Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές


TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270
Εδώ λένε ότι πρέπει να εφαρμοστεί σε Τριανδρία, Τούμπα και Πυλαία...
Άλλη μια ερώτηση: εφαρμόζεται ανά ιδιοκτησία ή ανά κτίριο; Γιατί σκεφτείτε να πρέπει να κάνει μελέτη κάθε διαμέρισμα... Και αν εφαρμόζεται ανά κτίριο, ποιος είναι υπεύθυνος;
 


TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270
Θεσσαλία - Κάρλα μπαζώνουν Παγασητικό
- Φερτά υλικά από τον θεσσαλικό κάμπο δημιούργησαν νησίδα στον κλειστό κόλπο της Μαγνησίας!
- Αναγκαία η διαρκής περιβαλλοντική παρακολούθηση νερών και αγροτο-βιομηχανικών αποβλήτων τονίζουν πανεπιστημιακοί σε ημερίδα της Περιφέρειας
- Φράγματα ανάσχεσης πρότεινε ο καθηγητής Κ. Σκόρδας


 

TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270
Θέλω να δω την εφαρμογή του σε Διόνυσο, Εκάλη, Κηφισιά, Πεντέλη, Σούνιο, κλπ, κλπ, κλπ ..... :biggrin:
Εγώ μέτρησα στο Google Earth ότι είμαι στα 297 μέτρα. Περιμένω τώρα επιβεβαίωση από τοπογράφο, ελπίζοντας ότι έχω κάνει λάθος... Ας είναι το τελευταίο κομμάτι του λόφου οικόπεδο!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Εγώ μέτρησα στο Google Earth ότι είμαι στα 297 μέτρα. Περιμένω τώρα επιβεβαίωση από τοπογράφο, ελπίζοντας ότι έχω κάνει λάθος... Ας είναι το τελευταίο κομμάτι του λόφου οικόπεδο!
Εγώ σύμφωνα με το χάρτη είμαι λιγότερο από 100 μέτρα. Οι γείτονες που πήγαν στο δασαρχείο τους είπαν ότι ήμαστε πολύ μακριά. :idk:

Η μοναδική εξήγηση που θα μπορούσα να δώσω είναι ότι:
α) Έχουν άλλους χάρτες
β) Ο χάρτης δείχνει και το δασικό εκτός του δάσους, οπότε εκεί δεν βγαίνει άκρη αν δεν έχεις παραπάνω στοιχεία.

Περιμένω το μηχανικό να βγάλω άκρη.
 



TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270
Περιμένω το μηχανικό να βγάλω άκρη.
Ο τοπογράφος δεν μου απάντησε ακόμα για εμένα, αλλά μου είπε την δικιά του περίπτωση που ξαφνικά βρέθηκε με υψηλής επικινδυνότητας ακίνητο, γιατί το οικόπεδο έχει πρόσβαση με δρόμο πλάτους μικρότερο από 6 μέτρα και περνάνε από αυτό γραμμές μέσης τάσης!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Καλά θα πάει και αυτό.

 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.729
Θέλω να δω την εφαρμογή του σε Διόνυσο, Εκάλη, Κηφισιά, Πεντέλη, Σούνιο, κλπ, κλπ, κλπ ..... :biggrin:
Εγω καθόλου!

Διαβάζω τώρα λίγο το κείμενο γιατί μάλλον αφορά και την οικία μου...

Και γράφουν παρακάτω στο ΦΕΚ:

asxoliasta.jpg


Δηλαδή... θα πληρώσω τους υποτίθεται αξιολογημένους και εγκεκριμένους από το κράτος.... "λειτουργούς" να μου συντάξουν κείμενο + μελέτη, θα κάνουν αυτοί λάθος... και θα πληρώσω πρόστιμο εγω.

Ταυτόχρονα, κάθε χρόνο θα πρέπει να καταθέτω δήλωση.... λες και τον επόμενο χρόνο το κτίριο μου θα έχει αλλάξει τοποθεσία, προσανατολισμό, θα έχει αλλάξει η κλίση, ή θα έχει μετακομίσει το δασάκι που είναι κοντά μου.

Άλλο ένα εξαιρετικό... εισπρακτικό μέτρο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Εγω καθόλου!

Διαβάζω τώρα λίγο το κείμενο γιατί μάλλον αφορά και την οικία μου...

Και γράφουν παρακάτω στο ΦΕΚ:

View attachment 327999

Δηλαδή... θα πληρώσω τους υποτίθεται αξιολογημένους και εγκεκριμένους από το κράτος.... "λειτουργούς" να μου συντάξουν κείμενο + μελέτη, θα κάνουν αυτοί λάθος... και θα πληρώσω πρόστιμο εγω.

Ταυτόχρονα, κάθε χρόνο θα πρέπει να καταθέτω δήλωση.... λες και τον επόμενο χρόνο το κτίριο μου θα έχει αλλάξει τοποθεσία, προσανατολισμό, θα έχει αλλάξει η κλίση, ή θα έχει μετακομίσει το δασάκι που είναι κοντά μου.

Άλλο ένα εξαιρετικό... εισπρακτικό μέτρο.
Σου λέει ότι η μελέτη έχει θέματα και πως έχεις δύο μήνες με το μηχανικό σου να την διορθώσεις. Αν δεν την διορθώσεις θα φας πρόστιμο.

