Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
η SVS ειναι αμερικάνικη
η arendal ειναι Δανέζικη
και σχεδόν πάντα, οι ευρωπαικές εταιρίες και ειδικότερα οι σκανδιναβικές, εχουν καλύτερο σχεδιασμό.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Προτιμώ την επιλογή του ζευγαριού.Για home cinema τα 2+ sub δεν είναι υπερβολή.Οπως την βρίσκει ο καθένας και όπως του αρέσει :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
η SVS ειναι αμερικάνικη
η arendal ειναι Δανέζικη
και σχεδόν πάντα, οι ευρωπαικές εταιρίες και ειδικότερα οι σκανδιναβικές, εχουν καλύτερο σχεδιασμό.
Η Arendal είναι νορβηγική και ανήκει στον γιό του ιδιοκτήτη της LSound.Έμαθαν απο τα SVS που αντιπροσωπεύουν και προσπαθούν να φτιάξουν κι αυτοί κάτι αντίστοιχο.

Ο σχεδιασμός δεν έχει σχέση με την απόδοση.

 
Last edited:

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Η Arendal είναι νορβηγική και ανήκει στον γιό του ιδιοκτήτη της LSound.
Ο σχεδιασμός δεν έχει σχέση με την απόδοση.
ναι λαθος μου Νορβηγική ειναι..

ποιος ειπε οτι εχει σχεση ο σχεδιασμός με την απόδοση;
ειναι ευτυχές που πλέον οι κατασκευαστές βλέπουν σοβαρά το σχεδιασμό και πλέον βλέπουμε καλαίσθητα ηχεία και σε φθηνότερες σειρές.

ενα προιόν, αφου δεν το κρύβουμε, ωφείλει να ειναι και καλαίσθητο περα απο το να παίζει καλά.
ένα καλοσχεδιασμένο και καλαίσθητο προιόν, μας προδιαθέτει θετικά και ως προς την απόδοση του.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Προσωπικά, θα αγόραζα μόνο SVS ή Rythmik χωρίς να δοκιμάσω. :)

Η αισθητική μου είναι τελείως αδιάφορη, αν είναι μαύρο και ματ μου κάνει. :party:
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Προτιμώ την επιλογή του ζευγαριού.Για home cinema τα 2+ sub δεν είναι υπερβολή.Οπως την βρίσκει ο καθένας και όπως του αρέσει :D
το θέμα ειναι θα έβαζες 2x15 ιντσα σε 14 τετραγωνικά;
θα μπορώ να τα ρυθμίσω και να παίζουν σωστά ή θα εχω ακυρώσεις και προβλήματα τοποθέτησης;
βεβαιά όλα λύνονται αν πληρώσω έξτρα για καλιμπράρισμα και σοβαρό room treatment αλλα προς το παρόν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Προσωπικά, θα αγόραζα μόνο SVS ή Rythmik χωρίς να δοκιμάσω. :)

Η αισθητική μου είναι τελείως αδιάφορη, αν είναι μαύρο και ματ μου κάνει. :party:
αν το βάλεις σε σαλόνι και γενικά προσέχεις την αισθητική του χώρου,
δύσκολα θα έβαζες κάτι που δεν θα σου άρεσε καθόλου. αν ειναι dedicate (οπως το δικό μου) δεν πειράζει.

γιαυτό εχω το svs στην λίστα μου και μάλιστα ειναι η πρώτη επιλογή. μόνο η τιμή του με αποτρέπει γιατί με λίγα παραπάνω μπορώ να έχω 2 klipsch 115.. αλλα έχω διχαστεί στο ποιος συνδιασμός θα έχει καλύτερη απόδοση.

για το μαύρο και το μάτ συμφωνώ και επαυξάνω.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Και του ΝτιτζευΔημήτρηΒι, μμμμμμ. :hi:


