Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.073
Reaction score
20.625
Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

Προφανώς δεν κατάλαβες το πνεύμα μου...
Είπες κάπου ότι το ποδήλατο το χρησιμοποιείς καθημερινά και για τη δουλειά σου.
Είναι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν ένα ηλεκτρικό ποδήλατο ώστε να φτάνουν σε καλή κατάσταση στην εργασία τους και ταυτόχρονα να κάνουν τη πλάκα τους.
Δεν το είπα υποτιμητικά αλλά σαν εναλλακτική πρόταση.
Έχεις δίκιο. Αυτό που δεν ανέφερα (ίσως γιατί δεν ήταν σχετικό, μέχρι να το θίξει κάποιος), είναι ότι στη δουλειά μου υπάρχει η δυνατότητα να κάνω μπάνιο, πριν να ξεκινήσω την εργασία μου. Οπότε, δεν με ενδιαφέρει το πόσο "τσαλακωμένος" ή "ατσαλάκωτος" θα φτάνω στη δουλειά - καθαρά ρούχα στο backpack, παπούτσια, πετσέτα, σαμπουάν, αφρόλουτρο και είμαι κομπλέ.

Όσο για τα ποδήλατα και τις θέσεις στους αγώνες...
Η αναφορά έγινε για να δεις τελικά ότι, αγωνιστικό ποδήλατο δεν είναι μόνο αυτό που τρέχει ο Wiggins στο Γύρο Ιταλίας, αλλά και αυτό που τρέχει ένας αθλητής χαμηλότερου προϋπολογισμού, σε κάποιο τοπικό αγώνα.
Αυτό που κοιτάς είναι σίγουρα ποδήλατο που μπορεί να κάνει αγώνες, έστω σε εισαγωγικό στάδιο.

Για την περίπτωση σου και τα χιλιόμετρα που το θέλεις επιμένω σε ένα υβριδικό- fitness ποδήλατο. Υπάρχουν τύποι που κάνουν τοπικούς αγώνες και με τέτοια αφού βασικά ο εξοπλισμός είναι κούρσας με ίσιο, ποιο άνετο, τιμόνι, και περιφερειακά ένα κλικ κάτω από τη κορυφή.
Υπάρχει ας πούμε σειρά 105 ή Veloce για υβριδικό.
Θα κοιτάξω και για υβριδικά-fitness και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την πρόταση.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.659
Reaction score
12.317
Μιας και το κάναμε θέμα, ας δούμε τις διαφορές μιας κούρσας με ένα ποδήλατο fitness...
1) Στάση σώματος.
Ενώ στη κούρσα η στάση μας είναι η λεγόμενη sport (πολύ σκυφτή) στο fitness είναι η λεγόμενη athletic, ποιο όρθια οπότε και ποιο ξεκούραστη. Παρέα πάει και το διαφορετικό τιμόνι που είναι ίσιο στα fitness.

2) Διάσταση ελαστικών.
23άρια στη κούρσα για επιδόσεις, 28άρια ή λίγο φαρδύτερα στο fitness για περισσότερη άνεση.

3) Πίσω κασέτα.
Καθαρά επιδόσεων (και φυσικής κατάστασης) στις κούρσες, με σύνηθες γρανάζωμα 11 ή 12 το μικρό και 25 ή 23 το μεγάλο. Στα fitness ποιο αραιό γρανάζωμα που ξεκινάει πάλι με 11 ή 12 το μικρό γρανάζι αλλά φτάνει τα 30 ή 32 δόντια το μεγάλο γρανάζι ώστε να βοηθάει στα ανηφορικά κομμάτια.
Υπάρχουν βέβαια και fitness με τριπλό δισκοβραχίωνα και πίσω κασέτα κούρσας.

