Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Να μην σας τα πολυλογώ, ο Philips σε λίγο μικρότερο κάδρο από αυτό του Sony, μια και ο φακός του είναι long throw ενώ του Sony είναι short throw, μας έδειξε 149 lux φωτεινότητα, μόλις ρυθμίστηκε στις βασικές παραμέτρους του με το DVE.

Σε ένα κάδρο περίπου 80 έως 82 ίντσες με τέρμα ζουμ ανοιχτό, ενώ ο Sony είχε κάδρο 92 ίντσες, πάντα 4:3. Άρα λοιπόν, επιβεβαιώνονται οι αρχικές μας προβλέψεις ότι ο Sony καινούριος με φρέσκια λάμπα θα απέδιδε τουλάχιστον 150 lux φωτεινότητα στο κάδρο των 92 ιντσών.

Συνειδητοποιείτε φαντάζομαι, για τι ποσοστό πτώσης φωτεινότητας συζητάμε εδώ. Από τα 150 lux στα 9 lux, μιλάμε για πτώση φωτεινότητας της τάξης του 95%!!!!! :111: :137:

Βέβαια, για να είμαστε ειλικρινείς, ο Sony μόλις τον κατεβάσαμε από τη βάση του, ήταν σε τραγική κατάσταση, ο φακός του σχεδόν μισοκαλυμμένος από τη βρωμιά και τη σκόνη, το φίλτρο εισαγωγής αέρα στο κάτω μέρος εντελώς βουλωμένο από τη σκόνη κτλ. Σίγουρα θα κέρδιζε κάποιο μέρος από τη χαμένη του φωτεινότητα, εάν καθαριζόταν προσεκτικά... :126:
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Φίλε Παναγιώτη, τι μου θύμισες τώρα...

Αυτόν τον Philips, τον είχε πάρει ένα φιλαράκι τον Ιούνη του 2003. Από τις συνήθεις εισόδους ήταν για κλάματα, αλλά από VGA με πηγή HTPC κάτι γινόταν για την εποχή και την τιμή του. Για καμμιά εβδομάδα τον είχαμε χρησιμοποιήσει και ως αποκλειστικό monitor του PC. :143:

Αν θυμάμαι καλά, θεωρητικά η λάμπα του είχε διάρκεια ζωής 6000 (!) ώρες, βάσει μαμάς Philips... :142:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Από τις συνήθεις εισόδους ήταν για κλάματα, αλλά από VGA με πηγή HTPC κάτι γινόταν για την εποχή και την τιμή του.

Αν θυμάμαι καλά, θεωρητικά η λάμπα του είχε διάρκεια ζωής 6000 (!) ώρες, βάσει μαμάς Philips... :142:

Λες και είσαι μέσα στο μυαλό μου, αυτό ακριβώς πρότεινα κι εγώ στο φίλο που έχει το club, να βάλουμε δηλαδή ένα καλώδιο vga, για να πάρουμε ότι καλύτερο μπορεί να μας δώσει ο Philips. Τώρα τον έχει συνδεδεμένο με καλώδιο composite, και η εικόνα του είναι εντελώς για κλάματα.

Το θέμα είναι ότι έχω ακούσει ότι υπάρχουν προβλήματα με τα καλώδια vga μεγάλου μήκους (πάνω από 10 μέτρα). Έτσι λοιπόν, σκέφτομαι να του τραβήξω ένα 12μετρο καλώδιο component από το player και στην άλλη άκρη να χρησιμοποιήσω έναν αντάπτορα από component σε vga. :126:

Όσο για τις ώρες του Philips, όντως δίνουν τη λάμπα του για 6.000 ώρες! :111:

Και να σκεφτείς ότι δεν έχει στα μενού ρύθμιση για ψηλή ή χαμηλή θέση της λάμπας... :139:
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Εμείς τον είχαμε με ένα 15μετρο επαγγελματικό VGA. Πάντως, η ανάλυση και το refresh rate είναι μικρά, οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το μήκος (Π.χ. το συγκεκριμένο καλώδιο στα 800 x 600 @60 Hz του προβολέα, στις 75" έδειχνε κρύσταλο, ενώ σε 1024 x 768 @100 Hz σε 17άρι CRT μόνιτορ, είχε παρεμβολές).

