Χρήμα. Σκοπός ή μέσον;

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μιάς και το ξεκινήσατε.....
Είναι κακό να είναι κανείς πλούσιος ;
Και πόσο πλούσιος θα ρωτήσετε.......που να θέλει 10 ζωές (οχι Κωσταντοπούλου) για να τα φάει .
Αγοράζει οτι θέλει όποτε το θέλει.....ακόμα και την αγάπη .Ποιός η ποιά δεν είναι αξιαγάπητος(η) άμα μπορεί να προσφέρει όλα τα καλά της ζωής ;
Ποιός δεν ονειρεύτηκε έστω και για μιά στιγμή τα ~19 εκτ του Τζόκερ .Ψιλοπράγματα δηλαδή αν αναλογιστείς την περιουσία του Bill Gates .
Εντάξει ο Jobes δεν έσωσε την παρτίδα (παγκρεατικός καρκίνος γαρ) αλλά μάλλον καλύτερα θα πέρασε από πολλούς θνητούς που πέθαναν στον Ευαγγελισμό γ'θέση .
Πάντα ονειρευόμουνα ενα γρήγορο αυτοκίνητο .(οδηγώ από 12 ετών παράνομα βέβαια)Δεν το απέκτησα μέχρι σήμερα βάζοντας άλλες προτεραιότητες στην ζωή μου .Δεν θα με χάλαγε πάντως να μου καθότανε μια CLA (γ@μ@ την γερμανία τους)
Για μένα είναι μέσον .Δεν το έκανα ποτέ σκοπό και γι αυτό μάλλον δεν συναντηθήκαμε ακόμα .
Και μάλλον θα φύγω με την απορία.........."κι αν σου κάτσει ;"
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Μέσο (μα πόσο γνήσιος Έλληνας είμαι, και μόνο που γράφω την ιερή λέξη, αγάλλομαι).
Ο μόνος που γνωρίζω να το έχει κάνει σκοπό είναι ο θείος Σκρουτζ.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
...επίσης να σχολιάσω αρνητικά το πόσο μερακλής δεν είσαι:

Και πόσο πλούσιος θα ρωτήσετε.......που να θέλει 10 ζωές (οχι Κωσταντοπούλου) για να τα φάει .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Αφού ονειροπολούμε...

Ο αξιοζήλευτος πλούσιος για μένα είναι αυτός που τα βρήκε έτοιμα και άφθονα από την οικογένειά του. Αυτός, δηλαδή, που μεγάλωσε πλουσιοπάροχα και δεν πρέπει να δουλεύει για να μείνει πλούσιος ή για λόγους πολλαπλασιασμού του πλούτου του. Να μπορείς να έχεις σε όλες τις ηλικίες, όλο το χρόνο δικό σου για να κάνεις όλα όσα φαντάζεσαι.
 


Μηνύματα
705
Reaction score
995
Κάτι τέτοιοι δεν το πολυεκτιμούνε, το έχουν ως δεδομένο.
Καλύτερο σενάριο για μένα είναι το εξής:

α) να κερδίσεις το πλανητικό/συμπαντικό Τζόκερ (απιστευτομμύρια)
β) να γλυτώσεις το καρδιακό/εγκεφαλικό από τη χαρά σου
γ) να μην το μάθει κανένας συγγενής σου
δ) να αρχίσεις να χαλάς.
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Μέσον. Κυρίως για να ταξιδεύω σε όλο τον κόσμο.

Τους δε πλούσιους δεν τους ζηλεύω. Ίσα που δεν με ενδιαφέρει να ζω με τον φόβο μη με κλέψουν, απαγάγουν κτλ....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Κάτι τέτοιοι δεν το πολυεκτιμούνε, το έχουν ως δεδομένο..

Αυτό είναι που μου αρέσει. Να μην προβληματίζομαι ποτέ για τίποτα. Και να μην έχω χάσει ούτε ένα χρόνο από τη ζωή μου χωρίς πλούτη. :D
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τι να τα κάνεις τα λευτά.....άμα δεν έχεις μια....!!!

Καλό το χρήμα παιδιά αλλά κάποια πράγματα δεν αγοράζονται όυτε με όλα τα πλούτη του κόσμου....οπότε καλό είναι να έχουμε την υγεία μας πχ και την αγάπη μέσα στην οικογένεια μας και μετά βλέπουμε....

Αν κάποιος τα έχει αυτά και του κάτσει και το τζόκερ....απογειώθηκε!!!
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αφού ονειροπολούμε...

Ο αξιοζήλευτος πλούσιος για μένα είναι αυτός που τα βρήκε έτοιμα και άφθονα από την οικογένειά του. Αυτός, δηλαδή, που μεγάλωσε πλουσιοπάροχα και δεν πρέπει να δουλεύει για να μείνει πλούσιος ή για λόγους πολλαπλασιασμού του πλούτου του. Να μπορείς να έχεις σε όλες τις ηλικίες, όλο το χρόνο δικό σου για να κάνεις όλα όσα φαντάζεσαι.
Καλη φαση αλλα κρυβει και κινδυνους .Να μπεις στο οικογενειακο επιχειρηματικο λουκι , που συχνα μπορει να κρυβει βαρετα πραγματα οπως συγχωνευσεις εταιρειων , δεικτες χρηματιστηριων και αλλα τετοια .

