Το σύστημα του Wizzy


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Του βάλαμε δουλειά του wizzy... καλό διάβασμα....:rolleyes: και θα ησυχάσουμε για λίγο από αυτόν....:p :laugh: :laugh: :laugh:
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εαν δεν έβαζες τον περιορισμό της όπτικαλ... κορυφαία λύση είναι και το Mytek192...


Έχει οπτική... ή εγώ ντεν βλέπει καλά???
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Έχεις δίκιο Αντωνάκη... μπέρδεψα την πλάτη με κάποιο άλλο...:thumbsup: η δεν φόραγα τα γυαλιά μου...:prankster:
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Και με τιμή λίγο πάνω από το όριο που έθεσε...

http://athensproaudio.gr/recording/...er-clock/mytek-stereo-192-dsd-dac-silver.html
Του το έχω υποδείξει 2 σελίδες πίσω παππούκααααααααααα.... :fuckyou:
Πέραν πλάκας πάντως, θεωρώ πολύ safe επιλογή το mytek* και έχει και πολύ καλή υποστήριξη από την εταιρία με firmware updates κλπ.



* Κι' ας είναι κακάσκημο. :laugh:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Του βάλαμε δουλειά του wizzy... καλό διάβασμα....:rolleyes: και θα ησυχάσουμε για λίγο από αυτόν....:p :laugh: :laugh: :laugh:
Είσαι ποταπός και τρισάθλιος!:fuckyou::D:D:D:D

Το είχα δει βρε... αλλά είδα ότι δεν σε έπαιρνε στα σοβαρά... και έτσι του το ανέφερα και εγώ....:fuckyou:
Φυσικά και πήρα στα σοβαρά τον Gojakla! Να βάζεις τα γυαλιά σου άλλη φορά, πριν να απαντάς στα threads! Παππού, ε, παππού!:p

Υ.Γ.: Thanks για την πρόταση του M2TECH Young DSD. Στα €1200 από την AudioSoul, δεν είναι καθόλου άσχημα!
 


Μηνύματα
125
Reaction score
147
@wizzy
Μόνος ενδοιασμός το θέμα τροφοδοσίας του m2tech young. Mε την πρώτη έκδοση ήταν "must" η χρήση ξεχωριστού τροφοδοτικού, δε γνωρίζω αν με τη νέα έκδοση υφίσταται πάλι τέτοιο θέμα.
Πάντως, αν μένεις Αθήνα και θέλεις να ακούσεις το North Star supremo για να πάρεις μια καλή ιδέα για την καταπληκτική δουλειά που έχουν κάνει οι ιταλοί, κερνάμε και καφεδάκι. :)
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Πάντως, αν μένεις Αθήνα και θέλεις να ακούσεις το North Star supremo για να πάρεις μια καλή ιδέα για την καταπληκτική δουλειά που έχουν κάνει οι ιταλοί, κερνάμε και καφεδάκι. :)
Φίλε μου μένει στην Κύπρο...:(

τι τυχεροί που είμαστε :p :laugh:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
@wizzy
Μόνος ενδοιασμός το θέμα τροφοδοσίας του m2tech young. Mε την πρώτη έκδοση ήταν "must" η χρήση ξεχωριστού τροφοδοτικού, δε γνωρίζω αν με τη νέα έκδοση υφίσταται πάλι τέτοιο θέμα.
Πάντως, αν μένεις Αθήνα και θέλεις να ακούσεις το North Star supremo για να πάρεις μια καλή ιδέα για την καταπληκτική δουλειά που έχουν κάνει οι ιταλοί, κερνάμε και καφεδάκι. :)
Να ΄σαι καλά, σε ευχαριστώ για την πρόσκληση!:hi: Όπως είπε κι ο Βασίλης, μένω Κύπρο, αλλά συχνά-πυκνά έρχομαι Αθήνα. Στο επόμενο ταξίδι (ελπίζω σύντομα) θα επικοινωνήσω εκ των προτέρων για να το κανονίσουμε.

Φίλε μου μένει στην Κύπρο...:(

τι τυχεροί που είμαστε :p :laugh:
Με σένα, όταν έρθω Αθήνα, δεν θα επικοινωνήσω!:p:roflmao::roflmao:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
[...] Ο PURETONE πρόσεξε ότι ο κατασκευαστής της κεφαλής προτείνει όπως τα ο antiskating να είναι μεταξύ 0.2γρ και 0.4γρ, δηλαδή καμία σχέση με το προτεινόμενο βάρος - κατά τον κατασκευαστή του βραχίονα - για την κεφαλή! Οπότε, πρότεινε όπως αφαιρεθεί εντελώς το antiskating, διότι, όπως σωστά το διατύπωσε, «το antiskating 0.2γρ με 0.4γρ είναι πολύ κοντά στο "καθόλου" και σίγουρα πολύ λιγότερο από το 1.4γρ που το είχες μέχρι τώρα. Ας το δοκιμάσουμε κι έτσι και βλέπουμε». Αποτέλεσμα; Θόρυβος μηδέν, τίποτα, nada, nothing, niente.

