Ποδήλατο




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.978
Reaction score
20.500
Δεν σας έγραψα για την ποδηλασία του προηγούμενου Σαββάτου, ε;

Βασικά, η υπόλοιπη παρέα ξεκίνησε στις 10:30 το πρωί για 24ωρη ποδηλασία/γύρο της Κύπρου και η βόλτα ολοκληρώθηκε την Κυριακή στις 11:00. Κάνανε στάση κάθε 2 ώρες για "ανεφοδιασμό" (ελαφρά γεύματα, λίγη ξεκούραση κτλ), είχαν φορτώσει κι ένα van με προμήθειες (νερό, ηλεκτρολύτες, ρούχα, φαναράκια, αντανακλαστικά γιλέκα κτλ) και περάσαν μια χαρά! Κανένας δεν κοιμήθηκε, ήρθαν όλοι πίσω σώοι και αβλαβείς και πολύ ευχαριστημένοι με το επίτευγμά τους!

Προσωπικά, λόγω διαφόρων καταστάσεων (ευτυχώς, όχι θέματα υγείας) δεν μπορούσα να τους ακολουθήσω, αλλά πήγα μόνο για τις πρώτες 2.5 ώρες (συνολικά 5 ώρες ποδηλασία), έβγαλα το άχτι μου κάνοντας 116χλμ (3587 θερμίδες μείον) και υποσχέθηκα του εαυτού μου να τους ακολουθήσω του χρόνου σε όλη τη διαδρομή.

Για αύριο - εάν δεν βρέχει πολύ - προγραμματίσαμε μια 3ωρη ποδηλασία, εάν πάμε θα επανέλθω.

Υ.Γ.: Έχω ένα buff για χάρισμα, το θέλει κάποιος; Δεν είναι της εταιρίας Βuff, αλλά κάνει την ίδια δουλειά. Όποιος το θέλει, ενημερώνει πρώτα εδώ και μετά με pm.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.978
Reaction score
20.500
Χτες, φοβηθήκαμε την βροχή - που τελικά δεν έριξε - και αναβάλαμε την απογευματινή ποδηλασία.

Σήμερα το πρωί, σηκώθηκα με όρεξη και είπα να δοκιμάσω τον δεύτερο προορισμό-στόχο (από τότε που πήρα το road bike), τον Αγρό. Ο Αγρός είναι ένα χωριό, 48χλμ από την περιοχή που μένω. Η διαδρομή, μέχρι τα 33χλμ είναι σχετικά βατή, μετά όμως δυσκολεύει πολύ λόγω των μεγάλης διάρκειας και κλίσης ανηφόρων που προηγούνται του χωριού.

Η μέρα ήταν καλή, ξεκίνησα με 27 βαθμούς θερμοκρασία και μέχρι το 37χλμ όλα πήγαιναν θαυμάσια. Ε, κάπου εκεί και αφού είχα πάρει το "κολάι" με τις ανηφόρες (είχα βρει ρυθμό σε παλμούς και πεταλιές), όσα νερά δεν έριξε χτες, αποφάσισε να τα ρίξει πάνω μου! Επαναστροφή και επιστροφή στο σπίτι... Η πλάκα είναι ότι όσο πλησίαζα προς την περιοχή που μένω, τόσο "άνοιγε" ο καιρός, βγήκε ο ήλιος, στέγνωσα, στέγνωσε το ποδήλατο, μια χαρά όλα. Μόνο η απογοήτευση έμεινε, επειδή ένιωθα ότι μπορούσα να "κατακτήσω" το στόχο μου, αλλά με "πρόδωσαν" οι καιρικές συνθήκες. Oh well, το καλοκαίρι είναι μπροστά μας, κάποια στιγμή θα το προσπαθήσω ξανά.

