Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Λοιπόν συμφορουμίτες, πριν μια εβδομάδα πήρα σε ανταλλαγή τον Fodi F2. Είχα τον Corolla V1.5 και παλιότερα είχα αγοράσει απο φίλο του forum ένα kayfun lite plus. Οι δυο τελευταίοι έφυγαν σχεδόν αμέσως καθώς δεν καταλάβαινα γεύση. Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι πνευμονικοί και ίσως είχε κουραστεί η γλώσσα μου, αλλά με τον Fodi όχι μόνο καταλαβαίνω γεύση, αλλά γεμίζει το στόμα μου με αυτή. Η απορία μου για κάποιον που έχει δοκιμάσει Fodi και κάποιον πιο ακριβό, είναι αν και για ποιο λόγο αξίζει η αγορά ενός απο τους "high end" ατμοποιητές. Αν δηλαδή θα πάρω κάτι παραπάνω απο αυτό που έχω τώρα.
Το setup μου στον fodi είναι twisted clapton 6 σπείρες γύρω απο 2.5 πυρήνα, αρκετά πάνω την αντίσταση για μέγιστο χτύπημα, 0.86Ω και παίζω γύρω στα 20~22 βατ ( με αλλαγμένο drip tip, εννοείται ) με σχεδόν κλειστό αέρα.
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Φτου! Και πάνω που ήθελα να προτείνω ανταλλαγή high end κα(β)λωδίου με high end setup! Γμτ!! :p Έστω, υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε fodi f2 ( που τον γνωρίζω δηλαδή ) και τους κλώνους σας, για κάτι καλύτερο; Πάντα για τσιγαρίσιους. Απεταξάμην τους αεράτους!
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
αν αξίζει η αγορά ενός από τους "high end" ατμοποιητές. Αν δηλαδή θα πάρω κάτι παραπάνω από αυτό που έχω τώρα...
Εάν εννοείς high-end ατμοποιητές αυτούς που στοιχίζουν 100+ ευρώ... θα σου πω ότι είναι μια κοροϊδία, στους ατμποποιητές η γεύση εξαρτάται από τις σχολές - καινοτομίες - σχεδίαση - το στήσιμο αντίστασης κλπ. και όχι από την "συσκευασία" και το κατευθυνόμενο προμόσιον, άσε που το τελευταίο δίνει και παίρνει στα γκρούπς του φατσοβιβλίου και τα "πρόβατα" τρέχουν και αγοράζουν πχ τον ελληνικό skyline 180 ευρώ, ήμαρτον. O SXK Corola, Fodi, Siren κ.α. είναι τόπ, οι διαφορές λοιπόν είναι στην σχολή-σχεδίαση και μετά στο στήσιμο, τώρα τι σου αρέσει... αυτό πολλές φορές είναι υποκοιμενικό και εσύ είσαι αυτός που θα το κρίνει και οι γευστικοί κάλυκες -διαφέρουν μεταξύ μας, απο την αλλη δεν μπορείς να συγκρίνεις έναν αεράτο με έναν τσιγαρίσιο (όπως ο costasEAR) είναι λάθος και άδικο από πολλές πλευρές και απόψεις το όποιο αποτέλεσμα θα βγάλεις, από την άλλη όμως τον τρολάρει τον Κώστα(EAR) ο Κεφάλας επειδή αγόρασε την επιλογή του Μάνου (Siren) και οχι την επιλογή που του πρότεινε ο ίδιος... καταλαβαίνεις πιστεύω πως πηγαίνει το πράγμα. Κλείνοντας να πω ότι η συνεχόμενη χρήση ενός αρώματος μετά από κάποιο σημείο χάνεται η γεύση του και γιαυτό χρειάζεται να έχουμε και κάποιες εναλλακτικές λύσεις για κάποιες μέρες και μετά πάλι στο αγαπημένο μας υγρό.
 