Στο τέλος, πρότεινε να ρυθμίσω το βάρος της κεφαλής στο 1.5γρ και όχι στο 1.4γρ που το είχα μέχρι τότε. Αποτέλεσμα; Πιο στιβαρό μπάσο με το ηχητικό αποτέλεσμα να βελτιώνεται κατά πολύ. Ακούσαμε μια πλευρά του δίσκου “Parastasis” των Iskra και ήταν το κάτι άλλο! Πραγματικά, δεν πίστευα στα αυτιά μου!!! Όσον αφορά στο antiskating, εάν τελικά αλλάξω γνώμη (ξανά!), θα ζυγίσω το βαρίδι που έχει ο βραχίονας και θα πάω σε ένα κατάστημα με είδη ψαρέματος εδώ κοντά, να αγοράσω πιο ελαφριά για να πειραματιστώ. [...]
Τελικά, όπως περιέγραψα εδώ, έκατσα κι έφτιαξα βαρίδια με διαφορετικό βάρος για να κάνω τις δοκιμές μου. Δοκίμασα το βαρίδι του 1 γραμμαρίου και του 0.5 γραμμαρίου. Κράτησα αυτό του 0.5 γραμμαρίου με τη θηλιά τοποθετημένη στην πρώτη εγκοπή του στελέχους του βραχίονα (κοντά στο σώμα του βραχίονα). Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, επιβεβαιωμένο και με τον δίσκο του Hi-Fi News.

Τέρμα οι ρυθμίσεις λοιπόν, επανερχόμαστε στο δόγμα "if it works, don't fix it" και η απόλαυση της μουσικής συνεχίζεται!:dance2:

Η αναζήτηση DAC συνεχίζεται, η αγορά αναβλήθηκε για Σεπτέμβριο/Οκτώβριο και βλέπουμε. Θα ενημερώσω το thread για την αγορά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Παρόλο που η αγορά DAC αναβλήθηκε για Σεπτέμβριο/Οκτώβριο, η αναζήτηση δεν διακόπηκε!

Όπως περιγράφω κι εδώ, έχω στην κατοχή μου, προσωρινά, το Creek Evolution 50CD, το οποίο, βάσει λειτουργιών έχει διπλό ρόλο: DAC και CD Player. Θα το συνδέσω και μετά τις δοκιμές θα επανέλθω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Λοιπόν, η σύνδεση laptop-DAC-προενισχυτής έχει σημαντική και ακροάσιμη διαφορά από τη σύνδεση laptop-προενισχυτής.

Το DAC του Creek, εξ όσων διαβάζω κατά καιρούς, έχει υλοποιηθεί γύρω από αρκετά καλά chipάκια. Δεν είμαι επ' ουδενί ειδικός επί των "ψηφιακών", αλλά, όπως αναφέρω και πιο πάνω, η διαφορά ήταν εμφανής. Κατάφερα να διακρίνω μεγαλύτερη λεπτομέρεια και ανάλυση, σαφώς μεγαλύτερη ένταση (με το ποτενσιόμετρο να παραμένει στην ίδια θέση) και - το κυριότερο - όταν αποφάσισα να δυναμώσω την ένταση, δεν άκουσα κάποια παραμόρφωση. Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω κατά πόσο οφείλεται αποκλειστικά στο DAC, αλλά τουλάχιστον, όταν είχα συνδεδεμένο μόνο το laptop και δυνάμωσα την ένταση, κάτι στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα με "ενοχλούσε" - πολύ.

Το playlist αποτελείτο από οκτώ τραγούδια, ετερόκλητα, από διαφορετικά είδη μουσικής. Ήθελα να "testάρω" το DAC (και το ηχοσύστημά μου, για άλλη μία φορά) σε όλα τα είδη μουσικής που ακούω συχνά. Τα τραγούδια ήταν τα εξής:

Opeth - The Grand Conjuration (απολαύστε με δική σας ευθύνη ;))


Blind Guardian - War Of The Thrones (acoustic version) (απολαύστε ελεύθερα!)


Rush - Tom Sawyer (όσοι δεν το ξέρετε, "κόβεστε")


Rush - Natural Science (κάποιος είπε ότι "σε ένα τραγούδι των Rush, υπάρχουν αρκετά ακόρντα για να φτιάξει ένα punk rock group ένα ολόκληρο album. Ε, με αυτό το τραγούδι, ένα punk rock group έχει έτοιμη τη δισκογραφία του, όχι απλά ένα album. Απολαύστε!)


Astral Projection - Time Began With The Universe (psychedelic trance στα καλύτερά της!)


(συνεχίζεται)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
(συνέχεια)
Space Odyssey - Red Circle (ελληνικής προέλευσης uplifting trance - η απόλαυση ανήκει στους μυημένους!;))


Strauss - Radetzky March (πασίγνωστο και αγαπημένο!)


Haydn - The Seasons (No 1b Rezitativ: "Seht, wie der strenge Winter flieht!") (ίσως όχι τόσο γνωστό, αλλά είναι από τα αγαπημένα μου ορατόρια)


Κατέληξα στην απόφαση ότι, εφόσον αποφάσισα να εντάξω και την αναπαραγωγή ψηφιακής μουσικής στο ηχοσύστημα, το DAC είναι απαραίτητο. Τώρα, απομένει να επαναπροσδιοριστεί ο προϋπολογισμός και να ληφθεί η τελική απόφαση αγοράς - από Σεπτέμβρη αυτά, τώρα είναι η σειρά των διακοπών!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
...και μετά από όλες τις περιπέτειες που έληξαν αισίως στο post #236, η ανάρτηση του στελέχους της κεφαλής αποφάσισε να "τα φτύσει". Πακέτο λοιπόν και πίσω στην Ολλανδία για επισκευή. Αναμένω την επιστροφή της και μετά δώσ' του ξανά μανά ρυθμίσεις και βλακείες...:smg: Ααααααααχ, χόμπυ που διάλεξα...:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.412
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top