Επίσης, από την component είσοδό του, ήταν τα ίδια σκ@τ@ με την composite και s-video, οπότε μην ασχοληθείς καθόλου με αυτές...
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μόλις έχει σκάσει στα χέρια μου ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ, αλλά μακάρι να έσκαγαν κάθε μέρα στα χέρια μου τέτοιες βόμβες χαράς, μια και αγαπητοί φίλοι μου... είμαι κυριολεκτικά χεσμένος από τη χαρά μου!!!!! :626: :626:

Ήθελα φυσικά να ανοίξω κατευθείαν ένα νέο θέμα όταν θα είμαι έτοιμος, στο οποίο θα μοιραστώ τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξα μαζί σας, αλλά απλά δεν άντεξα και θέλησα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας!

Σε μια δυο μέρες, μόλις οργανώσω τις σκέψεις μου, θα τα πούμε σε ένα νέο θέμα φίλοι μου, μια και από ότι φαίνεται, το ρητό αντί να γράφεται "Σκοτώνουν τις λάμπες των προβολέων όταν γεράσουν" θα έπρεπε κανονικά να γράφεται: "Σκοτώνουν τα οπτικά μονοπάτια φωτός των προβολέων όταν γεράσουν"!!! :126: :111:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Βρε Παναγιώτη βλέπω να σκάμε μέχρι να μας τα πεις......
Μια εσύ, μια ο Ανδρέας, το κάναμε.....Ιωβsite :116:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Βρε Παναγιώτη βλέπω να σκάμε μέχρι να μας τα πεις......
Μια εσύ, μια ο Ανδρέας, το κάναμε.....Ιωβsite :116:

Ναι, αλλά εγώ δεν το κάνω επίτηδες, όπως το κάνει ο Σκαφάτος! :137:

Απλά, πρέπει να οργανώσω το θέμα όσο καλύτερα γίνεται, να ανεβάσω ένα κάρο φωτό, πίνακες με μετρήσεις κτλ.!

Με λίγα λόγια χρειάζομαι χρόνο, που δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή, λόγω μιας κατεπείγουσας δουλειάς που έπρεπε να παραδώσω... χτες! :141:

Ενώ ο Σκαφάτος τι κάνει;! Μόλις μάθει στα σίγουρα ποιον νέο προβολέα υψηλής δημοτικότητας θα φέρει στη PSA, αρχίζει τα... "Τι θα θέλατε να δείτε;", "Ποιο προβολέα πιστεύετε ότι βλέπω αυτή τη στιγμή" και άλλα τέτοια ωραία! :142:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Μόλις έχει σκάσει στα χέρια μου ΜΙΑ ΒΟΜΒΑ ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ, αλλά μακάρι να έσκαγαν κάθε μέρα στα χέρια μου τέτοιες βόμβες χαράς, μια και αγαπητοί φίλοι μου... είμαι κυριολεκτικά χεσμένος από τη χαρά μου!!!!! :626:

Ήθελα φυσικά να ανοίξω κατευθείαν ένα νέο θέμα όταν θα είμαι έτοιμος, στο οποίο θα μοιραστώ τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξα μαζί σας, αλλά απλά δεν άντεξα και θέλησα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας!

Σε μια δυο μέρες, μόλις οργανώσω τις σκέψεις μου, θα τα πούμε σε ένα νέο θέμα φίλοι μου, μια και από ότι φαίνεται, το ρητό αντί να γράφεται "Σκοτώνουν τις λάμπες των προβολέων όταν γεράσουν" θα έπρεπε κανονικά να γράφεται: "Σκοτώνουν τα οπτικά μονοπάτια φωτός των προβολέων όταν γεράσουν"!!! :126:
Ηταν οντως αυτο που περιμενες?:111:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Ηταν οντως αυτο που περιμενες?:111:
Αντρέα, ούτε κατά διάνοια δεν περίμενα τα νούμερα που μέτρησε το φωτόμετρο! :111:

