Ηλεκτρονικό τσιγάρο


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
λοιπον οσο το ψαχνω με το dna 200 βλεπω οτι ολα τα TC (εκτος αυτου) για τα σημερινα δεδομενα ειναι για τα μπαζα...

......και τι εννοω για να μην παρεξηγηθω...

π.χ.
εδω εχω φτιαξει μια διπλη νικελ με 0.45 συρμα σε 3αρι οπως θελω να ατμιζω δλδ μια συγκεκριμενη εισπνοη(με μικρες διακυμανσεις αυτης)του οποιου δεν μας ενδιαφερει ο χρονος της σε δευτερολεπτα...

00000.jpg


για να πετυχω αυτο το ατμιστικο αποτελεσμα επρεπε να ασχοληθω με το λογισμικο του για να καταληξω σε αυτα τα νουμερα...


0.jpg


το ακομα πιο σημαντικο ειναι οτι βλεπεις τι κανεις ωστε να μπορεις να κανεις διορθωση γιατι αν δεν το βλεπεις εχεις χασει την μπαλα και δεν ξερεις τι ατμιζεις...:roflmao:

οποτε καποιες φορες με φαινομενα περιεργα σε ελεγχο θερμοκρασιας εχουν να κανουν με λαθος στησιμο και το ελλειπες μενου των μοντ για μεγαλυτερη ακριβεια σε αυτο που θελουμε να πετυχουμε.

τεχνικα το βλεπω κορυφαιο γιατα σημερινα δεδομενα.

καλημερα σας
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
Τούτο δω ICloud Cig 571 RDA SS τι λέει γκουρούδες?
ρουφιέται ή θέλει αλλαγή εκκεντροφόρου ανά 10000 τζούρες?:laugh:

μην ακούγεται σαν κάτι σφυρίχτρες που μας έπαιρναν από τα πανηγύρια :roflmao::roflmao::roflmao:
 





Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Με την ευκαιρία, εχει κανείς παράπονο απο τις μπαταρίες Samsung που είχαμε αγοράσει το Πάσχα? Πάω να τις χρησιμοποιήσω πλήρως φορτισμένες και το evic μου βγάζει "weak battery", ρίχνει τα watts και μετά απο λίγο δείχνουν άδειες. Αντίθετα, οι παλιές Panasonic που έχω, λειτουργούν κανονικότατα και ας έχουν ένα παραπάνω χρόνο χρήσης στη πλάτη τους. Οι αντιστάσεις που φτιάχνω πέφτουν το πολύ στα 0.8Ω και ατμίζω περίπου στα 45W συνήθως.
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Δεν έχει κάποια μάρκα, διπλός που αναβοσβήνει πράσινο-κόκκινο όταν φορτίζει και παραμένει πράσινο όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση. Πέρασε απο το μυαλό μου το ενδεχόμενο να είχε πρόβλημα ο φορτιστής, αλλά οι Panasonic φορτίζονται κανονικά.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Περιεργο.
Δεν ακουσα παραπονα απο κανεναν,οσοι πηραμε.
Αν μπορεις βαλτες για φορτιση σε εναν καλο φορτιστη να δεις τι παιζει. Σου εστειλα πμ.
 



Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Επειδή δεν μου γέμιζε το μάτι ο φορτιστής μου ούτως ή άλλως, πήρα ένα τετραπλό nitecore ( ωραίο εργαλείο, By the way... ). Τα ίδια, λίγο μετά τη τοποθέτησή τους στο mod ( τόσο στο vtc, όσο και στο vamo ) πέφτει η απόδοσή τους μέχρι που αδειάζουν. Και να πει κανείς ότι τις παραπιέζω, 1,25Ω στα 45.6W δουλεύω ( 6Α ). Οι Panasonic, σκυλιά.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μπορει να ετυχε τι να σου πω !!

ευκαιρια μιας και μιλαμε για μπαταριες...

εκατσα και εβγαλα τις ωρες για τις LG h2 3000mah και τις SONY vtc5 2600mah

lg hg2 3000 mah.jpg



sony vtc5.jpg



και εδω ειναι η διαφορα τους στον χρονο ... απο 3.6V - 4.1V
Δειχνει πιο γεματη η LG για περισσοτερο χρονο

LG hg2 vs SONY vtc5.jpg



μετα απο 3-4 μηνες να δουμε τι παιζουν ομως..:biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
dual coil ss 316 l ....24 awg = κοτετσοσυρμα :laugh:

μετα απο λιγο ψαξιμο και διορθωσεις καμπυλη - preheat - power επαιξε ομορφα..
...και τεστ μπαμπακι παρακαλω στους 210c :tongue:
να κανω τεστ καμια 10αρια μπαμπακια που εχω δεν λεει...ολα εκει κοντα θαναι ;)

316.jpg


210 c.jpg


εδω επι του εργου σε τεστ για διορθωση παραμετρων..:D

ss test.jpg
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
και μιας και παιζουμε με τις θερμοκρασιες και καλα ....να πουμε οτι το TCR συρματος ειναι ενας μαθηματικος τυπος και παιρνεις το 80% περιπου της πραγατικης θερμοκρασιας του συγκεκριμενου συρματος.

αν θες πραγματικο επιπεδο θερμοκρασιας πας σε TFR που ειναι η ακριβης μετρουμενη θερμοκρασια...

.......με λιγα λογια οσα μοντακια αλλαζεις το TCR κανεις μια τρυπα στο νερο..:roflmao::roflmao:

θελει καμπυλη συρματος οπως παιρνει μονο το dna 200 (παιρνει και TCR :p)

nife30.jpg




π.χ.

tcr vs tfr.jpg


το λεω γιατι καποιοι νομιζουν οτι με το TCR συρματος παιζεις καλα..:laugh:
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
η ακριβης μετρουμενη θερμοκρασια...
Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα προς το παρών Κώστα.
Απλά με το TFR έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια στην μέτρηση της μεταβολής της αντίστασης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.326
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top