Ποδήλατο



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Μέχρι να βάλω κράνος στα μηχανάκια πέρασαν λίγα :D χρόνια, στα ποδήλατα όμως αποκλείεται να βάλω.
Αμφισβητώ έντονα την ασφάλεια που προσφέρει ένα κράνος χωρίς προστασία σαγονιού, όπως ακριβώς και στις μηχανές με τα αγιοβασιλιάτικα jet αφού οι πτώσεις σε συντριπτικό ποσοστό είναι με το πρόσωπο ή τα πλάγια του κεφαλιού.

Το απόλυτα minimum για κάποια προστασία:



Εξάιρεση το off-road που ό,τι και να βάλεις κάτι λίγο θα κάνει.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μέχρι να βάλω κράνος στα μηχανάκια πέρασαν λίγα :D χρόνια, στα ποδήλατα όμως αποκλείεται να βάλω.
Αμφισβητώ έντονα την ασφάλεια που προσφέρει ένα κράνος χωρίς προστασία σαγονιού, όπως ακριβώς και στις μηχανές με τα αγιοβασιλιάτικα jet αφού οι πτώσεις σε συντριπτικό ποσοστό είναι με το πρόσωπο ή τα πλάγια του κεφαλιού.

Το απόλυτα minimum για κάποια προστασία:



Εξάιρεση το off-road που ό,τι και να βάλεις κάτι λίγο θα κάνει.
Εντελώς λάθος άποψη...
Γνωρίζω πολλούς που χτύπησαν στο σαγόνι και την έβγαλαν καθαρή με ράμματα ή σπάσιμο το πολύ.
Αν χτυπήσεις στο εγκέφαλο όμως τα πράγματα είναι πολύ, πολύ χειρότερα. Αυτά τα χειρότερα προλαμβάνει το ποδηλατικό κράνος με τα σημεία που προφυλάσσει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Θα συμφωνήσω με τον PeterMeni.

Δεν αποτελεί στατιστικό στοιχείο (προφανώς), αλλά σε όσες πτώσεις έχω δει ή έχω βιώσει ο ίδιος, στη συντριπτική τους πλειονότητα η επαφή του κεφαλιού με τον δρόμο/χώμα ήταν με το πλαϊνό μέρος του κεφαλιού και όχι με το σαγόνι. Έχω δει πτώση με τον αναβάτη να σκάει με το πλαϊνό μέρος του κεφαλιού σε πέτρα και να κόβεται κομμάτι από το κράνος...

Μην παίζετε με την ζωή σας.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.756
Reaction score
83.586
Στο ποδήλατο το κράνος πρέπει να πληροί κάποιους βασικούς συμβιβασμούς:

* Να προστατεύει το κεφάλι του αναβάτη.
* Να είναι ελαφρύ.
* Να μην εμποδίζει το σωστό αερισμό του κεφαλιού.
* Να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο ενοχλητικό (να μην πιέζει, κόβει κλπ).

Το έξτρα πρόβλημα ενός ποδηλάτη σε σχέση με έναν άλλο δικυκλιστή είναι η κούραση και ο ιδρώτας που πολλαπλασιάζουν την ένταση των μικροενοχλήσεων. Ένα full face κράνος θα ήταν άκρως περιοριστικό και ενοχλητικό για έναν ποδηλάτη που ανεβάζει παλμούς και αναπνέει βαθιά με μεγάλη συχνότητα. Υπάρχουν εξαιρέσεις (π.χ. downhill), με διαφορετικές όμως ανάγκες.

Τα καλύτερα στατιστικά βγαίνουν από τους αγώνες ποδηλασίας δρόμου. Τα χτυπήματα στο κεφάλι είναι πολλαπλάσια από αυτά του σαγονιού. Και τα σύγχρονα κράνη προσφέρουν αρκετά καλή προστασία, κρίνοντας από το αποτέλεσμα πάντα.

Όταν έκανα πρωταθλητισμό στα 80s, τα κράνη ήταν εύκαμπτα, τέτοιας μορφής, που ήταν αποτελεσματικά μόνο στην κύλιση, αλλά όχι σε κάθετο χτύπημα. Έχω νοσηλευτεί δύο φορές με διάσειση από συγκρούσεις με αυτοκίνητα (και αρκετές φορές για ράμματα). Με ένα σύγχρονο κράνος μπορεί να μην είχα πάθει και τίποτα (στο κεφάλι).

