Κυνηγωντας το Απολυτο

Μηνύματα
34
Reaction score
2
Με το να ειναι η οπη του reflex στο πατωμα εχεις ενισχυση 3dbστις χαμηλες οποτε αυτο που σου προτεινε ο Πετρος νομιζω οτι ειναι η αρχη για τις δοκιμες σου..
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
το ρεφλεξ ειναι εντελως λαθος.πρεπη να ειναι κοντα στο γουφερ και η πισω μερια του να εχει αποσταση τουλαχιστον οσο η διαμετρος της τρυπας απο πατωμα πλαινα πισω μερος και μονωτικα.
εδω δεν ισχυη τιποτα απο αυτα.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Updates,

Το project προχωραει λιγο αργα, τωρα ξεκιναω να καταλαβαινω πως δουλευουνε τα πραγματα...

Εφταξα ενα παθητικο κρος και , εντυπωσιακο ειναι πως το ψηφιακο που εχω (xta 224) καταστρεφει τον ηχο,και κοβει πολυ μεγαλο ποσοστο πληροφοριας.
Δεν ξερω αμα αυτο που εχω εγω ειναι "μαπα" η ολα τα ψηφιακα κανουνε το ιδιο πραγμα.Και ενα αλλο που ειχα πιο παλια(dbx driverack 260) το ιδιο εκανε...

παρηγγειλα αλλα 2 μιντ,

http://www.madisoundspeakerstore.co...fostex-f200a-8-full-range-with-alnico-magnet/
και
http://www.madisoundspeakerstore.com/approx-2-midrange/morel-em1308-elite-2-dome-midrange/

το morel εφτασε το fostex το περιμενω.


Οσο για το woofer σκεφτομαι να παω σε κλειστο κουτι με 15"
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Updates,

Το project προχωραει λιγο αργα, τωρα ξεκιναω να καταλαβαινω πως δουλευουνε τα πραγματα...

Εφταξα ενα παθητικο κρος και , εντυπωσιακο ειναι πως το ψηφιακο που εχω (xta 224) καταστρεφει τον ηχο,και κοβει πολυ μεγαλο ποσοστο πληροφοριας.
Δεν ξερω αμα αυτο που εχω εγω ειναι "μαπα" η ολα τα ψηφιακα κανουνε το ιδιο πραγμα.Και ενα αλλο που ειχα πιο παλια(dbx driverack 260) το ιδιο εκανε...

παρηγγειλα αλλα 2 μιντ,

http://www.madisoundspeakerstore.co...fostex-f200a-8-full-range-with-alnico-magnet/
και
http://www.madisoundspeakerstore.com/approx-2-midrange/morel-em1308-elite-2-dome-midrange/

το morel εφτασε το fostex το περιμενω.


Οσο για το woofer σκεφτομαι να παω σε κλειστο κουτι με 15"
Όλα τα ψηφιακά το ίδιο κάνουνε...

Με την κατασκευή του ανηχοϊκού θαλάμου πώς πάμε;
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Η διαφορα ειναι φοβερη, ακουγα ενα κοματι απο το on an island του david gilmoyr και λεω "τι ειναι αυτα που ακουγονται απο πισω"? η ηχογραφηση ειχε και αλλα πραγματα που πριν δεν ακουγα.

Η κατασκευη του ανηχοϊκού θαλάμου μετα απο αποθαρηνση διαφορων φιλων πηρε αναβολη..

θα δοκιμασω σε freefield(στην εξοχη) και αμα δεν με καλυψει το αποτελεσμα φτιαχνω εναν μικρο θαλαμο..
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Μπραβο Tony......ευχομαι φιλαρακι στο τέλος να βγαλλεις το αποτέλεσμα που γουστάρεις και να το χαρείς !!!!!
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Μπραβο Tony......ευχομαι φιλαρακι στο τέλος να βγαλλεις το αποτέλεσμα που γουστάρεις και να το χαρείς !!!!!
Σε ευχαριστω vlasis,

θα το καταφερω.Βεβαια ειναι πολυ δυσκολο και πιστευω θα χρειαστω 2-3 χρονια εκτος αν ειμαι πολυ τυχερος..

Αλλα το καλο ειναι οτι στην πορεια αυτη μαθαινω πολυ ωραια πραγματα και το hoby μου αποκτα αλλο νοημα..
 



