Χρήμα. Σκοπός ή μέσον;

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Λόγω παραπομπής από το άλλο νήμα βρέθηκα εδώ.
Λοιπόν, ωραία αν και ηθική και νόμοι είναι πολύ κοντινά πράγματα (εκφράζουν τους κανόνες μιας Χ κοινωνίας), εντάξει η ηθική είναι κάπως λιγότερο ορισμένη.

Έχω όμως μόνο μία ερώτηση (για να μην έχεις αυταπάτες):
Αφού δεν σε νοιάζουν οι κανόνες της κοινωνίας (ηθική και νόμος) και αφού δεν σε νοιάζει να φτιάξεις/αλλάξεις τον κόσμο, τι σε πειράζει που άλλοι θέλουν (καλώς ή κακώς) να τον φτιάξουν/αλλάξουν;

Αφού σου είναι αδιάφορο βρε αδερφέ... Ή μήπως δεν σου είναι; ;)
Νόμους θέλω! Και αυστηρότατους. Για το ατομικό καλό.

Και δεν κατάλαβα, γιατί πρέπει εγώ να απολογούμαι που συμφωνώ περισσότερο με το πώς είναι ο κόσμος σήμερα, κι όχι αυτοί που θέλουν μη εφικτές αλλαγές; 8-)
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Έτσι μάλιστα. Όχι δεν με νοιάζουν οι νόμοι...

Από κεί και πέρα δεν απολογείσαι σε κανέναν. Επιχειρηματολογείς γιατί όπως είναι καλά είναι γιατί αν τα αλλάξουμε μπορεί να είναι και χειρότερα (που μπορεί να έχεις και δίκιο) και οι άλλοι επιχειρηματολογούν γιατί θα είναι καλύτερα να τα αλλάξουμε.
Πολιτισμένα, χωρίς μολότωφ και χωρίς ηλεκτροσοκ και εικονικούς πνιγμούς...

Και το ακροατήριο κρίνει και επιλέγει.

ΥΓ Τον τελευταίο καιρό έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το μεγάλο και ουσιαστικό ερώτημα είναι ένα: Αριστοκρατία ή Δημοκρατία;

Οι πολλοί να έχουν το πάνω χέρι (αλλά δεν ξέρουν και είναι χυδαία μάζα) ή οι άξιοι (αλλά πως επιλέγονται αυτοί οι άξιοι και από ποιόν και γιατί?)

Τα άλλα είναι ασήμαντα και πολλές φορές γεμάτα υποκρισία. Δημοκράτες που ξέρουν για σένα και Αριστοκράτες που ενδιαφέρονται για σένα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
ΥΓ Τον τελευταίο καιρό έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το μεγάλο και ουσιαστικό ερώτημα είναι ένα: Αριστοκρατία ή Δημοκρατία;

Οι πολλοί να έχουν το πάνω χέρι (αλλά δεν ξέρουν και είναι χυδαία μάζα) ή οι άξιοι (αλλά πως επιλέγονται αυτοί οι άξιοι και από ποιόν και γιατί?)
Η αριστοκρατία είναι το δίκαιο και η δημοκρατία αυτή που κατευνάζει τα πλήθη. Αναλόγως της νοοτροπίας του κάθε λαού επικρατεί σε βάθος χρόνου το σύστημα που του ταιριάζει περισσότερο και, για τον πολιτισμένο κόσμο τουλάχιστον, είναι ένα ποτ πουρί των δύο.

Οι άξιοι είναι αυτοί που ξεχωρίζουν σε τομείς που έχουν ζήτηση στην εκάστοτε κοινωνία, και σε ένα ώριμο περιβάλλον είναι κοινώς αποδεκτοί. Όχι όπως στην Ελλάδα, που όσοι δεν έχουν πετύχει, ανήκουν αυτομάτως στους αδικημένους-ικανούς, επειδή έχουμε μάθει να δίνουμε υποκειμενική ερμηνεία στα πάντα και να είμαστε αρνητικοί κριτές των καλύτερών μας. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που στους δύο τελευταίους αιώνες δεν σταθήκαμε ικανοί να εκμεταλλευτούμε καμία θετική συγκυρία προς όφελός μας. Μέχρι εκεί φτάνουμε...
 


Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Η αριστοκρατία είναι το δίκαιο και η δημοκρατία αυτή που κατευνάζει τα πλήθη. Αναλόγως της νοοτροπίας του κάθε λαού επικρατεί σε βάθος χρόνου το σύστημα που του ταιριάζει περισσότερο και, για τον πολιτισμένο κόσμο τουλάχιστον, είναι ένα ποτ πουρί των δύο.

Οι άξιοι είναι αυτοί που ξεχωρίζουν σε τομείς που έχουν ζήτηση στην εκάστοτε κοινωνία, και σε ένα ώριμο περιβάλλον είναι κοινώς αποδεκτοί. Όχι όπως στην Ελλάδα, που όσοι δεν έχουν πετύχει, ανήκουν αυτομάτως στους αδικημένους-ικανούς, επειδή έχουμε μάθει να δίνουμε υποκειμενική ερμηνεία στα πάντα και να είμαστε αρνητικοί κριτές των καλύτερών μας. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που στους δύο τελευταίους αιώνες δεν σταθήκαμε ικανοί να εκμεταλλευτούμε καμία θετική συγκυρία προς όφελός μας. Μέχρι εκεί φτάνουμε...
Μια που είσαι Αμερικάνικης νοοτροπίας είμαι σίγουρος ότι την αριστοκρατία την εννοείς με το ότι δίνουν σε όλους (σχεδόν) όλες τις ευκαιρίες και έτσι ξεχωρίζουν οι ικανοί. Το Αμερικάνικο όνειρο όλων των μεταναστών από την άκαμπτη Ευρώπη.

Στην Αμερική ισχύει αυτό (ως ένα βαθμό πάντα). Σε μένα δόθηκαν ευκαιρίες που δεν δινότανε στην Ελλάδα αλλά ούτε και στην Αγγλία. Ξεκίνησα γιa BSΕ για 3 χρόνια και το πήρα σε 10 μήνες.

Στην Ελλάδα δεν ισχύει.

Σε αυτά συμφωνούμε.................. Άρα ψηφίζουμε ΣΥΡΙΖΑ !...

(καλά μη παθαίνεις - αστειεύομαι!).
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Όσο στην Ελλάδα το μοτο είναι " να ψοφήσει του γείτονα " χαΐρι δεν θα δούμε .
Ο ραγιαδισμός τελικά είναι μέσα στο πετσί μας .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top