Ποδήλατο




Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.257
Δεν έχει ανάγκη από ηλεκτρισμό.

View attachment 327080
Εχθές στην προπόνηση προσπέρασα 2 νεαρούς 20-25χρονών σε άριστη σωματική κατάσταση, φιτνεσάδες μάλλον, αμφότεροι με ηλεκτρικά μτβ των 6Κ διπλοανάρτησης ... κρίμα η νέα γενιά είναι κυρίως ποζεράδες με λ7
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Έχω πετύχει αρκετές φορές κόζμο στη παραλιακή με ηλεκτρικά, άμα σε δουν γρήγορο κάποιοι βαράνε να σε περάσουν, έχουν μεγάλο θράσος, αλλά δεν ξέρουν με πχιόν πάνε να μπλέξουν και συνήθως τρώνε τα μούτρα τους :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.257
Έχω πετύχει αρκετές φορές κόζμο στη παραλιακή με ηλεκτρικά, άμα σε δουν γρήγορο κάποιοι βαράνε να σε περάσουν, έχουν μεγάλο θράσος, αλλά δεν ξέρουν με πχιόν πάνε να μπλέξουν :biggrin:
Καλά, όταν τα μοτέρ πάνε από 450w που είναι σήμερα στα 900w πχ θα σου πω εγώ... είναι σα να προσπαθείς να κάψεις το προπονητήριο των 2000w που πήρες :p Η εκδίκηση του χοντρού με το πιτόγυρο πλησιάζει
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Κάτι κλαστήρια έχουν ρε συ, αλλά τη έχουν δει γρήγοροι, του τύπου "έκανε η μύγα κωλο και εχεσε το κόζμο όλο"
Θυμάμαι έναν στα λιμανάκια από Βάρκιζα προς Βουλιαγμένη που βαρούσε να με περάσει, μετά στο ίσιωμα ήρθε και με επιβραβεύσε κιόλας.
 

Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.257
Κάτι κλαστήρια έχουν ρε συ, αλλά τη έχουν δει γρήγοροι, του τύπου "έκανε η μύγα κωλο και εχεσε το κόζμο όλο"
Θυμάμαι έναν στα λιμανάκια από Βάρκιζα προς Βουλιαγμένη που βαρούσε να με περάσει, μετά στο ίσιωμα ήρθε και με επιβραβεύσε κιόλας.
Μόνη λύση να τους παρασύρεις μακριά απ το σπίτι και σημεία φόρτισης μέσα στα βουνά και να μείνουν από μπαταρία
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Αλήθεια, επειδή δεν έχω ασχοληθεί ντίπ, τι αυτονομία έχουν?
Δεν έχω συναντήσει κάτι εξωτικό σε ποιότητα, είναι συνήθως κάτι σαν τρέκινγκ αυτά που έχω δει στη παραλιακή, έχω συναντήσει και mtb, αυτά όμως δεν πάνε βήμα...
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Σήμερα το πατούσα για πολύ ώρα σε μια ανάβαση (ο Σάκης ξέρει) και κάτι έτριζε.
Όταν συμβαίνει αυτό πολύ εκνευρίζομαι, δεν με αφήνει να συγκεντρωθω. Το πάτσα ένα γενικό καθαρισμό επί τη ευκαιρία και βρήκα και το σημείο που έτριζε.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αλήθεια, επειδή δεν έχω ασχοληθεί ντίπ, τι αυτονομία έχουν?
Δεν έχω συναντήσει κάτι εξωτικό σε ποιότητα, είναι συνήθως κάτι σαν τρέκινγκ αυτά που έχω δει στη παραλιακή, έχω συναντήσει και mtb, αυτά όμως δεν πάνε βήμα...
Συνήθως οι μπαταρίες είναι από 400 έως 500w. Στα καλά. Όποτε βγαλε ένα 10% απώλειες, έχουν ας πούμε 400w να τα διαθέσουν όπως θέλουν.

Επίσης επειδή τα ηλεκτρικά συνήθως δεν είναι 7-8-10 κιλά, αλλά 25 κιλά κτλ. Ούτε έχουν ειδικούς τροχούς ή μεσαίες τριβές κτλ, έχουν μεγαλυτερες καταναλώσεις από το μη ηλεκτρικό ποδήλατο και το απλό βάρος του αναβάτη.

Θέλει πολύ καλό management το ηλεκτρικό ποδήλατο για μεγάλες διαδρομές αλλιώς έμεινες για πλάκα. Ιδανικά πας χωρίς υποβοήθηση και την βάζεις στο ελαφρό στα δύσκολα σημεία. Δεν είναι για χόρταση ούτε καν, ειδικά το καλοκαίρι που αν δώσεις φουλ δυναμη για λίγα λεπτά έχει ανάψει η μπαταρία..

Αυτά.. :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.920
Reaction score
43.630
Κλάιν μάιν δλδ Μάριε.
Λογικά είναι της περιοχής αυτοί που πετυχαίνω στη παραλιακή.
Ελπίζω μέχρι να χρειαστώ ηλεκτρικό να έχει βρεθεί καμιά μπαταρία με χημεία της προκοπής για να συνεχίσω και ως γεροντάκι να πατάω τους γυαλιστερούς :lolsign:
 

Μηνύματα
15.202
Reaction score
21.153
2kwh μπαταρία αυτή τη στιγμή είναι καμιά 10αρια κιλά εύκολα και αυτό σε κάτι ακριβό, βγάλε απώλειες κλπ που λέει ο Μάριος , αμα τον πιάσεις από Γλυφάδα και τον τραβήξεις Σούνιο γυρνάει με ΚΤΕΛ, έχει 3 τη μέρα και χωράνε και το ποδήλατο
 

Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.257
Να συμπληρώσω πως στα κρυφοηλεκτρικά των γυαλιστερών, αυτά που μοιάζουν σχεδόν σαν κούρσες με κρυφές μπαταρίες στον διαγώνιο κλπ και 16-17 κιλά σύνολο το ποδήλατο, οι χωρητικότητες είναι στα 250wh για να βγεί το πακέτο και όχι στα 450
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.848
Μηνύματα
2.878.436
Members
37.954
Νεότερο μέλος
pikoulou
Top