Last edited:

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Ήλπιζα πως θα διάβαζα κάτι τέτοιο γιατί όπως προανέφερα, ο Fodi δίνει πολυ καλή γεύση. Τόσο καλή που είχα αρχίσει να απορώ, πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει το άτμισμα και γιατί γίνεται τέτοιος χαμός με τους "high end" ατμοποιητές. Άρα, το συμπέρασμα είναι ότι παραμένω στον Fodi και άμα θέλω πηγαίνω και στον siren για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό ( μου αρέσει ο τρόπος που μπαίνουν τα βαμβάκια ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ξεστησα την αντίσταση που δεν με ικανοποίησε από άρωμα, ήταν αυτή, από κανθαλ, με κολλητές τις σπείρες:

IMG_20170330_134420.jpg
IMG_20170330_134723.jpg


Κι έστησα αυτή από ατσάλι πάχους 0.5χιλ, με πιο αερατες τις σπείρες:

IMG_20170330_140426.jpg


IMG_20170330_140441.jpg


IMG_20170330_140456.jpg


Εντάξει το κόβετε; Να το μπαμπακιασω..
[DOUBLEPOST=1490872681][/DOUBLEPOST]
τον τρολάρει τον Κώστα(EAR) ο Κεφάλας επειδή αγόρασε την επιλογή του Μάνου (Siren)
Όχι, τη δικιά σου, αλλά Κεφάλας είναι, τρολαρει τους πάντες, δε μας πειράζει αυτό, ε;:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Λοιπόν, η εν λόγω αντίσταση, δουλεύει από τα 7 βατ!
Τη δοκίμασα ανά 2 βατ μέχρι τα 30, όπου έφτασε τα 3,7 βολτ στο i-stick Pico.

Προφανώς, με τόσες τζούρες, η νικοτίνη με χτύπησε:p καθώς ταυτόχρονα έπαιρνα και από καμιά τζούρα από τον maze GTA, για να βλέπω συγκριτικά τη διαφορά.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι σταθερό σε όλο το εύρος ισχύος αυτό, από 7 έως 30 βατ, ο siren δεν έβγαζε καθόλου άρωμα, ενώ ο maze GTA έβγαζε σταθερά τίγκα το άρωμα.:D

Βαρέθηκα. Για τσιγαρίσιες θα μείνω με αυτό:

IMG_20170330_150304.jpg


Το οποίο δουλεύει άριστα, κατά την προσωπική μου εκτίμηση, με ο,τι άρωμα του έχω βάλει.:dance2:

Συμπερασματικά: Πωλείται siren. :o

Πληροφορίες με pm:)

Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα (τουλάχιστον στους λάτρεις των πνευμονικών) τον ijoy EXO XL, με τη μαμά αντίσταση 0,15 ωμ, η οποία δουλεύει εξαιρετικά, και μου αρέσει πολύ η λογική της, καθώς σχηματίζονται 4 τούνελ αέρα δια μέσου των αντιστάσεων, από όπου περνάει υποχρεωτικά και αβίαστα ο αέρας που ρουφάς παίρνοντας άμεσα όλο το παραγόμενο νέφος ατμού και αερίζοντας απ'ακρη σ'ακρη κάθε σπείρα της αντίστασης, κι όχι μόνο από κάτω ή από κάτω και τα πλάγια, όπως γίνεται στους υπόλοιπους ατμοποιητες που δοκίμασα. Τα 4 πηνία αυτά, είναι διαμέτρου 3,5 χιλιοστών το καθένα, όπως μπορείτε να δείτε:

IMG_20170330_151609.jpg



Και από τον maze GTA πάντως, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, πραγματικά βγάζει πολύ πλούσιο άρωμα, είτε με αλιεν, είτε με κανθαλ και ατσάλι, με οτιδήποτε έστησα πάνω του δουλεύει στο φουλ. Σας τον συνιστώ ομοίως. 8-)
 

Attachments



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μη ρουφάς σαν να μην υπάρχει αύριο.
Ρούφα απαλά για περισσότερο χρόνο, θα το ευχαριστηθείς και περισσότερο. :D
Χααχαα... καλο ! Τα ρουφηγματα δεν ειναι η δουλεια μου , ειναι προφανες ... ωστοσο αφου τα 'φερε ετσι η ατιμη η ζωη τι να κανω ? θα το μαθω και το ρουφηγμα !
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ε οχι και τρολαρο !!! :roflmao:

