Ποιον SSD;

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Πρωτότυπο το ερώτημα, οπωσδήποτε. :114:

Παράμετροι:

  • Θα συνδεθεί σε μια αρκετά παλιά μητρική.
  • Το boot-partition του σκληρού που χρησιμοποιείται τώρα, έχει 65 GB :105: κατειλημένα από Win7 64-bit κι εφαρμογές (τα οποία προς το παρόν βαριέμαι ν'αλλάξω).
  • Το budget είναι χονδρικά γύρω στο κατοστάρικο.
Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάω αυτό, αλλά έχετε μήπως κάποια καλύτερη πρόταση;
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Απάντηση: Ποιον SSD;

Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάω αυτό, αλλά έχετε μήπως κάποια καλύτερη πρόταση;
Δημήτρη, όπως είχες δει κι εδώ, έχω αυτόν τον SSD στα 256GB. Παρόλο που η μητρική σου είναι παλιά και δεν θα μπορέσεις να δεις τις max ταχύτητες που μπορεί να φτάσει, έχει πλέον τόσο χαμηλή τιμή που δεν αξίζει να "τσιγκουνευτείς" για να γλιτώσεις 10-20€. Επιπλέον, θα έχεις την αξιοπιστία δεδομένη και σε οποιαδήποτε μελλοντική αναβάθμιση μητρικής θα είσαι έτοιμος.

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και ο 840 αλλά είναι ακριβότερος και οι μικρές διαφορές στην ταχύτητα δεν είναι αντιληπτές στην πράξη.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Ποιον SSD;

Και γι' αυτό σκάς; Κλικ. Κάρφωσέ τον στην πορτοκαλί θύρα.
Πράγματι αυτή είναι η ιδανική λύση για τη συγκεκριμένη μητρική. :615: Αν εξαιρέσουμε το κόστος δηλαδή, όπου νομίζω ότι ακόμα και με τα ~100€ θα δω τεράστια βελτίωση, σε σχέση με το μηχανικό δίσκο.
Εγκυκλοπαιδικά (μάλλον): έχει κάποιο μειονέκτημα -πέραν του προφανούς ότι δε μπορεί να συνδεθεί σε φορητό;

Δημήτρη, όπως είχες δει κι εδώ, έχω αυτόν τον SSD στα 256GB. Παρόλο που η μητρική σου είναι παλιά και δεν θα μπορέσεις να δεις τις max ταχύτητες που μπορεί να φτάσει, έχει πλέον τόσο χαμηλή τιμή που δεν αξίζει να "τσιγκουνευτείς" για να γλιτώσεις 10-20€. Επιπλέον, θα έχεις την αξιοπιστία δεδομένη και σε οποιαδήποτε μελλοντική αναβάθμιση μητρικής θα είσαι έτοιμος.

Πρόσφατα κυκλοφόρησε και ο 840 αλλά είναι ακριβότερος και οι μικρές διαφορές στην ταχύτητα δεν είναι αντιληπτές στην πράξη.
Ά γεια σου -κι έλεγα που τό'χα δει! Ναι, τον έχω υπόψη και τον 840, απλά νομίζω ότι ακόμα και ο 830 είναι overkill για τη συγκεκριμένη μητρική.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Ποιον SSD;

...
Εγκυκλοπαιδικά (μάλλον): έχει κάποιο μειονέκτημα -πέραν του προφανούς ότι δε μπορεί να συνδεθεί σε φορητό;

...
Έχει! Εκτός από Sata, υποστηρίζει και δίσκους SAS... :105:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Ποιον SSD;

Ναι, τον έχω υπόψη και τον 840, απλά νομίζω ότι ακόμα και ο 830 είναι overkill για τη συγκεκριμένη μητρική.
Εννοείται. Άλλωστε δεν πας στον 830 για τις (άριστες) επιδόσεις του σε σχέση με ανταγωνιστικά μοντέλα (δε θα διαπιστώσεις διαφορές, ειδικά στο δικό σου setup), αλλά για την αξιοπιστία του.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Ποιον SSD;

Εγώ για πιο αξιόπιστους είχα τους INTEL ρε παιδιά! και στο ίντερνετ διαβάζω, ότι έχουν τις πιο λίγες βλάβες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Ποιον SSD;

