Πρόβλημα ήχου και εικόνας από pc σε ενισχυτή.

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Η επέκταση είναι όταν χρησιμοποιείς και τις δύο οθόνες, ως μια, το χρησιμοποιούν π.χ. γραφίστες και φωτογράφοι, όπου στην μια οθόνη έχουν τα ¨εργαλεία ¨ επεξεργασίας μιας εικόνας και στην άλλη για καλύτερη θέαση έχουν μόνο την εικόνα.
Την ρύθμιση που πρέπει να επιλέξεις είναι ¨διπλότυπο¨, δηλαδή ότι δείχνει η οθόνη του pc να δείχνει και το μόνιτορ (της τηλεόρασης).
Οι επιλογές είναι: μόνο οθόνη pc, επέκταση, διπλότυπο, μόνο εξωτερική οθόνη (προτζέκτορας, μόνιτορ, τηλεόραση) .



Το γνωριζω αυτο που λες και εκει εχω τη ρυθμιση, συγκεκριμενα στην αναπαραγωγη. Εγω αλλο ρωταω, ισως να μη το διατυπωσα σωστα. Στις ρυθμισεις η οθονη pc ειναι το νουμερο 2 ενω στην καρτα γραφικων ειναι το νουμερο 1 οταν κανω αναγνωριση οθονων. Και ρωταω αν ειναι αυτο σωστο γιατι εικονα και ηχο δεν εχω ακομα στον ενισχυτη και στην τηλεοραση.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Η ανάλυση στην έξοδο που πάει στον ενισχυτή μήπως είναι μεγαλύτερη από αυτή που σηκώνει; Επίσης το καλώδιο είναι ύποπτο.
Μπορεί να χάλασε ξαφνικά, δεν είναι απίθανο.
Οχι, οχι η αναλυση ειναι 1080p, το καλωδιο δοκιμαστηκε με laptop, ειναι ενταξει. Το προβλημα βρισκεται στο pc.
 


TGD

Μηνύματα
7.327
Reaction score
7.327
Κι εμένα κάποιο πρόβλημα με την αναγνώριση οθονών μου μοιάζει. Κάποτε το πισί νόμιζε ότι είχε 3 οθόνες συνδεδεμένες. Ακόμα κι αν αφηνα μόνο μία επάνω, πάλι νόμιζε ότι είχε δύο. Δεν θυμάμαι πως ακριβώς λύθηκε, πάντως χρειάστηκαν αποσυνδέσεις καλωδίων, και μερικά ρεσέτ.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Το γνωριζω αυτο που λες και εκει εχω τη ρυθμιση, συγκεκριμενα στην αναπαραγωγη. Εγω αλλο ρωταω, ισως να μη το διατυπωσα σωστα. Στις ρυθμισεις η οθονη pc ειναι το νουμερο 2 ενω στην καρτα γραφικων ειναι το νουμερο 1 οταν κανω αναγνωριση οθονων. Και ρωταω αν ειναι αυτο σωστο γιατι εικονα και ηχο δεν εχω ακομα στον ενισχυτη και στην τηλεοραση.
Για να μην προβληματίζεσαι με αυτό, γιατί δεν αλλάζεις τις ρυθμίσεις ώστε η οθόνη του pc να γίνει το νούμερο 1;
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Για να μην προβληματίζεσαι με αυτό, γιατί δεν αλλάζεις τις ρυθμίσεις ώστε η οθόνη του pc να γίνει το νούμερο 1;
Το εκανα, παλι τιποτα!!! Χωρις εικονα και ηχο!!!!!
 

Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Η επέκταση είναι όταν χρησιμοποιείς και τις δύο οθόνες, ως μια, το χρησιμοποιούν π.χ. γραφίστες και φωτογράφοι, όπου στην μια οθόνη έχουν τα ¨εργαλεία ¨ επεξεργασίας μιας εικόνας και στην άλλη για καλύτερη θέαση έχουν μόνο την εικόνα.
Την ρύθμιση που πρέπει να επιλέξεις είναι ¨διπλότυπο¨, δηλαδή ότι δείχνει η οθόνη του pc να δείχνει και το μόνιτορ (της τηλεόρασης).
Οι επιλογές είναι: μόνο οθόνη pc, επέκταση, διπλότυπο, μόνο εξωτερική οθόνη (προτζέκτορας, μόνιτορ, τηλεόραση) .



