ενεργα monitor...

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
ερωτηση Νο 2...η αποσταση βασης ηχειου και pc, ειναι αυτη που βλεπετε στη φωτο...το ηχειο δλδ θα ειναι ακριβως πισω απ το pc...

οι σκληροι δισκοι ειναι σχεδον στο κατω μερος του κουτιου...θα εχουμε "θεμα" με το μαγνητη του μιντ και τους hdd?
πως θα το καταλαβω αν τελικα υπαρχει προβλημα?

DSC00077.JPG
 

Μηνύματα
639
Reaction score
535
ερωτηση Νο 2...η αποσταση βασης ηχειου και pc, ειναι αυτη που βλεπετε στη φωτο...το ηχειο δλδ θα ειναι ακριβως πισω απ το pc...

οι σκληροι δισκοι ειναι σχεδον στο κατω μερος του κουτιου...θα εχουμε "θεμα" με το μαγνητη του μιντ και τους hdd?
πως θα το καταλαβω αν τελικα υπαρχει προβλημα?

View attachment 35034

Δε θα έχεις πρόβλημα. Έχω 3.5'' sata δίσκο σε εξωτερικό usb case κολλητά στα monitors στο γραφείο για χρόνια.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
εχει παρει κανενος το ματι, αυτα τα mogami?...

ετοιμα - τερματισμενα...αλλιως, παμε για να φτιαξουμε καποιο
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
στο ματι ε?...:D:)

σωστη απαντηση...αφου αυτο ρωτησα
τιμες-χαρακτηριστικα δε βρισκω...αλλιως κανα 2534 ή 2549
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.459
Reaction score
74.957
2534 και 2549 είναι για XLR είπαμε.
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
2534 και 2549 είναι για XLR είπαμε.
:o ποτε το παμε?...χμμμ...πρεπει να παω ξανα στα παιδια, να ξεκαθαρισω...

Παίζει να σου βγουν όσο και τα ηχεία..
ναι?...απορριπτονται τοτες:thumbsup:

p.s. λογω wbt?
 
Last edited:


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
βγηκε αναβαθμιση απο την ifi για το idsd nano, και πλεον παιζει και quad-speed dsd256...



Quantum leap to Quad-Speed DSD 256 on nano iDSD
Not to rest on our laurels, iFi is absolutely over the moon to announce that with the latest firmware update, the nano iDSD is now capable of True NativeQuad-Speed DSD256 playback at 11.2MHz/12.4MHz.

ASIO 2.2 native DSD transfer
Previously, the only native DSD transmission protocol was DSD over PCM (DoP). With the latest iFi driver, one can choose between ASIO 2.2 or DoP for native DSD playback.
επισης εβγαλε και ενα ρακ-ακι για high-end τυπους :D




99 γιουρος...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
αποφασισα να βαλω και σαμπ ενδιαμεσα...τα ηχεια κατεβαινουν αρκετα χαμηλα σε σχεση με το μεγεθος τους, αλλα σε ορισμενες μουσικες που ακουω, θελουν σιγουρα καποια βοηθεια στις κατωτερες χαμηλες...

πχ αυτο το κομματι, φτανει λιγο το μιντ του ηχειου στα ορια του...ακουμε πολλα τετοιου ειδους remix και θελουμε και κει καλη αποδοση...θα μου πεις, γιατι δεν πηγες σε μεγαλυτερο ηχειο...ισως λαθος...τωρα τι γινεται...

διαβαζοντας εδω στα post του philosopher, ειδα οτι υπαρχει μια δυσκολια στην ενταξη ενος σαμπ και την καλη συνεργασια του με τα main...στο σωστο σημειο κρος, στο χρονισμο του με τα main κλπ...αλλα και με θεματα ευχρηστιας σεταπ...