Συνολικά: 74χλμ, 2451 θερμίδες μας άφησαν...
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.978
Reaction score
20.500
Σε παρακαλω,μην τις αφήνεις να φεύγουν,γιατί έρχονται κατευθείαν σ εμένα!:D
Ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσεις το ποδήλατο (ή να συνεχίσεις από εκεί που το άφησες...)!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.774
Reaction score
83.683
Ποτέ δεν είναι αργά για να ξεκινήσεις το ποδήλατο (ή να συνεχίσεις από εκεί που το άφησες...)!
...ή να το ρίξεις αποκλειστικά στη μάσα και να μη σε νοιάζει τίποτα! :lolsign:
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.978
Reaction score
20.500
Πες μας προβλεπόμενη χρήση και διαθέσιμο προϋπολογισμό.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Χρήση: Να μπορώ να μαζεύω χιλιόμετρα όταν βγαίνω για ποδηλατάδα. Μιλάμε για άσφαλτο. Ακόμα και τώρα που έχω ένα trekking της Ideal (Megisto) δεν πάω καθόλου χώμα. Απλά το συγκεκριμένο ποδήλατο αν και θεωρητικά είναι στο μέγεθος μου δεν με βόλεψε 100%.....Οπότε τώρα που σκέφτομαι να αρχίσω ξανά τις βόλτες πιο τακτικά λέω να πάρω κάτι αλλο. Το Ideal μάλλον θα παραμείνει στην οικογένεια...
Χρήμα: Όποια κατηγορία και να αγοράσω τα χρήματα θα είναι τα ίδια....μιλάμε για 800 βαριά βαριά, χωρίς να αποκλείω την αγορά μεταχειρισμένου σε καλή κατάσταση για να ανέβω έτσι κατηγορία στην ποιότητα. (πχ μου βρήκε φίλος μια κούρσα Univega via ltd με σχεδόν 800...απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα κινηθώ).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.978
Reaction score
20.500
Κοίτα, προσωπικά, όταν αποφάσισα ότι οι διαδρομές μου θα είναι πλέον αποκλειστικά ασφάλτινες και θα ήθελα να "γράφω" χιλιόμετρα σε κάθε διαδρομή, το road bike ήταν μονόδρομος. Αποφάσισα να "ανταλλάξω" την άνεση που προσφέρει ένα trekking συγκριτικά με ένα road bike για το μικρότερο βάρος και τα καλύτερα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά του road bike συγκριτικά με το trekking.

Ό,τι κι αν αποφασίσεις, επειδή έγραψες ότι το trekking που έχεις επί του παρόντος δεν σε βόλεψε 100%, δώσε μεγάλη προσοχή στην επιλογή του σωστού μεγέθους ποδηλάτου. Οι έμποροι ποδηλάτων έχουν εργαλεία για να υπολογίζουν ακριβώς το μέγεθος του ποδηλάτου, αναλόγως του ύψους του καβάλου και του συνολικού ύψους του αναβάτη, οπότε μην δεχτείς να σε "μετρήσουν" με το μάτι. Ειδικά, εάν πάρεις road bike και το μέγεθος είναι λάθος, θα καταριέσαι την ώρα και την στιγμή.

Την αγορά της Ελλάδας δεν την γνωρίζω, ίσως ο xfader ή/και ο PeterMeni να μπορούν να σου δώσουν καλύτερες συμβουλές αναφορικά με τον προϋπολογισμό σου και πόσο ποιοτικό ποδήλατο μπορείς να αποκτήσεις.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Κοίτα, προσωπικά, όταν αποφάσισα ότι οι διαδρομές μου θα είναι πλέον αποκλειστικά ασφάλτινες και θα ήθελα να "γράφω" χιλιόμετρα σε κάθε διαδρομή, το road bike ήταν μονόδρομος. Αποφάσισα να "ανταλλάξω" την άνεση που προσφέρει ένα trekking συγκριτικά με ένα road bike για το μικρότερο βάρος και τα καλύτερα αεροδυναμικά χαρακτηριστικά του road bike συγκριτικά με το trekking
Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Θέλω να βγαίνω απο το σπίτι με το ποδήλατο και να ξεκινάω άμεσα την βόλτα μου. Δλδ άσφαλτο και μόνο. Δεν έχω την άνεση χρόνου να το φορτώσω στο αμάξι να τραβηχτώ σε βουνο κλπ...Και επειδή μιλάμε όχι μόνο για Σ/Κ αλλά και βόλτες τις καθημερινές μεταξύ 6-7 το πρωί πρίν την δουλειά....καταλαβαίνεις ότι θέλω αυτή η μία ώρα να είναι ''γεμάτη''....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.774
Reaction score
83.683
Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος. Θέλω να βγαίνω απο το σπίτι με το ποδήλατο και να ξεκινάω άμεσα την βόλτα μου. Δλδ άσφαλτο και μόνο. Δεν έχω την άνεση χρόνου να το φορτώσω στο αμάξι να τραβηχτώ σε βουνο κλπ...Και επειδή μιλάμε όχι μόνο για Σ/Κ αλλά και βόλτες τις καθημερινές μεταξύ 6-7 το πρωί πρίν την δουλειά....καταλαβαίνεις ότι θέλω αυτή η μία ώρα να είναι ''γεμάτη''....
Θα πάρεις κούρσα και θα βάλεις 25άρια ελαστικά.
Κάποιες προτάσεις στα γρήγορα: 1 , 2 , 3 , 4.

Στις κούρσες έχουν επικρατήσει τα ελαστικά με πάχος 23mm. Τα 25mm που σου προτείνω έχουν αισθητή διαφορά στην άνεση και σε νορμάλ συνθήκες έχουν καλύτερη απόδοση λόγω μειωμένης τριβής κύλισης (ακούγεται αντιφατικό αλλά έτσι είναι). Στο μόνο που χάνουν (ελάχιστα) είναι στην αεροδυναμική, όταν οι μέσες ταχύτητες είναι άνω των 30-35 km/h, σχεδόν ποτέ δηλαδή για ένα μέσο ποδηλάτη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.869.035
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top