Πρόβλημα ήχου και εικόνας από pc σε ενισχυτή.




TGD

Μηνύματα
7.241
Reaction score
7.265
Δοκίμασε να συνδέσεις το monitor και με VGA και με HDMI ταυτόχρονα (επιλέγεις την είσοδο από το monitor) να δεις τι παίζει κι εκεί.
Την ιδέα την πήρα από αυτόν:
Δοκίμασε αυτό που λέει με επανεγκατάσταση του driver.
Μήπως έγινε update ο driver πρόσφατα; Νομίζω ότι αρχές του μήνα υπήρξε Windows Update.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Δοκίμασε να συνδέσεις το monitor και με VGA και με HDMI ταυτόχρονα (επιλέγεις την είσοδο από το monitor) να δεις τι παίζει κι εκεί.
Την ιδέα την πήρα από αυτόν:
Δοκίμασε αυτό που λέει με επανεγκατάσταση του driver.
Μήπως έγινε update ο driver πρόσφατα; Νομίζω ότι αρχές του μήνα υπήρξε Windows Update.
Το εχω εδω και 2-3 μερες αρκετες φορες δεν εχει γινει τιποτα.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Δοκιμασα κατι με το Spotify. Ανοιξα το Spotify, εβαλα μουσικη και στην επιλογη κατω δεξια "συνδεση σε συσκευη" ακουω τον ηχο απο τα ακουστικα του υπολογιστη. Μετα στην επιλογη "επιλεξε αλλη συσκευη" μου εμφανιζει τον ενισχυτη και επιλεγω τον ενισχυτη. Και ως δια μαγειας εχω ηχο στον ενισχυτη και εικονα στην τηλεοραση. Ο ηχος και η εικονα περνανε απο το HDMI του pc στο Spotify?
 

ika

News
Μηνύματα
14.086
Reaction score
13.025
...

Καταρχην δεν εχω ARC στην τηλεοραση. Η συνδεσμολογια ειναι, HDMI pc στο input AV1 του ενισχυτη και απο το HDMI OUT του εισχυτη στο HDMI της τηλεορασης.
Υπάρχει τηλεόραση χωρίς ARC?
 


Μηνύματα
305
Reaction score
306
Δοκιμασα κατι με το Spotify. Ανοιξα το Spotify, εβαλα μουσικη και στην επιλογη κατω δεξια "συνδεση σε συσκευη" ακουω τον ηχο απο τα ακουστικα του υπολογιστη. Μετα στην επιλογη "επιλεξε αλλη συσκευη" μου εμφανιζει τον ενισχυτη και επιλεγω τον ενισχυτη. Και ως δια μαγειας εχω ηχο στον ενισχυτη και εικονα στην τηλεοραση. Ο ηχος και η εικονα περνανε απο το HDMI του pc στο Spotify?
Μάλλον πάει κατευθείαν στον ενισχυτή και από εκεί στην τιβι, δεν το λέω σίγουρα αλλά αφού λες επέλεξε ¨άλλη¨ συσκευή, προφανώς άλλη από το κομπιούτερ.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Μάλλον πάει κατευθείαν στον ενισχυτή και από εκεί στην τιβι, δεν το λέω σίγουρα αλλά αφού λες επέλεξε ¨άλλη¨ συσκευή, προφανώς άλλη από το κομπιούτερ.
Τελικα δεν παει απο το HDMI του pc στον ενισχυτη. Αποσυνδεσα το HDMI του pc και συνεχιζει να παιζει.
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Τιποτα, τα ιδια.
[/QUOTE]

Δεν ξέρω αν το δοκίμασες, αλλά αφού ενισχυτής-τηλεόραση παίζει, κάνε και μια δοκιμή σύνδεσης pc κατευθείαν στην τηλεόραση, (βγάλε δηλαδή από την εξίσωση τον ενισχυτή), σε περίπτωση που παίζει ίσως χρειάζεται κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Συνηθως τετοια θεματα οφειλονται σε drivers των windows 10. απενεργοποιησε την αναβαθμιση των drivers απο τα windows 10,απεγκατεστησε τους drivers που εεις εγκατεστημενους και εγκατεστησε νεους απο το site της intel.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Τιποτα, τα ιδια.
Δεν ξέρω αν το δοκίμασες, αλλά αφού ενισχυτής-τηλεόραση παίζει, κάνε και μια δοκιμή σύνδεσης pc κατευθείαν στην τηλεόραση, (βγάλε δηλαδή από την εξίσωση τον ενισχυτή), σε περίπτωση που παίζει ίσως χρειάζεται κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του ενισχυτή.
[/QUOTE]
Θα το ειχα κανει ηδη, αλλα επειδη το καλωδιο ειναι περασμενο μεσα σε βαμμενο καναλι και δεν φτανει μεχρι την τηλεοραση, εχω κανονισει να μου φερει ο ανηψιος μου αυριο ενα μονιτορ να το συνδεσω στη θεση ενισχυτη-τηλεορασης.
Συνηθως τετοια θεματα οφειλονται σε drivers των windows 10. απενεργοποιησε την αναβαθμιση των drivers απο τα windows 10,απεγκατεστησε τους drivers που εεις εγκατεστημενους και εγκατεστησε νεους απο το site της intel.
Το εχω κανει αρκετες φορες χωρις αποτελεσμα. Δεν ξερω μηπως φταιει αποκλειστικα το HDMI της μητρικης!!! Μηπως εχει καει ή εχει σταματησει να λειτουργει για καποια λογο?
 
