Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.988
Reaction score
84.405

Εδώ είστε για τα περί ΚΟΜ, Μπρέτσο και λοιποί. Βασικά, χειρότερα ψώνια και τάχα μου δήθεν, σοβαροφανείς τύπους από τους κουρσάδες δύσκολα θα βρεις (γενικεύω τώρα, αλλά μία γενική τάση την πιάνεις στον αέρα) και το εν λόγω subreddit τρολλάρει ασύστολα αυτή ακριβώς την μενταλιτέ.

Προσωπικά κάνω ποδήλατο για το κέφι μου και τη βόλτα (εν είδει διαλογισμού όπου το μυαλό κάπως ησυχάζει από τις ακατάπαυστες σκέψεις, if you know what I mean) χωρίς fancy tech gadgets και αρνούμαι να κυκλοφορώ στη Λαυρίου λες και συμμετέχω στο Tour De France, αλλά καταλαβαίνω αν κάποιος το βλέπει πιο "επαγγελματικά" και ως προπόνηση όπου θέτει στόχους που οφείλει να υπερβεί κάθε φορά.

Θυμάμαι είχα πάει να πάρω μεταχειρισμένη μία κούρσα πέρυσι και ο τύπος που μου την πούλησε ήταν ο κλασικός κουρσάς όπου όσο γρήγορα ενεπλάκη με το άθλημα, άλλο τόσο η παρέα του άλλαξε γούστα και το γύρισε στην.. ορειβασία (κατά δήλωση του όλα αυτά), με αποτέλεσμα να πουλάει ό,τι είχε και δεν είχε επενδύσει στο σπορ. Επέμενε να προσπαθεί να με πείσει να πάρω οπωσδήποτε τα κατάλληλα παπούτσια, clipless pedals και εννοείται να βρω την κατάλληλη παρέα με την οποία θα πηγαίνω στο Σούνιο και αφού πρώτα θα εκπαιδευτώ στην τέχνη του πέλοτον!

Δεν αντιμίλησα τότε, αλλά θεωρώ αυτήν την πρόσληψη της ποδηλασίας δρόμου εντελώς περιοριστική, όπου ουσιαστικά μπαίνει με το ζόρι ένα barrier εν είδει gatekeeping και να δεν ακολουθήσεις είσαι ο ερασιτέχνης και χάνεις την ουσία. Βασικά αυτοί χάνουν την ουσία θεωρώ, αναλωνόμενοι σε ένα ατέρμονο κυνήγι των βατ, των επιδόσεων, του ΚΟΜ, του ανταγωνισμού, του να κερδίσω 45 γρ. βάρος που υποτίθεται θα με κάνουν πιο γρήγορο (η κοιλίτσα όμως πετάγεται καλά κάτω από το τζέρσευ!), του upgrading κάθε τρεις και λίγο, και της γενικότερης γυαλάδας που λέει και ο Μπρέτσος (αν κάποιος το "έχει" και θέλει να μπλεχτεί τόσο πολύ κανένα πρόβλημα, αλλά μη μας τα ζαλίζει και των υπόλοιπων, γενικά μιλάω). Και γενικά φρονώ πως είναι εντελώς λανθασμένη αυτή η άποψη που προβάλλετε και εδώ, ότι αν δεν έχεις 3-4 χιλιάρικα να σπαταλήσεις δεν μπορείς καν να μπεις στο άθλημα, είτε αυτό λέγεται ποδηλασία είτε τρέξιμο, όπου κάποιοι ισχυρίζονται ότι χρειάζεσαι 1500 ευρώ το χρόνο σε παπούτσια για να πεις ότι κάπως ξεκίνησες. Και βλέπεις μετά κάτι 70χρονους που κάνουν τούρινγκ με κάτι φθηνά χρεπάκια του '70 και σανδαλόκαλτσα στο πετάλι και λες, ορίστε παράδειγμα!
Συμφωνώ σε όλα με την προϋπόθεση ότι υπάρχει αυτογνωσία.

Η έξτρα δικιά μου κριτική έχει να κάνει με την ισοπέδωση των κατηγοριών των ποδηλατών. Ποδηλάτης θεωρείται ο commuter, ο εναλλακτικός, ο χομπίστας, ο χασομέρης, ο επιδειξίας, ο ασκούμενος, ο αθλητής. Ο 15χρονος, ο εργένης 30άρης, ο 40άρης που ψάχνει λόγο να το σκάσει από την οικογένεια, ο 60άρης που αρνείται να γεράσει.

Όλοι αυτοί είναι ποδηλάτες στους απέξω και αντιμετωπίζονται το ίδιο.

Μεταξύ τους είναι στην καλύτερη αταίριαστοι και συνήθως "εχθροί".
Λογικό είναι να φέρνουν στο ποδήλατο την κοσμοθεωρία τους και να δημιουργούν φιλίες ή εντάσεις.
 


