Ποιον SSD;

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποιον SSD;

Σκεφτομoυν να παρω κι εγω εναν ssd για το κατεβαστηρι μου. Αφθονουν μοντελα στα 60Gb σε τιμες 55-65€.
Βαζεις τα win σ΄εναν τετοιον και κατεβαζεις εκει τα τρεχοντα torrents. Κατοπιν τα αποθηκευεις, οπως και ολα τα υπολοιπα αρχεια σου σε εξωτερικο φορητο usb σκληρο δισκο. Ετσι κατορθωνεις να εχεις ενα απολυτα αθορυβο συστημα:109:

Μολις ειδα ομως οτι το e-shop εχει σε crazy οπως τη λεει προσφορα εβδομαδας εναν 80ρη για 56€...
Να τον παρω ή μηπως ειναι καποια μουφα? :422:
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποιον SSD;

Σκεφτομoυν να παρω κι εγω εναν ssd για το κατεβαστηρι μου. Αφθονουν μοντελα στα 60Gb σε τιμες 55-65€.
Βαζεις τα win σ΄εναν τετοιον και κατεβαζεις εκει τα τρεχοντα torrents. Κατοπιν τα αποθηκευεις, οπως και ολα τα υπολοιπα αρχεια σου σε εξωτερικο φορητο usb σκληρο δισκο. Ετσι κατορθωνεις να εχεις ενα απολυτα αθορυβο συστημα:109:

Μολις ειδα ομως οτι το e-shop εχει σε crazy οπως τη λεει προσφορα εβδομαδας εναν 80ρη για 56€...
Να τον παρω ή μηπως ειναι καποια μουφα? :422:
Όσον αφορά το πρώτο, δε θα το συνιστούσα ούτε στους σύγχρονους SSD, γιατί τα torrents κυριολεκτικά "ξεσκίζουν" το δίσκο στο γράψε-σβήσε.
Όσον αφορά το δεύτερο, Κόγιας #11.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποιον SSD;

Όσον αφορά το πρώτο, δε θα το συνιστούσα ούτε στους σύγχρονους SSD, γιατί τα torrents κυριολεκτικά "ξεσκίζουν" το δίσκο στο γράψε-σβήσε.
Tι εννοεις "ξεκιζουν"? Οτι θα χαλασει πριν την εγγγυηση? Τοτε θα τον αντικαστησω δωρεαν με καινουργιο!
 

Μηνύματα
540
Reaction score
137
Απάντηση: Ποιον SSD;

ειναι λιγο overkill (οικονομικα ), SSD για κατεβαστηρι...παρε πχ ενα green quiet
ή τοποθετησε τον με ελαστικα στηριγματα-τσιμουχες
υπαρχουν ενα σωρο πατεντες και θηκες για silence hdd.

γενικα ο σκληρος (ειτε ειναι ssd ειτε οχι) "φθειρεται" με το γραψε-σβησε (πχ μικρουλια αρχεια τορρεντ)
θεωρητικα στον SSD καλο ειναι >25% (ακομη και 40%) της χωρητικοτητας του να ειναι free
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

ειναι λιγο overkill (οικονομικα ), SSD για κατεβαστηρι...παρε πχ ενα green quiet
ή τοποθετησε τον με ελαστικα στηριγματα-τσιμουχες
υπαρχουν ενα σωρο πατεντες και θηκες για silence hdd.
Green quiet εχω. Εκει βαζεις τα αρχεια-αποθηκη. Θετεις τον δισκο να μην κινειται εφοσον δεν τον χρειαστεις. Ή και τον αποσυνδεεις.
Οι ssd βλεπω οτι εχουν φτηνηνει. Υπαρχει αυτος ο 60ρης στα 57€, υπαρχει Ιntel 180GB στα 130€, υπαρχει Samsung 256GB στα 192€ αν θες μεγαλο μεγεθος.
Mπορεις να παρεις εναν μικρo ssd πχ. 60GB για το λειτουργικο και τα ενεργα torrents, τα οποιa μολις ολοκληρωθουν να πηγαινουν στoν green.