καταρχην, γινεται αν δεν εχεις καποια εξωτερικη καρτα ηχου, να συνδεσεις τις εξοδους line του dac στο σαμπ και να αρκεστεις στο cross του σαμπ, για να στειλης μετα το σημα κροσαρισμενο, πχ στους 80 κυκλους, στα ηχεια?...θα δουλεψει καλα?...γιατι ειδα οτι πχ στο pv1 που χρησιμοποιησε ο Δημητρης, παρολο που ειχε ορισει κρος απο το σαμπ, αυτο εξακολουθουσε να αναπαραγει και καποιες συχνοτητες, απλα σε μικροτερη ενταση...ή γενικα τα κρος στα σαμπ δεν ειναι ακριβη?

επισης, πρεπει το σαμπ να εχει εισοδο line l-r καναλιου, με ταυτοχρονη εξοδο l-r, ετσι δεν ειναι?...αλλιως, αναγκαστικα εξωτερικο κρος απο καρτα ηχου, στελνοντας χωριστα το σημα σε σαμπ και main...γιατι εχοντας ακουσει το pv1 και ποσο τρομακτικα καλο ειναι στη μουσικη, σκεφτομουν να το ξαναβαλω ενδιαμεσα...καλη εκταση, γρηγορο-ακαριαιο χαμηλο, χωρις ουρες κλπ συναφη, που ισως ported sub εχουν...αλλα δυστυχως σε θεματα ευχρηστιας σεταπ, ειναι λιγο πισω, αφου και τα ρυθμιστικα ειναι σε συσκολο σημειο, εχει μονο μια εδοδο line και το κρος, ας πουμε, "αμφιλεγομενο"...

οποτε μιλαμε για καποιο σαμπ, με δυνατοτητα να επεμβαινω στο σημειο κρος απευθειας απ αυτο (και εννοειται να αποκοπτει πραγματικα, αναλογα τις ρυθμισεις), ωστε να μην χρειαζεται να βαλω στο παιχνιδι και καποια καρτα ηχου και επισης, εξοδο l-r οut, για συνδεση με τα main...

ο χωρος ειναι μικρος, οποτε δεν θελω μεγαλο σαμπ...και δεν χωραει και θα μπουμαρει τον ηδη αφροντιστο χωρο...
κοιταζω το adam sub7...ειναι πολλες οι ευκολιες που διαθετει ( ρυθμιστικα εμπρος, δυνατοτητα bypass, εισοδους/εξοδους l-r), νομιζω οτι θα μου λυσουν τα χερια...αυτο που δεν ξερω, ειναι κατα ποσον θα καλυπτει αρκετα τις κατω συχνοτητες...δλδ μηπως ακομα και το 7αρι γουφερ που φοραει, δεν κανει ιδιαιτερη διαφορα και πρεπει να παμε πχ στο sub8, για να πουμε οτι κατι γινεται?...να πουμε οτι το 7αρι ειναι και μεσα στο budget, γιατι μετα ξεφευγουμε...

πραγματικα θα ηθελα να βαλω στο παιχνιδι το pv1, αλλα δεν θελω ν αλλαξω τιποτα στο υπαρχον σεταπ...δλδ dac-σαμπ-ηχεια...οσο πιο απλο γινεται...με κρος κλπ, απ το σαμπ...
 
Last edited:

Μηνύματα
639
Reaction score
535
Γιώργο, για το θέμα του sub, είναι απλά τα πράγματα.

Αν θες τον υπέρτατο έλεγχο στο crossάρισμα, πας σε κάρτα με dsp. Στο μέλλον, μια αναβάθμιση στην κάρτα, θα φέρει και αναβάθμιση στο cross σου.
Η λύση να crossάρεις με το ίδιο το sub είναι λύση ανάγκης. Οι ρυθμίσεις είναι στο περίπου, είναι λίγες (πχ δε μπορείς να αλλάξεις το σημείο cross όπου θες), τα προβλήματα φάσης διορθώνονται πολύ δύσκολα και γενικά πάσχει.
Αλλά είναι πιο plug n' play, γι'αυτό και την προτίμησα κι εγώ σα λύση για το σαλόνι, που το σύστημα πρέπει να έχει πιο απλό setup.
Διαλέγεις και παίρνεις.

