ήταν κατ'εμέ σωστή όσον αφορά στην χωροταξία, αλλά την ίδια στιγμή λάθος επειδή επικοινωνούσε με το υπόλοιπο κατάστημα όπου ακούγονταν διάφοροι θόρυβοι από κιθάρες, μπάσα και συνομιλίες... άσε που ήταν τεράστια σε σχέση με τα δωμάτια των άλλων, πράγμα που περισσότερο προσιδιάζει στον δικό μου χώρο (μικρότερος ο δικός μου), ο οποίος είναι μεγαλύτερος των συγκεκριμένων studio.
Όσον αφορά στα Klipsch, δεν άκουσα τρομερή διαφορά σε σχέση με τα Focal 936 (ο δε πωλητής μου είπε πως τα rp280f δεν διαθέτουν κόρνα), η τιμή τους όμως με δελεάζει γιατί επ' ουδενί λόγω δεν θα πίστευα ότι κοστίζουν 1000ευρώ λιγότερο. Παίζουν στα ίσια την κατηγορία των + 2100ευρώ με τα δικά μου αυτιά και πέραν τυχόν εργαστηριακών μετρήσεων. Είχαν την αναλυτικότητα των MonitorAudio silver 10 με τον όγκο και την γλυκύτητα των Focal 936.
Όμως πολύ θα ήθελα και την γνώμη όσων έχουν ένα εκ των ανωτέρω ηχείων ή τα έχουν ακούσει εμπεριστατωμένα....
Σαν κατοχος των 280f το τελευταιο 5μηνο μονο τα καλυτερα μπορω να πω. Αναλυση και δυναμη ειναι τα κυρια χαρακτηριστικα τους.
Στα δικα μου ακουσματα, jazz, rock, classic rock, vocals παιζουν εκπληκτικα. Κυρια χρηση τους ειναι το home cinema αλλα περνω και αρκετες ωρες ακουγωντας μουσικη.
Παιζουν παρεα με ενα denon 7200wa. Εχω φτιαξει βεβαια δικο μου eq για να το φερω ακριβως οπως μου αρεσει! Πιο τονισμενα τα πριμα και λιγοτερο τα μπασα.
Δεν συγχωρουν κακες ηχογραφησεις και αρχεια χειροτερα απο mp3 320. Θα στα βγαλουν ολα στη φορα.
Καποια στιγμη οταν τελειωσω με τις αναβαθμισεις του home cinema θα ηθελα να αγορασω ενα δυνατο ολοκληρωμενο δικαναλο για να παρω οτι μπορουν να μου δωσουν.

Στα γραφω ως ενας πολυ ευχαριστημενος χρηστης που δεν εχω μετανοιωσει ουτε ενα λεπτο για την αγορα μου, και ειχα ακουσει και γω οπως και συ MA silver 8, acoustic energy aelity 3, dali.
Προκειται για πολυ καλο VFM.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Τα 280f όπως και όλα τα προηγούμενα klipsch αυτής της κατηγορίας... RF RFII κλπ, παρ όλο την μεγάλη ευαισθησία θέλουν βατ και ποιοτικούς ενισχυτές. Δεν γνωρίζω τις δυνατότητες του denon σου αλλά ως av μηχάνημα... δεν παίρνεις αυτό που μπορούν να δώσουν τα ηχεία σου, για τον λόγο αυτό και χρησιμοποιείς ρυθμιστικά. Δοκίμασε κάποια επιλογή integrated amplifier και κατόπιν θα ξεχάσεις κάθε ρυθμιστικό. Τα μπάσα θα γίνουν πιο πειστικά, ξεκούραστα και ευχάριστα, για δε τις υπόλοιπες συχνότητες - μεσαία / πρίμα... δεν το συζητώ!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Τα 280f όπως και όλα τα προηγούμενα klipsch αυτής της κατηγορίας... RF RFII κλπ, παρ όλο την μεγάλη ευαισθησία θέλουν βατ και ποιοτικούς ενισχυτές. Δεν γνωρίζω τις δυνατότητες του denon σου αλλά ως av μηχάνημα... δεν παίρνεις αυτό που μπορούν να δώσουν τα ηχεία σου, για τον λόγο αυτό και χρησιμοποιείς ρυθμιστικά. Δοκίμασε κάποια επιλογή integrated amplifier και κατόπιν θα ξεχάσεις κάθε ρυθμιστικό. Τα μπάσα θα γίνουν πιο πειστικά, ξεκούραστα και ευχάριστα, για δε τις υπόλοιπες συχνότητες - μεσαία / πρίμα... δεν το συζητώ!
Θα γινει και αυτο εν καιρο. Δυστυχως δεν φτανουν τα ευρω για ολα. Αλλα ενας καλος intergrated ειναι μες τα πλανα μου οταν τελειωσω με τα sub και το atmos.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Ok, απλώς να γνωρίζεις ότι τα ηχεία σου θα ανέβουν μελλοντικά κατηγορία.:bigboss:
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Δε μπορω να σου πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος, καθε αλλο! Αλλα αν μπορουν να δωσουν ακομα περισσοτερο γιατι να μην την εκμεταλευτουμε!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Δες κάνα Hegel
με ενσωματωμένο DAC) κ κανενα proac δαπέδου .Τα αλλά μπορεί να έπονται.....αν ακούσεις το συνδιασμό,στην άκρη το CD πεταμνεα λεφτα για ψηφιακή πληροφορία γραμμένη σε δισκάκι πουχεικαι θόρυβο περιστροφής.PC foolbar DAC με μικρη διαδρομή σήματος καρφωμένο στον ενισχυτή,εγγλεζικο ευκολοδηγητο monitore αλλά προς το smooth ηχείο.Κλασσική είπαμε .
Έχω ψιλοκολλήσει με τον 2100 της Yamaha και με εντυπωσίασαν τα συγκεκριμένα Klipsch. Κοιτάζω και μια περίπτωση να πάω σε Accuphase E260 αντί του 2100, οπότε θα δω τι ποσό θα μου μείνει για πηγή.
Πάντως δεν κρύβω ότι θα ήθελα CDplayer, γιατί με την μέσω Η/Υ μουσική δεν τα πηγαίνω καλά, αν όχι έχω μεσάνυχτα.... Δεν ξέρω αν μπορώ να καταφέρω να κατεβάζω μουσικές με τόρεντ κτλ, δεν το έχω ξανακάνει. Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή σου!
[DOUBLEPOST=1458222849][/DOUBLEPOST]
Φοβερός Πωλητής... Πλήρως ενημερωμένος! Μήπως πωλούσε και ηλεκτρικές κουζίνες ταυτόχρονα?
Για να μην τον αδικήσω, είπε ότι η κόρνα είναι υβριδική, κατ'επέκτασιν δεν ακούγεται σαν κόρνα.....
Πάντως όχι, δεν πουλούσε λευκές συσκευές.
 