αν το βάλεις σε σαλόνι και γενικά προσέχεις την αισθητική του χώρου,
δύσκολα θα έβαζες κάτι που δέν θα σου άρεσε καθόλου.
Τα έχω σε σαλόνι και προσέχω την αισθητική. Του χώρου, όχι των ηχείων.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
το θέμα ειναι θα έβαζες 2x15 ιντσα σε 14 τετραγωνικά;
θα μπορώ να τα ρυθμίσω και να παίζουν σωστά ή θα εχω ακυρώσεις και προβλήματα τοποθέτησης;
βεβαιά όλα λύνονται αν πληρώσω έξτρα για καλιμπράρισμα και σοβαρό room treatment αλλα προς το παρόν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Συγγνώμη εκ των προτέρων για το σχόλιό μου, αλλά μου κάνει εντύπωση, πώς κάποιος διατίθεται (με τις όποιες δυσκολιες, δεν διαφωνώ σε αυτό - οικονομικές ή μη) να συζητάει για μια αγορά/επένδυση ενός μηχανήματος που θα του αποφέρει ώρες και ώρες απόλαυσης που μπορεί να κοστίζει Χ χρήματα και να μην υπολογίζει ή/και τσιγγουνεύεται να δώσει τα Χ/10 αυτου του ποσου για καλιμπράρισμα που πραγματικά θα το απογειώσει.

Προτείνω να υπολογίσεις στην αγορά και το κόστος καλιμπραρίσματος του οποιουδήποτε sub στην κατηγορία που θα κινηθείς. Ειναι κρίμα και άδικο, ειδικα αν πας στη λύση των 2 sub. Θα δώσεις 1800€, ε δώσε και ένα 5% παραπάνω για ρύθμιση! Θα είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.

Τα σχόλια μου πάντα κακοπροαιρετα και γεμάτα εμπάθεια απέναντι στο προσωπο σου! :D

Καλές αγορές!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Και του ΝτιτζευΔημήτρηΒι, μμμμμμ. :hi:



Τα έχω σε σαλόνι και προσέχω την αισθητική. Του χώρου, όχι των ηχείων.
Αν βάλεις΄''άσχημα'' ηχεία δεν κανιβαλίζεις και τον σαλονάτο χώρο;;)
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Συγγνώμη εκ των προτέρων για το σχόλιό μου, αλλά μου κάνει εντύπωση, πώς κάποιος διατίθεται (με τις όποιες δυσκολιες, δεν διαφωνώ σε αυτό - οικονομικές ή μη) να συζητάει για μια αγορά/επένδυση ενός μηχανήματος που θα του αποφέρει ώρες και ώρες απόλαυσης που μπορεί να κοστίζει Χ χρήματα και να μην υπολογίζει ή/και τσιγγουνεύεται να δώσει τα Χ/10 αυτου του ποσου για καλιμπράρισμα που πραγματικά θα το απογειώσει.

Προτείνω να υπολογίσεις στην αγορά και το κόστος καλιμπραρίσματος του οποιουδήποτε sub στην κατηγορία που θα κινηθείς. Ειναι κρίμα και άδικο, ειδικα αν πας στη λύση των 2 sub. Θα δώσεις 1800€, ε δώσε και ένα 5% παραπάνω για ρύθμιση! Θα είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.

Τα σχόλια μου πάντα κακοπροαιρετα και γεμάτα εμπάθεια απέναντι στο προσωπο σου! :D

Καλές αγορές!

κανένα πρόβλημα, όλα τα καλοπροαίρετα σχόλια δεκτά!

για 2 sub θα δώσω πολύ λιγότερα απο τα 1800€ που αναφέρεις.
+ οτι δεν θα τα αγοράσω μαζί, αλλα με διαφορά αρκετών μηνών, ίσως και χρόνου.
και κάποια στιγμή ισως τα καλιμπάρω, αλλα αν νοικιάζεις και δεν ξέρεις αν τους άλλους μήνες θα είσαι εκεί, δύσκολα δίνεις ενα σεβαστό ποσό για room treatment και καλιμπράρισμα.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
το εχει παρει κανα παλλικαρι εδω μεσα?
εχουμε γνωση του πως παιζει ?
Μα ρε Βλασση κανε λιγο υπομονη , τι εισαι εσυ! ... subwoofer θελω - τωρα το θελω!!??
Σιγα σιγα, να ωριμασει η φαση και να το σκεφτουμε και λιγο ..................:laugh::p
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
εγω εχω το τριλημμα..

klipsch 115 το πιο ομορφο και φθηνότερο, αλλα δεν ξέρω πως θα "κατσει" στο μικρό χωρο που εχω ~14τμ
arendal 123 ομορφο και λιγο φθηνότερο του svs 2000, και αναφέρουν οτι παίζει καλυτερα σε μουσική απο το svs, αλλα στο χώρο μου σπάνια ακούω μουσική.
SVS 2000 το ασχημόπαπο αλλα μάλλον για ταινίες το καλύτερο και ακριβότερο.