Εννοείται στο γραφείο μου εγώ θα έμενα με τη motu.

Το sub της Adam δεν το'χω ακούσει, αλλά πιστεύω θα είναι αντάξιο των υπολοίπων της σειράς της εταιρίας, δλδ killer value for money, κατά την άποψή μου.
Το 7αράκι δεν ξέρω αν θα σε καλύψει, είναι και θέμα απαιτήσεων από ένα σημείο και μετά.


Έχω πάντως τα A7x στο γραφείο, και σε nearfield ακρόαση το μπάσο τους είναι υπερ-αρκετό, μή σου πω πάσχει λίγο από έλεγχο.
Το δωμάτιο είναι περί τα 20 τ.μ. αλλά σοφίτα (κεκλιμένη οροφή), και πραγματικά δεν τους λείπει κάτι στο μπάσο.
Εξαρτάται και από τα γούστα βέβαια, από ένα σημείο και μετά...
Μήπως να πας απλά σε μεγαλύτερο monitor;
Εκτός κι αν το ζητούμενο δεν είναι η nearfield ακρόαση, αλλά να παίζουν γενικά στο χώρο, οπότε σωστά κινείσαι προς sub.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Δημητρη εχω μπει και διαβαζω και απ οτι βλεπω, η καλυτερη λυση για μικρο χωρο, ειναι τελικα οπως και συ λες, η αλλαγη με μεγαλυτερο ηχειο...

η ενταξη του σαμπ αρμονικα με τα αλλα 2 ηχεια, σε ολα γενικα τα σεταπ (ειτε audio, ειτε cinema κλπ), ειναι θεμα πειραματισμων θεσης, σωστου σημειου κρος κλπ κλπ...για να μην βαλουμε στο παιχνιδι προβληματα θορυβων απο bass reflex ορισμενων σαμπ, αυξημενο hum noise που παρατηρειται μετα την ενταξη του σαμπ στο σεταπ, κλπ...ειδικα ομως και σε καταστασεις με ενεργα μικρα ηχεια και σαμπ, βλεπω πολλους που αγορασαν και επεστρεψαν πισω, λογο του οτι ειχαν τελικα αντιθετο αποτελεσμα...αντι να "καθαρισει" ο ηχος των main, με το σαμπ, ο ηχος τελικα μπουμαρε και "βρωμιζε"...

εχει να κανει βεβαια και με τη σχεδιαση του σαμπ...γι αυτο ελεγα και για το PV1...sealed κλπ κλπ, αλλα "δυσκολο" στο "ευκολο" σεταρισμα:D...θελει αλλαγες στο σεταπ μου...

ο χωρος και μενα ειναι μικρος...δλδ γυρω στα 15 τμ, και γιαυτο ελεγα οτι επειδη δεν ακουω και σε ψηλες εντασεις, οτι μ ενα μικρο και ευχρηστο σαμπ τυπου sub7, να καταφερνα να δωσω αυτο το κατι παραπανω, χωρις να χρειαστει ν αλλαξω ηχειο που μολις αγορασα και να χασω χρονο και πιο πολυ χρημα...

επισης γενικα προσανατολιζομαι στο διαχωρισμο, τελικα, του audio, απ το cinema...δλδ, εννοω, οτι νομιζω οτι απο δω και περα το κυριως συστημα audio, θα ειναι ενεργα, με ή χωρις σαμπ+dac+pc και οχι η προσπαθεια που εκανα σε προηγουμενα σεταπ, να παντρεψω και καλο ηχο και καλο σινεμα σε ενα συστημα...ασε που θελει ενα σκασμο φραγκα για να παρεις και τα 2 σε καλο επιπεδο, απο ενα συστημα...αφου λοιπον ο περισσοτερος χρονος ακροασης, τελικα γινεται μεσω pc και πιο πολυ στο γραφειο σε nearfield ακροασεις, δε βρισκω λογο να ψαχνομαι αλλου...