Μηνύματα
20.066
Reaction score
14.148
Ας κάνει ο καθένας ό,τι του αρέσει, και ακριβά και φτηνά, και νέα και χρέπια, και πέλοτον και μόνος, και commuting και ΜΤΒ, και whatever. Απλά να μην ζαλίζει ο καθένας τον άλλο ότι η δικιά του επιλογή είναι η καλύτερη, επειδή το κάνει αυτός.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Εγω επιμένω ότι είναι θέμα παιδείας, έχουμε πολύ εγωισμό ως λαός και δεν γίνεται οι άλλοι να είναι καλύτεροι από μένα, πχιο έξυπνοι, πχιο δυνατοί, πχιο ικανοί... Και για να ικανοποιήσουμε τον εγωισμό αυτό σκορπάμε παράδες νομίζοντας ότι κάπου εκεί κρύβονται τα βάτ που μας λείπουν.
 

Μηνύματα
20.066
Reaction score
14.148
Εμένα πάντως μου περισσεύουν...


...όχι τα χρήματα, ούτε τα βατ! Μερικά κιλά που πήρα πάλι, με το να κάνω τόσο λιγότερο ποδήλατο φέτος! :party: :roflmao:
 

Μηνύματα
751
Reaction score
1.388
Η έξτρα δικιά μου κριτική έχει να κάνει με την ισοπέδωση των κατηγοριών των ποδηλατών. Ποδηλάτης θεωρείται ο commuter, ο εναλλακτικός, ο χομπίστας, ο χασομέρης, ο επιδειξίας, ο ασκούμενος, ο αθλητής. Ο 15χρονος, ο εργένης 30άρης, ο 40άρης που ψάχνει λόγο να το σκάσει από την οικογένεια, ο 60άρης που αρνείται να γεράσει.
Σωστό αυτό, αλλά κάποιες κατηγορίες αλληλοεπικαλύπτονται, π.χ. κάποιος μπορεί να είναι χομπίστας και commuter παράλληλα (βασικά ο commuter εξ ορισμού είναι και χομπίστας). Ή οι χίπστερς με τα φιξάκια που εντάξει μπορεί να είναι και επιδειξίες αλλά και "εναλλακτικοί" κ.λπ. Αλλά ναι, δίκιο έχεις ότι ομαδοποιούνται όλοι από τους απ' έξω σε κάτι που δεν είναι ομοιογενές πράγματι.

Νομίζω στους κουρσάδες συγκεκριμένα υπερισχύουν οι 40-50 που περνάνε μία κάποια midlife crisis! Ή ψάχνουν αφορμή να το σκάσουν όπως λες από το σπίτι.

Εννοείται ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει, αλλά εντάξει, δεν μπορεί και να μην κριτικάρεις μία μενταλιτέ που βλέπεις διάχυτη στον δρόμο και στο ίντερνετ στα διάφορα φόρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Εμένα πάντως μου περισσεύουν...


...όχι τα χρήματα, ούτε τα βατ! Μερικά κιλά που πήρα πάλι, με το να κάνω τόσο λιγότερο ποδήλατο φέτος! :party: :roflmao:
Δεν πειράζει, δεν πρέπει αυτό που αγαπάμε να γίνεται ψυχαναγκασμός.
Trainer πήρες, δεν πήρες?
Γιατί δεν ασχολείσαι με αυτό?
 

Μηνύματα
20.066
Reaction score
14.148
Το βάλε βγάλε ρόδες είναι που βαριέμαι σε αυτό... μάλλον θα έπρεπε να βάλω μόνιμα κάποιο ποδήλατο άλλο πάνω...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Άσε μας ρε Σώτο, δγιό λεπτά υπόθεση είναι.
Εμένα ευτυχώς δεν χρειάζεται καμιά ρύθμιση από τροχούς σε trainer, κουμπώνω και φύγαμε. Άσε που σώθκα με αυτή τη μλκ, είναι σαφώς πχιο κουραστικό αλλά γλύτωσα τις καθημερινές όξω προπονήσεις στη ζουρλοαθήνα
 

Μηνύματα
20.066
Reaction score
14.148
Είναι πιο γρήγορο το βάλε βγάλε με quick release, σε σχέση με τα δισκόφρενα και το through axle. Το βασικό είναι ότι βαριέμαι γενικώς... κρίση βαρεμάρας! :party: :roflmao:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.731
Εμένα πάντως μου περισσεύουν...


...όχι τα χρήματα, ούτε τα βατ! Μερικά κιλά που πήρα πάλι, με το να κάνω τόσο λιγότερο ποδήλατο φέτος! :party: :roflmao:
Πτνα ΝΔ :biggrin:
 



Μηνύματα
13.048
Reaction score
15.088
...που με έκανες και τρώω γατοτροφή


Για 5 κιλά μιλάω, όχι για 55, το βάρος που παίρνουν όσοι ταΐζονται καλά από τη πτναΝΔ! :roflmao: :lolsign:
Εγώ Σώτο έχω αδυνατίσει, έχω ρέψει .... άσε που το έχω ρίξει και στην ψυχολογική ανάλυση όπως θα διαπιστώσεις σε λίγο διαβάζοντας το νήμα Μπρετσος - Μάρκου. Πάντα κακό σημάδι όταν ενδίδω σε τέτοιες αναλύσεις. :D :D
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.988
Reaction score
84.405
Εννοείται ο καθένας θα κάνει ό,τι θέλει, αλλά εντάξει, δεν μπορεί και να μην κριτικάρεις μία μενταλιτέ που βλέπεις διάχυτη στον δρόμο και στο ίντερνετ στα διάφορα φόρα.
Το λες σ' εμένα που ζω για τη σάτιρα σε όλα; :biggrin:

