Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Πρεπει να την δεις απο κοντα...;), ασε που κανει οσο μια μεσαια weber γκαζιου που εχουν την ιδια προελευση .
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Επίσης αν το άρθρο είναι ακριβές μόνο οι Primo κατασκευάζονται ακόμα USA. Οι τιμές τους όμως είναι ακριβότερες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Σύντομα ο Γιάννος θα απαντήσει στις περισσότερες απορίες σας. Είναι περίοδος έντονης δουλειάς και ο ελεύθερος χρόνος του είναι περιορισμένος.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Μια και συζητάμε τα περί ψησίματος δε λέμε δυο λόγια και για ψησταριές αερίου; Ξέρω οι κάρβουνου είναι καλύτερες γευστικά αλλά αφενώς είναι λιγότερο υγιεινές, αφετέρου οι αερίου έχουν τα γνωστά πλεονεκτήματα του γρήγορου ανάμματος, πιο εύκολος καθαρισμός κτλ. Και από γεύση (αν πάμε σε κάτι σχετικά ακριβό) φαντάζομαι θα είναι σε πολύ αξιόλογα επίπεδα. Όχι σαν κάρβουνο αλλά όχι και σαν ηλεκτρικό γκριλ.

Απ’ τα λίγα που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα νομίζω οι καλύτερες είναι οι Broil King, Weber και Landmann. Απ’ αυτές ποια θεωρείτε καλύτερη στη μεγάλη κατηγορία (εννοώ κόστος από 800 – 1000 ευρώ και πάνω);

Επίσης βλέπω διάφορα υλικά σε σχάρες, π.χ. εμαγιέ, μαντέμι ή ανοξείδωτες. Καταρχήν νομίζω άλλο το εμαγιέ (έχει επίστρωση) άλλο το μαντέμι που δεν έχει (αν και πολλοί το αναφέρουν ως ίδιο). Υπάρχουν ψησταριές με σχάρα αμιγώς μαντεμένια; Και σε σχέση με την ανοξείδωτη ποια είναι καλύτερη; Κοιτώντας λίγο πρόχειρα τις Broil King βλέπω ότι οι δυο ακριβότερες (Imperial/Regal) έχουν ανοιξείδωτες σχάρες ενώ οι Baron (αμέσως επόμενη) μαντεμένια. Είχα την εντύπωση ότι το μαντέμι είναι καλύτερο για ψήσιμο γιατί σηκώνει ψηλότερη θερμοκρασία. Από την άλλη στις Weber λέει ξεκάθαρα ότι είναι εμαγιέ. Βασικά είμαι επιφυλακτικός ως προς το υλικό επίστρωσης για θέματα υγείας.

Από ‘κει και πέρα τι πρέπει να προσέξουμε στις ψησταριές αερίου; Φαντάζομαι όσο μεγαλύτερη ισχύ, όσο περισσότερους καυστήρες κτλ. Αλλά δεδομένου ότι αναφέρομαι σε μεγάλης κατηγορίας Broil King/Weber φαντάζομαι αυτά είναι λίγο πολύ αυτονόητα.

Ως προς το τι μπορείς να ψήσεις έχει κάποια διαφορά σε σχέση με το κάρβουνο; Είναι κάτι που δεν ψήνεται καλά σε γκάζι; Π.χ. ψάρι, λιπαρά κρέατα κτλ; Φαντάζομαι πως όχι αλλά ρωτάω just in case.

Σχετικά με τη γεύση... Αυτό κι αν είναι σχετικό. Οι εθισμένοι στο κάρβουνο φαντάζομαι ούτε από μακριά. Για τους υπόλοιπους που τρώμε κάρβουνο σε καμιά ταβέρνα αραιά και πού αξίζει μια τέτοια αγορά; Θα δώσει αξιόλογα αποτελέσματα (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό για τον καθένα); Το θέμα είναι, υπάρχει κάποιο καλό εστιατόριο που να μπορείς να δοκιμάσεις σωστά ψημένα κρέατα σε γκάζι; Γιατί αν είναι να φας από γνωστό με μέτρια ψησταριά και μέτρια τεχνική προφανώς θα το απορρίψεις αμέσως.
 
Last edited:



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Δυστυχως προσπαθω να τρωω λιγο κρεας και δεν μπορω να κανω πολλες δοκιμες.....:(
Μπορει σ/κ να δοκιμασω ενα low and slow :)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
τα ρεβίθια και η φασολάδα γίνονται ωραία low and slow
- ειδικά τα ρεβίθια στον φούρνο με δενδρολίβανο . . . και για να μήν βγούμε :offtopic: . . . το τελευταίο μισάωρο τα βάζουμε στο grill . . . φτηνό νόστιμο και υγιεινό
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Έχω πολλά χρόνια ψησταριά αερίου, δηλαδή με λάβα.