Κωστακη τοπαμε εξαρχης δεν παζει...
.....μην επεκταθω....:D
καλοπουλητος...:drinks:

η καμηλα δεν βλεπει την δικια της καμπουρα:roflmao:
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Κώστα, μου θυμίζεις τα πειράματα που έκανα με τον fodi. Όσο χρησιμοποιούσα απλό kanthal έβγαζε λίγη γεύση μεν, αλλά όχι σε σημείο που να με τρέλαινε. Με clapton ( 6 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα, 0.85Ω και 22~24W ) και σχεδόν κλειστό αέρα ( ίσα που να φαίνεται ένα μικρό μέρος της μιας τρύπας, μερικές φορές τη κλείνω κι αυτή ) τρελαίνεται στη γεύση. Επίσης, μου αρέσει να του έχω ανεβασμένη την αντίσταση αρκετά πάνω απο τον αεραγωγό καθώς έτσι μεγιστοποιεί το χτύπημα. Γνωρίζω ότι είναι διαφορετικοί ατμοποιητές βέβαια, αλλά καταλαβαίνω ότι του έχεις βάλει χαμηλή αντίσταση και ίσως να μην αποδιδει. Δεν κάνεις άλλη μια δοκιμή μπας και?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Χθες έγινε ιδιαίτερο με Μη σε ατμούς και στησίματα ......
Ειμαι του "παγωμένου" ατμού .Αυτα που λένε περί "μολις ζεστου " (slightly warm ) ειναι η περιγραφή της κόλασης με air condition o_O .Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον η εικόνα μου οταν δοκιμασα ενα κρυο του Μη :focus:Δυστυχώς δεν το γραψαμε για να μείνει .Λυση βρεθηκε τελικά η οποία δεν ειναι ανακοινώσιμη :cool: λογω κακοβουλων παρεπιδημούντων Στου Κιτσουλα σημερα θα γινουν ανακοινώσεις ...και ως γνωστόν οτι συμβαινει στου Κιτσουλα μένει στου Κιτσουλα :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Κώστα, μου θυμίζεις τα πειράματα που έκανα με τον fodi. Όσο χρησιμοποιούσα απλό kanthal έβγαζε λίγη γεύση μεν, αλλά όχι σε σημείο που να με τρέλαινε. Με clapton ( 6 σπείρες σε 2.5mm πυρήνα, 0.85Ω και 22~24W ) και σχεδόν κλειστό αέρα ( ίσα που να φαίνεται ένα μικρό μέρος της μιας τρύπας, μερικές φορές τη κλείνω κι αυτή ) τρελαίνεται στη γεύση. Επίσης, μου αρέσει να του έχω ανεβασμένη την αντίσταση αρκετά πάνω απο τον αεραγωγό καθώς έτσι μεγιστοποιεί το χτύπημα. Γνωρίζω ότι είναι διαφορετικοί ατμοποιητές βέβαια, αλλά καταλαβαίνω ότι του έχεις βάλει χαμηλή αντίσταση και ίσως να μην αποδιδει. Δεν κάνεις άλλη μια δοκιμή μπας και?
Έκανα.
Χώρεσα κάτι που κανονικά δε χωράει κάτω από τις βίδες:

IMG_20170331_021303.jpg


Στα 0,35 ωμ βγήκε, ήταν η τελευταία μου ελπίδα.

Τρίχες κατσαρές. Δε βγάζει. Κιχ.

Με αυτή την αντίσταση, είχε με διαφορά το καλύτερο - ομαλότερο άτμισμα, μπόλικο ατμό, πολύ ωραίο.
Όποιος τον έχει τον ατμοποιητή, αξίζει να δοκιμάσει φιούζντ κλαπτον. Ο,τι καλύτερο.
Προειδοποίηση: δε χωράει το σύρμα κάτω από τη βίδα, θέλει πάτημα στην άκρη για να μπεί.
Άρωμα, μία από τα ίδια. Μηδέν εις το πηλίκο. Νόμιζα για μία στιγμή ότι κάτι έβγαλε πάντως...

