Ποδήλατο

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Μην κοιτάξεις ΚΑΘΟΛΟΥ το ύψος αλλά τον καβάλο.
Άτομα με ίδιο ύψος έχουν 6-7 πόντους διαφορετικό καβάλο και καβαλάνε διαφορετικό νούμερο ποδήλατο.
Αν δεν έχει γνώσεις ο ποδηλατάς, ώστε να σε καθοδηγήσει σωστά <<βράσε όριζα>>.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
Απάντηση: Ποδήλατο...

Διαβάστε ένα αφιέρωμα στον Νάιρο Κιντάνα, ποδηλάτη από την Κολομβία, ο οποίος στα 23 του κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο φετινό Tour de France, μεταξύ άλλων κατορθωμάτων. Μπράβο του!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Αν και πολύ γενική η δοκιμή, τα αποτελέσματα είναι αυτό που όλοι υπέθεταν ή γνώριζαν.
Θα ήθελα να ήξερα βέβαια πως συμπεριφέρθηκε ένα κράνος με μεταλλικό σκελετό όπως αυτό αλλά λεπτομέρειες.
Επίσης, αγοράζοντας ακριβό και διάσημο κράνος, πληρώνεις και τη χορηγία στη τάδε επώνυμη ομάδα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.827
Reaction score
83.862
Απάντηση: Ποδήλατο...

Έχω ξαναγράψει πως αυτό που πληρώνει κάποιος στα κράνη άνω των 100 ευρώ είναι το βάρος και η σωστή κυκλοφορία του αέρα. Είναι άκρως ενοχλητικό να κάνεις προπόνηση σε υψηλές θερμοκρασίες και να φοράς κράνος χωρίς σχεδίαση εξαερισμού.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
Απάντηση: Ποδήλατο...

Συμφωνώ και με τα δύο σχόλια. Ήξερα ότι το κόστος στα κράνη ανεβαίνει αναλόγως βάρους, αεροδυναμικής και κυκλοφορίας του αέρα, ενώ η ικανότητα προστασίας από προσκρούσεις δεν αλλάζει σημαντικά. Αυτό για τη συνεισφορά στη χορηγία της εκάστοτε ομάδας δεν το ήξερα, αλλά ούτως ή άλλως, απέφευγα τα ακριβά κράνη για τους λόγους που προαναφέρθηκαν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
Ένα πολύ ενδιαφέρον video - test παρατηρητικότας για όλους μας, αλλά ιδιαίτερα για τους οδηγούς αυτοκινήτων.
 

Μηνύματα
3.772
Reaction score
2.922
Καλησπέρα , ψάχνω για πετάλια (αλλά και παπούτσια) για mtb κατά προτίμηση dual purpose , δηλ. για spd παπούτσι αλλά και κανονικά (για κοντινές βόλτες)

Τι προτείνετε από εμπειρία ?

Το ποδήλατο είναι αυτο (cube analog 29')

 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
περι οδηγου
ειναι οδηγος της gt και πρωταθλητης σε πολλα τεραιν
εδω το παει χαλαρα για να μπορει να τον πιασει το γερακι
αν το ροπαζει το πουλι θα ξεψυχουσε στο κυνηγα,
τον πετυχα να ρολαρει ψιλονορμαλ (για την κλαση του )
το 09 στην ανδορα , και μου ερειξε πολλα μετρα στα αυτια μεχρι να τον χασω
μιλαμε παντα για απλη καταβασουλα .....
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
εχοντας (αθελα μου) επαφη απο πολυ μικρος με τα ποδηλατα, (λογο δουλεια του πατερα)
ειχα την τυχη να οδηγησω (πιθανο) το πρωτο bmx το 1978 , και τον προγονο των downhill και τα δυο απο την τοτε ιταλικη titan, το bmxακι ειχε ζαντες πλαστικες (αργησαν πολυ να ερθουν στην ελλαδα) και ταμπουρα (πραμα σπανιο για ποδηλατο)
οπως και το downhill ηταν με αναρτηση μονοσοκ και σπαστο πυρουνι (αλλα zachs krl)
Αν και οποτε εβγαινα εξωτερικο εβρισκα παντα τον τροπο να οδηγησω ποδηλατα,
δυστυχως την νοοτροπια των εξω (και μιλαω για εμπορους)
δεν την εχουμε ακομα
κει στην αγγλια τα καλα κρανη καλυπτονται απο περιπτωση αχρηστευσης απο πτωση , και γεναια μειωση τιμης για την αντικατασταση του.
Εδω ακομα ξυνουμε πατσες.....
οπως μου ειχε πει ενας τρελλαμενος πριν χρονια 14
καλυτερα να χτυπησεις το κεφαλι σου για μην χαλασει το κρανος...........
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
το μελλον του <ανωμαλου> ειναι εδω
μετα απο καμποσα ποδηλατα <εκτος δρομου>
το 27,5 ειναι ιδανικο , σαν allover κατασταση
(καλο βημα στον δρομο = ξεκουραστο)
και μπαινει και σtο χωμα
ηδη τρεχουν ποδηλατα απο τα ανδορικα comencal μεχρι τα ολοφρεσκα gt
που αναλογα με τα γουστα
τρεχουν απο hard tail μεχρι τρελλο downhill
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Θα συμφωνήσω απολύτως με τον Αργύρη. Αν και κουρσάς, ήθελα ένα οικονομικό σχετικά ποδήλατο για εναλλακτική προπόνηση στο βουνό.
Πριν μερικούς μήνες λοιπόν προχώρησα στην αγορά ενός hardtail ποδηλάτου.
Αν και δεν έχω τεράστια εμπειρία στα εκτός δρόμου ποδήλατα, μου έδινε την αίσθηση πως οι 27,5 ίντσες τροχού τα έχουν όλα, χωρίς ιδιαίτερα μειονεκτήματα.
Αγοράστηκε λοιπόν το Vicini Piranha.
Να ενημερώσω εδώ πως η Ιταλική Vicini είναι από τις πρώτες εταιρίες που εξέλιξε ποδήλατο 27,5 ιντσών και το έχει στη γκάμα της εδώ και σχεδόν 2,5 χρόνια. Μάλιστα η εξέλιξη του έγινε με τη πολύ σημαντική συμβολή του εδώ αντιπροσώπου.
Ιδού λοιπόν το απόκτημα μου. Αλλάχτηκαν μόνο το παλουκόσελο, για αισθητικούς κυρίως λόγους, και ο δισκοβραχίονας για ουσιαστικούς λόγους.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.520
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top