Κάθε χρόνο θα κάνεις δήλωση όχι επειδή άλλαξε θέση το κτήριο, αλλά επειδή, κάθε χρόνο, πρέπει να κάνεις ότι λέει η μελέτη. Αυτά αφορούν καθαρισμούς, κλαδέματα κ.α.
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Κλασικά Μητσοτάκης "ατομική ευθύνη", το κράτος (ο ίδιος δηλαδή) δεν ξέρει τίποτα... :rolleyes:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Βεβαίως ατομική ευθύνη. Που μου έχετε μάθει για δεκαετίες να έχετε υπεύθυνο το μπαμπά (κράτος) για όλα.

Βεβαίως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να έχει σωστή μελέτη. Με κάποιο τρόπο πρέπει να σε πιέσει να τα έχεις όπως πρέπει, αντί να πληρώσεις κάτι έξτρα ώστε να μην βάλει ο μηχανικός στη μελέτη κάποια μέτρα που θα σου κοστίσουν αρκετά χρήματα.

Βεβαίως κάθε χρόνο να καταθέτης υπογεγραμμένη δήλωση ότι έκανες ότι πρέπει ώστε ο χώρος να είναι καθαρός. Να είσαι υπεύθυνος για όσα λες και κάνεις, και να πληρώσεις για τα λάθη σου.

Βαρέθηκα κάθε χρόνο να καθαρίζω ξένα οικόπεδα, ξοδεύοντας προσωπικό χρόνο και χρήμα.
Κάποια στιγμή πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του.
 

Μηνύματα
29.293
Reaction score
23.368
Βαρέθηκα κάθε χρόνο να καθαρίζω ξένα οικόπεδα, ξοδεύοντας προσωπικό χρόνο και χρήμα.
Κάποια στιγμή πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του.
ΑΥΤΟ!!!
 

TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270
Το θέμα είναι ότι η υποχρέωση υπήρχε έτσι κι αλλιώς. Πολλοί δεν έκαναν τίποτα και δεν είχαν καμία συνέπεια. Αντί λοιπόν να διορθωθεί γιατί δεν είχαν συνέπεια (οι δήμαρχοι δεν έβαζαν πρόστιμα να μην χάνουν ψήφους) έβαλαν περισσότερες υποχρεώσεις στους νομοταγείς.
 

TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Βεβαίως ατομική ευθύνη. Που μου έχετε μάθει για δεκαετίες να έχετε υπεύθυνο το μπαμπά (κράτος) για όλα.

Βεβαίως είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να έχει σωστή μελέτη. Με κάποιο τρόπο πρέπει να σε πιέσει να τα έχεις όπως πρέπει, αντί να πληρώσεις κάτι έξτρα ώστε να μην βάλει ο μηχανικός στη μελέτη κάποια μέτρα που θα σου κοστίσουν αρκετά χρήματα.

Βεβαίως κάθε χρόνο να καταθέτης υπογεγραμμένη δήλωση ότι έκανες ότι πρέπει ώστε ο χώρος να είναι καθαρός. Να είσαι υπεύθυνος για όσα λες και κάνεις, και να πληρώσεις για τα λάθη σου.

Βαρέθηκα κάθε χρόνο να καθαρίζω ξένα οικόπεδα, ξοδεύοντας προσωπικό χρόνο και χρήμα.
Κάποια στιγμή πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του.
Βασιλικότερος του βασιλέως ο Αλέξης μας! Μόνο τον βούρδουλα ξέχασε να προσθέσει, για τους άτακτους! Η υποχρέωση του κράτους που είναι ακριβώς τότε, να αφήνει να καίγονται όπως είδαμε τα τελευταία χρόνια, μέχρι να σβήσουν οι φωτιές αν δεν έχει κάτι άλλο να καεί; Ο ιδιώτης να καθαρίσει το οικόπεδο του, οκ, το παραδίπλα δάσος, που είναι δημόσιο, υπάρχει κάποιος να το καθαρίσει; Αν πάρει φωτιά ποιος εγγυάται ότι δεν θα κάψει και σπίτια που βρίσκονται σε 'καθαρισμένα' οικόπεδα; Εκτός αν με τη λέξη 'καθάρισμα' εννοείται η δημιουργία νεκρού τοπίου γύρω από κάθε σπίτι, χωρίς δέντρα, λουλούδια, θάμνους, σε ακτίνα 100, 200, 300 μέτρα; Ατομική ευθύνη... my ass... :p :geek:
Μέχρι και στο φαράγγι της Σαμαριάς φωτιά, και δε νομίζω από χέρι στο σημείο που καίγεται... (άσε που δε νομίζω να έχει ανοίξει ακόμα για επισκέπτες).

 

TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.270


Στη δικιά μου περίπτωση σημαίνει ότι πρέπει να κόψω ΟΛΑ τα δέντρα από το οικόπεδο. Το ίδιο και οι διπλανοί (αυτοί που δεν έχουν καθαρίσει τα χόρτα τους εδώ και μια δεκαετία), αλλά όχι οι από πίσω, αφού είναι πάνω από 300 μέτρα.
Α, και πρέπει να φτιάξω νέα δεξαμενή πετρελαίου, πρακτικά να την πάρω από την πρόσοψη του κτιρίου και να την πάω τέρμα στο πίσω μέρος -δηλαδή δίπλα στα πεύκα.

Και...
Τα έντυπα αυτά κανονικά θα υποβάλλονταν σε ηλεκτρονική πλατφόρμα, επειδή όμως δεν υπάρχει η πλατφόρμα, με εγκύκλιό του το υπουργείο Περιβάλλοντος ζητάει να κατατίθενται σε δύο αντίτυπα σε χαρτί στον δήμο, ο οποίος και υποχρεούται να διεξάγει ελέγχους.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.070
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top