Πυρκαγιές, πλημμύρες, φυσικές καταστροφές

TGD

Μηνύματα
7.320
Reaction score
7.322
Και πάλι, καταλάβατε τίποτα;
Ας πούμε δικιά μου περίπτωση, που το εμπρός μέρος του κτιρίου είναι κάτω από 300 μέτρα αλλά το πίσω πάνω από 300 μέτρα, εφαρμόζονται οι κανονισμοί για το εμπρός μέρος, αλλά όχι για το πίσω;
 

Μηνύματα
3.144
Reaction score
10.414
Και πάλι, καταλάβατε τίποτα;
Ας πούμε δικιά μου περίπτωση, που το εμπρός μέρος του κτιρίου είναι κάτω από 300 μέτρα αλλά το πίσω πάνω από 300 μέτρα, εφαρμόζονται οι κανονισμοί για το εμπρός μέρος, αλλά όχι για το πίσω;
Μισή μελέτη ή μισό πρόστιμο ;;;
Ότι συμφέρει :biggrin: :whistling: :cry:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.823
Reaction score
28.226
Μίλησα πριν λίγο με το μηχανικό και μου λέει να περιμένω. Οι δήμοι, λέει, δεν συμφωνούν και πιθανότατα θα πάνε στα δικαστήρια.
 

Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848
Πυρκαγιά κοντά στο Ναυτικό Νοσοκομείο Κρήτης και στον οικισμό του Ναυτικού σήμερα, με θυελλώδεις ανέμους...



 


Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848
Και τι αφήνει πίσω (δεν έχει σβήσει, δεν ξέρω πότε με αυτόν τον αέρα)

 


Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848
Μπα... που τέτοια... "τύχη" :lolsign: :roflmao:

Πολύ μακριά, από την άλλη μεριά του κόλπου, δίπλα στον Ναύσταθμο (2 χμ από εκει΄που μένω)
 

Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848

Μηνύματα
15.156
Reaction score
21.048
εντελώς τυχαία ΠΑΛΙ φωτιά σε απόσταση και διεύθυνση τέτοια ώστε να πλήξει στρατιωτική εγκατάσταση.
 

Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848
Μπορεί και έτσι, αλλά εκεί που πήρε φωτιά είναι ένα χιλιόμετρο σχεδόν μακριά από τις πραγματικές στρατιωτικές εγκαταστάσεις του Ναυστάθμου. Εκεί που ξεκίνησε είναι σχεδόν στον κόμβο της εθνικής (Πλατάνι), δίπλα στην πλαζ του ναυτικού, και μετά το ναυτικό νοσοκομείο και ο οικισμός αξιωματικών. Όλο και κάποιος δηλαδή μπορεί να έβαλε φωτιά για κλαδιά ή κάποιος από αυτοκίνητο από την Εθνική να πέταξε κάτι...
 

ika

News
Μηνύματα
14.231
Reaction score
13.143
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.810
Reaction score
95.099

 

ika

News
Μηνύματα
14.231
Reaction score
13.143
:errwhat:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.823
Reaction score
28.226
 

Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848
Τσάτρα πάτρα, "ατομική ευθύνη" από την Κουλική διακυβέρνηση. Συνηθισμένα πράγματα εδώ και 5 χρόνια...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.823
Reaction score
28.226
Όπου γίνεται μπάχαλο υπάρχει ένα όνομα, ο ίδιος υπουργός. Πυροπροστασία, πρόστιμα σε ΑΠΕ, Ενεργειακές Κοινότητες, Φύτευση σε φωτοβολταϊκά πάρκα κ.α έχουν όνομα. Αν θυμάστε είχα γράψει όταν ανέλαβε πως δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη, θα τα κάνει μπάχαλο. Λες και το ήξερα.

 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.282
Reaction score
28.013
Ρε παιδιά όταν λέμε ένας ιδιοκτήτης να καθαρίσει το οικόπεδό του, τι εννοούμε;
Να κόψει τα χόρτα; ΟΚ
Θα βγει ένας τεράστιος όγκος από κλαδιά και χόρτα.
Αυτά πρέπει ο ίδιος να τα απομακρύνει; Με φορτηγό;
Ή παίρνει τον Δήμο και έρχονται και τα μαζεύουν αυτοί;

Ξέρω κάτι ηλικιωμένους που δεν μπορούν να περπατήσουν καλά καλά και ζουν μόνιμα στο οικόπεδό τους, σε ένα σπίτι παράγκα, με μια σύνταξη.
Δεν μπορούν ούτε την τσάπα να κρατήσουν.
Ούτε να πληρώσουν κάποιον άλλον να κάνει την δουλειά.
Τι γίνεται με αυτούς;
 

Μηνύματα
19.784
Reaction score
13.848
Αυτά λέει κι το άρθρο που έβαλε πιο πάνω ο alexis! Ότι μιλάμε για τεράστιο ανώμαλο μυαλό, του εμπνευστή αυτού του νόμου! Που έβαλε τεράστια βάρη στην πλάτη ιδιοκτητών, δήμων, μηχανικών, και δεν ξέρω πόσων άλλων, για να βγάλει την ευθύνη από τον κρατικό μηχανισμό, και να βρει και ευκαιρία να εισπράξει πρόστιμα, αφού είναι σίγουρο ότι μεγάλο ποσοστό ιδιοκτητών δεν θα καταφέρει να κάνει όσα προβλέπονται στο νόμο. Και λόγω κόστους (πολύ μεγάλο, λες κι όλοι έχουν κάπου στην άκρη κάποιες χιλιάδες ή και δεκάδες χιλιάδες για τις αλλαγές αυτές) και λόγω έλλειψης μηχανισμού που θα τον εφαρμόσει...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.723
Μηνύματα
2.874.085
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top