Μηνύματα
271
Reaction score
529
Έχω ψιλοκολλήσει με τον 2100 της Yamaha και με εντυπωσίασαν τα συγκεκριμένα Klipsch. Κοιτάζω και μια περίπτωση να πάω σε Accuphase E260 αντί του 2100, οπότε θα δω τι ποσό θα μου μείνει για πηγή.
Αν θυμάμαι καλά ο E260 εχει κάπου 5500 χιλ καινούργιος! Έκτος αν τον βρήκες μετ/νο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Τι σημαίνει υβριδική! Όλα τα μοντέλα της klipsh εκτός ολίγων οικονομικών διαθέτουν το ίδιο ακριβώς σύστημα στην χοάνη.
Μάλιστα τα τουίτερ της premiere είναι ακριβώς τα ίδια με τις προηγούμενες σειρές rf & rfII, μα ακριβώς τα ίδια!

Μόνο στις οικονομικές σειρές έχει διαφορετικά τουίτερ, παρ όλα ταύτα και αυτά διαθέτουν Κόρνες.

Σήμερα ήμουν στον Λάιο και το εξακρίβωσα διότι συμπτωματικά αγόρασα δύο φορές - ακριβώς το ίδιο τουίτερ, 1 για τα RP 160 και 1 πριν λίγες ημέρες για το rf 62 II (http://www.avsite.gr/forum/threads/klipsch-greek-club.134191/page-36)

Παρ όλα αυτά, παίρνω πίσω τα ειρωνικά σχόλια για τον πωλητή!
 


Z

Zdimis

Guest
Εμφανως ....εννοεις από κοντά ?Στη φωτό δεν φαίνεται κάτι τέτοιο.Επίσης τα μεταχειρισμένα έχουν ΦΠΑ 23% αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.Δεν θα ήταν άσχημο αυτό το κομματάκι διαλεγμενα προσεγμένο κοντά στο1200 Άρι.Επειδή έχω ακούσει ενα ν τέτοιο με castle ηχεία κ δεν ξεχνιέται το άκουσμα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Δε μπορω να σου πω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος, καθε αλλο! Αλλα αν μπορουν να δωσουν ακομα περισσοτερο γιατι να μην την εκμεταλευτουμε!
- καλησπέρα , απλά με την πρώτη ευκαιρία , πάρε έναν φτηνό τελικό με λάμπες πχ , ( όχι κάτω από 60-80 watt@8ohm ) και πάρε pre-out από τον denon . . . και όπως λέει και ο vakis2000 . . . fly , fly , fly
[DOUBLEPOST=1463058970][/DOUBLEPOST]
Μάλιστα τα τουίτερ της premiere είναι ακριβώς τα ίδια με τις προηγούμενες σειρές rf & rfII, μα ακριβώς τα ίδια!

Μόνο στις οικονομικές σειρές έχει διαφορετικά τουίτερ, παρ όλα ταύτα και αυτά διαθέτουν Κόρνες.
- τιτάνιο vs αλουμίνιο αντίστοιχα
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top