Προσεχώς home cinema και music room

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πάντως είναι εκνευριστικο να μην Μπορείς να αποθηκεύσεις στον avr διαφορετικές ρυθμίσεις για ταινία και μουσική.
Δεν είναι επίφοβο να δουλεύει το sub στο 75% ,ειδικά σε ταινίες με πολλά χαμηλά ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Μάλλον αυτό θα κάνω,αφού το ένα παιζει καλά λογικά τα δύο θα παίζουν καλύτερα.Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το συγκεκριμένο sub δεν κατεβαίνει κάτω από τα 25-27hz.
Τα δυο θα παίζουν δυνατότερα. Αν το ένα δεν κατεβαίνει κάτω απο τα 27Hz, ούτε τα δυο θα κατέβουν.


Δεν είναι επίφοβο να δουλεύει το sub στο 75% ,ειδικά σε ταινίες με πολλά χαμηλά ;
Αν δεν τερματίζει, όχι. Τα δικά μου τα έχει σετάρει ο μάστορας στο 90% του δικού τους volume.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Τα δυο θα παίζουν δυνατότερα. Αν το ένα δεν κατεβαίνει κάτω απο τα 27Hz, ούτε τα δυο θα κατέβουν.




Αν δεν τερματίζει, όχι. Τα δικά μου τα έχει σετάρει ο μάστορας στο 90% του δικού τους volume.
Χάνω πολλά αν δεν ακούω/νιώθω τις συχνότητες κάτω από 27hz,ιδιαίτερα στις ταινίες ;
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ολα σχετικά ειναι ...
Ειναι καθαρα σχέση κόστους αποδόσεις ...
Για να παίζεις σωστά κάτω απο τους χ κύκλους , πρέπει να χαλασεις και χ λεφτα ...
Με 2000 κανεις αρκετα καλη δουλεια ...
Τα διαθέτεις ?
Και αν τα διαθέτεις , μπορείς να παίξεις δυνατά ΣΠΙΤΙ σου ?
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ο χώρος δεν βοηθάει καθόλου για τις συχνότητες κάτω από τα 27?
το έχεις μετρήσει?

το tactile feedback στην θέση ακρόασης έχει να κάνει αρκετά με την τοποθέτηση του στο χώρο,κ τα δυο είναι καλύτερα από ένα σε αυτό.

επίσης έχεις ακούσει κάποιο setup ρυθμισμένο σωστά να παίζει αυτά που θεωρείς οτι χάνεις?
τα πολύ χαμηλά κυρίως τα νιώθεις ή είναι σαν βουητό στο χώρο ή τρίζει ο καναπές κ όχι τόσο σαν χτύπημα στο στήθος.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ολα σχετικά ειναι ...
Ειναι καθαρα σχέση κόστους αποδόσεις ...
Για να παίζεις σωστά κάτω απο τους χ κύκλους , πρέπει να χαλασεις και χ λεφτα ...
Με 2000 κανεις αρκετα καλη δουλεια ...
Τα διαθέτεις ?
Και αν τα διαθέτεις , μπορείς να παίξεις δυνατά ΣΠΙΤΙ σου ?
Πρόβλημα με την ένταση δεν έχω καθώς ο χώρος είναι στο υπόγειο και αποκλειστικά για χρήση home cinema/music.Έχω ανεβάσει photos σε προηγούμενά post.
Δυστυχως 2000 e δεν μπορώ να δώσω για sub,το budjet είναι 1000-1100 e
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
411
Reaction score
648
ο χώρος δεν βοηθάει καθόλου για τις συχνότητες κάτω από τα 27?
το έχεις μετρήσει?

το tactile feedback στην θέση ακρόασης έχει να κάνει αρκετά με την τοποθέτηση του στο χώρο,κ τα δυο είναι καλύτερα από ένα σε αυτό.

επίσης έχεις ακούσει κάποιο setup ρυθμισμένο σωστά να παίζει αυτά που θεωρείς οτι χάνεις?
τα πολύ χαμηλά κυρίως τα νιώθεις ή είναι σαν βουητό στο χώρο ή τρίζει ο καναπές κ όχι τόσο σαν χτύπημα στο στήθος.
Μετρήσεις δεν έχω κάνει, δεν έχω τα μηχανήματα.Μάλλον πρέπει να ακούσω ένα σωστά ρυθμισμένο σύστημα για να καταλάβω τι χάνω και τι πρέπει να κάνω και αν χρειάζεται να το κάνω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Μια συμβουλή θα μπορούσε να είναι να μην ακούσεις σύστημα σωστά ρυθμισμένο με μεγάλα subs.
Αν αποφασίσεις πως θέλεις αυτό που θ' ακούσεις μπορεί να μπλέξεις άσχημα, όπως αρκετοί εδώ. ;)

Μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα και με σχετικά μικρό κόστος το δικό σου όταν πάρεις το δεύτερο.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Μια συμβουλή θα μπορούσε να είναι να μην ακούσεις σύστημα σωστά ρυθμισμένο με μεγάλα subs.
Αν αποφασίσεις πως θέλεις αυτό που θ' ακούσεις μπορεί να μπλέξεις άσχημα, όπως αρκετοί εδώ. ;)
true that!!!
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Με έχετε μπλέξει ήδη άσχημα.Για να αγοράσω ένα sub μπήκα στο forum και μετά από 6 μήνες κατέληξαν να στήνω ολόκληρο home cinema στο υπόγειο. Αλλά τα θέλει και μένα ο κ@λ@ς μου:p
 