Μωρέ OCZ να μην είναι, κι ας είναι και made in aegaleo city...
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Ποιον SSD;

Εννοείται. Άλλωστε δεν πας στον 830 για τις (άριστες) επιδόσεις του σε σχέση με ανταγωνιστικά μοντέλα (δε θα διαπιστώσεις διαφορές, ειδικά στο δικό σου setup), αλλά για την αξιοπιστία του.
Μωρέ OCZ να μην είναι, κι ας είναι και made in aegaleo city...
Ναι και ναι. :)
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Ποιον SSD;

Εγώ για πιο αξιόπιστους είχα τους INTEL ρε παιδιά! και στο ίντερνετ διαβάζω, ότι έχουν τις πιο λίγες βλάβες.
Δεν είναι περισσότερο αξιόπιστοι από τους Samsung, και οι τελευταίοι συνδυάζουν επιδόσεις, καλές τιμές και διαθεσιμότητα στα περισσότερα καταστήματα.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Ποιον SSD;

Δημήτρη, όπως είχες δει κι εδώ, έχω αυτόν τον SSD στα 256GB. Παρόλο που η μητρική σου είναι παλιά και δεν θα μπορέσεις να δεις τις max ταχύτητες που μπορεί να φτάσει, έχει πλέον τόσο χαμηλή τιμή που δεν αξίζει να "τσιγκουνευτείς" για να γλιτώσεις 10-20€. Επιπλέον, θα έχεις την αξιοπιστία δεδομένη και σε οποιαδήποτε μελλοντική αναβάθμιση μητρικής θα είσαι έτοιμος.
Με την υπάρχουσα μητρική, οι αναμενόμενες επιδόσεις θα πρέπει να είναι αυτής της τάξης μεγέθους, σωστά;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Απάντηση: Ποιον SSD;

Με την υπάρχουσα μητρική, οι αναμενόμενες επιδόσεις θα πρέπει να είναι αυτής της τάξης μεγέθους, σωστά;
Θεωρητικά ναι. Την εποχή που βγήκε το chipset (2006) δεν είχαν κυκλοφορήσει μαζικά οι SSD και υπήρχαν διάφορα θέματα συμβατότητας τα οποία αντιμετωπίστηκαν διαφορετικά από κάθε κατασκευαστή μητρικών μέσω updates στο bios. Αν βάλεις τον ελεγκτή σε AHCI mode και έχεις λειτουργικό από Windows 7 και πάνω (για το TRIM), πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

SSD SATA 3 σε contoller SATA 2, για ψάξε καλά πριν αγοράσεις γιατί έχουν ακουστεί διάφορα γι' αυτόν τον συνδυασμό...
Δες και τον καινούργιο Samsung 840pro

Τα νούμερα των benchmarks που βλέπετε στο διαδίκτυο δεν θα τα δείτε ποτέ σε ένα πραγματικό σύστημα...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Ποιον SSD;

SSD SATA 3 σε contoller SATA 2, για ψάξε καλά πριν αγοράσεις γιατί έχουν ακουστεί διάφορα γι' αυτόν τον συνδυασμό...
Έχεις υπόψη σου κάτι συγκεκριμένο, σχετικά με προβλήματα συνεργασίας του Samsung με SATA ΙΙ controllers (σαν της Gigabyte μητρικής μου ή γενικότερα);
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Ποιον SSD;

Έχεις υπόψη σου κάτι συγκεκριμένο, σχετικά με προβλήματα συνεργασίας του Samsung με SATA ΙΙ controllers (σαν της Gigabyte μητρικής μου ή γενικότερα);
Δε θα έχεις πρόβλημα, απλά θα είναι bottleneck o SATA2.
Oύτως ή άλλως το βρακάκι το λερώνεις με το μηδενικό access time, όχι με το αν θα είναι 200 ή 300 τα MB/s.

Δες εδώ ένα πρόσφατο review από Anandtech που περιλαμβάνει όλους τους σύγχρονους δίσκους. Άσε τα απόλυτα νούμερα και δες το "AnandTech Storage Bench 2011" που προσομοιώνει καθημερινή χρήση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top