γενικα ο σκληρος (ειτε ειναι ssd ειτε οχι) "φθειρεται" με το γραψε-σβησε (πχ μικρουλια αρχεια τορρεντ)
θεωρητικα στον SSD καλο ειναι >25% (ακομη και 40%) της χωρητικοτητας του να ειναι free
Oταν λες "φθειρεται" εννοεις οτι πεφτουν οι επιδοσεις του ή οτι μειωνεται ο χρονος ζωης του?
Στη πρωτη περιπτωση δε μας πειραζει, γιατι στο κατεβαστηρι δε παμε για τρελες επιδοσεις. Στη δευτερη υπαρχει η εγγυηση, τουλαχιστον 3 χρονια.

Τα λεω καλα? :)
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

Το σταμάτημα-ξεκίνημα ενός HDD είναι το χειρότερο πράγμα για την ζωή του, τον αφήνεις πάντα ανοικτό ή τον έχεις χωρίς τροφοδοσία μέσα ή έξω από το PC.
Τα προγράμματα S.M.A.R.T. μετρούν αυτή την παράμετρο που είναι πολύ σημαντική αλλά όχι ευρέως γνωστή.
η παράμετρος load-unload είναι από τα βασικά χαρακτηριστικά ενός δίσκου και εξαρτάται από την ποιότητα των υλικών
π.χ.
WD Caviar Green, load-unload cycles 300.000, pdf file
WD VelociRaptor , load-unload cycles 600.000, pdf file
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Εχουν ανεβει τελευταια οι τιμες τους, αλλα το δισκο τον εχεις για να τον δουλευεις οπως σε βολευει, οχι για να του φερεσαι μη σταξει και μη βρεξει.
Οι δισκοι βεβαια εχουν εγγυηση.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ποιον SSD;

ναι οι δίσκοι έχουν εγγύηση, τα δεδομένα όμως όχι και τα δεδομένα είναι πολύτιμα, δεν αναφέρομαι σε ταινίες και μουσική αλλά στα προσωπικά και σε αυτά της δουλεία του και ο χρόνος αποκατάστασης μιας βλάβης είναι επίσης πολύτιμος.
Βέβαια ο καθένας κρίνει τι είναι σημαντικό και τι όχι και αναλόγως πράττει...
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Μα δεν υπαρχουν τα διαγνωστικα προγραμματα που θα μας ειδοποιησουν εγκαιρως σε περιπτωση βλαβης?

Αναφερομαι σε δεδομενα οπως ταινιες, οχι σε προσωπικα δεδομενα ή δουλειας. Για κατεβαστηρι δε μιλαμε?

Απορω γιατι εχουν ακριβυνει τοσο οι μηχανικοι δισκοι, ο 500ρης μου που πριν 3 χρονια τον πηρα 40 τοσα ευρα σημερα κανει 70...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.770
Reaction score
94.954
Απάντηση: Ποιον SSD;

Απορω γιατι εχουν ακριβυνει τοσο οι μηχανικοι δισκοι, ο 500ρης μου που πριν 3 χρονια τον πηρα 40 τοσα ευρα σημερα κανει 70...
Λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων στη χώρα όπου υπάρχουν τα εργοστάσια παραγωγής.

http://www.skai.gr/news/technology/article/188035/se-anodiki-trohia-oi-times-ton-skliron-diskon-/
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.852
Reaction score
83.938
Απάντηση: Ποιον SSD;

Οι πλημμύρες ήταν περισσότερο η αφορμή για την αύξηση των τιμών.

Οι συγχωνεύσεις Seagate-Samsung και Western Digital-Hitachi έφεραν μια σταθεροποίηση στην αγορά των σκληρών δίσκων με τους 2 κολοσσούς να ελέγχουν πλέον το 85% αυτής.

Μετά τις πλημμύρες οι κατασκευαστές υπολογιστών έκλεισαν μακροχρόνιες συμφωνίες με "κλειδωμένες" τιμές με τους κατασκευαστές σκληρών, φοβούμενοι ελλείψεις που θα καθυστερούσαν την παραγωγή τους. Οπότε, παρόλο που η παραγωγή σκληρών έχει αποκατασταθεί, οι τιμές είναι ακόμα υψηλές.

Τέλος, η ζήτηση, τόσο από τις εταιρείες (λόγω επένδυσης στο cloud storage) όσο και από τους καταναλωτές (λόγω αυξημένων απαιτήσεων χώρου κυρίως με τα HD videos και τις φωτογραφίες των σύγχρονων μηχανών), είναι αυξημένη και συντελεί στη διατήρηση των τιμών σε ψηλά επίπεδα.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Moλις πηρα εναν Ιntel 330 120GB. Μπορω να τον συνδεσω και να του περασω τα Win7 αμεσως ή μηπως θελει να του γινει κατι αλλο προηγουμενως?
Απ το bios εχω ρυθμισμενο το AHCI. Τιποτα αλλο για ssd? Firmware μηπως?