Στην επαγγελματική ποδηλασία τα κράνη άργησαν πολύ να γίνουν υποχρεωτικά. Στην πρώτη απόπειρα την παγκόσμιας ομοσπονδίας το 1991 οι αθλητές αρνήθηκαν να τρέξουν! Το 2003 όμως, έπειτα από το θάνατο του Καζάκου Andrei Kivilev, η χρήση του κράνους στους αγώνες έγινε υποχρεωτική.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, εχω αγορασει το merida,

τα vbrakes φρεναρουν καλυτερα απο τους δισκους σε βολτα δοκιμη που εκανα, αλλα τελικα κατεληξα στους δισκους...
ολα ειναι ικανα να φρεναρουν αρκετα ωστε να μπλοκαρουν τη ροδα. απο κει και περα μετρανε διαφορα οπως ποσο προοδευτικα ειναι κλπ. στα δισκοφρενα τα τακακια θελουν λιγο χρονο για να πατησουν απ τα λιγα που ξερω.

το κρανος ειναι εντελως γελοιο αλλα τελικα με επεισε ο πετρος και πηρα. τα ποιο ωραια που εχουν και σχεδια ειναι αυτα των bmxαδων, αλλα προσεξε γιατι ειναι πιο βαρια και αεριζονται λιγοτερο. ειναι ετσι γιατι αυτοι σουπιαζονται συχνα... δεν ειναι δηλαδη για μια ωρα αναγς
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
κρανος , τρομπα , παγουρι θηκη , κλειδαριες , εργαλεια κλπ ειναι στο προγραμμα..

μου εχουν παει οτι κ μια σαμπρελα πρεπει να υπαρχει παντα επανω στο ποδηλατο σε ενα τσαντακι..

αν θα στρωσουν τα τακακια ακομη καλυτερα γιατι εδειξα λιγο απογοητευση με το φρεναρισμα...
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
ναι σαμπρελα και τα δυο sticks για να βαλεις / βγαλεις το λαστιχο αν χρειαστεια αλλαγη. παρτα μεταλικα καλυτερα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
κρανος , τρομπα , παγουρι θηκη , κλειδαριες , εργαλεια κλπ ειναι στο προγραμμα..

μου εχουν παει οτι κ μια σαμπρελα πρεπει να υπαρχει παντα επανω στο ποδηλατο σε ενα τσαντακι..

αν θα στρωσουν τα τακακια ακομη καλυτερα γιατι εδειξα λιγο απογοητευση με το φρεναρισμα...
Το κράνος βγάλε το από το πρόγραμμα και πάρε το τώρα!:)

Η σαμπρέλα είναι καλό να υπάρχει - σε γλυτώνει από τη διακοπή της βόλτας από πιθανό σκάσιμο λάστιχου. Θα χρειαστείς και levers για να κάνεις την αλλαγή.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Απαιτητική ποδηλασία σήμερα.

Ανεβήκαμε στο μοναστήρι του Μαχαιρά και μετά.... ανεβήκαμε ψηλότερα! Διαδρομή 62χλμ, εκ των οποίων περίπου τα 33 σε ανηφορικές κλίσεις από 5% μέχρι 11%. Φτάσαμε σε υψόμετρο 1000 μέτρων και μετά ξεκίνησε η κατάβαση...!
Κατηφορικές κλίσεις, με μέγιστη κλίση 15% (!!!) και επειδή σε κάτι τέτοια κατήφορα "τα κάνω πάνω μου" έπιασα μόνο 64χλμ μέγιστη ταχύτητα! Μια χαρά ήταν, προκλητικότατη διαδρομή και όπως είπαν οι "παλιοί", όσες φορές και να την κάνουν δεν γίνεται ευκολότερη, χεχεχε! Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία να την κάνω ξανά στο μέλλον.

Σε 3 ώρες και 16 λεπτά, με αποχαιρέτησαν 2650 θερμίδες.
 




Μηνύματα
522
Reaction score
408
ασε την ιμιτασιον veggie pizza και παραγγειλε μια μεριδα μουσακα... :p

εγω πηγα αλλα 8.2 χιλιομετρακια σημερα.... ο ψωριαρης της παρεας... lol λιγοτερα απο πριν αλλα με καλυτερο avg speed για να παω και για υπνο καποια στιγμη
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θέλω ν αγοράσω ενα ποδήλατο για τις Πρωτομαγιες....,αλλα εσείς εδω κάνετε αδιακριτες ερωτήσεις....:D
Ένα δίκιο το έχεις, αλλά όταν η κουβέντα είναι γύρω από τα φρένα του ποδηλάτου, το τι θα έχουν αυτά να αντιμετωπίσουν είναι σημαντικό για την ασφάλεια μας!
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Έχω κι απ αυτο,αλλα δεν το χρησιμοποιώ.Οπως και Cross Trainer.

Η επαφή με τη φύση ειναι αναζωογονητικοτερη...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.123
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top