Για μενα η καλυτερη φαση ειναι να εισαι καλλιτεχνης και να γινεις πλουσιος συναισηματικα και πρακτικα μεσω απο την αναγνωριση της δουλειας σου.Σε σχετικα νεαρη ηλικια,οχι να αναγνωριστεις αφου μετακομισεις στην τελευταια κατοικια ξερω γω :D

Μετα να κερδισεις το τζοκερ.

Ποιος πρεπει να ειναι ο σκοπος τωρα , ολου αυτου του πλουτου που μαζεψες ? Να απολαυσεις φυσικα την συντροφια μερικων απο των ομορφοτερων γυναικων στο πλανητη.
Αν ειναι αυτοσκοπος το χρημα αστα να πανε,παει ο κατοχος παει καρφι για καρδιακο επεισοδιο λογω εργασιακου αγχους.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Ποιος πρεπει να ειναι ο σκοπος τωρα , ολου αυτου του πλουτου που μαζεψες ? Να απολαυσεις φυσικα την συντροφια μερικων απο των ομορφοτερων γυναικων στο πλανητη.
Μα γι'αυτό κι εγώ στηλίτευσα το Μάνο που απέκλεισε έτσι άκαρδα τη Ζωίτσα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Καλη φαση αλλα κρυβει και κινδυνους .Να μπεις στο οικογενειακο επιχειρηματικο λουκι , που συχνα μπορει να κρυβει βαρετα πραγματα οπως συγχωνευσεις εταιρειων , δεικτες χρηματιστηριων και αλλα τετοια .
Αυτό εννοείται ότι είναι no-no. :)
Είπαμε, καλοπερασάκιας χωρίς ούτε δευτερόλεπτο χαμένο για πράγματα που δεν είναι απολύτως αρεστά. Άσε τους άλλους να συμβιβάζονται.
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Εδώ που τα λέμε θα προτιμούσα να είχα πολλά χρήματα, πάρα πολλά, αλλά όχι αμέτρητα, τόσα όσα χρειάζονται για να περνάω καλά αποκτώντας τα υλικά αγαθά που δεν μπορώ να έχω τώρα με την παρούσα κατάσταση.
Κι ας έλεγαν ότι ήθελαν οι υπόλοιποι, θα τους είχα γραμμένους στα πιπέρια μου.
Για να δώσω ένα παράδειγμα π.χ. θα ήθελα ένα αυτοκίνητο Lexus is300f και όχι κάποια φεράρι.
Θα έπαιρνα ένα κοτεράκι των 12 - 13 μέτρων και όχι κάποιο θηρίο mega yacht των 80 - 100 μέτρων που ούτε βόλτα δεν προλαβαίνεις να το κάνεις στο εσωτερικό του.
Απλά πράγματα που κάνουν τη ζωή λίγο καλύτερη. :D :D
 

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ επειδή είμαι τεμπέλης θέλω να έχω ένα Χ εισόδημα και να καααααθομαι...

Ούτε υπερβολικά πολλά άλλα ούτε και να παίρνω 500 το μήνα. Κάτι που να μου επιτρέπει πολυτέλεια αλλά όχι κραυγαλέα.

Βέβαια δε θα έλεγα όχι σε κάτι κληρονομικό όπως αυτοί οι άγγλοι λορδοι που έχουν τα κάστρα τους και πέφτει το χρήμα σα βροχή.

Αλλά το θέμα όπως είπαν και πιο πάνω είναι η υγεία και η ανθρώπινη επαφή. Καλά τα πλούτη αλλά δεν είναι το παν. Σαν σήμερα πχ πέθανε η Χριστίνα Ωνάση. Είχε τα πάντα από το υλικό κομμάτι αλλά συναισθηματικά ήταν μηδέν. 4 γάμοι συμφερόντων και στο αποκορύφωμα οι θάνατοι του πατέρα της, του αδελφού της και της μητέρας της.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Γιατί όταν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις πρέπει να παίρνουμε για παράδειγμα τις εξαιρέσεις; Ειδικά όταν το πρόσωπο του παραδείγματος είναι άπιαστο όνειρο; Στον κάθε πλούσιο που ατύχησε υπάρχουν πολλαπλάσιοι που κάνουν υπέροχη ζωή και δεν τους ξέρει κανένας. Ούτε επειδή ξέρουμε τον κυρ Γιάννη της φτωχογειτονιάς που είναι ευτυχισμένος, μένοντας σε παράγκα και πίνοντας τσίπουρο κάθε Σάββατο, πάει να πει ότι όλοι μπορούν να ευτυχήσουν με λίγα.

Ο οποιοσδήποτε σύγχρονος άνθρωπος που στροφάρει λίγο το μυαλό του, δέχεται συνεχώς ερεθίσματα και θέλει να δοκιμάσει όσο περισσότερους πειρασμούς μπορεί. Πάντα σύμφωνα με τα γούστα του.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Ούτε επειδή ξέρουμε τον κυρ Γιάννη της φτωχογειτονιάς που είναι ευτυχισμένος, μένοντας σε παράγκα και πίνοντας τσίπουρο κάθε Σάββατο
Κεριά και λιβάνια ρε!

Και δε με λένε Γιάννη, Γιώργο με λένε!

Συγνώμη Μάνο...:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.430
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top