Καταλαβαίνω μάλιστα, ότι πολλά έμπειρα μέλη θα αντιμετωπίσουν τα στοιχεία των μετρήσεων με κάποια δυσπιστία, μια και ανατρέπουν τα πάντα, σχεδόν ότι γνωρίζαμε για τις λάμπες των προβολέων μας μέχρι σήμερα! :137:

Να σας πω επίσης ότι αποφάσισα τελικά να μην ανοιχτεί νέο θέμα, εδώ θα σας γράψω για την πραγματική ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ που συντελέστηκε στο σαλόνι μου χτες βράδυ!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Αντρέα, ούτε κατά διάνοια δεν περίμενα τα νούμερα που μέτρησε το φωτόμετρο! :111:

Καταλαβαίνω μάλιστα, ότι πολλά έμπειρα μέλη θα αντιμετωπίσουν τα στοιχεία των μετρήσεων με κάποια δυσπιστία, μια και ανατρέπουν τα πάντα, σχεδόν ότι γνωρίζαμε για τις λάμπες των προβολέων μας μέχρι σήμερα! :137:

Να σας πω επίσης ότι αποφάσισα τελικά να μην ανοιχτεί νέο θέμα, εδώ θα σας γράψω για την πραγματική ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ που συντελέστηκε στο σαλόνι μου χτες βράδυ!
Θελουμε νεο θεμα!:126:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
3
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Σε μια-δυό μέρες είναι ΣΚ, δεν γίνεται πιο νωρίς;
(να προλάβω κι εγώ να μάθω).
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Θελουμε νεο θεμα!:126:

Χιχιχιχί, ο Σκαφάτος θυμήθηκε και πάλι αυτό που έχει σπουδάσει, τις... "διπλωματικές πιέσεις διά της πλαγίας οδού"! :204: :204: :204:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Σε μια-δυό μέρες είναι ΣΚ, δεν γίνεται πιο νωρίς;
(να προλάβω κι εγώ να μάθω).

Δεν προλαβαίνω Κωνσταντίνε, πιέζομαι αφόρητα από τη δουλειά μου αυτή τη στιγμή... :121:

Θα ξεκινήσω πιθανόν από σήμερα το βράδυ το γράψιμο, αλλά άγνωστο το πότε ακριβώς θα είμαι έτοιμος. :139:

Πρέπει να σας περιγράψω τα γεγονότα με συγκεκριμένη σειρά και πολύ αναλυτικά, έτσι ώστε να γίνουν όλα τα στοιχεία κατανοητά, ακόμα από τα λιγότερα έμπειρα μέλη του φόρουμ... :126:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
3
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Εντάξει Παναγιώτη, με την ησυχία σου.
Θα τα δω την Δευτέρα.
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Παναγιώτη έχω 1200 ώρες στον προβολέα.
Με την νέα λάμπα.
Άρα 2100+ στον προβολέα συνολικά.....

Για λέγε...
Να πετάξω την λάμπα ή τον προβολέα? :126: :138:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Σκοτώνουν τις λάμπες όταν γεράσουν...

Παναγιώτη έχω 1200 ώρες στον προβολέα.
Με την νέα λάμπα.
Άρα 2100+ στον προβολέα συνολικά.....

Για λέγε...
Να πετάξω την λάμπα ή τον προβολέα? :126: :138:

Τίποτε από τα δύο δεν θα πετάξεις! Μόλις θα διαβάσεις τα νέα δεδομένα, απλά θα τρίβεις τα μάτια σου! :111:

Βέβαια, να ξεκαθαρίσουμε ότι ο κάθε προβολέας αποτελεί ξεχωριστή περίπτωση, με κανέναν τρόπο δεν μπορούμε να βάλουμε όλους τους προβολείς σε ένα τσουβάλι, ούτε να ισχυριστούμε ότι η συγκεκριμένη συμπεριφορά ενός προβολέα θα αποτελέσει κριτήριο και για τους άλλους.

Αλλά όταν θα έχετε όλα τα στοιχεία των μετρήσεων διαθέσιμα, άρα θα έχετε μπροστά σας τη συνολική εικόνα, θα συνειδητοποιήσετε ότι κρίναμε πολλά σημαντικά πράγματα με λανθασμένο τρόπο μέχρι σήμερα. :126:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.130
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top