Τελωνείο + UPS = Μαφία...

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
ή νταβατζήδες, δεν έχω αποφασίσει ποιο τους ταιριάζει καλύτερα!

Το καινούργιο δεν είναι ότι η UPS σταματάει τα πάντα στο τελωνείο, αυτό το ξέραμε.. Τώρα το πάνε ένα βήμα παρακάτω!
Διαβάστε και θα καταλάβετε...

Έκανε τη μ@μακία, που λέτε, η Digikey και μου στέλνει κάτι πυκνωτές. βύσματα και λοιπά μπιχλιμπίδια που είχα παραγγείλει με UPS (παρά το ότι είχα ζητήσει USPS).
Σύνολο 78 ευρώ η παραγγελία (free μεταφορικά), oπότε λέω δε βαριέσαι, να δώσουμε και 20-30 ευρώ τελωνείο δε χάλασε ο κόσμος..

Αμ δε!
Μου έστειλαν τηλεγράφημα ότι το δέμα έχει κρατηθεί τελωνείο (όπως αναμενόταν).
Τους παίρνω τηλέφωνο λοιπόν και μαντέψτε πόσο ζητάνε...
120 Ευρώ!
...ενώ "μόνο" 55 Ευρώ θα δώσω αν το εκτελωνίσω ο ίδιος.

Προσπαθώ να τους εξηγήσω το προφανές, ότι δηλ δε γίνεται να πληρώσω x2 την αξία του εμπορεύματος σε έξοδα εκτελωνισμού, και ζητάω να επιστραφεί το δέμα στον αποστολέα.

Κι εδώ αρχίζουν τα ωραία..
Για να επιστραφεί το δέμα στον αποστολέα, λέει, δεν αρκεί να δεχτεί να πληρώσει τα έξοδα επιστροφής αλλά πρέπει να πληρώσει και τα έξοδα εκτελωνισμού!!!!
Αφού μπήκε στη χώρα το δέμα πρέπει να πληρωθούν οπωσδήποτε, σύμφωνα με την τύπισσα στο τηλέφωνο κι ας έφτασε μέχρι το αεροδρόμιο το δέμα...
Δηλαδή αυτοί τα 120 Ευρώ τους πρέπει να τα πάρουν οπωσδήποτε.

Φυσικά δεν περιμένω οι της Digikey να δεχτούν να πληρώσουν τόσα χρήματα για να πάρουν πίσω προϊόντα τόσο μικρής αξίας (για τα οποία ούτως ή άλλως έχει ήδη πληρωθεί από εμένα), και με το δίκιο τους δηλαδή, oπότε οι μάγκες της UPS δεν θα το στείλουν πίσω.
Έτσι το δέμα θα μείνει στα Σπάτα για λίγο καιρό και μετά θα καταστραφεί, ενώ προφανώς και δε θα μπορώ να ζητήσω refund από τους ανθρώπους της Digikey....

Με άλλα λόγια, η UPS λέει:
Μας δίνετε 120 Ευρώ, είτε για να γυρίσει είτε για να επιστραφεί, αλλιώς το καταστρέφουμε και χάνεις και τα 78 ευρωπουλάκια που έχεις ήδη πληρώσει.

Το αποφάσισα.. Το νταβατζήδες τους ταιριάζει καλύτερα!

 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Είναι οι στάνταρ τιμές τους!

Με το που το στέλνουν στο τελωνείο σου κόβουν μία ταρίφα 55 Ευρώ μόνο και μόνο επειδή το έστειλαν!!!

ΜΑΚΡΥΑ!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Απάντηση: Τελωνείο + UPS = Μαφία...

στείλε κάποιον φίλο σου εκεί με ένα σφυρί να τα καταστρέψει ο ίδιος.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Για το π3ος τα παληκάρια, τι να λέμε...
Μετά άμα κάνεις απατεωνιές με "gift" και μούφες δηλωμένες αξίες των $10 φταις εσύ...
 


Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
το επαθαν πολλοι φιλοι μας...........και ακομα φωναζουν.

Θα το εκτελωνισεις αναγκαστικα ,τρωγοντας μια μερα, βενζινες, διοδια ισως, και πολλα νευρα....και σιχτηρια.
Ειναι καλυτερα απο το να τα αφησεις και ουσιαστικα να τους τα χαρισεις.

Ειναι τρομερο να χανεις ετσι κοροιδιστικα τα λεφτα σου, να γινεσαι κοροιδο και να ανεβαζεις πιεση....

Λυπαμαι για την περιπετεια σου που μιλις αρχισε.

Μολις τελειωσεις πες μας για να τα μαθουν και οσοι δεν το εχουν ακομα ζησει.
 


Μηνύματα
768
Reaction score
1
Μου έχει τύχει και μένα 2 φορές και πήγα μόνος μου.

