Το σύστημα του Wizzy







Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το ξέρω!!! :lolsign:

Audio Technica Shibata βελόνα της έχω βάλει σήμερα που δεν υπάρχει πια Sansui.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ναι δεν ήμουν σαφής. Ενοούσα πικαπ sansui. Eγώ στο δικό μου φοράω denon dl 304. Και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Μα, το πρόβλημα δεν είναι στο πικ απ, αλλά στην ανάρτηση του στελέχους (cantilever) της κεφαλής...:idk:
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
OEM, την έφτιαχνε η Audio Technica.....:)
Nagaoka MP-300 και MP-500 μάστορα για πες την άποψή σου γι αυτές μιας και εσύ είσαι ο πιο ειδικός.
Η δεύτερη νομίζω έχει και υπερελλειπτική βελόνα;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Πολύ καλές κεφαλές και "σχετικά" τίμιες για τα λεφτά τους..... ποια αντέχει η τσέπη είναι το θέμα, η MP-500 είναι με τελευταίας γενιάς (κοπής) βελόνα, δηλαδή line contackt ενώ η μικρότερη MP-300 με superfine elliptical.:)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Για να λέει line contact υποθέτω πως είναι κάτι σαν υπερελλειπτική γιατί για τις άλλες τις ελλειπτικές γράφει διαστάσεις 0,4 x 0,7 χλστ.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Η κεφαλή επέστρεψε σήμερα από την Ολλανδία. Ο VDH είχε την καλοσύνη να αλλάξει και το tip της κεφαλής, οπότε μαζί με την καινούρια ανάρτηση, έχω σχεδόν "καινούρια" κεφαλή.:drinks::imtheking:

Το Σ/Κ είναι κοντά, θα βρω χρόνο να στήσω την κεφαλή και θα ενημερώσω αναλόγως.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Επιτέλους! Μετά από 1 μήνα, έπιασα να στήσω πικ απ και κεφαλή από την αρχή! Όλα πήγαν κατ' ευχήν και πλέον απολαμβάνω το "Then and Now: The definitive Herbie Hancock" αφού προηγήθηκε το "Horses" της Patti Smith! Απόψε έχει music night! Τρέμετε γείτονες, I have returned! :devilish:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Η κεφαλή επέστρεψε σήμερα από την Ολλανδία. Ο VDH είχε την καλοσύνη να αλλάξει και το tip της κεφαλής, οπότε μαζί με την καινούρια ανάρτηση, έχω σχεδόν "καινούρια" κεφαλή.:drinks::imtheking:

Το Σ/Κ είναι κοντά, θα βρω χρόνο να στήσω την κεφαλή και θα ενημερώσω αναλόγως.
....καιαιαιαιαιαι εγένετο μια τρύπα στο νερό.... Περίπου 11 μήνες μετά, με τακτική αλλά ελάχιστη χρήση, η κεφαλή παρουσίασε ξάνά το ίδιο (?) πρόβλημα στην ανάρτηση (?). Το στέλεχος (cantilever) μένει μονίμως στη μία πλευρά (στην δεξιά, όπως βλέπουμε την κεφαλή), με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούσω τους δίσκους μου. Αυτή τη φορά, κάλεσα τον αντιπρόσωπο στο σπίτι μου για να διαπιστώσει ο ίδιος το πρόβλημα. Καλή του ώρα του ανθρώπου, ήρθε, είδε την κεφαλή, παραξενεύτηκε κι ο ίδιος με το γεγονός ότι επισκευασμένη κεφαλή παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα και καταλήξαμε ότι η μόνη επιλογή είναι να σταλεί, ξανά, στον VDH. Η αποστολή προγραμματίζεται για την Παρασκευή.

Αυτή τη φορά θα στείλουμε στον VDH και οι δύο από ένα email, εξηγώντας του ότι το γεγονός ότι παρουσίασε ξανά το πρόβλημα είναι επιεικώς ανεπίτρεπτο. Δεν γνωρίζω την αντίδραση του VDH, αλλά εάν μου πει ότι θέλει χρήματα για να την επισκευάσει εκ νέου, με τον κίνδυνο, όπως αποδεικνύουν τα γεγονότα, να χαλάσει ξανά σε ένα χρόνο και να θέλει ξανά επισκευή, θα του πω απλά να μου την επιστρέψει και κάπως έτσι θα τελειώσει η υπόθεση VDH MC10 Special.

Στο πιο πάνω ενδεχόμενο, θα βγω σε αναζήτηση κεφαλής, οπότε θα ενημερώσω το thread για τυχόν προτάσεις εντός συγκεκριμένου προϋπολογισμού. Προς το παρόν, θα βολευτώ με μια DENON DL 160, μόλις βρω χρόνο να την στήσω, ελπίζω εντός του Σ/Κ.


Υ.Γ.: Η άλλη λύση, όπως θα έλεγε και μια ψυχή (ονόματα δεν λέμε, Μαγιάτικους δεν θίγουμε!:D), είναι να παρατήσω πικ απ, δίσκους, βελόνες κτλ, να πουλήσω τους δίσκους και να ακούω από DAC. Δεν λέω, είναι μια λύση...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Υ.Γ.: Η άλλη λύση, όπως θα έλεγε και μια ψυχή (ονόματα δεν λέμε, Μαγιάτικους δεν θίγουμε!:D), είναι να παρατήσω πικ απ, δίσκους, βελόνες κτλ, να πουλήσω τους δίσκους και να ακούω από DAC. Δεν λέω, είναι μια λύση...
είσαι βλάστημος και αυτή η δήλωση επιφέρει τιμωρία... :D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.273
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top