Προσεχώς home cinema και music room




Μηνύματα
411
Reaction score
648
Τι προβολέα θες; Εχω κάτι να σου προτείνω στα φθηνά! ;)
Βασικά ψάχνω για 3lcd και είμαι πιο κοντά σε epson.Για dlp είμαι επιφυλακτικός καθώς φοβάμαι μήπως με ενοχλεί το rainbow.Θέλω να δω κάποια μηχανάκια από κοντά και να αποφασισω,αλλά στα μαγαζιά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα για demo.Μετά από επικοινωνία με κάποια μαγαζιά,κατάλαβα πως υπάρχει και πρόβλημα στην διαθεσιμότητα σε αρκετές εταιρείες.

Έχεις κάτι κατά νου να μου προτείνεις ;
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πουλάω τον Benq w1070 μου. :)

Αλλά σοβαρά, νομίζω ο Epson 9200 παρέα με ένα καλιμπράρισμα θα ειναι σούπερ.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πουλάω τον Benq w1070 μου. :)

Αλλά σοβαρά, νομίζω ο Epson 9200 παρέα με ένα καλιμπράρισμα θα ειναι σούπερ.
Για τον BenQ 1070+ κοιταγα αρχικά,αλλά φοβάμαι για το rainbow και την δυσκολία στην τοποθέτηση.Βασικά για τον epson tw7200 κοιταω,αλλά δεν τον βρίσκω ούτε σε demo.Είναι και ο πρώτος μου προβολέας και φοβάμαι μην κάνω λάθος αγορά.
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Σοβαρά τώρα. Αν θες, γενικά να δεις αν σε ενοχλεί το rainbow, μπορείς να περάσεις να τον δεις να ξέρεις.

Τον έδωσα στην cpi πριν φύγω να μου τον καθαρίσουν, μιας και ειναι ακόμα σε εγγύηση, πριν τον δώσω σε κάποιον.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Σοβαρά τώρα. Αν θες, γενικά να δεις αν σε ενοχλεί το rainbow, μπορείς να περάσεις να τον δεις να ξέρεις.

Τον έδωσα στην cpi πριν φύγω να μου τον καθαρίσουν, μιας και ειναι ακόμα σε εγγύηση, πριν τον δώσω σε κάποιον.
Αυτό θα με διευκολύνει πολύ θα σου στηλω pm να κανονισουμε,αν είσαι Αθήνα από βδομάδα ;)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
20/8 γυρνάω, αλλά δεν ξέρω ποτέ θα μου τον δώσουν απο cpi. Θα τους πάρω τηλέφωνο Δευτέρα κ θα σε ενημερώσω.

Πάντως εκεί που λίιγο φαίνεται ειναι στις ασπρόμαυρες ταινίες και στα credits στο τέλος των ταινιών. Επίσης είδα πως στην αρχή ηταν λίγο πιο έντονο και μετά το συνήθισα.
 




Μηνύματα
411
Reaction score
648
Παιδιά χρειάζομαι τη γνώμη σας.Πρόσφατα αγόρασα το sub sunfire sds 12 για τον χώρο μου, επέλεξα οικονομική σειρά γιατί τα πολλά τα έσπρωξα σε προβολέα Epson eh-tw9200 .Ευτυχως το sub έδεσε καλά με το υπόλοιπο σύστημα σε μουσική και ταινίες.Μετά απο αρκετές δοκιμές και ρυθμίσεις, τοποθετήθηκε μπροστά αριστερά ανάμεσα σε front left και center και το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό χωρίς μπουμαρισμα και από λίγο έως καθόλου ακυρώσεις χαμηλών.Επειδή όμως θέλω το κάτι παραπάνω σε χαμηλές για τις ταινίες σκεφτόμουν να αγοράσω αλλο ενα ίδιο sub ή να το δώσω και να πάρω ένα svs pb2000 ή velodyne cht 15q.

Ο χώρος μου είναι 16 τ.μ,ο avr εχει 1sub out άλλα από το νέο ετος θα τον αντικαταστήσω μάλλον με τον Yamaha Avantage 2050.Με ποια επιλογή θα πάρω καλύτερο αποτέλεσμα,2 μέτρια sub ή ένα καλό ;
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Δοκίμασες άλλες θέσεις μήπως τη γλυτώσεις; Σε γωνία για παράδειγμα;
Δεν έχω πρόβλημα με το συγκεκριμένο sub,ίσα ίσα για τα λεφτά τού είναι value for money.Το πρόβλημα είναι ότι εγώ Θέλω το κάτι παραπάνω, γιαυτό έχω το δίλημμα δύο μέτρια Sub ή ένα καλό.

Τώρα σχετικά με την τοποθέτηση, όντως στην πίσω δεξιά γωνία που το δοκιμασα έπαιζε πιο δυνατά και ένιωθα τις χαμηλές στο στήθος αλλά δεν έδενε με το σύνολο και το εντοπίζες αρκετά εύκολα, ενώ μπροστά αριστερα παίζει σωστά χωρίς να καταλαβαίνεις από που έρχονται τα μπάσα και δένει με το σύνολο άψογα, αλλά δεν το νιώθεις στο στήθος εκτός και αν δουλεύει στο 70-75%.
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Το δοκιμασα και καλύτερο δυνατό σημείο είναι μπροστά αριστερά όπου και το τοποθετήθηκε.
Δεν έχω πρόβλημα με το χώρο, μπουμαρισμα,ακυρώσεις.Αναβάθμιση Θέλω να κάνω αλλά δεν ξέρω τι να επιλεξω, ένα καλύτερο sub (svs pb2000,velodyne cht 15q) ή δύο ίδια sub ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Αφού το έχεις ήδη και παίζει καλά, νομίζω πως άλλο ένα ίδιο είναι προτιμότερη λύση.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Αφού το έχεις ήδη και παίζει καλά, νομίζω πως άλλο ένα ίδιο είναι προτιμότερη λύση.
Μάλλον αυτό θα κάνω,αφού το ένα παιζει καλά λογικά τα δύο θα παίζουν καλύτερα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το συγκεκριμένο sub δεν κατεβαίνει κάτω από τα 25-27hz.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ενώ μπροστά αριστερα παίζει σωστά χωρίς να καταλαβαίνεις από που έρχονται τα μπάσα και δένει με το σύνολο άψογα, αλλά δεν το νιώθεις στο στήθος εκτός και αν δουλεύει στο 70-75%.
μπορεις να εχεις το sub στο 75% και να κοβεις db απο τον av οταν παιζεις μουσικη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.324
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top