ενεργα monitor...

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δημητρη, ειμαι σε διλλημα...
μονο σκοτωμενα και αν, πωλουνται...για τα focal θα το πω ξεκαθαρα...ο μονος λογος που βαραινει η αγορα τους σε συγκριση με τα adam, ειναι το θεμα της εμφανισης και η ευκολια που αργοτερα μπορουν να δωθουν....δε λεω οτι δεν ειναι καλα...και συμφεροτερα σαν αγορα...αλλα πως να το κανουμε?...το s3x-h και sx3-v, ειναι καλυτερο παντου...το s2x το μονο προβλημα που αντιμετωπιζει, απ οτι διαβαζω στα reviews, ειναι οτι "ακουγεται" το port σε υψηλες εντασεις κατω των 60hz...αν συνδυαστουν με σαμπ, ισως να μην υπαρχει θεμα...αλλα με ενα port και να παιζει standalone, εχει θεμα


αυτα τα ολιγα
σου εχω λυση, αν σου κανει βεβαια (ενα ελαττωμα ακομη και ακριβων μοντελων δυστυχως)αισθητικα να προσθεσεις μαυρα καλαμακια αυτα που πινουμε φραπε-χυμους στην οπη σφηνωτα και καθαρισες ετσι απλα ....(εαν θες και απο το μεσον του μηκους να μη φαινονται )
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
σου εχω λυση, αν σου κανει βεβαια (ενα ελαττωμα ακομη και ακριβων μοντελων δυστυχως)αισθητικα να προσθεσεις μαυρα καλαμακια αυτα που πινουμε φραπε-χυμους στην οπη σφηνωτα και καθαρισες ετσι απλα ....(εαν θες και απο το μεσον του μηκους να μη φαινονται )
:)...η adam τον δικαιολογει (το θορυβο) στο μοντελο s2x...μετα απο mail χρηστων, απαντησε οτι ειναι φυσιολογικο, απο κουτι τετοιον διαστασεων, οταν ζοριζεται με εντονα κομματια και σε υψηλες εντασεις, να το κανει αυτο

τα 3δρομα εχω σκοπο να παρω "γιατρε", αν ολα πανε καλα, δεν εχω αναδρομο ερμη και δεν αλλαξει κανα μοντελο ωστοσο η εταιρια...ο "δρομος" μεχρι το στοχο, οπως βλεπεις, στρωμμενος με ροδοπεταλα:D:D
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
π@π@ριες λεει η adam κακοσχεδιασμενα πορτς εχει, κατι επρεπε να πει , η σειρα f υποθετω οτι δεν εχει τετοιο θεμα σε υψηλες εντασεις :D
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
και γω αυτο πιστευω...περι κακης σχεδιασης port...γιατι και η σειρα ax οταν πρωτοβγηκε, ειχε πολλα θεματα με το port...μετα απο καταιγισμο παραπονων, αναγκαστηκαν να επεμβουν και να το φτιαξουν...
 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Τι το ήθελες.. ας πρόσεχες! :p
δεν ήξερες, δεν ρώταγες; εμένα με λένε κακό που επιμένω passive στα ηχεία..... :gamer:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Τι το ήθελες.. ας πρόσεχες! :p
δεν ήξερες, δεν ρώταγες; εμένα με λένε κακό που επιμένω passive στα ηχεία..... :gamer:
:D:D

καλοκαιρι...ο κοσμος εχει το μυαλο του αλλου...αγορες-πωλησεις δυσκολα γινονται...ειναι και η εποχη δυσκολη...ειναι και το μουντιαλ...ειναι κι ο αναδρομος ερμης
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
@Gkat

Με δεδομένο ότι σε προβληματίζει το θέμα του port, ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω ηχεία που είναι sealed (κλειστά κουτιά):

NEUMANN KH 310 A

Όπως μπορείς να διακρίνεις και από τα παρακάτω διαγράμματα, με τη συνοδεία ενός (ή περισσοτέρων) κλειστού (-ων) κατά προτίμηση Sub, τα εν λόγω ηχεία μπορούν να σου προσφέρουν ικανοποιητικές στάθμες με χαμηλές παραμορφώσεις:




KH 310 Harmonic Distortion at 90 dB SPL
(Green: THD, Blue: 2nd harmonic,
Red: 3rd harmonic)




KH 310 Harmonic Distortion at 95 dB SPL
(Purple: THD, Red: 2nd harmonic,
Green: 3rd harmonic)




KH 310 Maximum SPL at 1m
(Blue: 3% THD, Red: 1% THD) ---> Η Neumann αναγράφει τα χρώματα ανάποδα στο Tab "Measurements"




