ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΟ ΔΩΡΟ

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Πιστός στο πνεύμα των Χριστουγέννων που μας θέλει να προσφέρουμε λίγη χαρά στους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται, ανοίγω φέτος εγώ αυτό το θέμα και είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι.
Λόγω παντελούς έλλειψης περισσευούμενων μηχανημάτων αλλά και software μουσικής, αποφάσισα να προσφέρω ένα αυθεντικό έργο τέχνης. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο και μεγάλο, αλλά είναι απο έναν πολύ καλό Νεοέλληνα ζωγράφο, τον Ανδρέα Βουρλούμη. Το έργο είναι μολύβι σε χαρτί, πορτρέτο άνδρα και έχει χρονολόγηση 1945 και υπογραφή Α.Β (το συνήθιζε ο Βουρλούμης σε σχέδιά του). Είναι κορνιζαρισμένο στην παλιά αυθεντική κορνίζα του και πριν ένα -δύο χρόνια είχε δημοπρατηθεί απο την Frattis auctions.
Επιθυμία μου είναι να δοθεί ύστερα απο κλήρωση τα Χριστούγεννα, σε έναν συνάδελφό μας που δοκιμάζεται απο την ανεργία όπως και εκατομμύρια άλλοι. Είμαι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος στο θέμα απώλειας της εργασίας και δοξάζω τον θεό που ήμουν τυχερός στον εργασιακό μου βίο και μάλιστα κατάφερα μετά τριάντα χρόνια να κάνω το χόμπυ μου επάγγελμα.
Επέλεξα αυτή την κατηγορία, λόγω μεγαλύτερης επισκεψιμότητας, αλλά και λόγω ότι είμαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι φίλοι με δώρα κυρίως hi-fi που είναι και του αντικειμένου μας, τα οποία μπορούν να κληρωθούν όχι σε έναν , αλλά σε περισσότερους ανέργους συνανθρώπους μας.
Και λίγα λόγια για τον καλλιτέχνη:

http://www.eikastikon.gr/zografiki/vourloumis_cv.html


 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
1.138
Reaction score
367
Συγχαρητήρια για την κίνηση.Σκέφτομαι μήπως σε αυτό εδώ το νήμα μπορέσουμε και κάνουμε κάποιες προσφορές ώστε ότι καταφέρουμε και συγκεντρώσουμε να δοθούν ως χριστουγεννιάτικο δώρο μετά από κλήρωση που θα κάνει η διαχείριση του AVsite,αν βέβαια συμφωνούν με την ιδέα οι διαχειριστές.
Ευχαριστώ!
 



AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Μπράβο στον Σούπερ Δημήτρη για την ιδέα.
Λοιπόν, δεν υπάρχει λόγος να το καθυστερούμε, να καθορίσουμε πρώτα ποιοι θα μπορούν να λάβουν μέρος στις κληρώσεις και ακολούθως να δηλώσουμε ο καθένας τι προσφέρει.
Δεν θα πάνε όλα σε έναν, αλλά σε πολλούς.

ΥΓ: να ρίξω και μια ιδέα, αντί να βάλουμε κανόνες για το ποιοι μπορούν να συμμετέχουν και εντέλει αυτό να μην μπορεί να ελεγχθεί, να μπορούν να συμμετέχουν όσοι θέλουν και οποίοι κερδίσουν να καταθέσουν ένα συμβολικό ποσό (όσο τους λέει η καρδούλα τους 5€,10€,20€...) σε κάποιον φιλανθρωπικό οργανισμό. Τώρα πια με το e-banking αυτό είναι υπόθεση δευτερολέπτων. Δεν θα τον ελέγξει κανείς, μόνο η συνείδηση του.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Να ορίσουμε έναν ή δύο φιλανθρωπικούς οργανισμούς και να ελεγχθούν οι καταθέσεις,ζούμε σε πονηρούς και δύσκολους καιρούς!!!
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Να ορίσουμε έναν ή δύο φιλανθρωπικούς οργανισμούς και να ελεγχθούν οι καταθέσεις,ζούμε σε πονηρούς και δύσκολους καιρούς!!!
Αγαπημένε μου φίλε Λεωνιδα, να σου εξηγήσω γιατί είπα ότι δεν θα τον ελέγξει κανείς παρά μόνο η συνείδηση του.