Θα ανακαλύψεις ότι οι φόροι κλπ δεν είναι τόσο μεγάλοι....

Και η UPS και FexEx και όλοι άλλοι προσπαθούν να μας δουλέψουν....

Δεν πήρε παραπάνω από 1.5 ώρα.

Αλλά όπως λένε και οι άλλοι USPS και μόνο USPS. Αν δεν... δεν αγοράζω πλέον.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Το γνωρίζω για τις Courier γι'αυτό άλλωστε είχα ζητήσει USPS αλλά οι τύποι στη Digikey έκαναν του κεφαλιού τους... Τι άλλο να κάνεις; Από τη στιγμή που έφυγε, τελείωσε.

Ειναι καλυτερα απο το να τα αφησεις και ουσιαστικα να τους τα χαρισεις.
Νίκο από τη φασαρία και τα 50-60 ευρώ που θα μου φύγουν για να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου προτιμώ να δώσω 80 και να βάλω την ίδια παραγγελία από αλλού και αποστολή με USPS με μικρότερη δηλωμένη αξία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.559
Reaction score
126.314
Απάντηση: Τελωνείο + UPS = Μαφία...

ναι, αλλά μη τους τα αφήνεις, δήθεν να τα καταστρέψουν.

τα παίρνουν σπίτι τους.

πάνε με ένα σφυρί να τα σπάσεις εσύ, δικά σου είναι, μπορείς να τα σπάσεις χωρίς να τα εκτελωνίσεις. κι άστα εκεί μετά.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Χαχα, σωστό κι αυτό!

Πάντως το τραγικό είναι ότι και ο αποστολέας πρέπει να πληρώσει εκτελωνισμό αν θέλει να τα πάρει πίσω! Αυτό δε μου κολλάει με τίποτα..
Σιγά μην εκτελωνιστούν Ελλάδα για να επιστρέψουν Αμερική... Μήπως θέλουν να πληρώσει και κόντρα τελωνείο στην Αμερική για εισαγωγή ο άνθρωπος;!

Από επικοινωνία που είχα με φίλο (και μέλος) που γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις καταλήγω στο ότι έχουμε να κάνουμε με καθαρή αυθαιρεσία της UPS για να εκβιάσει την κατάσταση.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Το γνωρίζω για τις Courier γι'αυτό άλλωστε είχα ζητήσει USPS αλλά οι τύποι στη Digikey έκαναν του κεφαλιού τους... Τι άλλο να κάνεις; Από τη στιγμή που έφυγε, τελείωσε.



Νίκο από τη φασαρία και τα 50-60 ευρώ που θα μου φύγουν για να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου προτιμώ να δώσω 80 και να βάλω την ίδια παραγγελία από αλλού και αποστολή με USPS με μικρότερη δηλωμένη αξία.
Ενας προμηθευτης στο ebay ειχε στειλει προσφορα πχ 40 $ μεταφορικα με USPS και 30 με ups. Προτιμησα τα 30 με τη UPS...

Εφαγα 4 ωρες κανοντας βολτες απο εδω και εκει, ρωτωντας τον ενα και τον αλλο, συμπληρωσα χαρτια και χαρτια και και εδωσα 60 ευρω.....για αξια εμπορευματος 90 ευρω....+διοδια+βενζινες+ ωρες απο τη ζωη μου. ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΕΙ Η ups ζηταγε 125 ευρω..ι
Αρα κατι που πωλειται 90 ευρω (μετατροπη του σε ευρω) στην Αμερικη και ειναι πολυ ελφρυ δεμα ,υπολογιζουμε +125 καπελο.=215 ευρω.................

Ο προμηθευτης τονιζε οτι η αξια ειναι δια ροπαλου αυτη και δεν γραφει τιποτα αλλο στα χαρτια... Οι οικοι το κανουν αυτο. Οι ιδιωτες κανουν οτι θελεις.

ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ.
 

Μηνύματα
2.325
Reaction score
366
Απάντηση: Τελωνείο + UPS = Μαφία...

Αυτό ήθελα να ρωτήσω.
Αν ψωνίσω κάτι από ebay.co.uk ή από ebay.de, αλλά το προιόν έρθει από Αμερική, πρέπει να προσέξω το ίδιο πράγμα;
Να είναι με usps;
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: Τελωνείο + UPS = Μαφία...

Αυτό ήθελα να ρωτήσω.
Αν ψωνίσω κάτι από ebay.co.uk ή από ebay.de, αλλά το προιόν έρθει από Αμερική, πρέπει να προσέξω το ίδιο πράγμα;
Να είναι με usps;
Yeap. :126:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Τελωνείο + UPS = Μαφία...

εγω απορω πως γινεται με usps να πληρωνης 3 ευρω τελωνειο και με ups 55.