Σημείωση:
-20dB --> υποδεκαπλασιασμός ακριβώς
-6dB --> υποδιπλασιασμός περίπου

Συνεπώς, όταν στο πρώτο από τα παραπάνω διαγράμματα η πράσινη γραμμή βρίσκεται στα -46dB στα 75Hz (ο οριζόντιος άξονας σε όλα τα παραπάνω διαγράμματα ξεκινά από τα 20Hz), αυτό σημαίνει, με δεδομένο το παρακάτω,



KH 310 Free-Field Response


ότι το εν λόγω ηχείο αναπαράγει έναν τόνο 75Hz σε στάθμη 90dB SPL με ολική αρμονική παραμόρφωση (THD, Total Harmonic Distortion) ίση με 0,5% [-46dB = -20dB + (-20dB) + (-6dB) ---> δύο υποδεκαπλασιασμοί και ένας υποδιπλασιασμός]
 
Last edited:


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
το θεμα του port το αναφερα για το s2x...

αλλα για τα adam εχω κινησει να παω (που δεν το βλεπω δλδ), μιας και με χει κερδισει το τουιτερ που φορανε (και οχι μονο), υστερα απ τη συμβιωση και με τα a5x...συγκεκριμενα, τα 3δρομα s3x-v και s3x-h

να πω επισης οτι καταλαβα και πολλα πραγματα απ τα διαγραμματα, θα ειναι ψεμα:):D:D
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μια δεύτερη λύση, στην περίπτωση που είτε δε θες είτε δε μπορέσεις να αποχωριστείς (στην τιμή που θέλεις) τον Parasound A51 σου, θα ήταν τα ATC SCM40 του φίλου μου του ΚουΦου , τα οποία μπορείς να συνδυάσεις με ένα από τα αντίστοιχα κεντρικά της ATC, π.χ. το C3C .
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Μια δεύτερη λύση, στην περίπτωση που είτε δε θες είτε δε μπορέσεις να αποχωριστείς (στην τιμή που θέλεις) τον Parasound A51 σου, θα ήταν τα ATC SCM40 του φίλου μου του ΚουΦου , τα οποία μπορείς να συνδυάσεις με ένα από τα αντίστοιχα κεντρικά της ATC, π.χ. το C3C .
Και οι δύο παραπάνω λύσεις είναι κλάσεις ανώτερες από τα Monitor Audio που ανέφερες στο μήνυμα #321.
ευχαριστω για τις προτασεις-συμβουλες...σταθερες αξιες τα atc, παντοτε...και τα monitoraudiο και γω δεν τα βλεπω πια να "παιζουν"...

αν δεν δοθει ο τελικος, θα ασχοληθω, οπως λεω, με το "ψαρεμα" :)...οποτε θα μεινω ετσι και απο χειμωνα μερια, θα κανω μια προσπαθεια παλι για "ενεργες λυσεις"...
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Συγνώμη που "χαλάω" τον ειρμό, μα έχω μία απορία:
ο χώρος που θα τοποθετηθούν είναι (ή έστω θα γίνει) φροντισμένος, ηχητικά;

Αν ναι, πάω πάσο.
Αν όχι, μήπως πορεύεσαι...ασκόπως;

:hi:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
δε χαλας τιποτε...κουβεντα κανομε :D

για το χωρο, το λες γιατι ισως ισχυει-χρειαζεται περισσοτερο για τα συγκεκριμενα ηχεια ή γενικα περι φροντιδας χωρου για βελτιστη αποδοση?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μια αλλη ερωτηξη...

για surround σ ενα τετοιο σεταπ, τι ηχεια βαζουμε...ενεργα παλι θα με πειτε, αλλα μπορεις να "καθαρισεις" πχ με 4 a5x?...ή χρειαζεσαι και εκει τουλαχιστον 2 s2x?
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Συγνώμη που "χαλάω" τον ειρμό, μα έχω μία απορία:
ο χώρος που θα τοποθετηθούν είναι (ή έστω θα γίνει) φροντισμένος, ηχητικά;

Αν ναι, πάω πάσο.
Αν όχι, μήπως πορεύεσαι...ασκόπως;

:hi:

δε χαλας τιποτε...κουβεντα κανομε :D

για το χωρο, το λες γιατι ισως ισχυει-χρειαζεται περισσοτερο για τα συγκεκριμενα ηχεια ή γενικα περι φροντιδας χωρου για βελτιστη αποδοση?
Το δεύτερο.