Μηνύματα
362
Reaction score
152
Updates/

Λοιπον το το Fostex ειναι τραγικο σαν midrange,Δοκιμασα με διαφορα cross points αλλα τιποτα.Μαλλον ειναι για αλλη χρηση.
Παει απ ευθειας για πουλημα.
Μετα το Morel 1308 soft dome midrange ειναι φανταστικο mid. φοβερη διασπορα,και τελειως αχρωματιστος ηχος. Φωνες και κιθαρες ειναι καταπληκτικες.
Δοκιμαζω μαζι του και ενα tweeter της morel το φτηνο της μοντελο. Για τα λεφτα του αρκετα καλο,ελεγα μηπως δοκιμαζα και κανα "καλο" softdome" tweeter.

Μετα για τα χαμηλα πηρα ενα TAD 1603 15" σε 155 λιτρα καμπινα κουρδισμενο στα 35hz
Πολυ δυναμικο και "τρανταζει" καλα. αλλα ο ηχος του ειναι λιγο P.A. κατι το οποιο δεν μου αρεσει.
Η ποιοτητα του μπασου στο AudioTechnology 12" ειναι καλυτερη.
Αλλα πιστευω τα 15" για χαμηλες συχνοτητες ειναι μονοδρομος.
Λεω το επομενο βημα να ειναι 15" με κλειστο κουτι.

Καμια προταση?

Καλημερα..
 


Μηνύματα
362
Reaction score
152
Μετα απο αρκετο ψαξιμο και κατοπιν ακροασης ενος συστηματος της ATC σε ενα studio κατεληξα στο να αγορασω το midrange της ATC.

Τωρα ψαχνω να βρω ενα softdome tweeter και ενα woofer 12"
Για να δουλευει σε κλειστο κουτι.
Ακουω προτασεις..
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Πάρε ένα ATC έτοιμο να βρεις την υγειά σου.
Και ποιο οικονιμικό θα σου βγει και πολύ καλύτερο από αυτό μπορείς να φτιάξεις.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Πάρε ένα ATC έτοιμο να βρεις την υγειά σου.
Και ποιο οικονιμικό θα σου βγει και πολύ καλύτερο από αυτό μπορείς να φτιάξεις.
Οκ καταλαβαινω την λογικη σου,
Αλλα πως ειναι δυνατον εσυ να Ξερεις τι μπορω εγω να φτιαξω?
Πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος για το τελικο αποτελεσμα χωρις καν αυτο να εχει ολοκληρωθει ακομα?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε υποτιμήσω, είναι εμφανές από τις μέχρι τώρα ερωτήσεις σου, αγορές σου και κατασκευές σου, ότι δεν έχεις ούτε το απαιτούμενο θεωρητικό υπόβαθρο, αλλά ούτε την εμπειρία στην κατασκευή ηχείων. Στην παρούσα φάση είναι ουτοπικό να πιστεύεις ότι θα φτιάξεις το Απόλυτο ή έστω κάτι αντίστοιχο με τα 3-δρομα ATC.

Αυτό βέβαια δεν είναι κακό, όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, πιστεύοντας πως οι ακριβές μονάδες είναι υποκατάστατο της ασχετοσύνης μας.

Αν θες να συνεχίσεις το σπορ αυτό, θα σε συμβούλευα δύο πράγματα:
Α) Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα..............

Β) Να βάζεις Συγκεκριμένους και Ρεαλιστικούς στόχους στον εαυτό σου, όπως για παράδειγμα αντί για το Απόλυτο, προσπάθησε αρχικά να φτιάξεις ένα 2-δρομο ηχείο με ένα 5.5'' και ένα tweeter, που πιθανόν να έχεις σε στοκ και προσπάθησε να φτιάξεις με αυτά ένα ηχείο που να παίζει Μουσική και όχι μόνο ήχους.

Όταν το καταφέρεις αυτό, τότε μπορείς να πας σε ένα ποιο απαιτητικό project.

Δυστυχώς αυτή είναι η φυσική εξέλιξη των πραγμάτων για όλους μας, πρώτα μαθαίνουμε να μπουσουλάμε, μετά να περπατάμε και στο τέλος να τρέχουμε.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ακόμα και απο άποψη διάθεσης πόρων και υλικοτεχνικής υποδομής, δεν φαντάζομαι ότι κανείς σκοπεύει να "χτυπήσει" εταιρίες με βαριά ιστορία.

Και νομίζω όσο διαβάζω το νήμα πως ο φίλος TonyCooper δεν ζεί σε κάποια ουτοπία.
Γράφει εξάλλου και ο ίδιος πως μαθαίνει ταυτόχρονα με την κατασκευή, θα χρειαστεί χρόνια για να φτάσει το δικό του στόχο και εν πάσει περιπτώσει χαίρεται την πορεία...
Τα παραπάνω μου κάνουν για μια χαρά προσγειωμένο άτομο... :drinks:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.854
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top