το δια ταυτα παντως ειναι οτι δε θελω ν αλλαξω ηχειο...παιζει καλα...απλα μια μικρη βοηθεια στις κατωτερες οκταβες ζηταω, χωρις τελικα να χαλασω τον ηχο...πολλα ζηταω μαλλον
 

Μηνύματα
639
Reaction score
535
απλα μια μικρη βοηθεια στις κατωτερες οκταβες ζηταω, χωρις τελικα να χαλασω τον ηχο...πολλα ζηταω μαλλον
Δε ζητάς πολλά, όλοι αυτό θέλουν, άσχετο που πολλοί ψάχνονται με καλώδια και τους φταίνε τα ποδαράκια των ηχείων και τα interconnects.

Επίσης, καταλαβαίνω ότι θες να ακους γενικά στο χώρο και όχι καθισμένος μπροστά στο pc, σωστά;
Αν δε θες να αλλάξεις το ηχείο, προχώρα με το subάκι, κούμπωσε πάνω του τα a5x για αρχή και στην πορεία ψάχνεσαι περισσότερο με το cross αν χρειάζεται.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μπροστα απ το pc καθομαι οταν ακουω...εφαγα 2 ωρες να στησω στις σωστες αποστασεις τις βασεις των ηχειων και να εχω και το σωστο υψος σε σχεση με τα ribbon...ξερεις τι γινεται αν δεν ακους στο σωστο υψος με τα adam...δε θα ασχολιομουν καν, αν ηταν να παιζω απλα στο background...

αυτο που λες μαλλον θα κανω, αλλα εγκυκλοπαιδικα, θα σε ρωτησω...καλυτερη λυση, αγορα καρτας ηχου με εξοδους χωριστα σε ηχειο και σαμπ και κρος απ την καρτα...αφηνουμε εξω ισως αναπαραγωγη καποιων αρχειων (πχ dsd)...
και με αυτο το σεταπ, το pv1 απλα θα σκοτωνε...για να το πω ευγενικα...περισσοτερος ελεγχος παντου, τοσο απ τη καρτα, οσο και απ το σαμπ...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
ακυρο το σαμπ...πρεπει να αλλαχτουν πολλα πραματα, μπορει να δημιουργηθουν προβληματα ματσαρισματος και δεν θελω να το κανω...μενω σε αυτα που εχω και βλεπουμε...

δες ποσο μικρο ειναι το dac...σε λιγο θα τα "ψαχνουμε"...

αλλα μαλλον δεν θα "παιζει καλα"...ψευτια:D

DSC00089.JPG
 



Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
να πω σ αυτο το σημειο, οτι μαλλον τ αυτια μου εχουν προβλημα...

δε μπορω να ακουσω διαφορες, με και χωρις το "ησυχο" τροφοδοτικο του dac...

αν δεν βαλεις μαλλον να ακουσεις φωνες, ορχηστρικα κλπ κλκ, τσαμπα κοπος-χρημα

αλλα για μενα, που ακουω house και deep house κατα 99%, διαφορα ουσιαστικη θα γινει μονο αν παω σε καλυτερο ηχειο και παιξουμε και με καμια ισοσταθμιση...

θα βαλω να ακουσω και τα ορχηστρικα ή τις φωνες (κλαρινα και κλαμπατσιμπαλα:D), μπας και εκει τελικα υπαρχει διαφορα που να εχει ουσια...αλλα αμα δεν "χρησιμοποιειται" τετοιο υλικο, δωρον αδωρο
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
να συμπληρωσω, οτι πιστευω οτι θα επαιρνα το ιδιο αποτελεσμα, ακομα κι αν αλλαζα το φτηνο dac, με ενα αλλο, ανω του 1000ρικου...ανευ ουσιας για μενα, αν πρεπει ν ακουω μονο ορχηστρες να παιζουν

με τον ιδιο ακριβως υπολοιπο εξοπλισμο...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.767
Μηνύματα
2.875.120
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top