Νομίζω μάλιστα πως αυτό που εννοεί ο Σταύρος με το παραπάνω του μήνυμα, είναι ότι από τη στιγμή που είσαι διατεθειμένος να ξοδεψεις ένα ποσό γύρω στα 6k (τόσο περίπου κοστίζει ο συνδυασμός 2 X Adam sx3-v + 1 X Adam sx3-h) μόνο για την μπροστινή τριάδα, καλό θα είναι να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν ο χώρος σου έχει μερικά προβληματάκια (για τη μερική έστω επίλυση των οποίων δεν έχεις προϋπολογίσει κάποιο budget ή και την αντίδραση του ετέρου ημίσεως :rolleyes:) πιθανόν να μη μπορέσεις να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες του νέου σου setup.

Κι αυτό γιατί όσο πιο έντονα είναι τα προβλήματα του χώρου ή και της χωροταξίας του δωματίου όπου θα βρίσκεται ένα home cinema, πολλές φορές τόσο λιγότερο αξιοποιήσιμες καθίστανται οι επιπλέον δυνατότητες όσον αφορά στο χαμηλό, τις μέγιστες στάθμες και το headroom που σου προσφέρει ένα μεγαλύτερο και ακριβότερο ηχείο, κάνοντας έτσι την αγορά του ""άσκοπη"".
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
μια αλλη ερωτηξη...

για surround σ ενα τετοιο σεταπ, τι ηχεια βαζουμε...ενεργα παλι θα με πειτε, αλλα μπορεις να "καθαρισεις" πχ με 4 a5x?...ή χρειαζεσαι και εκει τουλαχιστον 2 s2x?
Καλό θα είναι τα ηχεία ενός πολυκάναλου συστήματος να είναι όσο το δυνατόν παρεμφερή.

Δες τα παρακάτω:

http://lipinskisound.com/surround/

http://www.atcloudspeakers.co.uk/professional/multi-channel/surround-speaker-selection-matrix/








 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Το δεύτερο.

....καλό θα είναι να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν ο χώρος σου έχει μερικά προβληματάκια (για τη μερική έστω επίλυση των οποίων δεν έχεις προϋπολογίσει κάποιο budget ή και την αντίδραση του ετέρου ημίσεως :rolleyes:) πιθανόν να μη μπορέσεις να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες του νέου σου setup.

Κι αυτό γιατί όσο πιο έντονα είναι τα προβλήματα του χώρου ή και της χωροταξίας του δωματίου όπου θα βρίσκεται ένα home cinema, πολλές φορές τόσο λιγότερο αξιοποιήσιμες καθίστανται οι επιπλέον δυνατότητες όσον αφορά στο χαμηλό, τις μέγιστες στάθμες και το headroom που σου προσφέρει ένα μεγαλύτερο και ακριβότερο ηχείο, κάνοντας έτσι την αγορά του ""άσκοπη"".
αυτο υπεθεσα και γω...οτι μιλαμε για φροντιδα χωρου γενικα

αυτο δεν πρεπει να γινει μετα που θα ερθουν τα νεα ηχεια στον εκαστοτε χωρο?...αν μετρησουμε τωρα, πχ τα a5x που εχω ηδη στο χωρο μου και μετα ερθουν τα s3x, αλλες "λυσεις" θα χρειαστουν τα μεν και αλλα τα δε...ετσι δεν ειναι?
βασικο να ρθουν πρωτα τα ηχεια...

Καλό θα είναι τα ηχεία ενός πολυκάναλου συστήματος να είναι όσο το δυνατόν παρεμφερή.
για τα surround ελεγα, επειδη υπαρχουν 2 a5x, μηπως με την αγορα αλλων 2, καναμε δουλεια...

αυτο που διαβασα στο λινκ με προβληματισε...λεει για passive ηχεια

"Passive speakers: Our laboratory tests indicate that when an amplifier is built into a speaker, second harmonic distortion can rise up to twelve percent! This was also confirmed in our blind listening tests. The problem was recognized by some High-End audio manufacturers using extra dampening material for enclosures of standalone amplifiers to avoid vibration caused by speaker proximity."

τι εννοει?...οτι ειναι τελικα καλυτερα η μοναδα ενισχυτη κλπ να ειναι εκτος ηχειου?...η adam δινει αυτη τη δυνατοτητα στα s3x...αλλα μετα, δεν εχουμε αλλου ειδους θεματα, οπως καλωδια ενδοιαμεσα μεχρι το ηχειο-μεγαλυτερες διαδρομες σηματος κλπ κλπ?

edit: ετσι που παει το πραγμα βεβαια στις αγγελιες, με βλεπω να μενω με τον a51 και να παιζω παλι με τιποτα "μικρουλια ηχεια" τυπου apex, οπως και στο πρωτο setup:D:D:p
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η φροντιδα του χωρου δεν εχει σχεση με το ποια ηχεια θα χρησιμοποιησεις τοσο , ειδικα οταν προκειται για μοντελα της ιδιας εταιριας , απο οσα εχω καταλαβει τον λιγο καιρο που το παλευω...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top