Έστησα και ένα πολύ πολύ λεπτό σύρμα, μόλις 3 σπείρες διαμέτρου 2 χιλ, που βγήκε 1 ωμ ακριβώς. Εντάξει, μιλάμε για μικροσκόπιο.. Το αποτέλεσμα; Ατμιζει άριστα από τα 5 βατ. Μέχρι τα 20, ομαλά σα κιουμπις. Μηδέν εις το πηλίκο σε άρωμα.

Ξαναβαλα κανθαλ αραιές λίγο σπείρες, γιατί το πρώτο ήταν κολλητές. Να έτσι:

IMG_20170331_024151.jpg


Στα 3 χιλιοστά διάμετρο. Ίδιο αποτέλεσμα, μοναδικό, μηδέν εις το πηλίκο.

Πραγματικά απορώ πως το καταφέρνει, ένα δυνατό και πολύπλοκο άρωμα, να μη βγάζει τίποτα το μπουρδέλο! Χαχαχαχαχα

Του έβαλα ένα καθαρά καπνικό και βγάζει υπέροχο άρωμα, ωραίος καπνός. Έχει αφαιρέσει κάθε γλυκιά νότα, κάθε όξινη, αφήνει το πούρο Κούβας σκέτο πούρο.

Επιλεκτικά αφήνει αρώματα. Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Όποιος ενδιαφέρεται, τον δίνω. Όπως είπα.

Θα κάνω ακόμα μία δοκιμή, να βγάλω το καπάκι με τις τρύπες κάτω από την αντίσταση, στην είσοδο αέρα.
 
Last edited:

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Αν ενδιαφέρεσαι για ανταλλαγή με dripper Wotofo Troll V2 25mm ασημί σε άριστη κατάσταση, let me know.
Edit: Γνήσιο, εννοείται.
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μόλις παρελήφθησαν... απίστευτη ποιότητα κατασκευής & φινίρισμα, καλύτερη και από τον αγαπημένο μου TM24...
σε αυτό το μοναδικό (και σέξι όπως λέει ο Μάικ από πάνω) ντέκ πρέπει άμεσα να ασελγήσω! :prankster:

Η οικογένεια μεγάλωσε... μου ήρθε μαζί και το Vgod Pro Mech...;)

20170331_132218.jpg
20170331_132607.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Μόλις έστησα μία ελαφρώς αραιών σπειρών αλιεν, με διάμετρο πηνίου 3,5 χιλ, αντίσταση ακριβώς 0,5 ωμ, που κελαηδαει στον maze GTA! :thumbsup:

27,5 βατ, 3,7 βολτ, και το άρωμα χτύπησε κόκκινο, ντουμάνι πυκνό, συνολικά ένα υπέροχο άτμισμα, φουλ στην απόλαυση! :neo:

Είμαι ενθουσιασμένος με αυτό το ντεκ! :dance2:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
IMG_20170331_170506.jpg


Τι μου θυμίζει,τι μου θυμίζει...




Ά...
Θυμήθικα...





IMG_20170331_170935.jpg


Μα τί ατμίζουμε τελοσπάντων!!o_O
[DOUBLEPOST=1490970685][/DOUBLEPOST]Η δραστική ουσία αλλάζει τελικά.Η βάση είναι ίδια!!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μας πούλησε για μια "ντρογκα "σημερα ο Μη και δεν ηρθε στου Κιτσουλα ,τό'ξερε σιγουρα οτι σήμερα παραλαμβάνει :sneaky:

Κριμα ρε γαμωτο ...αν τον ειχε χτες .........θα καιγόμουνα με αυτον και όχι με την παλιουτζούρα που μουδωσε :D
Ασε που έχει μικρο στομιο και θα μου βγαζε την ψυχη μέχρι να " γεμίσω "o_O
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
αντε καλο μηνα ....:party:

κλεισαμε απο RDA ..:dance:

......μπορεις να το δεις ως "τα τρια γουρουνακια" "οι τρεις σωματοφυλακες" "ο καλος ο κακος και ο ασχημος' " οι τρεις μαγοι"....επισης "τρεις και ο κουκος" :laugh: κ.λ.π.

RDA.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top