Ας υποθέσουμε ότι ο Χ θέλει να συμμετέχει στην κλήρωση μαζί με αλλά 25 άτομα για ένα σχετικά ακριβό σετ ακουστικών και κερδίζει.
Η οικονομική του κατάσταση δεν του επιτρέπει να δώσει πάνω από 5€.
Αν το δημοσιεύσει ξέρεις τι θα πουν οι πιο πολλοί (έστω και από μέσα τους);
Μα καλά ο άτιμος μόνο 5€ πήγε και έδωσε;
Έτσι θα στοχοποιηθεί το συγκεκριμένο μέλος.
Εμένα με ενδιαφέρει η κίνηση. Έτσι όπως οι δωροθέτες θέλουν να δώσουν χαρά, έτσι και αυτοί που θα την λάβουν να μεταλαμπαδεύσουν ένα μικρό μέρος υπό την μορφή δωρεάς.
Έν πάσει περιπτώσει, ότι αποφασίσετε εγώ μαζί σας.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Δηλώνω αλληλέγγυος με την ιδέα του συνονόματου, αλλά απορώ:

α. πώς πιστοποιείται ότι κάποιος δοκιμάζεται απο την ανεργία;
β. είναι δεδομένο ότι δίνουμε όλοι τον ίδιο ορισμό στην 'ανεργία';
γ. είναι σίγουρο ότι οποιοσδήποτε άνεργος είναι και... γενικά καταπονημένος;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Ο Άρης (AriPetro) γνωρίζει απο τις δικές του δωρεές πως σε πολύ μεγάλο ποσοστό μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση. ;)
Με περισσότερους του ενός τρόπους.
 




Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Μιάς και δεν υπάρχουν άνεργοι, περιμένω την συμμετοχή των φιλότεχνων με βάση το σχέδιο του Άρη.
Επίσης περιμένω και τις προσφορές των άλλων μελών.
 



Μηνύματα
440
Reaction score
54
Οπως και να το δεις ...τετοιες πραξεις συναδουν με ανιδιοτελεια και ακεραιοτητα χαρακτηρα ..δυσευρετα τετοιες εποχες...Ειμαι χαρουμενος που μεχεις και σεχω φιλο !!!!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Οπως και να το δεις ...τετοιες πραξεις συναδουν με ανιδιοτελεια και ακεραιοτητα χαρακτηρα ..δυσευρετα τετοιες εποχες...Ειμαι χαρουμενος που μεχεις και σεχω φιλο !!!!
Να είσαι καλά Βαγγέλη μου!
Περίσεψε κανένας Electrocompaniet για την λοταρία ή τους έδωσες όλους?
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μιάς και δεν υπάρχουν άνεργοι, περιμένω την συμμετοχή των φιλότεχνων με βάση το σχέδιο του Άρη.
Επίσης περιμένω και τις προσφορές των άλλων μελών.
Δημητρη ξεκαθαρισε ο,τι το θεμα σου δεν αφορα μονο φιλοτεχνους", μα γενικα προσφορα διαφόρων ειδων λιγο-πολυ σχετικων με το αντικειμενο του site - δεκτες και οι...εξαιρεσεις βεβαια!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Δημητρη ξεκαθαρισε ο,τι το θεμα σου δεν αφορα μονο φιλοτεχνους", μα γενικα προσφορα διαφόρων ειδων λιγο-πολυ σχετικων με το αντικειμενο του site - δεκτες και οι...εξαιρεσεις βεβαια!
Έτσι είναι Βαγγέλη,
άλλωστε και το έργο μου μπορεί να μην το θέλει ένας φιλότεχνος, αλλά κάποιο μέλος του site για να το κάνει δώρο σε κάποιον φιλότεχνο.
(Μπορεί και να είναι και ο Παναγής Βουρλούμης, πρώην πρόεδρος του ΟΤΕ και γιός του ζωγράφου...)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top