Έχω ψήσει τα πάντα όλα, από τεράστια ψάρια, μέχρι ο,τι κρέας θες, και όλα τα ζαρζαβατικά, από πατάτες μέχρι μελιτζάνες (σούπερ μελιτζανοσαλάτα) και πιπεριές.

Σε κάρβουνο δε ξαναγυρνάω, ούτε να με πληρώσεις.

Για το πιο υγιεινό του κάρβουνου, να μου επιτρέψετε να έχω άλλη εκτίμηση.

Για το πιο νόστιμο, ομοίως.

Όλη η νοστιμιά στο ψητό, προέρχεται από το λίπος που καίγεται, γίνεται αναθυμιάσεις που κάθονται πάνω στο ψητό.
Στην περίπτωση του κάρβουνου, στάζει το λίπος πάνω στα κάρβουνα και τα διαποτίζει, μετά εξατμίζεται και γίνεται κάπνα που "αρωματίζει" το ψητό μας.
Στην περίπτωση του υγραερίου, στάζει το λίπος πάνω στις πέτρες λάβας και τις διαποτίζει, μετά εξατμίζεται και γίνεται κάπνα που "αρωματίζει" το ψητό μας.
Αυτά.
Έχω φάει τα πιο νόστιμα ψητά σε ταβέρνες με υγραέριο, και θα έβαζα και στοίχημα ότι ήταν στα κάρβουνα..
Ο μάστορας κάνει τη διαφορά..

Βεβαίως για την ευκολία χρήσης, δε χρειάζεται να πω κάτι, είναι ο πιο εύχρηστος τρόπος μαγειρέματος με διαφορά. Ανάβεις, σε 5' ψήνεις, σε 5' τρως.

Πιο σύνθετες λύσεις περιλαμβάνουν μάτι για κατσαρόλα και πλάκα για χάμπουργκερ. Αλλά η βασική ιστορία είναι οι πέτρες λάβας και το καπάκι που κλείνει για να σου προσφέρει ομοιόμορφο ψήσιμο.

Χρειάζονται τουλάχιστον 3 ρυθμιστικά στην ψησταριά λάβας (3 rail καυστήρων, ένα στο κέντρο και 2 στα πλάγια), ώστε να μπορείς να δώσεις (αν θες) περισσότερο δύναμη στα άκρα και πολύ λίγο στο κέντρο, για να ψήνεις για πολύ ώρα χωρίς κανένα απολύτως γύρισμα, ή και για χρήση με σούβλα. Η δυνατότητα να διατηρείς εντελώς σταθερή θερμοκρασία ψησίματος, και να την μεταβάλλεις ακαριαία είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, δε παλεύεται ούτε με ηλεκτρικό φούρνο.

Τέλος, αν ψάξετε σε επίσημες κριτικές νοστιμιάς ανάμεσα σε διαφορετικής τεχνολογίας ψησταριές, μάλλον σε λάβα θα καταλήξετε. Όταν έψαχνα, είχα βρει μια τέτοια μεγάλη κριτική από 10 διάσημους σεφ, που έβγαζαν πρώτη σε νοστιμιά την λάβα, μετά τα υπόλοιπα. Είχαν τεστάρει ένα σωρό ψησταριές, με όλους τους συνδυασμούς ψητών (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, μπιφτέκια, κλπ). Ψάξτε να τα βρείτε, η συντριπτική πλειοψηφία των σεφ προτίμησε γευστικά τα ψητά της λάβας..
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Έχω πολλά χρόνια ψησταριά αερίου, δηλαδή με λάβα.

Έχω ψήσει τα πάντα όλα, από τεράστια ψάρια, μέχρι ο,τι κρέας θες, και όλα τα ζαρζαβατικά, από πατάτες μέχρι μελιτζάνες (σούπερ μελιτζανοσαλάτα) και πιπεριές.

Σε κάρβουνο δε ξαναγυρνάω, ούτε να με πληρώσεις.

Για το πιο υγιεινό του κάρβουνου, να μου επιτρέψετε να έχω άλλη εκτίμηση.

Για το πιο νόστιμο, ομοίως.