  • Like
Reactions: PPG

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Πασχεις απο υποξυ συνδρομο ανεπαρκειας μπασου , προσεξε γιατι ειναι υπουλη νοσος - πληρες συνδρομο (σε σχετικη υφεση ) εχει ο surfdrifter :D
Η υποχθονια αυτη μπασοανεπαρκεια δεν εχει σχεση με ποσο μπασο εχεις, παντα θα θες παραπανω, και δυστυχως δεν υπαρχουν bassless anonymous :laugh:
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Πασχεις απο υποξυ συνδρομο ανεπαρκειας μπασου , προσεξε γιατι ειναι υπουλη νοσος - πληρες συνδρομο (σε σχετικη υφεση ) εχει ο surfdrifter :D
Η υποχθονια αυτη μπασοανεπαρκεια δεν εχει σχεση με ποσο μπασο εχεις, παντα θα θες παραπανω, και δυστυχως δεν υπαρχουν bassless anonymous :laugh:
κακίες!

Ρε ειναι σούπερ! Φανταστικο! Με 6-8 σαμπάκια θα γινει αξιοπρεπέστατο!
:rolleyes:
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πασχεις απο υποξυ συνδρομο ανεπαρκειας μπασου , προσεξε γιατι ειναι υπουλη νοσος - πληρες συνδρομο (σε σχετικη υφεση ) εχει ο surfdrifter :D
Η υποχθονια αυτη μπασοανεπαρκεια δεν εχει σχεση με ποσο μπασο εχεις, παντα θα θες παραπανω, και δυστυχως δεν υπαρχουν bassless anonymous :laugh:
Γι αυτό δεν πήγα όταν με κάλεσε στο σπίτι του να ακούσω το pb ultra13.Δεν υπήρχε περίπτωση να την σκαπουλαρω:D.
Έχουμε κανονίσει κάποια στιγμή να έρθει να δεί το χώρο μου.Αν ακούσει το subaki μου,δεν την γλυτωνω,θα βρεθώ αγκαλιά με ένα pb 13 :p
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Πασχεις απο υποξυ συνδρομο ανεπαρκειας μπασου , προσεξε γιατι ειναι υπουλη νοσος - πληρες συνδρομο (σε σχετικη υφεση ) εχει ο surfdrifter :D
Η υποχθονια αυτη μπασοανεπαρκεια δεν εχει σχεση με ποσο μπασο εχεις, παντα θα θες παραπανω, και δυστυχως δεν υπαρχουν bassless anonymous :laugh:
Το τερμάτισες το κοντέρ :roflmao::roflmao::lol:
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εγω στι είπα. Δως το πίσω και πάρε το PB-2000. Αν θες να ακουσεις PB13 να κελαηδάνε, να πας στον zizik. Μεγαλη η διαφορα του ενός με το 1.

Παρόλα αυτα, μπορείς να έρθεις να το ακούσεις το δικό μου. Θα είναι το ίδιο πραγμα με το PB2000. Απλά εχει αλλα καλουδια πάνω το PB13, οπως XLR, EQ, κλπ που δεν είναι απαραίτητα για όλους.

Επίσης δεν προτεινω να πάρεις δευτερο απο αυτό που πήρες. Δεν νομιζω να παρεις αυτό που θες σε καμια περιπτωση.
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
αποτι ειδα ακομα δεν εχεις ακουσει HD ηχο....

για να αουσεις λοιπον μιας και θα εχεις καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα κανε το εξης...

βαλε στο ps3 εξοδο ηχου PCM (και οχι Bitstream)

Η διαφορα θα ειναι μονο στην οθονη του AV που θα βλεπεις pcm....
....σαν ηχο θα ακους σαν να ειχες AV με DTS-HD και Dolby TrueHD
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πασχεις απο υποξυ συνδρομο ανεπαρκειας μπασου , προσεξε γιατι ειναι υπουλη νοσος - πληρες συνδρομο (σε σχετικη υφεση ) εχει ο surfdrifter :D
Η υποχθονια αυτη μπασοανεπαρκεια δεν εχει σχεση με ποσο μπασο εχεις, παντα θα θες παραπανω, και δυστυχως δεν υπαρχουν bassless anonymous :laugh:
Ειμαι σε πρόγραμμα μεθαδόνης (buttkicker) και είμαι εντάξει προς το παρόν! Αλλα ζητάει αδελφάκι το PB μου!
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
αποτι ειδα ακομα δεν εχεις ακουσει HD ηχο....

για να αουσεις λοιπον μιας και θα εχεις καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα κανε το εξης...

βαλε στο ps3 εξοδο ηχου PCM (και οχι Bitstream)

Η διαφορα θα ειναι μονο στην οθονη του AV που θα βλεπεις pcm....
....σαν ηχο θα ακους σαν να ειχες AV με DTS-HD και Dolby TrueHD
Έτσι το έχω ρυθμίσει.Ή οθωνη στον yamaha δείχνει pcm.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top