Και κατι αλλο, εχω sata2 ενω ο δισκος εχει προδιαγραφη και για sata3. Θα υπαρχει πτωση επιδοσεων? (ονομαστικα ειναι Read 500 MB/sec, Write 450 MB/sec).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.132
Reaction score
20.658
Απάντηση: Ποιον SSD;

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτε ιδιαίτερο. Απλώς, συνδέεις τον SSD και προχωρείς, σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Ούτε χρειάζεται να κάνεις το παραμικρό tweak στα Windows. Μειωμένη επίδοση θα υπάρχει λόγω του ελεγκτή.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Για ποση περιπου μειωση μιλαμε?

Για tweak στον ssd αναρωτηθηκα εαν θελει κατι, γιατι κατι εχω ακουσει.
 


Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Χοντρικά και κατά προσωπική εκτίμηση, γύρω στο 30% κάτω.
Δηλαδη δοκιμασες τον ιδιο ssd σε sata2 και σε sata3 και διαπιστωσες διαφορα εως 30%?

Οι μητρικες sata3 παρατηρω οτι ειναι ακριβες, Υπαρχει δυνατοτητα τοποθετησης pci καρτας sata3?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.132
Reaction score
20.658
Απάντηση: Ποιον SSD;

Δεν δοκίμασα τίποτε. Απλώς, σε δύο διαφορετικές μηχανές με SSD που τρέχω Windows, η μηχανή με sata 3 μου δίνει αυτήν την αίσθηση, αλλά υπό την σημείωση πως έχει και ισχυρότερον επεξεργαστή από την άλλη, καθώς παίζει κι αυτό το ρόλο του. Πάντως, ακόμη και σε sata 2, ένας σύγχρονος SSD δίνει αμέσως την αίσθηση της αυξημένης ταχύτητας, καθώς έχει χρόνο προσπέλασης μακράν καλύτερο από οποιονδήποτε ηλεκτρομηχανικό δίσκο.

Συνεπώς, μπορείς να πεις ότι αυτό το 30% είναι λίγο - πολύ εκτίμηση αυθαίρετη, αλλά η αίσθηση του πολύ μειωμένου χρόνου προσπέλασης είναι τόσο έντονη, που δεν θέλεις να γυρίσεις σε υπολογιστή με συμβατικό δίσκο.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιον SSD;

Δεν δοκίμασα τίποτε. Απλώς, σε δύο διαφορετικές μηχανές με SSD που τρέχω Windows, η μηχανή με sata 3 μου δίνει αυτήν την αίσθηση, αλλά υπό την σημείωση πως έχει και ισχυρότερον επεξεργαστή από την άλλη, καθώς παίζει κι αυτό το ρόλο του. Πάντως, ακόμη και σε sata 2, ένας σύγχρονος SSD δίνει αμέσως την αίσθηση της αυξημένης ταχύτητας, καθώς έχει χρόνο προσπέλασης μακράν καλύτερο από οποιονδήποτε ηλεκτρομηχανικό δίσκο.

Συνεπώς, μπορείς να πεις ότι αυτό το 30% είναι λίγο - πολύ εκτίμηση αυθαίρετη, αλλά η αίσθηση του πολύ μειωμένου χρόνου προσπέλασης είναι τόσο έντονη, που δεν θέλεις να γυρίσεις σε υπολογιστή με συμβατικό δίσκο.
To oτι ο ssd εχει μακραν καλυτερο χρονο προπελασης απο οποιονδηποτε μηχανικο σκληρο το γνωριζω, αφου εχω ssd απο το 2009.

Προσφατα ομως πηρα αλλον εναν ssd, αυτη τη φορα sata3. Η mobo μου ομως ειναι sata2, οποτε αναρωτιεμαι εαν αξιζει να παω σε νεα μητρικη με sata3, εφοσον δηλαδη οι διαφορες μεταξυ sata2-sata3 ειναι σημαντικες.
Yπαρχουν και dvd drives sata3?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.871.250
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top