Όλη η νοστιμιά στο ψητό, προέρχεται από το λίπος που καίγεται, γίνεται αναθυμιάσεις που κάθονται πάνω στο ψητό.
Στην περίπτωση του κάρβουνου, στάζει το λίπος πάνω στα κάρβουνα και τα διαποτίζει, μετά εξατμίζεται και γίνεται κάπνα που "αρωματίζει" το ψητό μας.
Στην περίπτωση του υγραερίου, στάζει το λίπος πάνω στις πέτρες λάβας και τις διαποτίζει, μετά εξατμίζεται και γίνεται κάπνα που "αρωματίζει" το ψητό μας.
Αυτά.
Έχω φάει τα πιο νόστιμα ψητά σε ταβέρνες με υγραέριο, και θα έβαζα και στοίχημα ότι ήταν στα κάρβουνα..
Ο μάστορας κάνει τη διαφορά..

Βεβαίως για την ευκολία χρήσης, δε χρειάζεται να πω κάτι, είναι ο πιο εύχρηστος τρόπος μαγειρέματος με διαφορά. Ανάβεις, σε 5' ψήνεις, σε 5' τρως.

Πιο σύνθετες λύσεις περιλαμβάνουν μάτι για κατσαρόλα και πλάκα για χάμπουργκερ. Αλλά η βασική ιστορία είναι οι πέτρες λάβας και το καπάκι που κλείνει για να σου προσφέρει ομοιόμορφο ψήσιμο.

Τέλος, αν ψάξετε σε επίσημες κριτικές νοστιμιάς ανάμεσα σε διαφορετικής τεχνολογίας ψησταριές, μάλλον σε λάβα θα καταλήξετε. Όταν έψαχνα, είχα βρει μια τέτοια μεγάλη κριτική από 10 διάσημους σεφ, που έβγαζαν πρώτη σε νοστιμιά την λάβα, μετά τα υπόλοιπα. Είχαν τεστάρει ένα σωρό ψησταριές, με όλους τους συνδυασμούς ψητών (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, μπιφτέκια, κλπ). Ψάξτε να τα βρείτε, η συντριπτική πλειοψηφία των σεφ προτίμησε γευστικά τα ψητά της λάβας..
- ένας φίλος που έχει δικό του ''γκουρμέ - κέτερινγκ'' , αυτά μου έχει πεί ομοίως . . . και από προσωπικές δοκιμές . . . ισχύει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Τα ίδια λένε όπου ψάξεις..

And radiant heat is what's really cooking your food on a grill. That's why gas grills use some sort of surface to create radiation, whether it's lava rocks or ceramic plates or the "Flavorizer Bars” on my Weber. These surfaces are heated by the gas flame, creating the radiant heat generated naturally by charcoal.

Charcoal purists will try and tell you that their preferred fuel leads to better flavor. This is, well, nonsense.

Your food doesn't know what's creating the heat below it, and once charcoal is hot, there aren't any aromatic compounds left in the coals. According to the food science bible Modernist Cuisine, "Carbon is carbon; as it burns, it imparts no flavor of its own to the food being grilled."

The characteristic flavor of grilled food comes from the drippings, not the fuel. When those drippings hit the heat source below, the oils, sugars, and proteins burst into smoke and flame. That heat creates new complex molecules that rise in the smoke and warm air to coat the food you're grilling.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Ολες οι μεγαλες αμερικανικες εταιριες με ψησταριες, ζητουν προθερμανση 10 τουλαχιστον λεπτων
πριν την αρχη του ψησιματος και καμια δεν βγαζει ψησταρια με πετρες απο λαβα ...

Γενικοτερα για διαφορους λογους οι ψησταριες με λαβα εχουν καταργηθει , με το κυριωτερο προβλημα τους την μειωμενη θερμικη αγωγιμοτητα , την ανομοιας θερμοκρασιας επιφανεια ψησιματος , και τις αναφλεξεις.

Φανταζομαι οτι σε γευση θα ειναι παρομοιες με τις μεταλλικες πλακες (flavorizer bars).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Δεν ξέρω για τις αμερικανικές που λες, κι αν έχουν καταργήσει τη λάβα, ιδέα δεν έχω, κι ούτε πρόκειται να το ψάξω τώρα, δεν έχω άμεσο ενδιαφέρον.

Στην αγορά πάντως, βλέπω πως κυκλοφορούν πολλές με λάβα, εγώ έχω μια παλιά ιταλική, και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, πέραν των εξωτερικών φθορών από τις καιρικές συνθήκες που έχει φάει εδώ και μία δεκαετία. ;)

Η επόμενη ψησταριά μου, όταν αυτή που έχω θα διαλυθεί εντελώς, θα είναι σίγουρα υγραερίου. Τότε θα ψάξω να δω τι λύσεις υπάρχουν διαθέσιμες, θα διαβάσω κριτικές κλπ..

