Προσεχώς home cinema και music room

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.047
Reaction score
8.068
Στα τελευταία μοντέλα για την ταυτόχρονη λειτουργία του sub με large ηχεία υπάρχει η εντολή extra bass (στην θέση on) στο μενού manual speaker setup. (By default είναι απενεργοποιημένη).
 
Last edited:

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Άρα, οι ρυθμίσεις lfe level και sub out(sub/sub+front/front) δεν υπαρχουν στον rx-a2050.Οπότε ρυθμίζουμε μόνο με crossover και large/small.
Κατά τη γνώμη μου το lfe level έπρεπε να υπάρχει.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Στα τελευταία μοντέλα για την ταυτόχρονη λειτουργία του sub με large ηχεία υπάρχει η εντολή extra bass (στην θέση on) στο μενού manual speaker setup.
Τι εννοεις όταν λες συνεχής λειτουργία του sub ;;.Το extra bass επιδρά και στα LFE effects ή μόνο όταν ακούμε μουσικ ;;
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Αααα,sorry ,τώρα είδα τη διωρθωση Vakis2000.Δηλαδή η ρύθμιση sub out(sub/front/both) έχει αντικατασταθεί από το extra bass και λογικά αυτό δεν επηρεάζει τα LFE.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Στα μοντέλα 2030/3030 υπάρχει η επιλογή "extra bass" στην θέση manual speaker setup με την ίδια λογική του "both" στην ρύθμιση sub out. Στα μοντέλα 2040/3040/2050/3050 υπάρχει η επιλογή "extra bass" στο options menu items στο subwoofer/bass αλλά με την λογική της ενίσχυσης του μπάσου, κάτι σαν bass boost.
Γενικά η επιλογή sub out στην θέση "both" μπορεί να ήταν πιο εντυπωσιακή στο μπάσο αλλά νομίζω ότι χάλαγε λίγο τον ήχο γενικά, αφού τα μπροστινά ηχεία ζορίζονταν περισσότερο και δεν αναπαρήγαγαν τόσο καλά τις άλλες συχνότητες.
Επιλογή LFE level δεν υπάρχει σε κανένα μοντέλο. Ίσως θεωρεί η Yamaha ότι δεν χρειάζεται λόγω του εξελιγμένο parametric EQ που έχει για το sub.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.047
Reaction score
8.068
Συμφωνώ και εγώ. Όταν έχομε large ηχεία η συμμετοχή του sub αλλοιώνει τον ήχο.
Αν θέλουμε οπωσδήποτε την συμμετοχή του, καλό είναι να δηλώσουμε τα ηχεία σαν small ανεξαρτήτως μεγέθους. Έτσι τα προφυλάσουμε και από τις κακοτοπιές του home cinema. Σε ακρόαση μουσικής με την επιλογή pure direct όλα τα περιττά απενεργοποιούνται και με αυτόν τον τρόπο έχομε σε αυτό τουλάχιστον το κομμάτι, την ποιοτικότερη απόδοση.
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπέρα στην παρέα.

Νέες αφίξεις :D:dance2:

IMG_20160517_131518937.jpg

IMG_20160517_112742651.jpg


Στρώσιμο,δοκιμές, στρώσιμο,δοκιμές κτλ.

Είναι κουκλια,επιτέλους βρήκε και το Rythmik ανάλογους συντρόφους :D.

Θα επανελθω με εντυπώσεις.

Καλο μεσημέρι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.047
Reaction score
8.068
Καλορίζικα, Υπομονή τουλάχιστον 1 μήνα για τον τέλειο πλέον Ήχο!
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Τα πρώτα 15 λεπτά το άκουσμα ήταν τραγικό. Αφού νόμιζα ότι δεν δουλεύουν οι κόρνες:o. Έπειτα από 30- 40 λεπτά επιτέλους άκουσα και τις κόρνες.

Έχουν δρόμο ακόμα :D
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.047
Reaction score
8.068
Ειδικά με την κόρνα, μην ανησυχείς!
Προσοχή στην ρύθμισή τους στον χώρο. Πρέπει από την θέση ακρόασης να βλέπεις μόνο την πρόσοψη και είσαι ok!
Η απόσταση μεταξύ τους καθώς και η απόσταση από το κέντρο μέχρι την θέση ακρόασης πρέπει να είναι ίση (το Τ δηλαδή). Τότε εξαφανίζονται στον χώρο, και κάθε όργανο αποκτά την θέση του επίσης η φωνή σαν να βγαίνει από κεντρικό (σε stereo φυσικά)!
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.676
Reaction score
28.018
Καλές ακροάσεις και καλές θεάσεις. Ωραίος χώρος.
Προσωπικά θεωρώ την λύση των 2 μικρών subs πολύ καλύτερη από ένα μεγάλο. Η ιδανική λύση βέβαια είναι 4 μικρά, ένα σε κάθε γωνία και έτσι δεν χρειάζονται και παγίδες χαμηλών. Στην περίπτωση των 2 αυτά μπαίνουν δεξιά και αριστερά στους τοίχους στο κέντρο αυτών. Κατά δεύτερων "γενικά" αν τα ηχεία δεν έχουν τουλάχιστον 10" γουφερς δηλώνονται μικρά για διάφορους λόγους.