4) Γεωμετρία σκελετού.
Στη κούρσα δίνεται έμφαση στην απόδοση και λιγότερο στην άνεση όταν το fitness συνδυάζει και τα δύο.
Και εδώ υπάρχουν οι εξαιρέσεις με άνετες κούρσες για περισσότερα ξεκούραστα χιλιόμετρα.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

Έχεις δίκιο. Αυτό που δεν ανέφερα (ίσως γιατί δεν ήταν σχετικό, μέχρι να το θίξει κάποιος), είναι ότι στη δουλειά μου υπάρχει η δυνατότητα να κάνω μπάνιο, πριν να ξεκινήσω την εργασία μου. Οπότε, δεν με ενδιαφέρει το πόσο "τσαλακωμένος" ή "ατσαλάκωτος" θα φτάνω στη δουλειά - καθαρά ρούχα στο backpack, παπούτσια, πετσέτα, σαμπουάν, αφρόλουτρο και είμαι κομπλέ.



Θα κοιτάξω και για υβριδικά-fitness και βλέπουμε. Ευχαριστώ για την πρόταση.
Έχω "ακούσει" καλά λόγια για κάποιο kona και εγώ έχω spesialized sirrus.
Δεν έχω ασχοληθεί όμως τον τελευταίο καιρό…Ρίξε μια ματιά δεν χάνεις κάτι...
 

Μηνύματα
6.910
Reaction score
5.787
Απάντηση: Ποδήλατο...

Σημερα τελικα αγορασα το ποδηλατο του μικρου. Τον πηρα μαζι να διαλεξει μονος του και να δοκιμασει αυτο που του αρεσει.
Τελικα οπως το ειχα φανταστει αποφασισε για ΒΜΧ.
http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_198&product_id=1841

Eπιστρεφοντας στο σπιτι,και την ωρα που ξεφορτωνα το ποδηλατο απο το αμαξι περναει ενας πολυ καλος και παιδικος φιλος. Πιασαμε την συζητηση για τα ποδηλατα,και μου λεει οτι εχει ενα ποδηλατο στην αποθηκη 4 χρονια με χρηση το πολυ 2 μηνων.
Κατευθειαν πηγαμε σπιτι και το ξεθαψαμε απο την αποθηκη.

Hταν ενα leader Taifun.




Το ποδηλατο ηταν σε αριστη κατασταση. Το βουτηξα αμεσως και πηγα σπιτι να το καθαρισω απο την σκονη της αποθηκης.
Eγινε το καθαρισμα,πλυθηκε η αλυσιδα και το σασμαν,λαδωθηκαν,και ετοιμο για βολτα!!
Τα λαστιχα του ειναι σε αριστη κατασταση για τα χρονια που ηταν παρατημενο.

Αφου το ετοιμασα ειπα να κανω καμμια βολτιτσα εδω στην γειτονεια!
Εχω 25 χρονια να ανεβω σε ποδηλατο....θυμηθηκα τα νειατα μου!!! Βλεπω να κολλαω ασχημα....

Φυσικα μην με ρωτησετε μετα απο 1 ωρα βολτα με το ποδηλατο....πονανε τα ποδια μου και ο πισιν@ς μου....:laugh:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.659
Reaction score
12.317
Γιάννη το ποδήλατο αυτό έχει δύο αρνητικά...
Πρώτον έχει πίσω ανάρτηση που σημαίνει ότι μέρος της δύναμης που δίνεις πηγαίνει στο άχρηστο ανεβοκατέβασμα του ποδηλάτου και...
Δεύτερον και κρισιμότερο, η μεσαία του τριβή ακολουθεί την ανάρτηση και δεν έχει σταθερή απόσταση από τη σέλα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα γόνατα!

Βέβαια ισχύει το: καποιανού του χαρίζανε έναν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια.
Απλά για ενημέρωση σου το είπα.
 

Μηνύματα
6.910
Reaction score
5.787
Απάντηση: Re: Ποδήλατο...

Γιάννη το ποδήλατο αυτό έχει δύο αρνητικά...
Πρώτον έχει πίσω ανάρτηση που σημαίνει ότι μέρος της δύναμης που δίνεις πηγαίνει στο άχρηστο ανεβοκατέβασμα του ποδηλάτου και...
Δεύτερον και κρισιμότερο, η μεσαία του τριβή ακολουθεί την ανάρτηση και δεν έχει σταθερή απόσταση από τη σέλα. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα γόνατα!