Προς το παρών, σε 5' (στο φουλ) η ψησταριά μου πιάνει σωστή θερμοκρασία για να ρίξω τα σουβλάκια, τα οποία σε 4-5 λεπτά είναι έτοιμα. Χωράει 20 σουβλάκια στην ευθεία, μετρημένα, κι αφήνει χώρο από πάνω για κάνα λουκανικο, μπριζόλες, κλπ, κι έχει και "δεύτερο όροφο" σχάρας για ψωμί, που βγαίνει ζεστό, μυρωδάτο, σπέσιαλ!!! Και σε πάρτι είναι πολύ χρήσιμη, πχ στο τελευταίο, έβγαζα 20 σουβλάκια κάθε 4-5 λεπτά, γραμμή παραγωγής κανονική, και στο πάνω ράφι λεπτές αραβικές πίτες... :p

Να σου πω ένα απλό σενάριο καθημερινότητας: έρχομαι μεσημέρι στο σπίτι, ανάβω ψησταριά (πατάω το κουμπί) μετά ξεντυνομαι και βγάζω την μπριζόλα από το ψυγείο, βγαίνω έξω και την πετάω στη σχάρα, μπαίνω μέσα κόβω μια ντομάτα σε ένα πιάτο στα γρήγορα, βγαίνω έξω γυρνάω την μπριζόλα, μέσα ξανά να ανοίξω μια μπύρα και να βγάλω ένα ποτήρι και τα αλάτι πιπέρι, παίρνω ένα πιάτο, βγαίνω γρήγορα έξω να βάλω τη μπριζόλα στο πιάτο και είμαι έτοιμος να κάτσω να φάω. Συνολικός χρόνος μηδέν. Δε παλεύεται ρε, δεν..
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Σαν τον ηλεκτρικό φούρνο, τίποτα. :p
Μπα, πιο αργός είναι, μυρίζει το σπίτι, έχεις μετά ένα λερωμένο φούρνο, ένα ταψί για πλύσιμο που δε χωράει στο πλυντήριο πιάτων, άσε...:p

Έξω και χωρίς παρελκόμενα. ;)


Ιδιως το ψάρι, όλο το σπίτι βρωμάει μετά. Χίλιες φορές έξω. Τουλάχιστον όταν δεν έχει χιόνια και βροχές, ε; :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Το κυριότερο ατού του κάρβουνου είναι ότι ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία που είναι απαραίτητη για τα δημοφιλέστερα ψησίματα (medium rare, medium).
Οι ψησταριές αερίου που μπορούν να συναγωνιστούν στις υψηλές θερμοκρασίες είναι λίγες και ακριβές.

Η γεύση οφείλεται σε μία σειρά από αντιδράσεις με "σημαιοφόρο" την αντίδραση Maillard. Και στα αρώματα που προσθέτουμε όταν κάνουμε smoking με διάφορα ξύλα.

Πιο αναλυτικά εδώ:

Brown is Beautiful or Why We Love GBD, Bark, Crust

Οι λόγοι που το αέριο προτιμάται από μεγάλη μερίδα ερασιτεχνών και επαγγελματιών είναι αρκετοί: Το κάρβουνο είναι βρώμικο, έχει διαδικασία για να ανάψει, θέλει χρόνο, έχει δυσκολία στη ρύθμιση της θερμοκρασίας και στην συντήρησή της για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Για έναν επαγγελματία σεφ αυτά σημαίνουν χρόνο, εργατικά χέρια και έξτρα μπελάδες. Όλα αυτά βέβαια τα έχει ξεπεράσει (και) η Monolith για την οποία ο Γιάννος μπορεί να πει πολύ περισσότερα αφού είναι η δουλειά του και συνεργάζεται με τους καλύτερους σεφ στην Ελλάδα προμηθεύοντάς τους και τις καλύτερες πρώτες ύλες.

Δεν μ' ενδιαφέρει η κόντρα κάρβουνου vs αερίου, απλά ο υποψήφιος αγοραστής πρέπει να ξέρει τι θέλει (ως προς το αποτέλεσμα) και πόσα χρήματα μπορεί να διαθέσει. Όχι μόνο για την αγορά της ψησταριάς αλλά και για το κρέας. Γιατί υπάρχει π.χ. μοσχάρι της σειράς και μοσχάρι συγκεκριμένης ράτσας που έχει τραφεί μόνο με χορτάρι και έχει το σωστό σίτεμα. Η διαφορά στη γεύση είναι χαώδης.
Για τη μέση οικογένεια που θέλει απλά πράγματα, κάνα λουκάνικο, παϊδάκια, σουβλάκια, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top