Αλλά ακόμα κι έτσι διαφορετικά πράγματα ενοχλούν τον καθένα. Το flexing δεν με ενοχλεί αν υπάρχει το πλήρες πακέτο. Επειδή για μένα ποδηλάτης είναι μόνο ο αθλητής οι επιδόσεις μετράνε πάνω απ' όλα. Όπως δεν έχω πρόβλημα με το κολάν αλλά με τη χοντρή που το φοράει και καμαρώνει.

Σε αντίστοιχο επίπεδο οι χειρότεροι όλων είναι αυτοί που διαβάζουν 2-3 άρθρα, βλέπουν μερικά βίντεο διάσημων youtubers και νομίζουν ότι έγιναν εργοφυσιολόγοι και προπονητές δίνοντας συμβουλές ως pundits.


Υ.Γ. Η ομαδοποίηση είναι συνηθισμένο φαινόμενο αποστροφής (ή άγνοιας). Πόσες φορές έχουμε ακούσει στη μουσική το "Αυτά τα τραγούδια είναι όλα ίδια!" για το ξένο προς τα αυτιά του ακροατή είδος. Η ομαδοποίηση είναι ο εύκολος τρόπος να χαρακτηρίσεις αρνητικά ένα σύνολο και την κάνουμε όλοι μας χάριν ευκολίας. :)
 

Μηνύματα
20.066
Reaction score
14.148
Μετά από αρκετό καιρό το καβάλτσα, μιλάμε είναι ο ορισμός του fun bike, γούνες, λακκούβες, χαντάκια, πεζοδρόμια, σκαλιά, σκέτη αλητεία :biggrin: View attachment 331259
Κι εγώ με αυτό θα πάω σήμερα μάλλον, έχει μείνει παραπονεμένο πάνω από μήνα... (μάλλον θα του βάλω και τα κανονικά λάστιχα ΜΤΒ, ευκαιρία να βάλω και φρέσκο ζουμί). 8-)
 

Μηνύματα
15.214
Reaction score
21.164
πάντως να πω την αμαρτία μου κάτι φιξάδες που πετυχαίνω καμιά φορά στο κέντρο τους χαίρομαι, ορισμένα είναι ιδιαίτερα ποδήλατα που βρίσκονται σε μια κατάσταση που αποπνέει μια ομορφιά σαν σύνολο.
βέβαια αν κάνεις το λάθος να πιάσεις συζήτηση βλέπεις μια έμφυτη αποστροφή στο οτιδήποτε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως επίδειξη πλούτου στο ποδήλατο, πχ carbon σκελετός, τροχοί μλκ κλπ που σημαίνει οτι αν είχες καλή διάθεση να αποφύγεις ταμπέλες κλπ , ο "φιξάς" σε έχει ήδη τσουβαλιάσει πριν σου μιλήσει.

παρόλα αυτά ένα σιδερένιο γυαλιστερό φιξάκι με 42-17 είναι ταμαμ καρφί για εδώ μέσα , commuting in style.
με φρένα όμως και ελεύθερο, όχι σκληροπυρηνικό
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Κι εγώ με αυτό θα πάω σήμερα μάλλον, έχει μείνει παραπονεμένο πάνω από μήνα... (μάλλον θα του βάλω και τα κανονικά λάστιχα ΜΤΒ, ευκαιρία να βάλω και φρέσκο ζουμί). 8-)
Δεν μπορείς να φανταστείς σήμερα χαρά που έκανα με το scale, μόνο σούζες δεν έκανα!!
Σταματάω σε φανάρι, έρχετε δίπλα ένας με κούρσα, τον κοιτάω, με κοιτάει, πιάνω το δεξί γκριπ, μαρσάρω με ήχο, τον ξανά κοιτάω και του λέω, φανάρι με φανάρι, σε έχω!! :roflmao:
Κάνει να γελάσει, του λέω, σοβαρά μιλάω... Του κόπηκε το γέλιο, θα σκέφτηκε, αυτός είναι τέρμα χαζός :roflmao:
 

Μηνύματα
20.066
Reaction score
14.148
Αν κάτι μου αρέσει πολύ, είναι τα ρεπρίζ από τα φανάρια, είτε με την κούρσα ή με το ΜΤΒ! Κάποιοι μάλλον με αυτοκίνητα ειδικά, θα τους φαίνεται περίεργο πόσο γρήγορα επιταχύνουμε (βέβαια μετά είναι άλλη υπόθεση). 8-)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.864
Μηνύματα
2.879.313
Members
37.959
Νεότερο μέλος
Sandofer
Top