Βέβαια ισχύει το: καποιανού του χαρίζανε έναν γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια.
Απλά για ενημέρωση σου το είπα.
Για βολτιτσες στην γειτονεια,και στο Παρκο του Τριτση ειναι μια χαρα!!
Αυτο που προσεξα ειναι οτι οι ταχυτητες δεν αλλαζουν τοσο "γλυκα" οσο θα επρεπε. Βρηκα ενα βιντεακι για την ρυθμιση τους και θα ασχοληθω την Κυριακη.

http://www.youtube.com/watch?v=XTju00rk2bc
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Ποδήλατο...

πλησιαζει η ωρα για ενα νεο ποδηλατο και μετα απο 8 χρονια συνυπαρξης με ενα ideal strike που αν και mountain το ειχα ψιλομασκαρεψει σε πολης,αυτη τη φορα θελω ενα πραγματικο πολης για ανετες βολτες και μετακινησεις στην επιπεδη πολη της Λαρισας και μαλιστα με τη προοπτικη να το μετατρεψω στο εγγυς μελλον σε ηλεκτρικο.
σκεφτομαι για κατι με αρχικη τιμη τα 300ε και οροφη το 500ρικο,οπου υπαρχουν αρκετες επιλογες...

μπροστινη αναρτηση ή οχι;
αυτη η αναρτησουλα που εχουν καποια κατω απο τη σελα,προσφερει κατι ουσιαστικο;

σε μια πρωτη βολτα στο κοντινοτερο ποδηλαταδικο,μου αρεσε το MBM vintage (450e), το giant expression (500e) αλλα και το orient scroll (350e)
φυσικα θα κοιταξω και αλλες μαρκες οπως ideal, ktm, kalkhoff, etc...

εχετε καποια καλη προταση;
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Ποδήλατο...

Τα ORIENT που είναι assembled in Larisa μάλλον δεν θα λένε και τίποτε ε; :biggrin:

Τώρα δεν ξέρω εκεί κοντά αν υπάρχουν αλλά μια καλή VFM μάρκα είναι και αυτή

Σηκώνουν και βελτιώσεις αν θες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να τα μετατρέψεις σε ηλεκτρικά. Δεν ξέρω κι όλας αν γίνεται να μετατρέψεις εύκολα σε ηλεκτρικό ένα ποδήλατο (εννοώ να έχει προδιαγραφές).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.659
Reaction score
12.317
Re: Απάντηση: Ποδήλατο...

μπροστινη αναρτηση ή οχι;
αυτη η αναρτησουλα που εχουν καποια κατω απο τη σελα,προσφερει κατι ουσιαστικο;
Αν βολτάρεις μέσα σε πόλη είναι εντελώς άχρηστη η μπροστινή ανάρτηση.

Σαφώς και προσφέρει η αναρτησούλα κάτω από τη σέλα... να σε ταλαιπωρεί τσάμπα και να σου πονάνε τα γόνατα.:smile:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πάντως να αναφέρω εδώ ότι εγώ πήρα fitness με στόχο να μην έχω ανάρτηση. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τελικά μέσα στην πόλη η μπροστινή ανάρτηση είναι πολύ χρήσιμη.
Και είχα διάφορα ποδήλατα με φθηνές μάλιστα αναρτήσεις.
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Ποδήλατο...

Παίρνεις ένα που κλειδώνει η μπροστινή ανάρτηση κατ' επιλογή και τέλος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.659
Reaction score
12.317
Πάντως να αναφέρω εδώ ότι εγώ πήρα fitness με στόχο να μην έχω ανάρτηση. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τελικά μέσα στην πόλη η μπροστινή ανάρτηση είναι πολύ χρήσιμη.
Και είχα διάφορα ποδήλατα με φθηνές μάλιστα αναρτήσεις.
Αν μέχρι τώρα είχες ποδήλατα με ανάρτηση εμπρός, θέλεις λίγο χρόνο για να συνηθίσουν τα χέρια.
Υπάρχουν λύσεις όπως τα μαλακά χερούλια και τα γάντια με jel αν έχεις θέμα με τους κραδασμούς.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Ποδήλατο...

