Ποιος ακροδέκτης στο φις Σούκο για τη φάση της ΔΕΗ... ??

Μηνύματα
786
Reaction score
73
Καλησπέρα σας.
Ίσως είναι τελείως off topic Το ερώτημα μου.
Στο φις Σούκο μιας συσκευής μας (πχ ένας ενισχυτης) ο κατασκευαστής δεν μαρκάρει ποιος ακροδέκτης είναι καλύτερα να δεχθεί τη φάση από το δίκτυο της ΔΕΗ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βρούμε μόνοι μας.???

Γνωστες του χώρου του hifi hiend επιμένουν ότι η φάση του δικτύου ρεύματος πρέπει να πηγαίνει σε συγκεκριμένο ακροδέκτη του Σούκο της συσκευής. Κάποιες συσκευές φίλτρου ρεύματος μαρκαρουν στα Σούκο - εξόδους που βγάζουν τη φάση στο ρεύμα που δίνουν με χρωματικό κώδικα.
Πως μπορώ εγώ να βρω τον σωστό ακροδέκτη αν ο κατασκευαστής δεν το δηλώνει πχ με χρωματικό κώδικα.?

Γνωρίζει κανείς εδώ κάτι για το θέμα αυτό??
 




Μηνύματα
203
Reaction score
2
Στις πρίζες δεν ορίζεται η φάση και ο ουδέτερος στο εναλασσόμενο, εκτος κι αν μετρήσετε με πολύμετρο η ξεβιδώσετε την πρίζα και δειτε τα χρώματα των καλωδίων και με την προυπόθεση οτι έχουν τηρηθεί οι στοιχειώδεις κανόνες ηλεκτρολογίας
 

TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Θεωρητικά υπάρχει σωστή θέση για την φάση και τον ουδέτερο και στα σούκο, αλλά σιγά μην ασχολούνται οι ηλεκτρολόγοι με τέτοιες λεπτομέρειες... Είναι πιθανό όμως να το σημειώνει επάνω το καλώδιο (L - N) ειδικά αν έχει IEC από την άλλη άκρη. Αν είναι "γαλλικού" τύπου (αυτά με το λαμάκι και την τρύπα), η τρύπα πάει στο ΕΠΑΝΩ μέρος.
 

Μηνύματα
29.415
Reaction score
23.541
ΑΠ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΣΚΑΦΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ.

ΣΤΑ ΑΓΚΥΡΟΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΡΙΝΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΗΣΙΩΝ ΤΑ ΜΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΟΡΘΩΤΕΣ ΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΣΑΝ ΤΑ ΚΕΡΑΚΙΑ

ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΗΣ.... :party:
 


TGD

Μηνύματα
7.338
Reaction score
7.333
Και μπορεί να λένε οι περισσότεροι "δεν έχει διαφορά", αλλά μια χαρά διαφορά έχει αφού οι συσκευές έχουν ασφάλεια και διακόπτη στη φάση και όχι στον ουδέτερο...
 


Μηνύματα
175
Reaction score
219
Καλησπέρα σας.
Ίσως είναι τελείως off topic Το ερώτημα μου.
Στο φις Σούκο μιας συσκευής μας (πχ ένας ενισχυτης) ο κατασκευαστής δεν μαρκάρει ποιος ακροδέκτης είναι καλύτερα να δεχθεί τη φάση από το δίκτυο της ΔΕΗ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το βρούμε μόνοι μας.???

Γνωστες του χώρου του hifi hiend επιμένουν ότι η φάση του δικτύου ρεύματος πρέπει να πηγαίνει σε συγκεκριμένο ακροδέκτη του Σούκο της συσκευής. Κάποιες συσκευές φίλτρου ρεύματος μαρκαρουν στα Σούκο - εξόδους που βγάζουν τη φάση στο ρεύμα που δίνουν με χρωματικό κώδικα.
Πως μπορώ εγώ να βρω τον σωστό ακροδέκτη αν ο κατασκευαστής δεν το δηλώνει πχ με χρωματικό κώδικα.?

Γνωρίζει κανείς εδώ κάτι για το θέμα αυτό??
Θα πρέπει το IEC connector να δίνει την φάση όπως αυτή φαίνεται στο post #3 (hot), αυτό είναι το common practice, κι έχει να κάνει καθαρά με την ασφάλεια του μηχανήματος κι όχι τις ηχητικές επιδόσεις.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.867
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top