Last edited:

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Εκανα ακομα μια δοκιμη, εβγαλα εκτος τον ενισχυτη απο το συστημα και συνδεσα στη θεση του HDMI του pc ενα μονιτορ. Το αποτελεσμα ηταν να μην εχω εικονα στο Monitor και η οθονη του pc να μαυρισει. Μολις ξεσυνδεσα το HDMI απο το pc εμφανιστηκε εικονα στην οθονη του υπολογιστη. Μετα αποσυνδεσα την οθονη του pc και συνδεσα το μονιτορ στο HDMI ως κυρια και μοναδικη οθονη χωρις ωστοσο να εχω εικονα. Μπορει να καταλαβει καποιος τι στα κοματια γινεται???
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.027
Reaction score
6.828
Άρα σαν να λες ότι με κανέναν συνδυασμό και σε καμία συσκευή δεν δίνει εικόνα η HDMI έξοδος του PC.

Οπότε πλέον δεν φαίνεται να είναι θέμα ρυθμίσεων ή ενισχυτή, αλλά χαλασμένης εξόδου.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Άρα σαν να λες ότι με κανέναν συνδυασμό και σε καμία συσκευή δεν δίνει εικόνα η HDMI έξοδος του PC.

Οπότε πλέον δεν φαίνεται να είναι θέμα ρυθμίσεων ή ενισχυτή, αλλά χαλασμένης εξόδου.
Ενισχυτη δεν ειναι σιγουρα!!! Ειναι σιγουρα χαλασμενη η εξοδος? Πως μπορει να ελεχθει εκτος απο συνδεση με καποιο μονιτορ? Και ειναι σατανικα συμπτωματικο την ωρα που εβαλα να παρακολουθησω μια ταινια στο home cinema να καει η εξοδος HDMI του pc εκεινη τη στιγμη!!!!! Δεν ξερω τι να πω!!!!!
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα μελη για το χρονο και την βοηθεια τους για το προβλημα που εχει προκυψει με τον υπολογιστη. Επισης θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζει καποιος φυσικα, αν προχωρησω σε format του υπολογιστη, παρολο που απο οτι φαινεται το πιθανοτερο ειναι να εχει προβλημα το HDMI της μητρικης, υπαρχει πιθανοτητα να φτιαξει ή ειναι ματαιο? Οι "κομπιουτεραδες" του forum τι αποψη εχουν?
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα μελη για το χρονο και την βοηθεια τους για το προβλημα που εχει προκυψει με τον υπολογιστη. Επισης θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζει καποιος φυσικα, αν προχωρησω σε format του υπολογιστη, παρολο που απο οτι φαινεται το πιθανοτερο ειναι να εχει προβλημα το HDMI της μητρικης, υπαρχει πιθανοτητα να φτιαξει ή ειναι ματαιο? Οι "κομπιουτεραδες" του forum τι αποψη εχουν?
Κομπιουτεράς δεν είμαι, αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι, αν είναι χαλασμένη η hdmi (hardware) δεν θα φτιάξει με διόρθωση software (format).
Γιατί όμως να κάνεις format και να μην δοκιμάσεις την επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο, που βέβαια αν όντως έχει χαλάσει η hdmi έξοδος δεν θα διορθώσει ούτε και αυτή το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον έχει λιγότερη φασαρία.
 

Μηνύματα
251
Reaction score
108
Κομπιουτεράς δεν είμαι, αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι, αν είναι χαλασμένη η hdmi (hardware) δεν θα φτιάξει με διόρθωση software (format).
Γιατί όμως να κάνεις format και να μην δοκιμάσεις την επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο, που βέβαια αν όντως έχει χαλάσει η hdmi έξοδος δεν θα διορθώσει ούτε και αυτή το πρόβλημα, αλλά τουλάχιστον έχει λιγότερη φασαρία.
To format το ειπα απο κεκτημενη ταχυτητα!!! Μολις βρω χρονο θα προχωρησω σε επαναφορα, αφου πρωτα διαβασω-μαθω τι πρεπει να κανω ακριβως γιατι δεν το εχω ξανακανει. Σε περιπτωση αποτυχιας, μια καρτα γραφικων ειναι η λυση?
Άρα σαν να λες ότι με κανέναν συνδυασμό και σε καμία συσκευή δεν δίνει εικόνα η HDMI έξοδος του PC.

Οπότε πλέον δεν φαίνεται να είναι θέμα ρυθμίσεων ή ενισχυτή, αλλά χαλασμένης εξόδου.
Και η λυση ειναι μια καρτα γραφικων?
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.982
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top