Αν δεν είναι ακριβώς ίδιες οι οθόνες δεν θες το διπλότυπο γιατί κρατάει τις ρυθμίσεις της οθόνης με την μικρότερη ανάλυση
Το εκανα, παλι τιποτα!!! Χωρις εικονα και ηχο!!!!!
Έβαλες ένα tv box ή το laptop στην πλευρά του ενισχυτή να δεις αν το καλώδιο στέλνει σήμα στην οθόνη;
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Αν δεν είναι ακριβώς ίδιες οι οθόνες δεν θες το διπλότυπο γιατί κρατάει τις ρυθμίσεις της οθόνης με την μικρότερη ανάλυση

Έβαλες ένα tv box ή το laptop στην πλευρά του ενισχυτή να δεις αν το καλώδιο στέλνει σήμα στην οθόνη;
Αν εννοεις να συνδεσω το laptop με τον ενισχυτη το εχω κανει και ολα δουλευουν κανονικα (εικονα και ηχος)!!! Υποψιαζομαι μηπως η μ@λ@κι@ γινεται απο το HDMI της μητρικης στο pc.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Αν εννοεις να συνδεσω το laptop με τον ενισχυτη το εχω κανει και ολα δουλευουν κανονικα (εικονα και ηχος)!!! Υποψιαζομαι μηπως η μ@λ@κι@ γινεται απο το HDMI της μητρικης στο pc.
Δες και αυτό το link για την θύρα hdmi:


ή αν θες περισσότερα βάλε στον browser "windows 10 hdmi not working"
 




Μηνύματα
253
Reaction score
110
Και πώς συνδέεις τη δεύτερη οθόνη;
Sorry, υπεθεσα με την αναφορα σου δυο εξοδους αν εχω δυο HDMI. Η οθονη pc στην VGA της μητρικης και ο ενισχυτης στο HDMI της μητρικης. Η τηλεοραση ειναι στο HDMI OUT του ενισχυτη.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Ειναι κομπλε ολα? Λυθηκε εντελως το προβλημα?
Ξέχασε τις ρυθμίσεις. Εγώ είχα πρόβλημα στο hdmi και δεν είχα καθόλου εικόνα στην οθόνη 2. Απλά ήθελα να ξεχάσει τις ρυθμίσεις.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Ξέχασε τις ρυθμίσεις. Εγώ είχα πρόβλημα στο hdmi και δεν είχα καθόλου εικόνα στην οθόνη 2. Απλά ήθελα να ξεχάσει τις ρυθμίσεις.
Δεν καταλαβα, μηπως μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις?
 

TGD

Μηνύματα
7.327
Reaction score
7.327
χμμμ...
Ας πόυμε βγάλε όλες τις οθόνες από πάνω και κάνε reset. Κανονικό cold boot. Λογικά δεν θα βρει καμία. Συνδέεις μετά το boot την VGA. Λογικά παίρνεις οθόνη στην μία. Δες τότε, έχεις δύο οθόνες στα Windows ή μία;
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
χμμμ...
Ας πόυμε βγάλε όλες τις οθόνες από πάνω και κάνε reset. Κανονικό cold boot. Λογικά δεν θα βρει καμία. Συνδέεις μετά το boot την VGA. Λογικά παίρνεις οθόνη στην μία. Δες τότε, έχεις δύο οθόνες στα Windows ή μία;
Οκ, οταν εννοεις reset το κουμπι στο κουτι υπολογιστη διπλα στο power, σωστα? Το cold boot ειναι το reset? Τη VGA την συνδεω με ανοικτο τον υπολογιστη?
 

TGD

Μηνύματα
7.327
Reaction score
7.327
Όχι, σβήστο τελείως. Άναψε τον υπολογιστή χωρίς καμιά οθόνη συνδεδεμένη και συνέδεσε την VGA αφού θα έχει μπουτάρει. Υποθέτω θα έχεις αίσθηση από τον χρόνο και τους θορύβους πόση ώρα κάνει περίπου.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
110
Όχι, σβήστο τελείως. Άναψε τον υπολογιστή χωρίς καμιά οθόνη συνδεδεμένη και συνέδεσε την VGA αφού θα έχει μπουτάρει. Υποθέτω θα έχεις αίσθηση από τον χρόνο και τους θορύβους πόση ώρα κάνει περίπου.
Οκ το κανω και σου λεω.
Οκ το κανω και σου λεω.
Λοιπον το εκανα και δειχνει μια οθονη. Το HDMI του Pc προς τον ενισχυτη το εχω ξεσυνδεσει. Το συνδεω τωρα?
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.457
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top