ενταξη πες οτι τα 65 τα ζηταη η ups για να στο εκτελωνιση.


πλακακια τα εχουν κανη με το τελωνειο εκει στα σπατα;

επισης η ups αμερικης αραγε ξερη τι κανη η ups ελλαδος;
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Δεν το πιστεύω με τίποτα ότι θα ππληρώσουν εκτελωνιστικά την Αμερική! Το λένε για να σε εκβιάσουν!!! Πες τους να το γυρίσουν πίσω και άμα είναι το καταστρέφουν Αμερική (σιγά μη το κάνουν)!!!!! Το πολύ πολύ το ξαναστέλνουν Ελλάδα, και έτσι τους έχεις χρεώσει με 3 μεταφορές!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Είμαι και γω παθών!!!!! Φτού τους!!!!
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Τελωνείο + UPS = Μαφία...

Ερωτηση.
Αν καποιο δεμα ειναι αρκετα βαρυ ας πουμε 30κιλα αλλαζει κατα πολυ η χρεωση που κανει το τελωνειο ή δεν παιζει ρολο ?
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Τα μεταφορικα στα 30 κιλα θα ειναι παρα πολλα απο τι μια, αλλά θα προστεθουν στην τιμη πωλησης και θα υπλογιστουν σαν μια συνολικη αξια του εμπορευματος. Οποτε θα πληρωσεις δασμους και κλπ στη συνολικη αξια......!!!! Δηλαδη 300 ευρω το εμπορευμα+ 400 ευρω τα μεταφορικα=700 ευρω +τελωνειο στα 700 και οχι στην αξια του εμπρευματος....

Δηλαδη σου λενε κυριε εστειλες συναλλαγμα 300 ολοκληρα ευρω.
Για να σου ερθουν εδω τα καλουδια σου ξοδεψες 400 π.χ ευτω μεταφορικα. Ωραια καλως τον , φαε ενα τελωνειο -δασμους π.χ 22% αναλογα με τη δασμολογικη κλαση στο συνολικο ποσο που ξοδεψες ...και πηγαινε να πιεις καμμια σοδα για να το χωνεψεις...

33 χρονια πινω σοδες !
 


Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Παλι θα με βαλετε να τα ξαναλεω......:609:.

Τα τελωνειακα ισχυουν σε ολη την Ευρωπη. Δεν εχουμε μονο εμεις τη χαρη. Οι δασμ. κλασεις και οι δασμοι ειναι ιδιοι .

Η δασμολογητεα αξια ειναι παντα CIF, δηλαδη αξια ( κοστος C=cost ) + ασφαλεια ( Ι ) + μεταφορικα ( F=freight ).

Αυτα ισχυουν παντου και για ολους.

Τα υπολοιπα εξοδα τα περιγραφω εδω : link

Τα μεταφορικα, πρακτορειακα και εργατικα ειναι εξοδα που ειναι ακριβοτερα στην Ελλαδα.
Καθως επισης και τα εξοδα εκτελωνισμου που ο καθενας η η καθε μεταφορικη χρεωνει οτι θελει. Αμα θες να γλυτωσεις τη ταλαιπωρια τα πληρωνεις και το δεμα ερχεται σπιτι σου.

Επισης καπου εδω μεσα εχω ποσταρει ενα XL-οφυλλο που υπολογιζει ακριβως ολα αυτα, καθως και λινκ στο σιτε της Ευρωπαικης ενωσης για τις δασμ.κλασεις και τους δασμους.

Τιπ : οταν φερνετε κατι απο το εξωτερικο να λετε στον αποστολεα να πληρωνει τα μεταφορικα, να τα προσθετει στην αξια και να γραφει στο συνολο TOTAL CIF.

Τα περι δωρων ,usps κλπ δεν στεκουν , εννοω οτι, μην νομιζετε οτι θα τη γλυτωνετε παντα, αυτο ειναι καθαρα θεμα τυχης και κυριως τεμπελιας καποιων.
Δωρα απο εταιρεια σε εταιρεια η σε ιδιωτη δεν υπαρχουν.
Απλα επειδη τα μικροδεματα που φτανουν ειναι παρα πολλα, τα περνανε ντουκου.
Αλλα αμα φερεις ενα κουτι 30 κιλα και επειδη λεει δωρο η ερχεται με usps , τα ΕΛΤΑ που ειναι ο αποδεκτης της usps στην Ελλαδα, εκτος του οτι εχει ενα πολυ οργανωμενο τελωνειο στο βενιζελο, θα ανοιξει το δεμα. Ε ρε και να μη γραφει CE γλεντια που θα γινουν....
Αυτα δεν τα κατεβαζω απο το κεφαλι μου.....ο παθων...μαθων.

Το πληρωσε δασμους για να επιστρεψει πισω το εμπορευμα ειναι λαθος.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top