KTM CITY LINE 7sp...
απλα το καβαλησα εστω και στατικα μεσα στο μαγαζι και φωναζει απο μακρια η ποιοτητα του....
τιθεται επικεφαλης της λιστας με το ΜΒΜ vintage να ακολουθει περισσοτερο λογω στυλ...
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Αν μέχρι τώρα είχες ποδήλατα με ανάρτηση εμπρός, θέλεις λίγο χρόνο για να συνηθίσουν τα χέρια.
Υπάρχουν λύσεις όπως τα μαλακά χερούλια και τα γάντια με jel αν έχεις θέμα με τους κραδασμούς.
Προσωπικά θεωρώ ότι στην Αθήνα που μένω έχει λακούβες, διαχωριστικά στις λωρίδες, πεζοδρόμια που ίσως χρειαστεί κανείς να ανέβει κτλ.
Παρότι πίστευα ότι η μη ανάρτηση θα κάνει τελικά είδα ότι ακόμα και φθηνή ανάρτηση μπροστά είναι αναγκαία και κάνει δουλειά.

Τώρα κρατάω λίγο μπόσικα διότι δεν ξέρω πόσο σχέση έχουν τα πάχη από τα λάστιχα. Δεν έχω δουλέψει εκτενώς treking έτσι ώστε να το συγκρίνω με το fitness. Αλλα ψευτο-mountain με ανάρτηση μπροστά ήταν πολύ πιο μπροστά σε άνεση...
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Ποδήλατο...

Οι χειρολαβές και τα γάντια εμένα με βοήθησαν, αλλά με βοήθησε σιγά σιγά και η εξάσκηση. Όποτε μπροστά έβλεπα ανωμαλίες, χαλάρωνα το πιάσιμο και άφηνα να απορροφήσει το λάστιχο και το τιμόνι, ό,τι μπορούσε να απορροφήσει. Δεν μετέφερα τους κραδασμούς στα χέρια μου δηλαδή, γιατί στην αρχή το έκανα και αισθανόμουν μούδιασμα μετά από λίγη ώρα μέχρι και ενόχληση στους ώμους.

Δεν αρκεί ένα ποδήλατο για όλα τα terrain. Η άσφαλτος είναι απαράδεκτη στην Αθήνα. Αλλά όταν βγεις σε καλά στρωμένη τότε θέλεις stiffness.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Ποδήλατο...

Οι χειρολαβές και τα γάντια εμένα με βοήθησαν, αλλά με βοήθησε σιγά σιγά και η εξάσκηση. Όποτε μπροστά έβλεπα ανωμαλίες, χαλάρωνα το πιάσιμο και άφηνα να απορροφήσει το λάστιχο και το τιμόνι, ό,τι μπορούσε να απορροφήσει. Δεν μετέφερα τους κραδασμούς στα χέρια μου δηλαδή, γιατί στην αρχή το έκανα και αισθανόμουν μούδιασμα μετά από λίγη ώρα μέχρι και ενόχληση στους ώμους.

Δεν αρκεί ένα ποδήλατο για όλα τα terrain. Η άσφαλτος είναι απαράδεκτη στην Αθήνα. Αλλά όταν βγεις σε καλά στρωμένη τότε θέλεις stiffness.
Καλά βρε 2 χρόνια το χω το sirrus τι να συνηθίσω!!!!:roflmao:
Γενικότερα δεν είπα ότι είναι κακό χωρίς ανάρτηση απλά θεωρώ ότι είναι καλύτερο με. Σε καλή άσφαλτο ή σε άδειο δρόμο (π.χ. σε κάνα freeday που έχει κενό χώρο) είναι απόλαυση το fitness.

Επίσης και η ιδέα της κλειδωμένης είναι καλή αλλα νομίζω ξεφεύγει σε τιμή από αυτό που κοίταζα...
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Ποδήλατο...

Μου φαίνεται ότι υπάρχουν και με καμιά 550αριά ευρώ με κλείδωμα ανάρτησης στη μάρκα που έβαλα πιο πριν σε κάποιον που κοίταζε vfm. Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι όταν κοίταζα πριν κανα μήνα σε ποδηλατάδικο αλλά δεν θυμάμαι και καλά.

Και πάλι βέβαια μπορεί κάποιος να πει, που να σκύβω τώρα να την κλειδώσω, δεν υπάρχει τίποτε με διακόπτη στο τιμόνι; :biggrin:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.861
Μηνύματα
2.879.089
Members
37.957
Νεότερο μέλος
polukarpos
Top