Προτάσεις για compact μηχανή με raw αρχεία

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.896
Reaction score
31.433
Ακριβώς. Αλλά αυτός είναι ο ζουμ φακός, με τον 22ρη γίνεται σε μέγεθος κόμπακτ, χωράει άνετα σε τσέπη μπουφάν.

 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.043
Reaction score
41.431
Θα περιμένω λίγο μέχρι να βαρεθώ να κουβαλάω αυτό...

Pentax K-5.jpg
δεν κρατήθηκα, πυροβόλησα, είχαν μείνει δυο κομμάτια στο amazon...δεν μου έχει έρθει ακόμη και επιβεβαίωση της παραγγελίας και ανυσηχώ!!!

Προορίζεται να είναι το εργαλείο που θα μείνει για πολλά χρόνια μαζί μου. Αν είναι καλό κορίτσι θα της παίρνω και κανά φακουδάκι που και που. Οταν θα με κουράσει στα καθημερινά και δεν θα μου κάνουν οι φωτο του κινητού θα αγοράσω του Abessalom, θα την πουλάει τότε!!

Αντε με το καλό να'ρθει...ευχαριστώ σας όλους για την παρέα τις δύσκολες ώρες της αναζήτησης :drinks:

ΥΓ τώρα ξεκινά το ψάξιμο για τσαντούλα :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.043
Reaction score
41.431
Ακριβώς. Αλλά αυτός είναι ο ζουμ φακός, με τον 22ρη γίνεται σε μέγεθος κόμπακτ, χωράει άνετα σε τσέπη μπουφάν.

Με γεια...καλές λήψεις με όμορφες εικόνες! Είναι πολύ ωραίο μηχανάκι.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.896
Reaction score
31.433
Άντε με το καλό!

Τελικά από κόμπακτ με raw κατέληξες σε πολύ σοβαρή μηχανή (πριν 2 χρόνια η Κ5 ήταν ίσως ο καλύτερη APS dslr). Είναι ιδανική βάση για να αξιοποιήσεις παλιούς Πένταξ ή βιδωτούς φακούς, λόγω πολύ καλού αισθητήρα και ενσωματωμένης σταθεροποίησης. Δεν είναι τόσο μεγάλη σε μέγεθος, είναι συγκριτικά μικρότερη από τις ανταγωνιστικές της.


Στις τσάντες θεωρώ βασιλιά τις αγγλικές Billingham, τσάντα για μια ζωή, κορυφαίο στυλ που αποπνέει ποιότητα, αλλά είναι σημαντικά ακριβότερες από πχ τις συνήθεις lowepro (καμία σχέση και σε αντοχή, ποιότητα και υλικά βέβαια).



Καλώς ή κακώς, μπήκες σε ακριβό δρόμο.... εγώ τονίζω είπα μείνε στις κόμπακτ ή σε μια NEX3 με τον βασικό της φακό!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.043
Reaction score
41.431
Ουδεμία αμαρτια εχεις φιλε μου Abessalom. Σε ευχαριστω πολύ και οπως ειπαμε οταν πουλησεις τη μικρη εδω ειμαστε (και εκεινα τα ρημαδοναυτιλιακα ηχεια βεβαίως-βεβαιως)
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.892
Reaction score
95.302
Άμα πάρω καλό μηχανάκι δεν σε συμφέρει βρε, γιατί θα σου πάρω όλες τις δουλειές! :fuckyou:

:D
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
... δεν κρατήθηκα, πυροβόλησα ...
Πυροβόλησες έ; Καλά υποψιαζόμουν τόσο καιρό ότι δεν είσαι εντάξει.
:roflmao:
Μεγειές και σε σένα. :dance2:

Τώρα να δεις τι "πιστολιές" θα φας. Θες τσαντούλες, έξτρα φακουδάκια, ενδεχομένως μεγαλύτερη οθόνη στον υπολογιστή ... θα φας καλά. :tongue: Μπορεί να χρειαστείς και καμιά κόμπακτ στην πορεία για να μην κουβαλάς την ακριβή σε γάμους, βαφτίσια και στη μουλιάσουν με καμιά σαμπάνια. :prankster: Αλλά τέτοιος που είσαι καλά να πάθεις! :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.043
Reaction score
41.431
Δεν μουλιάζει το εργαλείο λέμε...για κύττα με εδώ, πως με κόβεις; :p

pentax-k-5-iis.jpg
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Βασίλη (ή λάθος θυμάμαι) δεν σε βλέπω μάνα μου. Σήκωσε κάνα χέρι μπας και ...

:p
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ενα ταξίδι στον Βόλο ήταν αρκετό.......κακές παρέες....πάρτον κάτω :thumbsup:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Και να δεις Μάνο που δεν έχει βάλει μυαλό. Έχει σκοπό να ξαναπάει Βόλο. Μέχρι χαϊεντοτέτοιο τον περιμένω μετά να γίνει.
:roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.043
Reaction score
41.431
Ηταν στραβό το κλήμα το 'φαγε και ο ...Βόλος, τι περιμένεις μετά! πάντως άμα με δείτε να δίνω για καλώδια πάνω από 5€ το μέτρο τραβήξτε με από την πρίζα!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.043
Reaction score
41.431
Αυτό το νήμα μόνο με ένα τρόπο μπορεί να κλείσει...με τα πρώτα δείγματα από την Κ5!




 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Άντε ρε μπόη καλορίζικη! :dance2:

Παρά λίγο προχθές μόλις να ανεβάσω ερώτημα για την άφιξη της PENTAX, αλλά πρυτάνευσε η λογική και δεν με άφησε να πέσω τόσο χαμηλά. :p
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.798
Μηνύματα
2.876.363
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top