μηπως να κανω την υπερβολή και να πάω για 2 klipsch 115;
βγαινουν λιγο παραπάνω απο το svs 2000.. αλλα σε 14τμ που θα τα στριμώξω ή θα πέσει η πολυκατοικία ή θα κουφαθώ ή θα με πυροβολήσουν ή απλά το ένα θα ακυρώνει το άλλο και θα ειναι χειρότερα απο ότι με ένα..
εγω παντως αν και πηγα απ ευθειας στη ναυαρχίδα της σειρας με το PB 13 Ultra... επαθα σοκ μ΄αυτο που ακουσα στο χωρο μου ακομα ακομα και αρρύθμιστο που ειναι. δεν εχω ξανακουσει sub να παιζει τοσο καλα. τα χαμηλα του ειδικα ειναι για βραβειο.αλλωστε γι αυτο και το πηρα.. ταινιες και χαμηλα. και στη μουσικη με ικανοποιησε more than expected που λεν και στο χωριο μου! :tongue:

ασχολουμαι κατι περισσοτερο απο 12 χρονια με τον ηχο (εχοντας αλλαξει αρκετα σαμπακια) και ακομα μ΄εκπλησσει ευχαριστα στις ταινιες και στην πληροφορια που αντλεί καθε φορα που παιζει. αναθεωρησα πληρως για τις γλυκιες χαμηλες.. :wink:
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ποτε ειπαμε εχει 10% discount στο lsound;

δυστυχως δεν πέτυχα και το clearance που εκαναν πριν απο ένα μήνα..

δεν έχει στη σαλονίκη κανενας το klipsch 115 να μας το δανείσει να κάνουμε ενα συγκριτικό;
svs 2000 ξερω που θα βρω.. :p
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
εγω παντως αν και πηγα απ ευθειας στη ναυαρχίδα της σειρας με το PB 13 Ultra... επαθα σοκ μ΄αυτο που ακουσα στο χωρο μου ακομα ακομα και αρρύθμιστο που ειναι. δεν εχω ξανακουσει sub να παιζει τοσο καλα. τα χαμηλα του ειδικα ειναι για βραβειο.αλλωστε γι αυτο και το πηρα.. ταινιες και χαμηλα. και στη μουσικη με ικανοποιησε more than expected που λεν και στο χωριο μου! :tongue:

ασχολουμαι κατι περισσοτερο απο 12 χρονια με τον ηχο (εχοντας αλλαξει αρκετα σαμπακια) και ακομα μ΄εκπλησσει ευχαριστα στις ταινιες και στην πληροφορια που αντλεί καθε φορα που παιζει. αναθεωρησα πληρως για τις γλυκιες χαμηλες.. :wink:
Tην ίδια εντύπωση έχουν και οι κάτοικοι του 3ου και 2ου ορόφου πάντως..:lolsign:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εγω παντως αν και πηγα απ ευθειας στη ναυαρχίδα της σειρας με το PB 13 Ultra... επαθα σοκ μ΄αυτο που ακουσα στο χωρο μου ακομα ακομα και αρρύθμιστο που ειναι. δεν εχω ξανακουσει sub να παιζει τοσο καλα. τα χαμηλα του ειδικα ειναι για βραβειο.αλλωστε γι αυτο και το πηρα.. ταινιες και χαμηλα. και στη μουσικη με ικανοποιησε more than expected που λεν και στο χωριο μου! :tongue:

ασχολουμαι κατι περισσοτερο απο 12 χρονια με τον ηχο (εχοντας αλλαξει αρκετα σαμπακια) και ακομα μ΄εκπλησσει ευχαριστα στις ταινιες και στην πληροφορια που αντλεί καθε φορα που παιζει. αναθεωρησα πληρως για τις γλυκιες χαμηλες.. :wink:
εσυ και μετα 2 dali επαιζες χωρις eq μια χαρα.....λογικα θα παιζει και το svs χωρις ρυθμιση.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Μα ρε Βλασση κανε λιγο υπομονη , τι εισαι εσυ! ... subwoofer θελω - τωρα το θελω!!??
Σιγα σιγα, να ωριμασει η φαση και να το σκεφτουμε και λιγο ..................:laugh::p
Τι μαδαφακας που εισαι.....ναι ρε κοροιδεψε με......οταν θα παρω εγω την σαμπαρα την γαματη να δω τι θα πεις τοτεςςςςςςςς....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.322
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top