Μετά την τοποθέτηση 2ου sub στο χώρο μου και σύμφωνα με τα παραπάνω αλλά και νέο calibration, ο ήχος άλλαξε προς το καλύτερο.

Ας το έχεις σαν σκέψη έστω και μελλοντικά.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Οι αποστάσεις μεταξύ left,right ηχείων και θέση ακροάσεως δημιουργούν σχεδόν ισόπλευρο τρίγωνο και όντως η σκηνή και τα vocals είναι ακριβώς μπροστά σου σαν να τα ακούς από το κεντρικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλές ακροάσεις και καλές θεάσεις. Ωραίος χώρος.
Προσωπικά θεωρώ την λύση των 2 μικρών subs πολύ καλύτερη από ένα μεγάλο. Η ιδανική λύση βέβαια είναι 4 μικρά, ένα σε κάθε γωνία και έτσι δεν χρειάζονται και παγίδες χαμηλών. Στην περίπτωση των 2 αυτά μπαίνουν δεξιά και αριστερά στους τοίχους στο κέντρο αυτών. Κατά δεύτερων "γενικά" αν τα ηχεία δεν έχουν τουλάχιστον 10" γουφερς δηλώνονται μικρά για διάφορους λόγους.

Μετά την τοποθέτηση 2ου sub στο χώρο μου και σύμφωνα με τα παραπάνω αλλά και νέο calibration, ο ήχος άλλαξε προς το καλύτερο.

Ας το έχεις σαν σκέψη έστω και μελλοντικά.
Ευχαριστώ.

Σωστά, έχω ήδη δεύτερο sub (12") πίσω από την θέση ακρόασης θέασης,καθώς λειτουργεί πιο καλά σε home cinema.Σε δικαναλη ακρόαση χρησιμοποιώ μόνο το Rythmik καθώς είναι εξαιρετικό και στην μουσική.Αν και πλέων με τα rp280f πηστευω πως δεν θα μου χρειαστεί ουτε αυτό σε δικαναλο ακρόαση.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Καλές ακροάσεις και καλές θεάσεις. Ωραίος χώρος.
Προσωπικά θεωρώ την λύση των 2 μικρών subs πολύ καλύτερη από ένα μεγάλο. Η ιδανική λύση βέβαια είναι 4 μικρά, ένα σε κάθε γωνία και έτσι δεν χρειάζονται και παγίδες χαμηλών. Στην περίπτωση των 2 αυτά μπαίνουν δεξιά και αριστερά στους τοίχους στο κέντρο αυτών. Κατά δεύτερων "γενικά" αν τα ηχεία δεν έχουν τουλάχιστον 10" γουφερς δηλώνονται μικρά για διάφορους λόγους.

Μετά την τοποθέτηση 2ου sub στο χώρο μου και σύμφωνα με τα παραπάνω αλλά και νέο calibration, ο ήχος άλλαξε προς το καλύτερο.

Ας το έχεις σαν σκέψη έστω και μελλοντικά.
τι σχεση εχουν ο αριθμος των σαμπ με τα bass traps?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.676
Reaction score
28.018
Ευχαριστώ.

Σωστά, έχω ήδη δεύτερο sub (12") πίσω από την θέση ακρόασης θέασης,καθώς λειτουργεί πιο καλά σε home cinema.Σε δικαναλη ακρόαση χρησιμοποιώ μόνο το Rythmik καθώς είναι εξαιρετικό και στην μουσική.Αν και πλέων με τα rp280f πηστευω πως δεν θα μου χρειαστεί ουτε αυτό σε δικαναλο ακρόαση.
Αν το ένα sub το έχεις πίσω απο την θέση ακρόασης (στο κέντρο), τότε το άλλο πρέπει να πάει ακριβώς απέναντι του δηλαδή κάτω από την οθόνη, κέντρο πάλι. Αυτά για το Home Cinema.
Τώρα όσο αναφορά την μουσική τα χαμηλά και η χρήση sub είναι καθαρά τη αρέσει στον καθένα πιστεύω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.676
Reaction score
28.018
τι σχεση εχουν ο αριθμος των σαμπ με τα bass traps?
Με αυτή την τοποθέτηση τα ιδια τα subs "λειτουργούν" και σαν bass traps.
Antoni Grimani - MSR Acoustics
Και με 15 χρόνια σε DOLBY & THX.
[DOUBLEPOST=1463488773][/DOUBLEPOST]Επίσης η Dirac δουλεύει πάνω σε ενα σύστημα όπου σε δικαναλο τα πίσω ηχεία θα δουλεύουν ως Bass Traps. Οσονούπω οι ανακοινώσεις.
 
Last edited:


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.137
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top