Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.421
Reaction score
74.784
Γιατί το refresh rate στο menu του Epson, δεν το έχω δει ποτέ να βρίσκεται στο 59 ή 60; Πάντα βρίσκεται, αν θυμάμαι καλά, περίπου στο 29 και κάτι...Μήπως κάτι δεν κλειδώνει σωστά; Το καλώδιό μου είναι δεκάμετρο HDMI 1.3 με σύνδεση στο PS3. Παίζει ρόλο αυτό;
23.976 είναι τα fps των Blu-Ray. 29 και κάτι?
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

Παιδια επειδη εχω λευκο πανι και το φως που αντανακλαται στο χωρο ειναι πολυ , τιαποτελεσμα μπορει να ειχα αν χρησιμοποιουσα ενα hoya hmc neutral filter?
ποσες ιντσες οθονη εχεις ?
δεν θα κανεις κατι με τα φιλτρα....

η φωτεινοτητα του προβολεα σου(αν ειναι σε eco mode η λαμπα)ειναι μια χαρα για τις ιντσες που εχεις

τα φιλτρα απλα κατεβαζουν την φωτεινοτητα στα φυσιολογικα επιπεδα που πρεπει να βλεπεις με μια μικρη πτωση του ansi contrast.....ειναι για προβολεις με μεγαλη φωτεινοτητα και λιγες ιντσες οθονης.

τα υπολοιπα ειναι θεμα χωρου.....

η λυση λοιπον ειναι να βαψεις τους τοιχους γκρι η να παρεις μια οθονη γκρι
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Απάντηση: Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

βασικα η φωτεινοτητα του προβολεα μου πιστευω οτι ειναι υπερβολικη διοτι σε σκηνες με πολυ ανοιχτοχρομους ουρανους κτλ σχεδον τυφλωνομαι απτο φως. αμα θελω γυαλία ηλιου για να δω ταινια ....
σκεψου οτι δεξια απτην οθονη προβολης ο τοιχος ειναι 5 μετρα πιο περα και παρολα αυτα ειναι αρκετα φωτεινος οταν βλεπω ταινια.
Μου δειξαν μια φωτο στο αvsforum και μουπε καποιος οτι ειχε το ιδιο προβλημα και σωθηκε.
μου προτεινε αυτος να παρω το nd4:
http://hk3.image.pushauction.com/Vi...05fd7d31_c7dc4191-d646-49c8-9a42-9af7930e08c0
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

μπορεις να το δοκιμασεις.....εξαλλου δεν ειναι ακριβα ακομα και τα καλα....

απλα να ξερεις οτι αυτο που χαλαει την αντιθεση ειναι το λευκο του χωρου....

οσο και να κατεβασεις την φωτεινοτητα θα εχεις προβλημα με τους λευκους τοιχους....

......μπορει στην αρχη να σου φανει καλυτερα,αλλα μετα απο καποιες θεασεις παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις....

η ριζικη αλλαγη ειναι αυτη που σου προτεινα.

η οθονη σου εχει gain και ποσο ?
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Απάντηση: Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

εχω την lumen embasy 2 240c me gain 1.
χρημα για αλλαγη οθονης δεν υπαρχει.
και φυσικα λογω σαλονιου οι τοιχοι δε μπορουν να μαυρισουν.
γυρω στα 30ευρω κανει το φιλτρο,ειναι πολυ καλο λενε το hoya hmc
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

αφου δεν υπαρχουν αλλες λυσεις,το παιρνεις και μας λες τι εγινε ......
 

Μηνύματα
52
Reaction score
1
Απάντηση: Παρουσίαση: Ο νέος Epson EH-TW9000

Από την αγορά του 9000, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και ευχαριστώ για ακόμη μια φορά το "avsite.gr", που με βοήθησε να κάνω τη σωστή επιλογή του τέταρτου βιντεοπροβολέα μου. Το out of focus στην κάτω αριστερή πλευρά, είναι αμελητέο και δε διακρίνεται κατά τη διάρκεια θεασης της ταινίας. Το 3d του εξαιρετικό, αν και τελικά παίζει μεγάλο ρόλο και η δημιουργία 3d της κάθε ταινίας. Απόψε όμως ένα άλλο πρόβλημα, κατά τη διάρκεια 3d προβολής, έγινε ενοχλητικό και δεν αφορά άμεσα το βιντεοπροβολέα! Το ηχοσύστημά, το οποίο συνοδεύει τις προβολές μου είναι της Logitec, το Z5500. Το πρόβλημά μου λοιπόν , είναι το εξής: Όταν ενεργοποιώ τα γυαλιά, στην προβολή ταινίας 3d, το τηλεχειριστήριο της Logitec δεν "υπακούει" στις εντολές! Σαν να μπλοκάρεται! Υπάρχει κάποια λύση;
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Καλησπέρα κι από μένα! Ψάχνω βάση οροφής για τον Epson TW9000W, μπορεί κάποιος ιδιοκτήτης να μου προτείνει κάποια που έχει δοκιμάσει και έμεινε ευχαριστημένος. Γιατί είχα μια μικρή βάση οροφής που δυστυχώς δεν τον παίρνει..
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.775
Καλησπέρα. Αν μπορεί κάποιος κάτοχος ας βοηθήσει. Προσωπικά, ανεξάρτητα απο προβολέα, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με unitech. Οι τιμές είναι αλμυρές, αλλά προσωπικά τις θεωρώ κορυφαίες σε ποιότητα κατασκευής.
 


Μηνύματα
45
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας θα επικοινωνήσω με την unitech να δω περίπου που βρισκόμαστε από άποψη τιμής. Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη!
 

Μηνύματα
52
Reaction score
1
Πρόσφατα παρατήρησα το εξής: Με ενεργοποιημένο το frame interpolation στο high, ο ήχος φτάνει κλάσμα του δευτερολέπτου πιο γρήγορα από την εικόνα! Σε ταινίες δράσης, φαίνεται πιο έντονα! Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Με ενεργοποιημένο το frame interpolation στο high, ο ήχος φτάνει κλάσμα του δευτερολέπτου πιο γρήγορα από την εικόνα!
Μου θύμησες ποδοσφαιρικές μεταδόσεις που ο γίγαντας Μανόλο φώναζε 'γκόοοοολ' και το βλέπαμε....αργότερα:D

Ποιος ο λόγος να το έχεις στο 'high';δεν έχω διαβάσει για κανένα προβολέα που διαθέτει F.I. η καλή του λειτουργία να είναι με αυτήν την ρύθμιση,συνήθως στα 'low'-'medium' η' 'auto' δείχνουν καλύτερα την κίνηση.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Εγώ στον 9000 στο low πάντα το είχα. Περισσότερο αρχίζει να δημιουργεί τεχνουργηματα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
 

Μηνύματα
52
Reaction score
1
Στο "high"η κίνηση είναι απλά απίστευτη! Κανένα πρόβλημα, όσον αφορά στην εικόνα! Τις τελευταίες μέρες το έχω στο "medium", αλλά και εκεί υπάρχει θέμα συγχρονισμού με τον ήχο!
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top